:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,788,772
Активни 724
Страници 15,646
За един ден 1,302,066
Скандал

Следи ли полицията вашия телефон?

Американският Конгрес започна разследване дали федерални и местни власти нарушават законите за защита на личните данни с цел да получат справки за телефонни обаждания
След като се разрази скандалът, постери срещу Националната агенция за сигурност заляха САЩ.
Националната агенция за сигурност (НАС) може би не е единствената, която наднича във вашия телефонен регистър. Докато продължава да се подклажда огънят около оспорваната програма на НАС за регистрация на телефонните разговори, възникват нови въпроси дали федерални и местни власти нарушават законите, като събират справки от телефонните компании за обажданията и за връзките по интернет.

От февруари Конгресът разследва т. нар. брокери на данни и начините, по които те събират информацията си. Някои използват вътрешни хора в телефонните компании, които желаят да разкрият сведения. По-често обаче тези бизнесмени получават по незаконен начин записи за обажданията. Начинът е известен като "създаване на претекст" - някой звъни на телефонна компания, като се представя за неин абонат и иска сведения от регистъра.

Остава под въпрос дали набирането на такива данни за частни разговори на американци е незаконно. Повечето брокери на данни настояват, че няма специална забрана за продажба на сведения от телефонни регистри, както няма забрана и за банковите регистри. Но Федералната търговска комисия и много щатски главни прокурори не са съгласни. Те са завели над десетина дела срещу брокери на данни за нечестни търговски практики.

Информационните брокери твърдят, че дават ценни сведения на кредитори, прокурори и частни следователи, "за да хванат лоши хора". Макар че събраните от тях данни не могат да служат като доказателствен материал пред съда, информацията им може да бъде полезна за ускоряване на следствията.

Разследването на конгресната Комисия по енергетика и търговия се натъкна на спорове. През април подаде оставка Робърт Дъглас, консултант по информационна сигурност, който притежава интернет адреса PrivacyToday.com. Той се възмути, че не е имало достатъчно пълно разследване на подозренията, че ФБР и министерството на вътрешната сигурност купуват данни за телефонни обаждания. Точно преди гласуване в Камарата на представителите в началото на май внезапно бе оттеглен законопроект за защита на телефонните данни, внесен от представители и на двете партии (републиканци и демократи). Някои демократи подозират, че има връзка между оттеглянето на проектозакона и последните разкрития, че НАС трупа сведения за телефонните обаждания. Демократи от комисията изпратиха писмо до председателя Джо Бартън с въпрос дали целта на изтеглянето е била да се добави текст, който би позволил набиране на телефонни данни за нуждите на разузнаването.



Кой използва информацията?



В писмо си до конгресната комисия, огласено този месец, компанията "Адванс рисърч", която е оператор на сайта ADVSearch.com, заявява, че е извършвала "работа за кметства, банки, кредитни институции, застрахователи, частни фирми, чужди правителства и дори за ФБР". Говорителят на ФБР Майкъл Кортан казва, че е възможно бюрото да е използвало компании като "Адвансд рисърч", но набляга, че те предлагат много услуги, а не само анализи на телефонни регистри. "Те са източник на голямо количество сбита и публично достъпна информация, която пести много време и труд", отбеляза той.

Вицепрезидентът на "Адванс рисърч" Брус Мартин уверява, че откакто е заел поста през 1999 г., няма сведения ФБР да е купувало информация от компанията, но знае, че по-рано са правени такива сделки. "Повече не продаваме сведения за телекомуникациите", казва той. Главният прокурор на Илинойс обаче съди компанията, че без съгласието на клиентите е събирала и продавала сведения за техните обаждания. Фирмата се оправдава, че само е посредник и че източниците й са я уверили в законността на своите методи, но без да ги разкриват.



Как се използват данните?



Повечето купувачи на данни за обажданията по мобилни телефони или проверяват поведението на съпрузи, или се опитват да събират дългове. Други ползватели на информацията са адвокати, частни следователи и полицаи. Макар че сведенията не важат пред съда, те могат да помогнат за разкриване на престъпления и за измъкване на признания. Тексаската фирма "Пи Ди Джей Инвестигейшън" , която поддържа няколко сайта за набиране на информация, признава, че с охота дава сведения на полицията, дори и безплатно. Много интернет сайтове също се хвалят, че помагат на правозащитните органи. Вицепрезидентът на "Пи Ди Джей Инвестигейшън" Патрик Беърд казва, че през шестте си години компанията е давала информация за нуждите на 200-300 дела. Клиенти са й били ФБР и министерството на вътрешната сигурност. Но Беърд уверява, че в повечето случаи те са искали просто да им се каже името и адресът, свързани с определени телефонни номера, а не са настоявали за пълни записи на разговорите.



Кое е законно?



Сенчестият бизнес с лична информация процъфтява от години, но онлайн продавачите са относително нови. Обикновено тези брокери уверяват, че могат да получат сведение за нечие обаждане срещу 100 долара. Съдебните дела са малко, защото повечето жертви не знаят, че телефонните им обаждания са били следени.

"Държави и правителства използват информацията през цялото време, така че е възможно това да се прави легално", казва Брус Мартин. "Щом няма закон, не е редно някой да бъде преследван, само защото друг е решил, че е незаконно." Но Федералната комисия по търговията и някои мобилни оператори настояват, че това е вид измама, която нарушава федералните и местните правила.

Адвокати по човешките права твърдят, че въпреки техническата законност, тази практика повдига въпроси за морала на полицията. Според закона за телекомуникациите от 1996 г. записите за телефонните обаждания на клиентите са частна собственост и телефонните компании могат да ги разкриват само със съгласието на абонатите или по нареждане на правозащитните органи. Законът се прилага само за телекомуникационните компании, но не казва нищо за трети страни, които извършват търговия със записи.



Какво можете да направите?



За да защитите данните за телефонните си обаждания, най-сигурният начин е да се обадите на своя мобилен оператор и да поискате да заличи от вашата сметка тези данни. Проблемът е, че ако се зачудите след време за начислените ви минути разговор, ще бъде трудно да ги оспорите, защото няма да има сведения с кой номер колко сте говорили. Друг начин за защита е чрез парола, известна само на вас, която не съдържа биографични данни. Трябва да избягвате да давате онлайн номера на вашия мобилен телефон, както и номера на социалната си осигуровка. И не хвърляйте телефонните си сметки в кошчето, без да ги накъсате.
Снимка: Ройтерс
Никой вече не може да бъде сигурен, че телефонните му разговори не попадат в ръцете на полицията, частни детективи, банки и т.н.
 Карикатура срещу навика на властите да надничат в личните компютри.
 Национална агенция за сигурност
3
2943
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
3
 Видими 
30 Май 2006 02:21
Най ми пада края на артикъла
Да си пожелаем операторо да ни заличи и т н
*****
що мамиш психитата с щуротии
е как язе че можем да идем и се ровим да видим дали не са ми метнали моите звънкания на друг носител преди да ги изтрият
егати и наивнико
то язе не съм кой знае що за интерес ама и интереснийо се окапа по бялата ризка

Редактирано от - bot на 30/05/2006 г/ 10:03:12

30 Май 2006 04:08
Птиците хвърчат ли?

Esse quam videri
30 Май 2006 12:12
Егати въпроса!
Що се хаби толкова мастило?
А американците отидоха ли незаконно в Ирак?
А те ебават ли се с международното право в Гуантанамо?
А те подиграват ли се с цялото международно общество?
А замърсяването на планетата свързано ли е с покачването на температурата и топенето на ледниците?
Най-вероятно.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД