:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,787,300
Активни 419
Страници 14,174
За един ден 1,302,066
Есе

Победители - победени

Снимка: Архив "Сега"
Марк Тулий Цицерон е прочут римски оратор и държавник. Негова е сентенцията "По време на война законите мълчат".
I

Победители

1

Широкоизвестна (а затова е станала крилата) е фразата: "Победителите не ги съдят."

Малко история. Приписва се (но без меродавни доказателства) на Екатерина II, която, противопоставяйки се на предаването на А.В. Суворов на военен съд за една негова победоносна битка през 1773 г. (щурмуването на Туртукая), която той предприел въпреки заповедта на фелдмаршал П. А. Румянцев, сиреч самостоятелно, на своя глава, пренебрегвайки нареждането на по-горестоящите, за което, разбира се, според закона и правилниците е трябвало да бъде съден.



2

Няма съмнение, че тук "съдят" има много по-широко значение, отколкото предаването на съд - военен или граждански. Съдът тук включва и моралното осъждане, порицание, низвергване, остракизъм и т.н. Съдът тук означава, че на победителите обикновено не се търси сметка, че те най-често не носят отговорност за причинените от тях беди - на чуждите и на своите - за разрушенията, за узаконените убийства (на война, ако ти не убиеш, тебе ще те убият), за погубените огромни материални и духовни ценности, за всичко лошо, което те са натворили. Защото важна е победата и само победата. ("И значи нам ни е нужна една победа, а за цената не ще се поскъпим"). Страданията, мъките, разрушенията, гибелта са без значение или с много по-малко значение в сравнение с триумфа на победата.



3



Но не всяка победа е действителна победа и не всичко победоносно е истинско победоносно. Защото има и Пирови победи.

Малко история. Епирският цар Пир в 279 г. пр.н.л. победил римляните в битката при Аускул. Но както разказват Плутарх и други римски историци, за тази победа армията на Пир дала толкова жертви, че сам победителят възкликнал: "Още една такава победа и ние ще загинем!" И наистина, още през следващата 278 г. римляните разбили Пир и така се осъществило неговото предвиждане. Пировата победа е временна и неистинска, тя вече съдържа бъдещото поражение, а кога то ще настъпи, зависи от ред предвидими и непредвидими исторически събития.



II

Победени



4

Равна по значение и популярност на фразата победителите не ги съдят, е и нейната противоположност: тежко на победените.

Малко история. Според преданието, разказано от Тит Ливий (История на Рим) и от други римски историци, един от галските вождове Брен наложил на победения Рим контрибуция от хиляда фунта злато, на която римляните се съгласили, но не били съгласни златото да се тегли на везните на победителите. Но победителят Брен, издевателствайки над римляните, поставил на везната и своя меч, за да натежи още повече, и възкликнал: Vae victis! - Тежко на победените, с което искал да покаже, че победителят е винаги прав.



5



А това тежко много често прераства в съдебни процеси (познати са и в България) срещу виновниците за националната катастрофа - те трябва да са изкупителна жертва за изгубената война, макар че същите тези виновници щяха да бъдат герои, ако войната (същата, със същите цели, със същите жертви би била победоносна).



III

Морал



6

Антитезата победители-победени най-често се свързва с каузата, за която започва конфликтът и чийто резултат обикновено завършва с победата на победителите и поражението на победените.

Каузата на всяка бореща се страна по правило се представя от нея като най-справедлива, като единствено справедлива, което, разбира се, не пречи на другата страна да прави същото, както в юридическо, така и в морално отношение.

Но кое и какво е справедливо и кое и какво не е?

Справедливостта е може би най-дискутираната, най-обсъжданата категория и същевременно най-трудно дефинируемата, най-трудно поддаващата се на определение. А най-често се оказва, че тук няма обективен критерий колкото и той да е бил търсен, особено в хлъзгавата материя на международното публично и частно право! Справедливото за едни е несправедливо за други, законосъобразното за едни е незаконосъобразно за други и vice versa. Според Тит Ливий: "Когато войната е необходима, тя е справедлива" (История на Рим). Но въпреки целият авторитет на древния автор и неговото решение е неприемливо, защото за кого и кога войната е необходима и няма ли и тук пълно разминаване на гледищата на различните народи, военачалници и обикновени хора.

Такъв критерий не е обективен, а субективен, макар че субектът може да е индивидът, групата, нацията, държавата. А субективизмът на този критерий се изразява още и в това, че той е пряко свързан, а дори и производен от ползата, изгодата - все едно дали за индивида, групата, нацията, държавата.

"Където бият барабаните, там законите мълчат" (Томас Фулер).

"По време на война законите мълчат" (Цицерон)



7

Във всички тези случаи моралните и юридическите присъди са предпоставени от резултата - победа или поражение, печалба или загуба, - а не от мотивите, които винаги трябва да имат предвид като критерий - макар и не единствен - за справедливостта на решението - и моралното, и юридическото.

И както красивото е красиво, доколкото то се харесва без интерес, незаинтересовано, защото в противен случай съждението на вкуса ще е твърде партийно и следователно, неестетическо, така и доброто е добро, не защото обслужва нечии интереси, а защото, както е посочил още Кант (категорически императив) може да бъде въздигнато като норма (правило) на всеобщо поведение (законодателство).

В противен случай се получава нещо като бушменски морал - Добро е, когато аз убия враговете си, а зло е, когато те направят същото с мене. А не е далеч от този морал и толкова често повтаряното: "Правото е в силата, ето всичко, слабият е всякога виновен."

Много често и най-разумните доводи подлежат на извращаване, когато в тях се влага смисъл, който първоначално не се е имал предвид. Едва ли някой би възразил срещу разума на латинската максима Si vis pacem, para bellum - ако искаш мир, готви се за война. Но ако под претекст, че искаш да си запазиш мира, всъщност се готвиш за поредното хищничество от една агресивна война, тогава разумната маска е само демагогияq и то най-страшната демагогия - политическата.



8

Заключение

Тъй се получи, че най-много от примерите, които използвах в тази статия, взех от историята на Рим. Не мисля, че съм сгрешил, но все пак дължа обяснение.

Защото, когато става дума за война и мир, за победители и победени, за право и безправие, за справедливост и несправедливост, чия история и коя епоха може да предостави повече и по-добри примери от великия Рим и от великия народ латински - народ на войници, на граждани, на законодатели, на държавници.

Такова е моето обяснение, на което гледам и като на оправдание, а защо не - и като извинение.
Снимка: Иво Хаджимишев
Исак Паси
Снимка: Архив "Сега"
Тит Ливий е един от най-известните римски историци. Пише, че "когато войната е необходима, тя е справедлива".
 "Сабинянки спират битката между римляните и сабиняните", Жак- Луи Давид , 18 в. , "Лувъра", Париж.
51
9842
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
51
 Видими 
22 Май 2006 23:24
Щом философът Исаак Паси, баща на еди кого си, започна да ни поучава на тема политика, Господ да ни е помощ!
22 Май 2006 23:37
хареса ми, огромна ерудиция и интересен нов поглед и смисъл на миналото г.н Паси в час сте, честито
23 Май 2006 00:00
Релацията Исак- Соломон обяснява термина хромозомна аберация.
23 Май 2006 00:11
Отдавна чакахме да прочетем тъкмо подобно нещо от проф. Исак Паси. Исках подобно нещо на 24.03.2003 г. в Натиснете тук
Благодаря Ви, господин професоре !
==================================
Натиснете тук
Освободител на деня

Соломон Паси:

Проучваме американското искане (за експулсиране на иракските дипломати), но в момента въпросът е по-скоро философски. Нека посланиците и дипломатите на Ирак да преценят дали искат да служат на своя диктатор, или да служат на своя народ. Аз познавам дипломатите, които работиха за Милошевич, и знам какво правят те в момента. В момента те са едни много самотни и много тъжни хора, защото в края на краищата работиха до последния момент в името на диктатурата... Но нека изобщо да се размислим за целия морал в тази битка, която се води в момента. Това не бих могъл да кажа, че е една популярна кауза, но наистина справедливите каузи рядко са популярни. Или както е казано в Библията, истината ще се разкрие пред малцина!
Помислете си в момента, че в големите градове в България, че и в по-малките, имаме бул. "Руски", бул. "Скобелев", ул. "Гурко", ул. "Московска" и т.н. Помислете си как един ден в Багдад и в другите големи градове на Ирак също ще има булевард "Америка", булевард може би "Джордж Буш", булевард "България" и булевард "София". И помислете си, че иракският народ един ден ще гледа на хората, които в момента дават своя живот за неговото освобождение, наистина като на освободители!
И нека да се замислим, че далеч не всички от нашите парламентарни групи ще могат да се присъединят към тая победа, която ще бъде и победа на демокрацията над тиранията!
("Неделя 150"
23 Май 2006 00:21
Г-н Паси, чудесно поднесена и аргументирана фактологоия! Изводите обаче са архаични и обясненията не за настоящия век / и порядки/. По времето на Рим /и империята/ никой не е слушал гласа на събудената свяст /съвест/. И Цицерон, и Светоний /за живота на силните на деня/, и другите - техният глас е бил глас в пустиня. "Победителите ни ги съдят!" Да искаш милост от силните на деня - доста наивност трябва. Маргиналните гласове /Вашият и нашите/ ще останат за вътрешна употреба и морална удовлетвореност. ПРИЗНАНИЕТО - във всичките му форми /за него единствено човек живее/, ще е по между ни - ниво битовизъм. Защо да правим съпоставка между време преди 2000 години и настоящия промеждутък? И Вашият велик съименник /sic!/го е изрекъл доста по-изразително: "Всичко е всуе!" И пари, и признание, и заслуги, и величие... Моралът /поуката/: "Не можеш да угодиш на всички, но се постарай. Прави така, че да кажат за твоите писания и дела: ' Той опита, но не угоди на всички. Делата му обаче бяха богоугодни' ".

23 Май 2006 01:52
Прекрасен текст на професора!


Много бих искал да чуя разсъжденията на Исак Паси и върху максимата


"Пътят към ада е постлан с добри намерения"
23 Май 2006 02:41
"Победителите не ги съдят."
Малко история. ...Екатерина II, ... А.В. Суворов ... за една негова победоносна битка през 1773 г. ...фелдмаршал П. А. Румянцев...

Наща история също показва, че "победителите не ги съдят", но за сметка на тва ги убиват.
Българският император Атила от рода Дуло сметаше, че е победил през 451 г. министер-председателя на Рим Флавий Аеций, родом от Силистра, но го отровиха във връха на славата му.
Консулът на Рим Аеций, родом от Силистра, също сметаше, че е победил през 451 г. българският император Атила от рода Дуло, но за да не стане римски император и него, "спасителят на Рим", го убиха в Рим.
Главнокомандващият Виталиан, родом от Шумен, през 416 г. влезна с 70 хил. българска армия бунтовници в Цариград и "безбожника" Анастасий I направо са насра от страх. Но за да не стане римски император, уби го Юстиниан Велики (Управда) от Скопско по поръчение на чича му, императора Юстин I от село Бедряна, Кюстендилско. А бе селска му работа и коварство.
А с Калоян кво стана като изтрепа френските рицаре и 3-мата главатаре на Латинската империя? И него го утрепаха и пр., и пр.

Но не всяка победа е действителна победа и не всичко победоносно е истинско победоносно. Защото има и Пирови победи.
Малко история. Епирският цар Пир в 279 г. пр.н.л. победил римляните в битката при Аускул. Но както разказват Плутарх и други римски историци, за тази победа армията на Пир дала толкова жертви, че сам победителят възкликнал: .... Пировата победа е временна и неистинска, тя вече съдържа бъдещото поражение, ....

И тва е верно. И императорът Никифор, и Киевският княз Светослав са мислеха за победителе като изгориха столиците ни Плиска и Преслав и изтрепаха сума ти мирно българско население. Никифор, като по-прост, отмъкна виното, с което беха фрашкани избите на Крум Страшни, който бил "изкоренил лозята", според гръцките писателе. Светослав пък, като по-"интелигентен", задигна библиотеката на Симеон Велики с древните български книги, понеже си немаха техни.
Затва и на двамата от кратуните им беха изковани чаши, за да им са по-услажда на българете "Пировата победа".

..победителите не ги съдят, е и нейната противоположност: тежко на победените.
Малко история. Според преданието, разказано от Тит Ливий (История на Рим) и от други римски историци, един от галските вождове Брен ... възкликнал: Vae victis! ...
А това тежко много често прераства в съдебни процеси (познати са и в България) срещу виновниците за националната катастрофа - те трябва да са изкупителна жертва за изгубената война,

В тва, че галският вожд Брен е възликнал на латински, не мое да има никакво сомнение. Известно е, че французете проговарят на "галски" чак къде 13-ти век, а па за германците да не говорим - чак през 16-ти век. Дотогава са хортувале саде на латински.
Но за съдебните процеси требва да кажем, че в наща история случаите са огледално "аналогични" на западните, според "Теорията на отражението" на Царския Регент Тодар Павлов.
У нас баш виновниците за 3-та национална катастрофа изтрепаха след 9-ти десетки хиляди мислящи българе патриоти, та цели 60 годин не можем да са справим с тоа дефицит. А па съдебни процеси за 4-та национална катастрофа вообще са не видат на хоризонта.

Морал
Антитезата победители-победени най-често се свързва с каузата, за която започва конфликтът и чийто резултат обикновено завършва с победата на победителите и поражението на победените.
Според Тит Ливий: "Когато войната е необходима, тя е справедлива" (История на Рим). Но въпреки целият авторитет на древния автор и неговото решение е неприемливо, защото ...
Такъв критерий не е обективен, а субективен, макар че субектът може да е индивидът, групата, нацията, държавата.

Отново требва да са обрънем към "Теория на отражението", досежно нашия случай.
Известен е българският принос в тая наука с това, че Балканските войни завръшиха с победа на победените и поражение за победителете.
Но Тит Ливий тука требва да го приемем бе никакви "защото ...", т.к войните, които водиха наще деди през 20-ти век беха без изключение национално-освободителни войни - войни за освобождение на поробения български народ. "Мнението" на националните ни предателе, които саботираха дръжавата и армията в услуга на българските врагове, тука нема никакво значение за историческата истина.
Много "субективно" звучи наистина, ама си и чистата истина.

В противен случай се получава нещо като бушменски морал ...
Но ако под претекст, че искаш да си запазиш мира, всъщност се готвиш за поредното хищничество от една агресивна война, тогава разумната маска е само демагогияq и то най-страшната демагогия - политическата.

С тая ценна мисъл авторът изглежда намеква, че секи, който са обяви в защита на "Бушмените" - ислямски екстремисти, може да разчита на индулгенция от левите интелектуалци, че нема да бъде заподозрен в "най-страшната демагогия - политическата".
И все пак, требва да сме готови овреме с некое друго подходящо племе от "големата политика", ако Кондолеза стане случайно президентка.

Тъй се получи, че най-много от примерите, които използвах в тази статия, взех от историята на Рим. ....когато става дума за война и мир, за победители и победени, за право и безправие, за справедливост и несправедливост, чия история и коя епоха може да предостави повече и по-добри примери от великия Рим и от великия народ латински - народ на войници, на граждани, на законодатели, на държавници.
Такова е моето обяснение, на което гледам и като на оправдание, а защо не - и като извинение.

Предлагам да приемем снизходително и великодушно "обяснението", "оправданието" и "извинението", че в навечерието на великия празник на Българската писменост и на Българската култура, ни занимават с примери от "великия Рим".
Наистина, "чия история и коя епоха може да предостави повече и по-добри примери "от великия народ" български - "народ на войници, на граждани, на законодатели, на държавници".

Уж бефме са разбрале с некои най-отговорни и заслужили другаре, да са снишават, додека са пренесат в отвъдното, па там нека пак да са проявяват, както си знаят.
Ама пусто, шило в торба седи ли? Пак зеха да изпълзяват и да надигат глава, предсрочно демек.


23 Май 2006 02:46
Тодаре, по просташки финал от този, дето си го нацвъкал, не съм чел.
23 Май 2006 06:52
Много добре си го е рекъл Бай Тодар!
23 Май 2006 06:59
...крайното решение на хитлър беше - евреите в палестина...
...поради затегналата се война влаковете спряха и се наложи да прогонят вагоните...
...сега разни блюдолизци обясняват някакви деформирани истини с философоподобни изрази...
...съвремието е болно от замърсяване...
...екологията крещи да спасим света от шепата фашкии хвърлени в джибрите на цивилизацията...
23 Май 2006 08:20
Ха-ха-ха-ха. Много хубаво го преразяснихте, другарю Живков.
23 Май 2006 08:47
Пасишко оправдание за бушменските работи... и с цитат от песен от филма Белоруский вокзал, руснаците не се пазарят за цената на победата, щото става дума за Родината, *****

Редактирано от - bot на 23/05/2006 г/ 09:38:10

23 Май 2006 08:56
Шалом, Исаак,

Какъв пруфесур си, когато и руски език не знаеш? Част от изречението от известната филмова песен "И значи нам ни е нужна една победа" трябва да се преведе "Само победа ни е нужна".
.
Да не говорим, че от модерна история и география понятие си нямаш. Тази фамозна "Туртукая" не е в Патагония, а е Тутракан в Булгаристан.

23 Май 2006 09:40
Победителите не ги съдят
Има доста голяма разлика при прилагането на това правило преди векове и сега, когато информацията е на първо място. Сега може да си победител и без да се биеш с оръжие, а налагайки своята информация над света. В съвременният свят правилото не е съвсем точно - не, победителите не ги съдят, а победителите не разрешават да бъдат съдени или победителите налагат фактите и съд няма и все неща от този род. Кой примерно сега смее да осъди САЩ за нарушенията на международното право - никой? Агресията срещу чужда държава вече е друг факт - мироналагане или каквото там измислят.
23 Май 2006 09:49
Брей, големи умници имало в тоа форум! И древна история знаят повече, и философия, че и руский! Бай Исак патки да паси, ако е професор!
23 Май 2006 10:00
Eсето ми хареса.
Само ще добавя, че победителите пишат историята.
23 Май 2006 10:11
Да, Уби бене иби Патрия...Ха Ха.
23 Май 2006 10:59
Спомена се, че Туртукая на български е Тутракан, което в превод от прабългарски ще рече Стръмниград.
23 Май 2006 11:08
Абе Тутракан и сега си е Тутракан, а Силистра е бил Доросторум, навремето имаше и спортно дружество "Доростол" Силистра, нейсе само за протокола...
23 Май 2006 11:14
За освобождаването на Азов (1699г.), Букурещ и "Туртукая" от българските полкове и тяхното участие в Бородинската битка и "Битката на народите" срещу Наполеон при Лайпциг
23 Май 2006 11:28
За борбата на българите за освобождение на "другите поробени народи" по завета на Левски, тъй като руската политика през първата половина на XIX в. не признаваше българите за народ и не предвиждаше политическото им освобождение
23 Май 2006 11:58
Българския-министър председател Флавий Аеций е потомък на паститири от родопскио край, които стават партизани на 8 септември, а след победата го пращат у Москва на партийна школа и суворовско училище
23 Май 2006 12:43
Нахимовско, за да види морето..
23 Май 2006 12:54
Студенти от всички специалности посещаваха лекциите на професор Паси, макар да нямаха изпит при него. С удоволствие прочетох статията- блестящ, както винаги!
23 Май 2006 13:00
Нахимовското е в С.Петербург...
23 Май 2006 13:14
"По време на война законите мълчат".

Малко история. От самото си създаване, САЩ са непрекъснато във война. Граждански, селски и най-вече - завоевателни през 3 континента в четвъртият!
*
Хазарите уважават само Рим и Египет, защото само там са видели истинско Робство. След като Мойсей успява да ги измъкне, самите те се превръщат в поробители - на целият свят!
23 Май 2006 13:53
Doctora, - хромозомна аберация....
23 Май 2006 14:15
Просто интерпретация на известни факти! Какво се преследва с това писание?
23 Май 2006 14:26
Победителите не ги съдят, особено когато са българи.
Групата Лорди, която спечели финала на Евровизията е от български произход. Техният певец Том Путаансуу произхожда от древния род на Тома Спространов, а по майчина линия има прабаба, която е била братовчедка на дядото на Путин, по времето когато е следвал в нахимовското училище.
Самата песен, спечелила конкурса, е майсторско съчетание от тракска сюита с отделни мирмидонски елементи. Отчетливо е и влиянието на фолклорни мотиви на финландците, които са потомци на нордготите, напуснали България в древността в следствие на спор за жени с остготите.
23 Май 2006 14:28
Мила, види се още тогава сте му сложили второто "а" в името... Исаак, подобно български Нютон...?! Ха Ха.
23 Май 2006 14:32
Четете какво е написал професорът, особено заключението...
23 Май 2006 14:39
Мен пък винаги ме е мъчила мисълта, че битката при Каталонските полета всъщност се оказва най-голямата братоубийствена битка в историята - едни българи срещу други българи! Още от тогава явно сме се драли един друг.

_______________________
Можеш ли да докажеш на човек, видял розови слонове, че те не съществуват?
23 Май 2006 15:39
бушменски морал - Добро е, когато аз убия враговете си, а зло е, когато те направят същото с мене.

Понастоящем това може да означава и, че с едни и същи аргументи се обосновават различни тези. В зависимост от моментния интерес.
23 Май 2006 15:55
___________________________________
Ако ти повтарят 45 години Туртукая, Туртукая, Туртукая ...., и да ти се привидят "розови Тутракани", ще си горд, че знаеш, "че те не съществуват".
23 Май 2006 16:00
Това е философията на негърчето Кали от романа на Сенкевич "Стас и Нели": "Добре е когато Кали открадне крава, лошо е когато на Кали откраднат крава!"
Много добре е за ума, когато редуваш "Дванадесетте цезари" на Суетоний със Сенкевич, пък после минеш на Дан Браун, върнеш се на Джеймс Джойс и свършиш с Барбара Брадфорд Тейлър (или там някоя подобна коза, от тези, дето ги чете жена ми). Така де, в разнообразието му е майката. Иначе ставаш хомине ин либро и другите ти се тимеят...
23 Май 2006 16:00
Мъдра статия. Има какво да научи човек от нея.
23 Май 2006 16:13
Dakl, както ти казва авторът, с това писание се преследва оправдание и извинение.
За целта се внушава паралел между Форума в Рим и Сизър Палъс в Лас Вегас, между Сенека и Дженифър Лопес, между Цицерон и оратора от Тексас, между римските аквадукти и дигите в Нови Орлеан, между пуническите воини и тези във Виетнам и Ирак, между храбростта и милосърдието на Цезар, с тези на ген. У. Кларк, например. И т.н.
Разбира се, по-задълбочен анализ, както винаги, по-горе е дал другара Тодар Живков.
23 Май 2006 16:23
Ако имаш предвид себе си напълно си прав, зевзьо... особено за цените на "по-бедите..."Ха Ха.
23 Май 2006 18:12
Милче,
Гледам че и тук си се изХАХАкал.....
23 Май 2006 18:14
...И както красивото е красиво, доколкото то се харесва без интерес, незаинтересовано, защото в противен случай съждението на вкуса ще е твърде партийно и следователно, неестетическо, така и доброто е добро, не защото обслужва нечии интереси, а защото, както е посочил още Кант (категорически императив) може да бъде въздигнато като норма (правило) на всеобщо поведение (законодателство)...

Алелиииий! Е те тва ми разката играта... А защо ли Еврипид твърди, че никой никому не е обещавана справедливост в този свят.. И защо примерно женската красота преди 200 г. е съвсем различна от женската красота сега... И защо и преди 200 г., и преди 500 г., и т.н. и сега - все още националноосвободителните войни не се мешат с миротворчески мисии... Щото било твърде партийно, следователно - неестетическо, а?


23 Май 2006 18:35
Някои нюанси в есето на Исак Паси ми навяват мисълта за влизането на България в Европа с родния български патриотъзъм, интелект и любов към родината, чрез който българските патриоти ще се сражават на равни нога с европейските такива и ще победят без да ги осъждат или ще ги осъдят без да побеждават, както това се случва на Българска територия, но в незавършен вариант поради медузестото законодателство създадено от армия политически псевдоинтелектуалци.
Още по-тъжно е, когато се правят паралели между деца и родители и то от люде във Форума, които не веднъж са се противопоставяли на подобни тенденции.
Не може да се унифицират баща и син и да се търси фройдистки екзистенциализъм или еврейска праисторическа връзка по отношение генните структури баща-син, защото тук има и още компоненти в развитието и израстването на цивилизования хомо сапиенс, а именно - майка.
Прочетете внимателно какви акценти е поставил Исак Паси и върху какво и дали по-скоро това не е една политическа интродукция и притча към ситуацията на България и Европа, където САЩ присъстват в "Зоната на здрача", и видимо и невидимо, но реално и осезателно.
23 Май 2006 18:52
Добро си е есето! Който го e разбрал – разбрал!
23 Май 2006 20:00
""...
Такова е моето обяснение, на което гледам и като на оправдание, а защо не - и като извинение.""
Пред себе си!?
23 Май 2006 20:31
Сичкуту айсберг се восхитилу от айзъка.
23 Май 2006 20:42
Липсва само постинга на един професионален философ.
23 Май 2006 21:20
В случай че и някой неуманитар закопнее да получи душевен оргазъм от повече такива есета, то нема нужда да чака октомврийския доклад, а може направо да захожда ЕЙ ТУКА и да си разцъква на воля, начевайки от философията.
23 Май 2006 21:39
И аз съм чувал, че са се събирали страшно много студенти на лекциите на Паси - баща, но да ви кажа честно по-интересно е да се четат направо Тит Ливий (Ab urbe condita - От основаването на града, както е точният превод т.е. Рим), 12 цезаря на Светоний и Атически нощи на Авъл Гелий.
23 Май 2006 22:56
и е малко тъжно да се чете всичко това. и есето и коментарите. като някакви последни искри от изгасващ огън. честит 24-ти май. Фома
23 Май 2006 23:59
ЧЕСТИТ ВИ 24-ти МАЙ, БЪЛГАРИ!!!
24 Май 2006 01:31
Честит 24 Май форумци !
Особено се изкефих на букволюбивия княз Светослав , който си взел за из път библиотеката на цар Симеон. Барабар с Лондонското Евангелие и няколко броя " Шок ".
Наздраве с едно червено от Крумовите запаси!
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД