Нихат Кабил е роден на 5 декември 1962 г. в с. Подайва, община Исперих, област Разград. Завършил е Висшия селскостопански институт в Пловдив, инженер-агроном. Специалист е по растениевъдство и фуражно производство. Професионалната си кариера започва като главен агроном в село Бъзовец, област Русе. Министър на земеделието в правителствата на Сакскобургготски и Станишев.
- Министър Кабил, как ДПС прочете мониторинговия доклад от 16 май и какви изводи си направи?
- Прочит от страна на ДПС няма. Това много ясно е изразено в позицията на тристранната коалиция. Приемаме, че докладът е обективен и положителен на този етап. Разбира се, всички искаме сега да ни бъде казано, че ни приемат от 1 януари 2007-а без никакви условия. Но решението за това не го вземаме ние, а ЕС.
- От гледна точка на ДПС налагат ли се персонални и структурни промени с цел да се оптимизира работата на администрацията?
- Няма нужда нито от структурни, нито от персонални промени.
- Поне на по-ниските нива няма ли да оптимизирате структурите, за да работят по-ефективно?
- При всяко положение. Това между другото в ход се прави от миналата година насам. През октомври имаше 9 сфери на особено безпокойство от ЕК в земеделието, а за Румъния - 6. Сега през май ние сме с 2 такива зони и те касаят технически проблеми и срокове. Румъния има три. Това е успех за България, не е толкова мой успех и на екипа от хора, с които работя. Ние не можем да си позволим да омаловажаваме този успех. Просто е неприятно, даже неприлично, желанието на определени политически сили да го омаловажават. Да изкарат този напредък, че не се е случил. Сякаш очакваш следващите им думи да са: "Не, България няма да се присъедини на 1 януари 2007-а". Като че ли желанието на опозицията е такова.
- Защо според вас българската опозиция няма интерес от членството ни през 2007-а, а румънската - има?
- Ако попитате нашата опозиция, ще кажат, че това не е вярно, че са много заинтересовани от датата 2007-а.
- Как все пак ще работите с тях, за да не се излъчват неприятни сигнали към Брюксел?
- Не съм убеден, че няма да се продължава с излъчването на лоши сигнали.
- Може би защото идва предизборна кампания през есента и се изострят политическите разногласия?
- Даже и затова.
- Не сте ли мислили да предложите някакво надпартийно споразумение между всички партии в НС, защо не и отлагане на президентските избори?
- Не мога да се ангажирам с коментар на подобно решение, то излиза извън моите компетентности като министър и като член на ръководството на ДПС. Не сме обсъждали това нещо. Но е сигурно, че всички трябва да се държат националноотговорно. Аз нямам притеснения по отношение на нещата, които вършим, прозрачни сме.
- Но ви критикуват за корупцията и скърцащата машина в някои структури. А от няколко дни и вие съобщихте за такива сигнали в програма САПАРД. Дали Брюксел ще оцени като добър или като лош знак случващото се във вашия ресор?
- Ако се борим с корупцията само за да се харесаме някъде навън, няма защо да говорим. Като общество имаме нужда в драстична степен да се намали възможността за корупционни практики. А там, където има, моментално и безкомпромисно да бъдат елиминирани. В нито един човек не трябва да остане съмнение, че има алтернативна пътека, че има някаква друга писта, за да се договориш с някого и да си получиш парите. Трябва да убедим хората. С цялата обществена нетърпимост. Ако няма кой да предлага пари, няма да има и кой да взема.
- Нали знаете кой дава - който иска да му се свърши работата?
- А защо дава - тя така или иначе ще бъде свършена, ако е коректен и има издържан бизнес план.
- Вие самият казахте, че в агенция САПАРД някой задържа проектите и това става причина да бъдат изнудвани хората...
- Ето това нещо трябва да се пресече. Защото, формално погледнато, няма нарушение. Няма замесени от самата агенция. Но от нея излиза информация навън. Това трябва да се пресече.
- Как?
- Нито аз, нито министерството имаме ресурс за това нещо, нито пък имаме възможности по закон. Това е работа на други органи. Обявил съм, че всеки сигнал, след като дойде и се провери от специалното звено в министерството за борба с корупцията към инспектората, ще се дава на компетентните органи. Те имат ресурса да преценят.
-Защо през последните 2 седмици получихте сигнали за изнудвания, а не примерно година по-рано?
- Корупцията и установяване на тези практики е много трудно доказуема материя. Лично за себе си нямам обяснение, но наистина от известно време насам лично до мен идват сигнали.
- Дали обмисляте да преназначите служителите от фонд "Земеделие", който ще бъде акредитиран като агенция? Ще ги подложите ли на допълнителни тестове и проверки?
- Това е една от мерките, които сме предприели - внимателен преглед на всички длъжностни характеристики.
- Ще отсеете ли тези служители, за които имате сигнали и подозрения?
- Ако са достатъчно основателни, ги давам, където трябва. Ако там намерят ясни улики, че някой е злоупотребил и е нарушил законодателството, както се случи миналата и по-миналата седмица - ще бъда безкомпромисен.
- Сигналите за изнудване, които внасяте днес /понеделник/ в МВР, подкрепени ли са с конкретни доказателства?
- В тях има имена на хората, които са подали жалбите до мен и до ръководството на фонд "Земеделие". Има и имената на хората, които са искали среща, как са се представяли, какво са искали. Но няма записи на телефонни разговори и документи за изнудването черно на бяло.
- Правителството ще подготви план за действие за следващите 4 месеца заедно с Брюксел. Какви мерки ще предложите за борбата с корупцията?
- В понеделник трябва да представя на премиера нашия план за действие. Ние си работим по план, който ЕК прие през лятото на миналата година. Всяка седмица изпращаме отчети в Брюксел. Това, което допълнително ще предложа в плана на нашето министерство за борба с корупцията, е част от мерките, които набелязахме съвместно с МВР. Разбрахме се съвместна работна група детайлно да разработи конкретни мерки в тази посока.
- Обмисляте ли да ограничите по някакъв начин правото да усвояват еврофондове групировки или фирми, за които има данни, че са били част от престъпния свят или са злоупотребявали при обществени поръчки?
- Разбира се, това са възможни мерки. Смятам, че биха били добри мерки. Имаме право в рамките на нашето законодателство да предприемем всички възможни законно обосновани мерки, за да не допускаме в системата на общата стопанска политика да влизат субекти със съмнителен произход на капиталите.
- Ще се срещнете ли със сливенския кмет, за да уточните истината за техния проект по САПАРД?
- Желанието ми е огромно, защото Йордан Лечков ми е и добър приятел. Аз съм голям фен на футбола и на самия Лечков. Той е интересен събеседник, човек със сериозен потенциал. Смятам да го посетя в най-близко време заедно с проверките по граничните пунктове или по екарисажите.
- Оказа се, че в Сливен няма нарушение, гаф ли беше, че е изваден този скандал?
- Не мога да коментирам гаф ли е или не. Дойде до мен като информация от МВР, че по този проект има нарушение. Аз даже и не знам какви са нарушенията. Проектът е допуснат по САПАРД, отговаря на критериите, тези 400 000 дръвчета са там. Но субсидията още не е заплатена. Отпаднат ли всички съмнения за нарушения, ние сме готови да изплатим сумите.
- Защо депутати от БСП ви поискаха оставката точно около доклада . Това случайно ли беше?
- Не смятам, че е случайно, защото от началото на този мандат няма диалог между структурите и регионалните лидери на двете партии в тристранната коалиция в Добрич. В петък проведох среща с колегите от Добрич, уточнихме се по всички проблеми, говорихме си по мъжки и стигнахме до съгласие по много позиции.
- Посланик Куркулас предупреди, че има опасност да изгубим преките плащания от ЕС?
- Изграждането на системата за идентификация на земеделските парцели е неотменимо условие за получаване на тези средства. Ще успеем да я изградим до октомври. В момента заснемането е стигнало до 45 000 кв. Дешифрирани и готови на карта са 25 000 км. До края на август ще заснемем цялата територия, до края на октомври ще е готова цялата ортофотокарта. В агенцията се работи на две смени. От тази седмица в областите и общините, които са готови, нашите обучени служители започват да канят земеделските производители да идентифицират своите парцели в ортофотокартата. След като получат своите номера, от 1 март догодина до 15 юни ще могат да си подадат заявленията за преките плащания.
- Как ще решите проблема с екарисажите, които също са в червената зона?
- В момента нямаме проблеми с екарисажите. Двата екарисажа в Шумен и Варна са проверени и оценени от експерти на ЕК. До края на лятото трябва да определим площадката за третия екарисаж, който ще бъде изграден със 17 млн. евро по програма ФАР. Тази дейност ще бъде извадена през октомври от червената зона и ще отиде направо в зелената.
- Какви са ви споровете с финансовото министерство за националното доплащане към преките плащания?
- Няма да скрия, че има нежелание от МФ за доплащане. Там има разбиране, че увеличаването на преките плащания няма да води до категорични и преки икономически ефекти, а едва ли не ще изкриви пазара и ще доведе до свръхпроизводство. С което аз не съм съгласен. Практиката на 10-те присъединили се държави не показва такива данни. Ако МФ не отпусне пари за национално доплащане, догодина за декар обработваема земя ще се дават по 4,8 евро, което е около 9-10 лева. Нашето желание е тази сума да се увеличи поне двойно, за да се почувства още първата година ефектът от подпомагането чрез преките плащания.
- Има ли конкретни планове за смяна на поминъка на тютюнопроизводителите?
- През 2007-а ще продължим довършване на политиката за подпомагане на тютюнопроизводителите. Една от програмите е "Родопи", чрез която се генерира ръст в земеделието и заетостта. Основният проблем е, че в районите, в които се гледа тютюн, не са добре развити пазарните структури. Големият ни потенциал там е в екологичното земеделие, където има допълнителни плащания от ЕС за това. Готов съм да поощря всички първопроходци в тази посока. Другият потенциал е животновъдството.
Натиснете тук
>>>То пазарът не пита, дали си съгласен. Погледнете, как всичките инвестиционни фондове за земя рекламират, че ще "чарджнат" наема на ареднаторите на декар със същата със сума, която той ще получи от ЕС за като субсидия. Е, айде 80 % да са. Между другото в ЕС се знае много добре, че субсидиите за селско стопанство облагодетелстват най-вече едрите земевладелци. Също както от субсидиите за жилища за бедните единствените облагодетелствани стават строителните фирми и собствениците на парцели, докато цените на жилищата се вдигат с размера на субсидията и субсидираните новодомци нетно не печелят нищо.