:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,787,536
Активни 645
Страници 14,410
За един ден 1,302,066
Глас народен

Черна гора отказа да е сръбско ремарке

55,4 на сто от участниците в референдума гласуваха за независимост
Източник: в. "Таймс"
Черна гора, смятана довчера за сръбско ремарке, се откачи и потегли на собствен ход и с висока скорост. Сърбия се превърна в спирачка за европейските амбиции на по-малката република в остатъчната федерация и Подгорица предпочете отделянето. За разлика от предишните отцепвания от югофедерацията този път процесът протече без външна намеса. Независимостта на бившата съюзна република Черна гора, която до 21 май бе съставна част от Държавната общност със Сърбия, няма как да не бъде призната от Белград и света. Вотът на 55,4 на сто от участниците в референдума изрази желанието на черногорците да поемат по свой път, какъвто рядко са имали в неколковековната си история.



Първите данни за малката балканска държава



датират от ХV век. Скоро след това пада под османско владичество, което продължава до фактическата й независимост през 1796 година. През 1878 година вече официално провъзгласява самостоятелността си, а от 1910-а става монархия, чийто суверен е крал Никола. След Балканската и Първата световна война през ноември 1918 година губи независимостта си и става част от Сърбия в рамките на провъзгласеното от крал Александър II Караджорджевич през 1929 година Кралство Югославия. След Втората световна война Черна гора е една от шестте народни, а впоследствие и социалистически републики на бивша Югославия.

Разпадането на Титовата югофедерация освен кръвопролития и войни ражда на 27 април 1992 година новата Съюзна република Югославия (СРЮ). Територията й обхваща по суша 102 173 кв. км. От тях на Сърбия (включително тогава и Косово) се падат 88 361 кв.км, а на Черна гора - едва 13 812 кв. км. Предимството на Черна гора е, че има излаз на Адриатическо море, докато Сърбия е вътрешна територия. При преброяването на населението в СРЮ, извършено през 2002-а, (когато Косово дефакто вече е протекторат на ООН) сърбите са 7 498 001, а черногорците - около 650 000 души.

На 4 февруари 2003 година СРЮ се преименува в Държавно обединение Сърбия и Черна гора и приема Конституционната рамка. Тя повелява новата държавна формация да бъде основана на принципа на равноправие на страните членки, плуралистична парламентарна демокрация с върховенство на закона, пазарна икономика, свобода на волеизявление, социална справедливост, човешки права. Изрично е упоменато, че три години след приемането на основния закон Черна гора има право да реши чрез референдум дали да остане в рамките на обединението, или да поеме по самостоятелен път като независима държава.

Досега освен общ парламент (Скупщина), президент, Министерски съвет и Върховен съд Сърбия и Черна гора имат собствени правителства, президенти и скупщини.

Президентът на Сърбия и Черна Гора се избира на ротационен принцип. Ако избраният президент е черногорец (какъвто е Светозар Марович), за следващия мандат трябва да се избира сърбин и обратно. При това държавният глава има право само на един четиригодишен мандат. Той ръководи работата на Министерския съвет, представлява държавата в страната и в чужбина, обнародва приетите от Скупщината на Сърбия и Черна Гора закони и правителствени постановления. По определение е и член на Върховния съвет на отбраната.

Всичко това обаче остава в историята.



Сърбия остава сама

във вътрешнополитически и международен аспект и това ще има разнопосочни последици за двете републики. Белград, макар и с неудоволствие, ще трябва да признае резултата от референдума. Обединението между двете последни републики от бившата югофедерация ще престане да съществува.

Отсъствието на последователна политическа стратегия и тактика в управлението на многонационалната държава, каквато бе бивша Югославия, доведе през последното десетилетие до поредица от провали на доминиращата и най-голяма по население република в Титовата федерация. Сърбия имаше всички предпоставки да играе решаваща роля и да поддържа равновесие между бедните и богатите във федерацията. Поради прозападната си ориентация още от времето на комунизма Белград можеше да поведе всички републики към ЕС далеч преди бившите съветски сателити. Вместо това той проигра шанса си чрез регионални военни конфликти заради собствения си шовинизъм. Резултатът бе икономическа разруха, международни санкции и загуба на територии. Стана така, че отцепилите се републики сами поеха към Европа и оставиха Сърбия последна на опашката.

След разделянето с Черна Гора Сърбия ще наследи всички права на държавното обединение, включително и мястото му в ООН. Ще наследи обаче и проблемите, сред които централният е статутът на Косово. Той се усложнява още повече, защото резолюция 1244 разглежда сепаратистката област като част от федерация, а не от Сърбия. С разпадането на последния остатък от федерацията



Косово изведнъж излиза от формалните граници,



към които се числи по волята на ООН, и получава най-силния си международноправен аргумент за своята независимост. Международната общност не смята областта за част от Сърбия и това поставя Белград пред свършен факт.

Европейската перспектива на Сърбия е повече от неясна. Брюксел прекрати в началото на май преговорите за асоцииране и стабилизиране заради липса на достатъчно сътрудничество на Белград с трибунала в Хага. Генерал Ратко Младич се видя на сръбското ръководство прекалено висока цена заради едни преговори с неизвестен край.

В тази обстановка Черна гора избра отцепването, за да не затъва заедно със Сърбия.



Политическата безпътица на Белград



пролича от призива на министъра на външните работи Вук Драшкович в неделя вечерта за възстановяване на парламентарната монархия. "Вярвам, че това е исторически момент Сърбия да се върне към своето историческо начало, което да бъде основано на исторически проверени и победоносни стълбове на сръбската държава, а това са стълбовете на кралството. Сръбският народ не бива да пропуска възможността да съкрати пътя си към Европа чрез конституционната парламентарна монархия", каза той, цитиран от радио Б-92.

Някои сръбски опозиционни лидери обвиниха Черна гора, че напуска "потъващия кораб" на държавното обединение, тъй като кабинетът в Подгорица се води само от егоистичните си интереси.

Дали това е така обаче?

Макар и да бяха в една държава, на практика двете републики отдавна са почти напълно разделени. Имат отделни валути, митници и търговски закони. В Сърбия парите са динари, а в Черна гора - евро, макар тя да е още далеч от ЕС.

Безспорен плюс за Черна гора е фактът, че тя вече не е "привързана" към Сърбия по обвиненията, идващи от Хага, но това едва ли ще се окаже достатъчно за успешен старт на новата държава.



Независимостта ще затрудни



на първо време стремежа на Черна гора към Евросъюза. Той ще бъде забавен, тъй като новата държава ще трябва да чака официално признаване от международната общност, а освен това ще трябва да подава молба за членство във всички международни организации.

Макар Подгорица да твърди, че инфраструктурата й е пригодена за независимост, има още много трудности. Новата република ще бъде изправена пред проблеми, които ще бъдат породени не само от съпротивата на сръбската дипломация. Разкриването на самостоятелни дипломатически представителства на Република Черна гора ще отнеме време и средства.

Аналогична ситуация ще възникне и при създаването на новата армия и подялбата на военното имущество, което и в момента е обект на спорове и взаимни обвинения.

"Емоционалните причини за независимостта трябва да се търсят в историята, а прагматичните - в перспективите за икономическо развитие" - така с едно изречение черногорският президент Филип Вуянович определи народния вот. Той обаче побърза да поясни, че веднага след оповестяването на резултатите Черна гора ще се обърне първо за подкрепа към Брюксел и едва после към Белград.
33
2660
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
33
 Видими 
22 Май 2006 23:31
"" Черна гора, смятана довчера за сръбско ремарке, се откачи и потегли на собствен ход и с висока скорост. ""


Това е ВЪРХЪТ.
Ремарке на собствен ход.
Една история. До началото на 70-те години рейсовете в България имаха ремаркета. Ремаркето беше отделно купе с 2 колела свързано с желязена лебедка към автобуса.
Отиваме от автогарата към едно близко село.
Старица пите шофьора на междуградския (междускелски ) автобус.
-За къде е авбуса бе момче.
- За Киречево.
- Ами ремаркето
Простата женица, НЕ съоброазяваше, че ремаркето няма двигател и кормило и не може само да се движи.


Монте НЕГРО ще бъде ремарке към Съюза (Евр.). Страната е толкаова бедна, че дори турците не са си направили труда да я завладеят. Понеже няма какво да вземат от Негрите, освен църни камънаци.

Вярно , след Балканските Войни 1912 год. , Църните Негри взеха излаз на море. Чат- пат някой може да се сбърка да иде на плажовете им. Главно наивни русначета - трета ръка. Те дори сърбите предпочитат българското крайбрежие пред Църното.

Отделно, че Крайбрежието са си албански и босненски земи, които Църните Негри ще трябва да върнат на Албания, или да се присъединят към нея.
22 Май 2006 23:35
Честито на черногорците
23 Май 2006 00:26
Душко като че ли е прав.Спукана им е работата срещу албанците.
23 Май 2006 01:07
И Черна гора вече е свободна.
Сега е ред на республиките под руско иго...
23 Май 2006 01:18
Например мексиканските щати - Калифорния и Тексас .

Хугине, в кои други щати латиносите са мнозинство ?
23 Май 2006 07:34
"Ремаркето беше отделно купе с 2 колела свързано с желязена лебедка към автобуса."[/b]
Да го запазиме все пак...

Редактирано от - bot на 23/05/2006 г/ 09:40:29

23 Май 2006 09:03
Ремаркето без двигател се откачило и поело по свободния демократичен път...
И таз простотия доживях да прочета!
Ще видим колко ще им е лесно на черногорците. В цялата Югославия бяха известни като най-мързеливитв и за тях казваха, че жените им криели парите зад лопатата - с такива сечива се работи.
И с този капо ди тути капи президент - направо са за завиждане...
23 Май 2006 10:00
Ех Душко, зле си и с историята и с географията. Черна Гора е имала излаз на морето много преди балканските войни на 20 век. А турчин не е стъпвал в Черна Гора не защото няма какво да вземе, ами защото на него ще му вземат живота. Тази страна никога не е била реално под турско! Сети се защо!
23 Май 2006 10:45
Тома,
Не го закачай ти Душко. Той вече стяга багажите, за да оглави борбата за независимост на Калифорния срещу австрийския Черен Негър, който я управлява. Само от едно се страхувам. Като стигне Душко там от благодарност, че им отваря очите да не му осигурят безплатно общежитие в бели и просторни стаички и 100% специализирано безплатно медицинско обслужване. Е решетките на прозореца ще са за да го пазят от извергите на империализма, ама то борбата иска жертви. Най-лошото ще бъде, че ние ще загубим една изключително колоритна фигура и форума ще стане доста скучен.
23 Май 2006 10:59
Неверния Тома е прав. Душко не само е скаран с историята и географията, но и никога не е бил в Черна гора (иначе не би писал подобни щуротии). А сигурно изобщо не знае, че нашата страна е имала посолство в старата столица на новата (възстановената) държава.
23 Май 2006 11:44
Много ме дразни този изконен български маниер да се говори всезнаещо и наизуст за всичко! Душко (когото аз иначе уважавам) тук се е изказал неподготвен и по инерция. Черна Гора е завладяна най-късно от турците през 1499г., но никога напълно. Имало е няколко възстания, едното е описано от Петър Негош (Душко ти чувал ли си за него?). С едно изречение: горд и свободолюбив народ. А и не смятам, че руските олигарси са треторазрядни и наивни русначета. Душко, задай си въпроса, а къде сме ние българите? Сега се сещам какво е казал Лайош Кошут (чувал ли си някога това име Душко?) на българите преди да го депортират обратно в Австро-Унгария. Той е бил политемигрант в Османската империя след едно неуспешно възстание в Будапеща. Като идва тук, живее под чуждо име, с чужд паспорт осигурени му от турските власти. Предаден е от българи-търговци. Та значи обърнал се той към изпращащите го (явно в болшинството си българи) и им казал: "Ако имате толкова герои, колкото имате предатели вие нямаше да познавате робство!"
23 Май 2006 11:50
Душко уби коча с тия плажове
23 Май 2006 12:25
В независимата, вече, Черна Гора има зачатъци на демокрация.
А в БГ няма референдуми нито за американските бази, нито за собствените й ядрени реактори, нито дори за присъединяването към ЕС>> На подигравчиите ще напомня приказката за хърбел и щърбел...
23 Май 2006 12:51
Прав е Вучето! Време е лондонския прахосник да се врача кучи и да се възстанови официално Белградският пашалък
23 Май 2006 13:12
Душко, в края на миналата година имах удоволствието да посетя Подгорица. Не знам дали защото е столица, но стандарта беше уникално висок, цените са официално в Евро, а средната заплата е доста над нашата... А Черна Гора все пак е на д..то на Балканите.
23 Май 2006 13:35
се откачи и потегли на собствен ход и с висока скорост


Кога се откачи, кога вече успя да потегли, че и набра "високата скорост"? В изречение от три думи - пет глупости! Е те това не на всеки се отдава
23 Май 2006 13:56
Какво означава израза:Черна гора отказа да е сръбско мекере.Това е все едно да кажат , че във Видин или в Търново отказват да са българи защото техните княжества са паднали последни под турско робство!С така наречения референдум за независимост на Черна гора, според мен, практически се слага за един дългосрочен период кръст на проекта обединена Европа, така както си е представяха Де Гол, Шмид, Кол.И браво на американците , които успяха да решат този доста неприятен за тях проблем с минмални разходи, благодарение на "троянски коне" и на мекерета като Солана, Блеар и пр.само че този път историята може да не се повтори като фарс, но като доста голяма трагедия и то не само за нас балканците, но и за всички европейци , които сега мислят че са хванали Господ за ташаците.Последствията са твърде леки за прогнозиране: парад на суверинитети от Ла Манша до Владиводсток, и , най-важното създаване на съвременна , образована , проникла във всички пори на обществата в европейския континент терористическа нация-сръбската! Обективни предпоставки: напъхани в ъгъла без никакъв шанс, исторически традиции/Черната ръка/, предостатъчно смели и неподкупни мъже! Е, тогава с умиление европейците ще си спомнят за Осама с потурите от Авганистанските планини, или за непокорните ирландци!Да им е сладка попарата , която си надробиха, нали?
П.П. Не искам да споменавам и за желанието на някой сили да се върнат отново към топлите морета, разбира се, като "туристи"!
23 Май 2006 14:00
Ако споменеш и туристите така, както четеш заглавието, то нема никаква смисъл наистина
23 Май 2006 14:21
"Ремарке, ама на собствен ход?...?!мисъл надживяла вековете?! 650 хил. калпака, колкото плодивския вилает, айде на референдум за Филибето..., отделно за Софийския санджак, после за Добруджата, за Родопите не е необходимо, то си е факт...Радвайте се на "свободата" монтенегърска...Ха Ха.
23 Май 2006 16:39
На някои не им е ясно, та да поясня: Сърбите, хърватите и черногорците говорят общ език - сърбохърватски. Те обаче са различни народи, различни нации, с различна история и различна психология. Те са и териториално разделени - между Сърбия и Черна Гора е т.н. Саджак, населен с "мюсулмани" - помаци които не се чувстват нито сърби, нито черногорци. Впрочем, чували ли сте сърбин да е защитавал някога България, защото в Априлското въстание са участвали и черногорци.
23 Май 2006 17:03
Когато Черна гора е била независима, шиптърите са били новообразувана държава, която не е влизала в сметките на съседите си, включително и в българските. Сега Белград е безсилен да защити исторически сръбското Косово. Кой ще пази черногорците, НАТО ли?! Политическата еуфория показва липса на здрав разум.
23 Май 2006 17:09
...исторически сръбското Косово...

23 Май 2006 17:11
Въобще ако се поевропейчим Балканите ще се напълнят с черни, араби и афганци. Ако ли пък не - с албанци и роми.[/b][/i][/][/u]
какво пък това си е просто демография. когато българите сме дошли на Балканите тука също са живели хора. лошото е, че това някак попарва мераците ни за светло бъдеще.

Редактирано от - historian на 23/05/2006 г/ 17:54:45

23 Май 2006 17:56
Черна гора отказа да е сръбско ремарке, но потегли като каруца без коне към Европа.
Ето защо самоуправлението води до автопилоти, комунистически доктрини, посттоталитарни мафии и цървул-демокрация.

Редактирано от - The Spy на 23/05/2006 г/ 17:59:02

23 Май 2006 18:12
Мита за невероятните черногорски плажове е роден по-скоро от неспособноста на българите да оценим собствените си природни красоти и в по-общ план качества като народ. От колеги сърби цъм чувал че в Поморие морето е чудесно също като в Черна Гора. Ни повече ни по-малко. А аз лично ме знам много Българи влюбени в Поморие.
23 Май 2006 18:54
historian: Когато Черна гора е била независима, шиптърите са били новообразувана държава... Братко historian, когато Черна гора е била независима, шиптърите не са имали държава. Първата шиптърска държава е създадена едва след Балканските воини преди Първата Световна, т.е. малко преди "белите" да победят "зелените" в Черна гора и тя е загубила своята независимост.
23 Май 2006 19:12
Черна гора има напълно отделна от сръбската история, династия, държавност през 1878 - 1918. Нашите монархисти знаят, че царица Иоанна, майката на Симеон, е черногорка по майка. ЧГ беше пълноправна република на СФРЮ (а не автономна област), и с нея вече всички бивши републики на СССР, ЧССР и СФРЮ се отделиха от центъра, каквото право имаха и според съюзните конституции. Най-важното - ЧГ има шанс да влезе в ЕС с Хърватска, преди Белград.
23 Май 2006 19:27
Разликата между черногорци и сърбите е толкоз голяма колкото между "шопи" и българи, НО там живеят ШИПТЪРИ - повече от 20 %, в парламента им дебатите се водят паралелно на сръбски и шиптарски(разбирай албански), по-голяма част от морската ивица е закупена от същите - имотите там. Въобще...ислямизация, ислямизация и пак ислямизация...и още един "език" повече - черногорски. Там са пример за заблудени...и напълно в сила и приложено..."разделяй и владей". Спомняте ли си от кога е Мило Джуканович някакъв там...знам че е доста отдавна, е вече е и доста богат...сега и готов да му направят паметник...на нещо да ви прилича това..., на демокрация ли ? ИЛИ ?! Бог да пази БЪЛГАРИЯ...поне докато я има...
23 Май 2006 19:29
Някой вече го написа, мисля, че чичата - това е "сръбската Македония"
23 Май 2006 23:40
Наистина Черна Гора получава излаз на море след Руско - Турската Война 1978 год. , но без пристанище. Има се предвид истинско пристанище, а не нещо от рода на Шабла или Ахтопол. Австро-Унгария не е искала славянска държава да има пристанище в адриатика. Черно Гора е била много проруски настроена държава. ( За това - виж по- долу. )



Малко ИСТОРИЯ.
В средните векове Черна Гора е било едно от сръбските княжества и се е казвало ЗЕТЯ. Най голямото сръбско княжество се е казвало РАШКА и е било на територията на Босна.
Князете на Зетя са били в родственни връзки със рода на Цар Самуил и с Петър Делян.


През туско време - Черна гора наистина е била практически независима. Била е нещо като република - ръководела се е от владици. Един от тях става Княз. Княз Никола - КОЛОРИТНА БАЛКАНСКА фигура е описан с мноо00ОО00оого английски хумор в една книга на англичанин познавач на Балканите. В книгата се описват всички балкански династии, от гледна точка на висшата раса - англосаксонската.


Княз Никола ( по късно КРАЛ ) е управлявал дълго време. Май от 1860 през балканските войни и до Първата световна. Имал много смешен (по английските разбирания) калпак, с него започнал управлението си , с него го и завършва.
В страната е нямало нито ж.п. линии нито университети. Т. е. дори сред примитивните (за англичанина ) балкански народи, черногорците са изпъквали с примитивността си.


"" В Тази страна където жените нямаха стойност, най голямото богатство бяха 6-те дъщери на Княз Никола. "" Така пише английският историк. Княгинята - черногорската селянка Милена народила на Никола 6 дъщери и няколко сина.
Всичките дъщери на Никола били здрави стройни и красиви балканджийки.

ЧИЧО ФИЧО е прав. Дъщерята на Никола е битла КРАЛИЦА на ИТАЛИЯ. Дъщеря и е женена за нашия БОРИС 3-ти.


Английският историк описва свадбата на балканждийуката с италианският крал - от САВОЙСКАТА династия.
Колкото Древна и Аристократична беше САВОЙСКАТА династия, толкова Селска и Балканска беше династията на Милена и Никола.
Колкото дребен и нищожен ( по физиономия и ръст ) беше италианският престолонаследник ( бъдещия крал ) на Италия, толкова СТРОЙНА и КРАСИВА беше Черногорката.
( Във Фашистка Италия Бенито Мусолини въвежда закон - Мъже под 160 см. да НЕ се приемат на държавна служба.
КУРИОЗ - Най Високопоставения чиновник в италианската империя - Краля ( май беше Виктор Емануил ??? е бил 150 см )

Редактирано от - Душко на 23/05/2006 г/ 23:46:34

23 Май 2006 23:49
Но да се върнем към ИСТОРИЯТА на Черна Гора - Всички дъщери на Никола се оженват за ЗНАТНИ ЕВРОПЕЙСКИ домове.
Княз Никола с Калпака имал мечта - дъщерите му да са не само КРАЛИЦИ но и ЦАРИЦИ и ИМПЕРАТРИЦИ.
Т. е. да се оженят за първородните синове на Българският ЦАР и Руският император.
Фердинанд отказва.
2 Черногорки стават Велики КНЯГИНИ в Руската Империя.
Алиса Хесенска (Хесен е германско княжество) става императрица, жена на император Николай 2-ри , после болшевиките я разстрелват.
Черногорките запознават Императрица Алиса с Сибирският Мужик - Путин РАЗпутин.
Хесенката меноо00ОО00оого си падала по руският мужик .


И последно Черна гора е била винаги много приятелски настроена към Русия. Практически държавата се е финансирала от Русия. Нямала е богатства, нямало е (истинска) търговия, никаква промишленност.


- Дръж се за РУСИЯ и се моли на БОГА. Така вказвал Никола постоянно на синовете си.
След Първата Световна война Русия изчезва от картатат на Света. Тогава и Черна Гора изчезва от картата на Света.


Сега благодарение на Евр. СЪЮЗ и гласовете на Босненците и Албанците Черна гора е Възстановена.
Съседите и - Босна, Санждак, Косово и Албания днес са проспериращи Европейски държави.
24 Май 2006 00:19
Не съм съгласен, че Черна гора е сръбската Македония. Нито опита на ЧГ е директно преносим към бившите автономни републики и области на Русия. Още по-малко - към Калифорния и Тексас. Работата е там, че Сърбия беше воденичен камък на крака на ЧГ по пътя към Европа. Мексиканците в Калифорния обаче не искат нищо друго освен да станат американци. А не да се делят от САЩ. И БЮРМанците с влизането на България в ЕС ще се преориентират все повече към нея и българщината ще пуска корени.
*
Малките етнически области в Русия (като махнем Чечня) едва ли се виждат като независими държави. Дори големите и осъзнати етнически републики като Татарстан, които са в средата на Русия и са отдавна русифицирани и интегрирани (поне елитите им). Опасността за целостта на РФ няма да дойде от тях, а от руските олигархични елити в отделните федерални окръзи, особено Сибир и Далечния изток. И евентуално някога и от китайското население там. Запада никога няма да признае и едно поглъщане от РФ на Абхазия, Южна Осетия и Транснистру/Приднестровието.
24 Май 2006 01:06
Какво сте го заусуквали бе , мекероци ! Зайеби га Монтенигро, глей кво остана от Великасрпска - колко за под крушата.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД