:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,680,906
Активни 697
Страници 23,471
За един ден 1,302,066

Икономиката ни вече издържа на петролни шокове

ЕС е динозавър. Шансът му за промени е в младата източноевропейска кръв, казва макроикономистът Георги Ганев
снимка: Борислав Николов
Георги Ганев
-------------------

Георги Ганев е програмен директор в Центъра за либерални стратегии. Доктор по икономика, специализирал е макроикономика в университета "Вашингтон" в Сейнт Луис, САЩ. Преподавател в Стопанския факултет на СУ "Св. Климент Охридски".

---------------------



- Как оценявате данъчната политика на правителството? Предстои приемането на цял пакет нови закони в парламента - за ДДС, за подоходните данъци. Очакват се горещи спорове за ставките…

- Режимът на ДДС работи много добре в България. Това е един от най-солидните данъци, дава много сериозни приходи в бюджета. Аз съм върл противник на диференцираните ставки.

- Но почти навсякъде в ЕС има диференцирани, намалени ставки - за дрехи, за храни, дори за парно отопление и за ресторанти?

- Това не значи, че ние трябва да имаме. Пътят е към премахване на облекчените ставки. Просто управляващите в тези страни не смеят да нарушат традицията и да премахнат различното облагане. Причините са политически, не икономически. Нашата система - с една единна ставка, е по-добра.

- Всички макроикономисти отричате преференциите по ДДС и се обявявате за плоски, равни данъци. Но ако в Гърция и Испания начисляват по 4 или 7%, а нашите туристически пакети се облагат с 20% ДДС, цените на почивките в България ще станат солени и туристите ще отидат на Тасос и в Анталия. Трябва ли да жертваме конкурентоспособността на българския туризъм?

- Конкурентоспособността не е в цената. Ако беше, тогава италианците не би трябвало да имат текстилна и кожарска промишленост. А те имат най-голямата в света. Продават в пъти по-скъпо от всички останали и въпреки това са №1. Как се получава това? Защото те предлагат качество и прилагат перфектни стратегии за това на кого продават, как, колко. В Ню Йорк колумбийските чанти и портфейли са 10 пъти по-евтини, но купувачите предпочитат италианските.

Аз по-скоро искам да ви обърна внимание върху друг факт - че в България не се облагат с ДДС адвокатските услуги. Което изобщо не е европейска практика.

- Е, сега новият закон ще поправи това несъответствие - ще има ДДС и за адвокати, и за нотариуси, и за частните съдия- изпълнители...

- Да, но защо досега не са облагани? Това ли са най-важните услуги, които трябва да бъдат пазени?

- Всички знаем, че юридическото лоби в парламентите досега успяваше да ги опази.

- Ето затова съм привърженик на плоското третиране - никакви изключения, никакви привилегии. Данъчна преференция означава, че обществото признава определен бранш за по-важен от другите.

- А не е ли важно данъкът не само да е плосък, но и да е нисък. Защото едно е равната за всички ставка да е 15%, друго е да е 25%? И как гледате на революционни идеи за данъка върху печалбата - да падне на 10, дори на 9.5%, така че да съперничим дори на офшорните зони.

- ДДС и акцизите "наказват" потреблението - ако не извадиш пари от джоба да купиш нещо, няма да дължиш и данък. При подоходните данъци се облага, тоест дестимулира създаването. Ето защо смятам, че оптималното за България решение е естонското - нулев данък печалба при реинвестиране. Де факто това е същото като да няма данък печалба и да се облагат само дивидентите. Само когато фирмата реши да раздаде част от печалбата на акционерите си, тази част да се облага. Това е много по-чист вариант. Холандски професор ми каза: печалбата е мнение, кешът е факт. Да се облага печалба, значи да се облага нечие мнение за това колко голяма е печалбата на една фирма. Невъзможно е да се постигне обективно измерване на печалбата. Дори само защото животът на фирмата не започва на 1 януари и не свършва на 31 декември, а е процес.

А кешът е факт - или има превод от фирмата към сметката на акционера, или няма. Ако има, това е обективно число и няма място за тълкувания. За съжаление Европа не допуска да няма данък печалба, той е задължителен. В Европа много неща се правят по инерция. ЕС е една закостеняла система, много неща са изживели времето си и вече пречат, но не ги премахват. И ако не сме ние, новите членки, източноевропейците, изобщо няма да се променя. Сега ЕС е мастодонт, който изобщо не може да се състезава с другите бързо движещи се "животни" в света. Ние сме огромният шанс на Европа за промяна.

- Но България никога не "тропа по масата", винаги е съгласна и послушна?

- Имам предвид прибалтийските републики, Словакия, те правят смели ходове, реформи. И ние с румънците имаме потенциал да натиснем тези западноевропейци, които от 20 години насам са отвикнали да се състезават. Ето, виждате бунтовете във Франция, като че ли състезанието в икономиката е нещо зло, неморално. Да, не е лесно да се състезаваш, но без конкуренция няма развитие и няма богатство. Вижте САЩ - непрекъснато правят промени. И те изпадат в кризи на закостенялост, но се измъкват. Китай, Индия тичат напред. Европа просто ще им диша праха, ако продължава да се държи както сега. И ако продължава да смята за ерес да не се налага данък върху печалбата и да се облагат само дивидентите.

- Нулевият данък върху реинвестираната печалба доскоро изглеждаше възможен у нас, но напоследък има отбой в средите на БСП. Видни червени бизнесмени обявиха, че сегашният режим на ускорените амортизации е достатъчно добър.

- Тук има място за преговори между управляващите и бизнеса. Ако се ускори и облекчи амортизацията, това се равнява на облекчаване на данъка върху печалбата при реинвестиране. От гледна точка на бизнеса не е лошо да могат да се разхвърлят разходи във времето и да се прецизира планирането. За фирмите, особено за тези с история, които вече са направили значителни инвестиции, е все едно дали ще им признаеш целия инвестиционен разход още на първата година - което е де факто нулев данък върху реинвестираната печалба, или ще им дадеш възможност да разхвърлят тези разходи по години, но ускорено.

- Финансовият министър Пламен Орешарски каза, че бюджет 2007 ще е труден?

- Труден ще е, ако Орешарски наистина е решен през 2007 г. да постигне 40% преразпределение на БВП през бюджета. И то с включени разходи по еврочленството на България - вноската на България, която е около 1% от БВП, съфинансирането по различните европейски програми, разходи по спазване на законодателството на ЕС. Това се все сериозни бюджетни разходи. И всичко това трябва да се вмести в тези 40% таван за преразпределяне. В момента разходите са малко под 40 % от БВП, а приходите са почти 43%, тоест вървим с 3% излишък. Орешарски иска първо да намали излишъка - приходите също да спаднат до 40%, и разходите да се вместят в 40%. А еврочленството ни диктува увеличение на разходи. Което значи, че ще трябва да се съкратят други пера.

Проблемът с излишъка е, че той е много харесван от МВФ. Фондът смята, че това е буфер за евентуалните опасности, произтичащи от големия дефицит по текущата сметка. Факт е, че освен заради вноса на инвестиционни стоки, дупката в текущата сметка е голяма и заради вдигането на енергийните цени. Петролът поскъпва - такава е конюнктурата и тя засяга целия свят. Към момента обаче българската икономика показва доста по-голяма устойчивост, отколкото при петролния шок през 2000 г. например.

- Как си го обяснявате?

- Първо, с повишена ефективност. Второ, с понижена зависимост на цялата икономика от енергийни ресурси. Бавно, но неотклонно България подобрява своята енергоефективност - за единица БВП отива все по-малко енергия.

Преди 6 години цената на нефта скочи тройно - от под 10 долара за барел на около 40 долара. Тогава инфлацията се наду много по-бързо и много повече, отколкото в момента, и платежният баланс веднага усети проблеми.

Петролният шок е шок за целия свят. Всички ставаме по-бедни заради по-скъпия нефт. Но в динамичен план, в по-дългосрочна перспектива това поскъпване на нефта не е само лоша новина. Защото дава мощен тласък на търсенето на алтернативи, на инвестициите в разработването на нови източници на енергия, на нови технологии. Едни от най-активните в тази посока впрочем са самите петролни и газови компании като Шел, като щатските концерни.

- Да се върнем обаче от бъдещето в 2006 г. Дали ще се наложи актуализация на бюджета? Инфлацията само за първите три месеца вече надмина 4%...

- Не мисля, че ще има актуализация. Вярно, заложената инфлация беше 4.9-5%, а може би ще стигне 7-8 процента. Но това не е толкова страшно. Не е като едно време, когато прогнозата бе за 20 процента, а тя ставаше 60%. Да не говорим, че по-високата инфлация води до по-високи приходи в бюджета - от ДДС и т.н.

- Но по-високата инфлация изяжда доходите на хората. Това не прави ли по-уместни предложенията на социалния министър Масларова за ново повишение на пенсиите през лятото и увеличение на бюджетните заплати с повече от планираното?

- Категорично съм против това, което прави Емилия Масларова - и по същество, и като процедура. Първо, държавата може да се занимава със заплатите само на своите хора, на които е работодател. Това изключва държавните предприятия, които са фирми, не ведомства. Второ, да не се забравя, че благосъстоянието на хората и покупателната способност, размерът на заплатите не пада от небето или от дърветата, а трябва да се заработи. Как, откъде ще дадеш 10% увеличение на заплатата на чиновник, който не създава икономически продукт? Ако раздаваш пари на калпак на хора, които не произвеждат, означава, че създаваш повече инфлация.

Освен това излиза, че държавата ще раздаде пари на своите служители, а другите ще си останат ощетени от инфлацията. И откъде държавата ще вземе пари за такова увеличение? Това си е директно бъркане от моя и вашия джоб, за да се напълни портфейлът на чиновника.
38
2624
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
38
 Видими 
26 Април 2006 23:42
Браво на Георги! Имам честа лично да го познавам - един от малкото умни икономисти в България. Може би защото е млад.
26 Април 2006 23:50
Добре захранен с американски фъшкии български икономист Да пази Господ!
26 Април 2006 23:53
Браво Ганев
Много пъти прекаляваш с либералните си идеи но този път всичко си го казал точно и на място.
26 Април 2006 23:58
Това с единно ДДС е стар шлагер, а тия под летвата кой да ги мисли
27 Април 2006 00:15
Ганев е автор на най-крилатата мисъл, която съм чувал от икономист. Преди 2 години той заяви, че е най-добре въобще да не търгуваме с Русия и да спрем всякакъв стокообмен между двете страни. Не съм специалист, но ако и останалите му идеи са такива...
27 Април 2006 00:17
И откъде държавата ще вземе пари за такова увеличение? Това си е директно бъркане от моя и вашия джоб, за да се напълни портфейлът на чиновника


Как откъде - откъдето взима всички пари - от печатницата бе приятелю! Ама щяла да се увеличи инфлацията - зависимостта обаче далеч не е толкова проста, а и има доста начини да се регулира процеса... Така че тезата как държавата взимала пари от мен и от вас та да плати на чиновниците си, е пълна лъжа. Може, ако им плаща в евро.
Едва след като минем на евро, ще видят зор с тия фокуси... щото печатницата е на други хора...
27 Април 2006 00:21
Мислех, че Гумен Речев е последния галфон измежду икономистите.
Явно бъркам. Ей го клонингът.
27 Април 2006 00:27
Жоро Ганев е внук на най-големия български теоретик на правото - Венелин Ганев.
Изучи се в Щатите и се върна.
Ето това е патриот, за разлика от локалните шемети от А-ТАКА
27 Април 2006 06:43
Конкурентоспособността не е в цената.


27 Април 2006 09:00
А като отвържат лева от еврото какво става?
27 Април 2006 09:12
Подписвам са за 99% от казаното от Гьорги.

27 Април 2006 09:17
Капут Хан, нали си в борд, ква печатница?
27 Април 2006 09:17
"Нашата система е по-добра" Ето това е фраза, достойна за прохфесор Иван Ангелов, нали, бай Тодаре?
27 Април 2006 09:35
За каква икономика става дума? За българска?
Отдавна няма такова животно.
България се превърна в една смесица от затворено натурално стопанство; транспортен коридор, от който се прибират комисионни за трансфер на стоки, материали, хора и вещества; колониална манифактура; чужда система от търговски банки, която изнася целият национален доход в чужбина и пълно отсъствие на трудово законодателство, позволяващо в България да се развива през 21 век експлоатация на наемният труд във вида и мащабите от ранното средновековие съществувало в Европа.
Каква икономика? Какви 5 лева?
27 Април 2006 11:05
Pesho-58
[Напреднал]
от Bulgaria
Нещастна България!
Нямаме ли поне един журналист, станал известен по време на прехода у нас и в Европа, да напише нещо авторитетно и да запуши този отвратителен кален поток, които се лее от западните медии и поради това, че не среща никакъв отпор от наши медии, разширяват усърдието си да ни оплюват. Апетита идва с яденето! - Те започват да си вярват и стават още по-нагли!
Хайде бе, господа журналисти вдигнете се от нокдауна и нанесете Вашите удари!

Pesho-58
[Напреднал]
от Bulgaria
За каква икономика става дума? За българска?
Отдавна няма такова животно.
България се превърна в една смесица от затворено натурално стопанство; транспортен коридор, от който се прибират комисионни за трансфер на стоки, материали, хора и вещества; колониална манифактура; чужда система от търговски банки, която изнася целият национален доход в чужбина и пълно отсъствие на трудово законодателство, позволяващо в България да се развива през 21 век експлоатация на наемният труд във вида и мащабите от ранното средновековие съществувало в Европа.
Каква икономика? Какви 5 лева?

27 Април 2006 11:16
Pesho-58,
Така е...
Не разбирам автора - толкова учен, а е казал, меко казано, недобре обмислени приказки...
... Режимът на ДДС работи много добре в България. Това е един от най-солидните данъци, дава много сериозни приходи в бюджета...

И какво му е доброто - този данък се плаща от крайния клиент - това са обикновените хора...
Пример - учител с 20 години стаж получава около 330 лв бруто. Осигуровки, ДОД и други удръжки около 80 лв - остават 250 "чисти" и сега, за каквото и да похарчи тези пари - държавата му прибира ОЩЕ 20 % ДДС - това са 50 лв - остават 200 лв, като от тези пари трябва да плати и данък "Сгради" и такса "Смет" и безумната смяна на номерата на колите и ГО и... и... и реално да живее с около 5-6 лв на ден... Откъде за детски радости, за "нова" кола, за култура или за нови книги по специалността, за почивка?...
Да не говорим за такива "екстри" като кабелна тв или интернет...
ДДС е данък - УБИЕЦ за доходите на обикновените хора и трябва да се намали до пълното му премахване!...
А и най-големите измами- за милиарди - стават с него...
27 Април 2006 11:28
Малейййй ...., и разни дават пари да ги учи тоя мамул ....
27 Април 2006 11:38
редник
ако се замислиш в крайна сметка всички данъци се плащат от хората били те обикновенни или необикновенни.ДДС е най справедливия данък.Богат си, купуваш много-плащаш много и обратното.
27 Април 2006 12:10
Всички ставаме по-бедни заради по-скъпия нефт.

Гуруто Ганев от Центъра за н'ам кво си да си изяде дипломите. Или да стане говорител на ОПЕК. Може и да се преквалифицира в бензинджия, за да обеднява още повече.
27 Април 2006 12:37
А да не говорим и че ДДС съкращава пътя между производителя и покупателя. Там където се нареждат "излишно" много прекупвачи, цената на продукта се "натоварва" допълнително и продукта става неконкурентноспособен - скъп - на крайния потребител.
Статията е много вярна.
27 Април 2006 12:40
Едно време бяха все завършили в Москва. Сега гледам всеки се кипри с Американска диплома. Резултатът отново плачевен. Между другото съм любопитен колко от завършилите в САЩ са платили сами със собствени средства обучението си там.
27 Април 2006 12:51
*****

Натиснете тук, за да разберете как да кирилизирате мнението си

Редактирано от - bot на 27/04/2006 г/ 14:39:08

27 Април 2006 14:03
WHATS UP
, , ако се замислиш в крайна сметка всички данъци се плащат от хората били те обикновенни или необикновенни.ДДС е най справедливия данък.Богат си, купуваш много-плащаш много и обратното.”

Ще шашардиса форума с измислици.
Толкова ли няма кой да обясни на това икономическо чудо , че ДДС само се нарича данък , че не вярно и неможе да има справедлив и несправедлив особено при капитализма, че богати не плащат повече защото купуват повече , и, че това е нещо като комунистическа агитация за справедлив капитализъм.

Пък може и да ги е разбрал тези работи в Америка , нали чета американските кадри какви съчинения правят-да ти падне шапката , от лъжи и измислици.
27 Април 2006 14:16
хунвейбин
освен че твърдиш че няма справедлив капитализъм нищо друго не казваш.Обоснови се защо ДДС не е справедлив?А да капитализма бил несправедлив!!!!Такъв аргумент не бях чувал до сега.
27 Април 2006 14:28
WHATS UP
Нищо лично!
Много казвам.Ако не знаеш какво е ДДС , е твой проблем.Но да правиш съчинения за страдалците богати , дето повече плащат чрез ДДС е върховна пропаганда.Иронизирам естествено.Днешните капиталисти по пропагандни лъжи биха комунистите-по всички показатели.
Това с ДДС , богатите да плащат повече понеже харчат повече , тази съчинена капиталистическа справедливост , няма нячин да става.
Ще изчакам някой и друг капиталистически пропагандист , да те защити и развие тази пропаганда.Удоволствието е по-голямо-от капиталистическите интелектуалци.Супер сте .Паднали от Марс да сте , такива неща няма да пишете.
27 Април 2006 14:44
хунвейбин
обясни моля те защо!Беден прави покупки в които дела на ДДС е да речем 100 лв.Богатия за същия период прави покупки които са обложени с 400 лв.100 лв<400 лв.Това е ФАКТ.Това е ФАКТ и от гледна точка на бюджета.
27 Април 2006 15:27
WHATS UP
Трудна работа , да се направи с няколко думи.

ДДС е оперативен данък , най верният спрямо системата КАПИТАЛИСТЧЕСКАТА , нагнетява голям и силен социален елемент , не аванта или загуба , а като въвличане в капиталистическите отношения-нещо като ПОМПИЧКА.Затова се плаща в страната в която се употребява и използува стоката.

Нещо като трансмисия , която движи капитала.
Този данък е най доброто творение на капиталистическата система.
Образно ще го обясня.Левчето дато се печели е надуто с 22 %.Когато се харчи се изпомват тези 22%.
Количеството пари нямат значение-да плащаш по-скъпо или повече.Богатите с нищо не се минават.Получават и Плащат както получават и плащат всички.Колкото изкуствено са подути в повече , толкова изкуствено се изпразват повече.
Количеството пари са инвестиция , когато ги харчиш.Който има ги харчи , които ги няма зяпа.
За тези дето си харчат парите.
Който е спечелил пари , е спечелил повече напомпани пари и ако ги похарчи , ще похарчи същото напомпано количество.
Какъв е смисъла.Всяка покупка е инвестиция.Със всяка покупка се прави избор и се инвестира в почтеният и добър производител.Така пазара изпълнява най добре функцията си.Така пък народа в една страна става най големият инвеститор, когато капитализма не е бананов.
От къде идват?
А какво става с капиталиста.Първо ги дава тези 22%.Кредитира.След това ако иска да си ги върне и да спечели , бързо произвежда , качествено произвежда , излиза на пазара , продава и си ги връща, защото ги е включил в цената.
В този смисъл е бариера срещу спекуланти.Не може примерно да купиш и внасяш днес евтина нафта , да замразяваш и да продаваш когато си искаш-когато стане скъпа.Сметката не се връзва.Частично се блокира спекулативното поведени е и спекулативните продажби.

Такава трансмисия в обръщението на капитала става държавата чрез ДДС-много умна и много добра , когато не се краде от ДДС.

Ако сега съпоставиш масовия българин и дебелите задници , веднага ще направиш извода.Колкото по добре са платени хората , толкова покупката като обща полза развива икономиката-капиталистическата икономика почва поне да гони някаква справедливост , защото става все по полезна на хората
Обратно , когато има голямо количество бедни и малко количество богати , икономиката става изгъзица .Хората участват незначително в капиталистическите отношения.Определят се от богаташите.Това е бананова държава-фашизирана държава.Строят се дворци , вертепи и други такива , но икономика няма , няма , защото потребителя го няма и тя не се развива в полза на този потребител.
27 Април 2006 15:34
""Георги Ганев.... специализирал е макроикономика в университета "Вашингтон" в Сейнт Луис, САЩ. Преподавател в Стопанския факултет на СУ "Св. Климент Охридски.""
А защо?
...
Интервюто започва с един-два много конкретни, и бих казал необорими аргументa: ""Аз съм върл противник на диференцираните ставки."", ""Нашата система - с една единна ставка, е по-добра."". Тук, всеки опонент, решил да спори, би требвало да замълчи пред фактите. Но аз не съм дошъл да споря изобщо (не бих и посмял), а просто да си запиша некои мисли и съображения...
Ето:
""- Конкурентоспособността не е в цената."" Така не се говори, дори и пред студенти, защото оттука излиза: че качеството на нефта се повишава и затуй става по-скъп, а оттука" Всички ставаме по-бедни заради по-скъпия нефт." => всички ставаме все по-бедни, заради повишаването на качеството на нефта и перфектните стратегии за това, на кого да се продава. (това, че имате скъп портфейл от скъпа италянска кожа, закупен от NY, сметам, че е вече ясно). Малко да се повърна на "по-добрата система", на която й се наложило да въвлече и юридическото лоби от парламата във всеобщия кюп на данаковложителите, както и това, колко % да бъдел той. Ами, и 90% да е, като има лобита, кръгове и кръгчета, които да не го плащат, а го крадът от крайния потребител - в хазната нема да има и кинта за цяр. Значи, не е важно колко и какъв (плосък, кръгъл или четвъртит), а как се събира. Тука требва да се съглася, че европейската икономика (мн.ч.) е един смотан и тъп динозавър, които освободиха борсиянците, а задлъжниха фирмите с данъка печалба. Едните останаха, а другите източиха производствата си все по-към към изтока(), и така, те не плащат нито заплати - нито данъци, пък искат да печелят само от борзиянците, които обвиняват петрола за все по-празните си жобови (джобове рус.). Откъдето се получава и спиралата надолу - (нали ме разбираш дотука, ако не - пиши ми, какво не ти е ясно, ще гледам да се подългословя). Реинвестиране, амортизации, но(на)къде?
...
За Диференцираните ставки: Ако се вгледаме мъъъничко по-отблизо, ще забележим дори и без очила, че Ниските Ставки (ДДС) са ОСНОВНО- ЗА ОСНОВЕН НАЧИН НА ЖИВОТ (извинете, не е викане, а просто зуум за недовиждащите). Това значи- Основно за хранителните отпадъци, които се пробутват за храна на раята-избирател, не само напоследък. А не само за хотелите по ...морието, които в този си вид - като на бетонноизляти ж.к.-та не биха могли да предложат каквото и да е качество, равняващо се на италиянската кожа в така скъпия ви НЪ. Разделената ставка - храни-други стоки е мъдро направена, ама няма как да я разберете, поради "върлото си против.но", снобарчета малки-жалки.
...
Малко и за "повишената ефективност".
""за единица БВП отива все по-малко енергия. "" (най-вече мозачна:-)))
Повишената "ефективност" се дължи най-вече на "Вноса"2. (за да тий по-ясно: Когато се ПРОИЗВЕЖДА се гори, а като се консумира отвън - е "по-ефективно"...
Значи, другарю (там, ка ти беше имито). В Приложението на Зазубреното - Не виждам никаква разлика между тея де са учили марксиска икономика и тея, де са учили въ САЩ. Важното е да се изфпръцкаш на мегданя.
Лошото е, че все те (ни) преподават. (той, и костовото магаре така)
Давайте! нататък -<
27 Април 2006 15:47
хунвейбин
малко явно сме се объркали около понятието богат.Аз нашите псевдо богати бизнесмени не ги слагам в сметката.Имах впредвид по скромни особи.Да речем компютърен инженер и общ работник.
27 Април 2006 16:07
WHATS UP
При ДДС , няма богат и беден , даващ повече или по малко.Няма такива работи-купил по малко платил по малко и обратно.НЯМА.
Богатите нищо не плащат в повече и по скъпо.НИЩО.
Никакво значение няма кой считаш за богат , свръх богат или беден.ДДС не играе.
Става въпрос за динамика , за обръщение на капитала.

ДДС я подобрява.Нищо друго.
Когато имаш и нарочно създаваш евтина работна ръка , не само експлоатираш като вампир , но и изолираш от капиталовите отношения.
Дори от страната на потребителя нещата стават уродливи , фашизирани , долнопробни.
Когато се експлоатира така вампирски , страната се развива в посока на фашизъм , хората я напускат , отказват да работят , отношенията деградират , всичко пропада.
Затова дебелите задници викат-работете , работете.А да се работи е безумие и загуба.биологично неможе да се възстановиш , почваш да плащаш със здраве , родени деца , бит.
1 000 000.Това е успеха на смъртта пред живата в България.какъв по голям фашизъм и по голям геноцид.Това никъде го няма.
27 Април 2006 17:01
Икономиката мое да издържа на петролни шокове, ма мой резервоар на триколка си е напълно ръждясал в горната си част сигур......
27 Април 2006 18:25
Защитниците на всякакви кретеноидни данъци и конфискации мога да ги попитам: За какво аджеба отиват всички тези ограбени финансови средства, еквивалент на кръв, пот и сълзи? За армия ли? За пътища ли? За здравеопазване ли? За образование ли? За култура ли? За изкуства ли? За научни изследвания? За чистота? За...... до безкрай....
27 Април 2006 19:15
за прустотия
27 Април 2006 19:38
Бай Тодар се подписвал под 99% от горното.
Аз казвам, че 90% от същото е глупост.

27 Април 2006 20:00
аз пък казвам, че процентът ти е верен, с известна доза закръгление
(лихвите)
27 Април 2006 20:01
Е, щом ти казваш начи и двамата сме я втасале....
27 Април 2006 20:11
мани, мани, от утре че турат по 99% на сички и тва е... (+-10% божовски толеранц, разбира се)
27 Април 2006 22:11
, , Това е много по-чист вариант. Холандски професор ми каза: печалбата е мнение, кешът е факт.”
Прави се на зайче байче.

Фирма да плаща данък печалба ? Такова явление няма при частните фирми?
Иска да отпадне затруднението , да не са затрудвени в криенето и грабенето , да не се мотат в офшорки , за да правят далавери.
Печалбата е мнение и кеша факт , при две условия.Няма офшорка и някой може да надзърне в моливните драсканици на фирмата.Първото е повсеместно , второто е невъзможно.
Когато има офшорка , а всички по големи фирми имат по две и три офшорки зад гърбът си , кеша става мнение и печабата факт.
Реинвестиции да не се облагат.Боже господи.При Разбойническо ментърджииските какво става. Изплаща с труда и заработените пари на бачкаторите , а чрез ре инвестиция дяловия капитал продължава да се преразпределя в полза на набедения за мажоритарен собственик , на който е подарено.
Капитализмът е вампир.Решението за бачканейро е поне да се намери , по малко кръвожаден вампир.В България такива няма.

А данъците и тяхното отпадане.Пълна мечта.За едно до две десетилетия всичко капиталистическо и вампирско ще го хване липсата и за капитализъм няма да се говори.Амин , дай боже , да отпаднат. Дано отпаднат всички данъци , за да спре производството и възпроизводството на роби.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД