:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,681,766
Активни 778
Страници 24,331
За един ден 1,302,066
Пари

Българите пазаруват повече, но пак са намръщени

Въпреки че се увеличават покупките на телевизори, мобилни телефони, коли, личните оценки за икономическо развитие на страната и на домакинствата са все още скептични
Снимка: Велислав Николов
През последните години около 7% от гражданите са сменили дограмите и са топлоизолирали жилищата си.
В първите 15 години на прехода е налице постоянно усещане за спад в социалния статус и загуба на позиции. Едва в последните две години се забелязват положителни тенденции по редица социално-икономически показатели - намаляване на безработицата, повишаване на покупателната способност, ръст на брутния вътрешен продукт, запазване на инфлацията в рамките на 4-6%.

Агенция "Алфа Рисърч" разработи Индекс на потребителско поведение, който следи периодично. Той отчита направените през годината покупки, в какъв дял от населението са съсредоточени, какви са намеренията за бъдещи покупки, каква е тежестта на отделните подоходни групи, какви са оценките на населението за икономическото развитие на страната и финансовото състояние на домакинствата. Индексът дава възможност за обобщена сравнителна оценка както във времеви план, така и в териториален (между различните типове населени места). Индексът на потребителско поведение откроява няколко важни акцента от финансовия и икономическия живот на домакинствата у нас:

- Покупателната способност расте, но темповете й са бавни и не успяват да се отразят върху субективните оценки на българите. Делът на домакинствата, които са реализирали някаква по-значима покупка през 2004 г., е 29%, а през 2005 - 34%.

- Обективното нарастване на покупателната способност изпреварва субективните оценки за икономическия статус и поведение (оценка за развитието на страната, оценки за финансовото състояние на домакинствата и пр.) Българите бавно и трудно отчитат икономическия напредък, тъй като изходната точка е ниска, а темповете на растеж - не чак толкова бързи.

- По обективни индикатори разликата между столицата и областните градове е чувствителна, между областен и по-малък град - по-малка, а между малък град и село - почти незначителна.

Макар реалното потребление и доходи в София да надвишават значително направените покупки и заплащането в другите градове на страната и селата, в своите оценки столичани не са по-удовлетворени и не оценяват по-високо своето материално положение.

Последните пет години бележат



непрекъснато увеличение на доходите,



но с бавни темпове. От националните представителни проучвания на "Алфа Рисърч" установяваме тенденция на стъпаловидно нарастване на доходите - повишение в дела на над средните за страната доходи и намаление в ниските доходни групи. В групата с критично ниски доходи (под 50 лв. на човек от домакинството) остават безработните, голяма част от които са с ниско образование, трайно невключени в пазара на труда, ромите.

Започналата през последните 2-3 години тенденция на "отваряне на пазара" на бяла и черна техника и уреди за дома бележи ръст и през 2005 г. Най-честите покупки на стоки и услуги през последните две години са в полза на телевизорите - сумарно за 2004-2005 г. 14% от българите са купили цветен телевизор, а 11% са се сдобили с кабелна телевизия. Почти във всяко домакинство има цветен телевизор (93%), а във всяко второ (56%) кабелна телевизия. Неслучайно телевизията е едно от водещите занимания в свободното време.

Мобилните телефони от предмет на лукса днес вече са масов атрибут - всеки втори българин е с мобилен телефон, с което България се приближава до страните от Западна Европа. Други два уреда, които са в челото на класацията по честота на покупки, са DVD-плейърите, компютрите и домашният интернет. През последните две години уредите бързо увеличават броя си, като достигат съответно до 16% и 20% от домакинствата, а домашен интернет към момента имат 13%.

Особено актуални стават и инвестиции в топлоизолация - през последните две години около 7% от домакинствата са подменили дограмата си, а



15% имат алуминиеви

или PVC прозорци



Раздвижване се забелязва и на пазара на леки автомобили - кола (макар и втора употреба) през 2005 са купили 5% от българите, а средната възраст на колите у нас е паднала от 15 години и 8 месеца през 2004 г. на 13 години и 10 месеца през 2005 г.

Въпреки големите скокове в цените на недвижими имоти търсенето на жилища не намалява - 2% от пълнолетните българи са купили жилище в последните две години, а намерения за бъдещи покупки заявяват 3%. В категорията без собствено жилище попадат предимно млади, високообразовани и високодоходни групи. Това до голяма степен се дължи както на по-високата им мобилност, така и на трудното акумулиране на средства, необходими за такава мащабна покупка. Въпреки нарастващото предлагане на ипотечни кредити, за голяма част от младите хора покупката на жилище остава непосилна. Трудността е в осигуряване на разликата между пазарната цена и частта, която банката е склонна да отпусне.

Освен реализираните разходи, добър индикатор за икономическата стабилност са и плановете за бъдещи покупки. Тук отново се регистрира лек ръст - ако за 2005 г. 36% са планирали по-голяма покупка, за 2006 г. такива планове имат 38% от пълнолетните българи. Съвсем естествено това са икономически най-активните групи от населението - младите, жителите на градовете, хората с доход над 100-150 лв. на човек от домакинството.

Финансовото състояние на домакинствата очертава слаби нива на спестовност -



едва 9% успяват

да спестяват,



56% покриват разходите си, но не успяват да спестяват, 35% не успяват дори да покрият разходите си.

Най-популярната и широко използвана банкова услуга са дебитните карти. Към декември 2005 г. те се ползват от една трета от населението (35%). Въпреки сравнително големият им дял (в сравнение с другите финансови услуги), те все още се използват предимно за теглене на пари от банкомат и по-рядко за директни разплащания (по данни на БОРИКА съотношението е приблизително 88:12%).

Набрали скорост през последните години, потребителските кредити започват да разширяват своята социална база. Към момента те достигат 19% от населението, като основната им част е съсредоточена в средните доходни групи (между 100 и 300 лв. месечен доход на човек от домакинството). Техният дял е по-нисък във високодоходните групи, които по-лесно акумулират средства за планираните покупки.

Все по-популярни стават малките, небанкови кредити. Според интервюираните те са подходящи за ремонт на жилище или покупка на техника и мебели за дома. До 17% са склонни да приемат подобен тип финансиране и като подходящо за покриване на текущи разходи, а 11% - за покупка на кола.

Лизингът, който в началото беше съсредоточен предимно в автомобилния пазар, разшири своя периметър и обхвана домакинските пазари - покупка на бяла и черна техника, алуминиева и PVC дограма, мобилни телефони, компютри, мебели и др. Макар и твърде рядко, лизинговите схеми вече се използват и на пазара на недвижими имоти.



Покупка на лизинг използват 8%



от пълнолетните българи. Развитие има и в една друга форма на инвестиции - доброволното пенсионно осигуряване (7%). По-непопулярни остават инвестициите в земеделска земя, акции, ценни книжа, застраховки.

Активно ползващите финансови услуги обаче са в рамките на 35% от пълнолетното население, а бъдещите намерения за ползване се ограничават до 21% от българите. Така максимумът, който съставляват тези две групи (на ползващите финансови услуги и на имащите намерения да ги ползват), е около 43% от населението. За останалите финансовото поведение остава в рамките на кешово покриване (лесно или трудно) на месечните разходи.

---

Структура на населението по разполагаем доход на човек от домакинството

V. 2001ХII. 2002ХII. 2003ХII. 2004ХII. 2005IV. 2006
До 50 лв.32%24%16%14%9%10%
От 50 до 100 лв.44%43%38%32%32%26%
Общо до 100 лв.76%66%54%46%41%36%
От 100 до 150 лв.14%18%22%25%26%23%
От 150 до 200 лв.6%9%14%15%18%16%
От 200 до 300 лв.3%5%6%9%9%13%
Над 300 лв.1%2%4%5%6%12%
Общо над 100 лв.24%34%46%54%59%64%

- - -

За какво са подходящи малките потребителски кредити?

За ремонт на жилището/части от жилището46,4%
За покупка на техника, мебели и др. уреди за дома38,9%
За покриване на текущи разходи17,4%
За купуване на кола10,9%
За образование, квалификационни курсове5,7%
За започване на бизнес5,6%
За допълнение на сумата за купуване на жилище5,3%
За екскурзия, почивка и др. развлечения5,3%
За покупка на мобилен телефон3,5%
За покупка на дрехи или модни аксесоари1,3%
Друго4,7%
-----
* Проучване на "Алфа рисърч", представително за градското население на страната.

- - -

Използвани финансови услуги и инвестиции и намерения за бъдещо ползване

Използвани финансови услуги и инвестиции към декември 2005 г.Намерения за използване на финансови услуги и инвестиции през 2006 г.

Потребителски кредит17%9%
Банков депозит15%5%
Покупка на стоки с кредитна карта или на лизинг8%5%
Доброволна пенсионна осигуровка7%2%
Инвестиции в земя, от която се получава доход4%3%
Застраховка живот3%2%
Ипотечен кредит2%3%
Акции и ценни книжа1%0,3%
------
* Национално представително проучване на "Алфа рисърч", декември 2005 г.
49
3230
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
49
 Видими 
26 Април 2006 23:20
и за виагра пари давал българинът 8=====D
26 Април 2006 23:42
, , ръст на брутния вътрешен продукт, запазване на инфлацията в рамките на 4-6%”
По голям ръст от 5 % не е отчетен.При 4-6 % инфлация не може да има подобряване с една стотинка , с една стотинка.
Такива примери , имат мобифони , пък за колко говорят , имат коли пък колко ги карат и т. н.Това е безумие.
Аз нямам думи от написаното.На българите трябва да се разреши да съдят , за измами на обществото в особено големи мащаби и размери.
А на шлай професии , на латерни , дето нищо не разберат , просто думата не трябва да се дава.
Лишаване от право да упражняват професията.Това е минималното.
Повтарям.Това е главното.
, , ръст на брутния вътрешен продукт, запазване на инфлацията в рамките на 4-6%”
То по невежество и лъжа е за книгата на Гинес.
В Африка в Африка тази страна не трябва да я пускат , ще изплаши маймуните.



27 Април 2006 00:00
Заслужава си да отбележим, че 50 лв през 2001 имаха покупателната способност на сегашни 100лв. Като съберем процентите на лицата с доход <100 през 2006 получаваме по-голям дял от лицата с доход <50 през 2001. Т. е. къде е това подобряване.
Реалната инфлация за миналата година е 20% (парно, ток, телефон, хранителни продукти) а те я изкарват 5-6%, защото отчита поевтиняването на дигиталните фотоапарати, компютри и пр техника (тя поевтинява, защото остарява морално и на нейно място идва нова, по-скъпа).
Стъкмистиката е велика сила де.
27 Април 2006 00:08
Подобно нагло твърдение може да бъде прието само когато между 500 000 и 1 000 000 европейци и американци заблъскат на портите на България за зелена карта. А до тогава си го приберете...знаете къде.
27 Април 2006 00:47
Това дето го казвате верно....ама тези покупки са факт и са платени с пари, не с трици..!!!
27 Април 2006 01:04
Пешо,
общо взето си прав за 2001 година 68% от населението е с доход над 50 лева а за 2006 64% е доход от над 100 лева. Което означава че почти анблок една социална група се придвижила напред в доходите си два пъти. Разликата е че песимистите ще му кажат зле а оптимистите добре. Аз смятам че добре Оптимиста ще каже че за 5 години ( една петилетка ) сте иградили 2 Българии. А песимиста ще каже че са Българии не Щвейцарии.
27 Април 2006 05:58
Много измислена статия. Как ли изсмукахте теци цифри, не ми е ясно.
27 Април 2006 07:01
WHATS UP, а каква част от тези стоки са купени с потребителски кредит, какъвто нямаше през 2001? Тъкмо тук е стъкмисткото на статията, че не отчите кредитите.
27 Април 2006 07:42
Аре стига с тея поръчкови глупости и изследвания - увеличени доходи, покупателна способност, коли, техника... Покупките на лизинг са само едно задлъжняване в дългосрочен план и изнасяне на национален доход. И влошаване на търговския баланс. Да не говорим, че икономическата статистика ясно показва, че на две трети от населението се падат средно до 170 лв. доход на месец.
27 Април 2006 07:46
Забравих да цитирам като пример нещо, което прочетох скоро във форума на Ауди (www.audibg.com). Сина пита баща си: Тате, кво се промени откак си купихме първото Ауди? Бащата отговаря: Сине, цените се вдигнаха двойно, а заплатите останаха същите"
А все пак става дума за хора с някакви финансови възможности, щом са си купили такъв автомобил.
27 Април 2006 08:04
Голямо благодаря на авторката! Страхотна статия! Отдавна не съм се смяла така искрено, чак сълзи ми текнаха от очите. Но ето този цитат направо ме накара да падна от стола от смях:
Освен реализираните разходи, добър индикатор за икономическата стабилност са и плановете за бъдещи покупки. Тук отново се регистрира лек ръст - ако за 2005 г. 36% са планирали по-голяма покупка, за 2006 г. такива планове имат 38% от пълнолетните българи.
Искам да попитам - ако й разкажа какво островче съм си харесала и искам да си купя (в някой друг живот), с колко ще стане по-добър индикаторът за икономическата стабилност? А ако планирам да си купя Майкрософт например, това решава ли автоматично икономическите проблеми на България? Ставаме намбър уан в света, нали?
То все е било стъкмистика и идиотия, ама чак пък толкоз... Тц, тц, тц...
27 Април 2006 08:11
Милите "Пари" - "все още".
27 Април 2006 08:22

Смехотворни статистики. Толкова са нагласени, че няма къде повече.

27 Април 2006 08:26
5-6% инфлация им искат от Маастрихт и те толкова отчитат. А алкохола и цигарите поскъпнаха с по над 20%. Кое е поевтиняло с толкова, че да е останала инфлацията същата? Ние глупаци ли сме, че да вярваме, че от това, че не можем да изучим децата си и даже да отглеждаме децата си и по тази причина не раждаме, а разпродаваме и ипотекираме имотите на родителите си е икономически ръст!?
27 Април 2006 08:47
Брей, колко странно заглавия. Редакцията, не знаете ли, че:

ЩАСТИЕ С ПАРИ НЕ СЕ КУПУВА
27 Април 2006 08:53
Бе, остави алкохола и цигарите - виж храната как скача всеки ден! Ами дрехите? А битовата химия? За еленергията, водата и телефоните да не говорим... Книгите са лукс и тежкарлък! Плодове и зеленчуци - глезория. Един шоколад за детето вземи - и той на почти двойна цена.
Да-а-а, баба на село може да няма пари за хляб, ама за сметка на това има цветен телевизор! Като не си пази Операта... И бай Иван си продаде 35-годишния москвич на вторични суровини и си купи 20-годишно фиатче! Стандарт! И то висок! Инфлацията пада, спете спокойно, деца!

__________________________________________ ________
"Не ми е работа, как`Сийке, и не съм от тях, ама..."
27 Април 2006 09:55
Стъкмявали, стъкмявали...и се изпуснали накрая от Алфа рисърч. "56% от домакинствата покриват разходите си, но не успяват да спестяват, 35 % изобщо не си покриват разходите..." И какви разходи покриват? Плащат ток, вода, телефон, дрехи на децата, веднъж месечно за бензин, данъци, ядене ако остане...Това са разходите на тези 56%, затова не могат да спестят нищо- защото покриват най-неотложните нужди. За останалите 35% да не говорим. И двете групи заедно са 91%. Те на това му се вика благоденствие!
27 Април 2006 10:09
*****

Натиснете тук, за да се запознаете с Правилата на форума

Редактирано от - bot на 27/04/2006 г/ 10:12:50

27 Април 2006 11:01
Изследването явно /и разбираемо/ не е отчело паралелната на официалната икономика /която е горе долу със същия обем, колкото официалната и единствено тя се отчита от статистиката/. Ако го беше направила, тогава нещата щяха да станат ясни... И за ръста на икономиката, и за доходите, и за БВП, и за мрънкането на населението.
27 Април 2006 11:15
Вярно е, че българинът купува повече техника, но това не е, защото има повече пари, а защото стоките вече са със значително по-ниски цени и всяка следваща година цените им намаляват! Помислете си: преди дори две години можеше ли да се намери телевизор около 100 лева или пък DVD под 100? Така че пак демагогия - та това са стоки от първа необходимост, а не лукс! А по въпроса за изолациите и дограмата: кой може да си позволи тези цени на тока и парното, които са в момента? - Само такъв, който си е направил изолация и сменил дограмата! Останалите-икономия! Така че пак стигаме до извода за необходимостта!
27 Април 2006 11:18
Пешо
ами по целия свят ползват такива кредити.какво да почнем всички ли да оплакваме?След като могат да си ги обслужват да си вземат кредити.
27 Април 2006 11:29
Паказ, в момента можеш да си купиш ново ДВД за 55 лв. А GSM , втора ръка, сносен, за 30-40 лв.
Баровците се позамогнаха в БГ. А когато има за тях, има и за клошарите повече...
Пък и Божков почнал да плаща вече данъци. Що ли? Да е жив и здрав...
Някой да е чул за умиращи от глад в БГ? Няма и да чуе. Има умиращи от ПТП-та, от джипита и от ... куршуми.
27 Април 2006 11:36
Whats Up, коментара ми беше за причинноследствената връзка между кредитите и повишеното купуване. Мрънкането в 90% от случаите е основателно, тъй като онези с доход до 100 лв на човек от домакинството (36%) живеят под екзистенц минимума (тоест покриват само най-неотложните разходи).
27 Април 2006 11:54
Как може само 12% от населението да има доход над 300 лв...?
Че това пари ли са бе?
Къде е таблицата до 1000 лв, до 2000лв до 5000лв в проценти?
Как да е щастлив човек който взима под 1000лв?
Ако вземем цените на имотите инфлацията е 500% за 5 години
27 Април 2006 11:57
Kilgor Trout
Нали знаеш , че вещите служещи за употреба не са музейна ценност.За тях се съди по употребата , а не по наличието
Отгоре на това?
Две различни неща са технически прогрес и стандарт на живот.
Ако сравняваме по това дали има или няма тутурутки , тези живели преди да ги има ТУТУРУТКИТЕ са били пълни сиромаси , барабар с милиардерите .А бедните и богатите са били равни , защото разходите за тутурутки са им били нула.
Още по сиромаси са тези с дворците , механите и избите.Горките , направо тъпанари , не си държат месата и вината в хладилници и фризери.А тези дето даже ги нямат , защото си мъчат коремите по ресторанти и вертепи , са направо в графата крайно нуждаещи се.
Онези пък дето са се возили в каляски и файтони , или дето са ги разкарвали с рикши , тях циганската мала трябва да ги оплаква.
Наличието на една вещ , примерно Манго има кола за 50О лв и Черепа за 5 000 000 , когато посочва , Манго и Черепа имат кола -ЗАБЛУЖДАВА.
Виж разходите са друго нещо-за телефон , ток , вода , парно , хляб , месо , бензин, .................
Голямо е откритието на WHATS UP , дето ни разкри как всичко се купувало с пари и това обяснява нещата.Не било с трици.
Те и в Африка купуват с пари , не купуват с трици.Това ли ни обяснява?

Примерите които се дават не само са нищожни , ами са много цинични.Не е плащано с трици , за такава пропаганда , с пари е плащано , с много пари.
27 Април 2006 12:08
Пешо
ако сме честни много хора подобриха стандарта си на живот в последните години.Все по често на заплата над 1000 лв се гледа като на нещо нормално докато преди години знаеш какво беше.
27 Април 2006 12:14
Интелегентите пак го ударили на философстване и праскане на памфлети касателно бевепето и инвестициите.
Сия статия също е само абене на място. Към 31.12.05 домакинствата имат теглени кредити 7 млрд лева и лизинг 200 млн. Следователно статията следваше да изглежда по следния начин:
Българите напазарували за 7.200.000.000 лева повече, но пак са намръщени щото им искат да връщат парите.
27 Април 2006 13:02
Шибаните гуманитари не разбраха, че благоденствието на обществото може да стане само и единствено с производството на блага. Не на статии, тезиси, концепции, дъра-бъра и преразпределение. Паразити, те тва са.
27 Април 2006 13:05
Кракатау, лошото е, че ще връщат м/у 20 и 30 % повече. На година.
27 Април 2006 13:10
Писна ми
от глупости.
Изследването не прави разлика между номининално и реално увеличение/намаление на доходите, а трябва. Таблицата за доходите по години и по размер обхваща около 5 години. За тези 5 години официалната инфлация е около 5-6% годишно и просто не може да се сравняват номиналните доходи до 50 лева през май 2001 с номиналните доходи до 50 лева през април 2006-та.
Следваща глупост - голямата покупка. Ами дефинирайте какво е това голяма покупка, цветния телевизор отдавна вече не е голяма покупка, освен ако не е от по-скъпите или ако доходите ти са от тези дето не можеш да си платиш сметките. Иначе за 150-200 лева си купуваш съвсем нормален цветен телевизор.
Следваща глупост
Българите бавно и трудно отчитат икономическия напредък, тъй като изходната точка е ниска, а темповете на растеж - не чак толкова бързи.
Как да е ниска изходната точка, напротив спрямо сегашната е много много висока. Изходната точка за повечето българи е статуса им през 80-те години и оттук и негативната оценка за сегашния им статус.
И още, и още глупости.
27 Април 2006 14:16
На "шибаните гуманитари" следва да им бъде раздадена по една мотика, кирка или лопата (според способностите) и да бъдат моменталически експедирани до най-близката нива, зеленчукова или овощна градина. Най-отворените мое да бъркат битон и да носат тухли по строителните обекти. Само историците да бъдат оставени, но при условие, че подпишат декларация за съвестно разработване на темата за водещата роля на българския етнос в световното културно развитие. След като уманитарните паразити изпитат в пълен размер несгодите на трудовия народ да им се даде по един лист формат А4 и молив F, за да си дращят на воля простотийки в почивките. Тва мероприятие неминуемо ще допринесе за небивал икономически просперитет на Родината и повишаване доходите на населението. За ефекта върху БВП-то не смея да се обаждам.
27 Април 2006 14:41
Писна ми
има и още един интересен факт, който сякаш е пропуснат в статията, а и в изследването. Доходи на човек от домакинство над 300 лева - процента расте от 1%, 2%, 4%, 5%, 6% и сега са 12%. Удвояване само за 4 месеца от 6% на 12%. На какво ли би могло да се дължи това? Постепенното нарастване е по-лесно обяснимо - заради номиналното нарастване при запазване на реалните доходи. Но това двойно увеличение навява тъжни мисли. От началото на криминалната революция през 1989-1990 година досега имаше един малък процент "официални" мафиоти с голями доходи. Останалите мафиоти бяха и са с недекларирани доходи. В един хубав момент, оказва се сега, на мафията им стана трудно да държи българския народ с тези мизерни доходи и веднага му намери решението - "разделяй и владей", рязко вдигане на доходите на шепа хора, така наречените шефове от различни нива в фирмите, за да държат изкъсо останалите и да пазят мафията. И ето ти как от 6%, за 4 месеца станаха 12%.
Друг вариант за тези проценти е, че е платено за такива проценти и социолозите ги дават.

Редактирано от - Писна ми на 27/04/2006 г/ 14:44:04

27 Април 2006 16:25
Мдаа, факт е, че си оставяме мрънкачи, кръшкачи и чакаме някой да дойде да ни оправи. И той идва и ни "оправя".
Че държавата не е цъфнала и вързала е така, а че ние сме държавата и крадем от нея и от себе си е другата истина.
В Никопол крадяли чувалчета с пясък.....хитреци сме ний. Тъй че просто си налягайте парцалите, по-малко крадете и по-малко мрънкайте, че фанах диабет от оплакванията, колко сме били зле - кой е виновен за това?! А?! Предлагам ви тест - Кой е виновен, че сме бедни???
1. Държавата
2. Ние самите
3. Марсианците
4. Кеворк Кеворкян
5. Евреите и велосипедистите

27 Април 2006 16:43
Kaizer-e, забравяш.

6. ЦРУ/КГБ(по избор)
7. Комунистите/империалистите (пак по избор)
8. Чалмите в Персийския залив/Американските бомби в Сърбия(за всеки по нещо)
9. Заговорът на великите сили(тука има единодушие)
10. 500 години османско робство(пак единодушие)
....
27 Април 2006 16:51
Лунатик


Днес има новолуние - и ти си виновен
27 Април 2006 16:53
Само преди пет години Джи Ес Ем ите бяха супер лукс пък и цените на разговорите режеха глави. Сега всяка баба и дядо си имат такива дори и втора ръка. Та сега съвсем спокойно можеш да си намериш телефон без кой знае какви екстри за стотина лева а само преди пет години включването към Мтел беше май 200 лева.
Телевизорите са около и под 200 лева. Пиша за обикновени цветни телевизори не за Плазмени такива. Микровълнови фурни можеш да си вземеш и за 80-90 лева без екстри.
Та един сносен стационарен телефон с подвижна дръжка е под сто лева.
За 15000 лева може да си вземеш съвсем сносна кола - Фабия, Форд Фиеста, Лада, Дачия без екстри.
А бе пълна порнография е цялото изследване.
27 Април 2006 17:50
Да му се не види! Ако тия типове дето изследват азбуката - "Алфа рисърч", си вярват в написаното, спукана ни е работата.
"Сега", колко платиха да им поместите материалчето ?
27 Април 2006 18:23
като прочетеш коментарите под статията за мрънкането и разбираш колко е вярна. От коментарите се разнасят един монохроматичен и кохерентен стон Ох-Ох-Ох!
27 Април 2006 18:35
Шибаните гуманитари да си отварат очичките, да не бъдат изплющяни многократно и безпощадно! Да видим тогаз в/у какво ще паразитират.
27 Април 2006 19:35
Абе вие в Ел Салвадор царевицата с кочаните ли я рупате?
27 Април 2006 19:41
Артисте, не се отклоняваи от темата. задената тема днес е да се вайка ... протяжно и на умряло
27 Април 2006 20:05
Писна ми и на мен от "смелчаци" дето са избягали да слугуват в чужбина и сега много знаят и все дават акъл за да избият комплекси ...как сме си били виновни и как все сме се оплаквали....поне като сте духнали не си пъхайте носа....вече идваха такива "преуспяващи" тиквеници като вас от UK и ни "оправиха" ...хайде млъквайте вече...Кой го е грижа за вашите тъпи постинги освен такива като вас...ама кой го е грижа, че те са се загрижили...
27 Април 2006 20:11
Убу. Стонът може да бъде кохерентен, ама ми обясни как ще да е монохроматичен.Да не си прекалил с мескала?
27 Април 2006 20:15
Монохроматичен означава всички вият с една честота. Ей така : Ууууууу! ОК? Кохерентен с една фаза . Чао! Приятно виене!
27 Април 2006 20:27
Монохроматичен означава едноцветен.
Преди да излезеш да виеш с койотите, дръпни и две линии.

Редактирано от - Артиста на 27/04/2006 г/ 20:30:16

27 Април 2006 20:52
Едноцветен когато става въпрос за светлина. Когато става въпрос за по-общото елетромагнитно трептение е честота. Ще излезе че и ти си чел Савелиев?
27 Април 2006 21:07
Не бе. Аз съм прозд чалгаджия.Гледам само телевизия.
27 Април 2006 21:16
Не се подценявай ! Чувствам че поне списание "Наука и техника за младежта си чел" а най-вероятно и "Космос"
27 Април 2006 21:27
На тази СТЪКМИСТИКА в материалчето може да завиди и бившия идеологически отдел на ЦК на БКП.Че и Мира Янова ряпа да яде! Народеца верно инертен, ама не чак толкова тъп вече-вдява !
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД