- Първо, защото разширяването на ЕС е важно за самата Европа - макар че в момента мнозина са на друго мнение. Обединението на Европа е най-успешният проект на ХХ век: един континент, който живее в мир и свобода, вместо да води войни помежду си. А сега поемаме в ново хилядолетие. Възникват нови пазари, Америка се разраства, Китай става все по-силен. Европа трябва да може да поддържа това темпо. За тази цел ЕС се нуждае от нови членове, от нови пазари. И тук в играта влизаме ние: присъединяването на България и Румъния ще донесе на Европейския съюз растеж, нови пазари, възможността за инвестиции, които гарантират работа и благосъстояние в старите страни-членки на ЕС и правят Европа по-сигурна и в политическо отношение. Това е печалбата, която ЕС ще извлече от нашето присъединяване.
- Звучи, сякаш присъединяването на България е подарък за Европа. Тогава, моля обяснете на германския данъкоплатец защо до 2013 г. ще трябва на налее в страната ви почти 12 млрд. евро от своите пари?
- Тези пари не са само от германските данъкоплатци! Останалите страни също внасят пари в касата на ЕС. От деня на пълноправното си членство България също ще допринася с 1.2% от своя БВП като своя вноска в бюджета на ЕС. В крайна сметка Европа е изградена на принципа на солидарността. Всяка нация дава каквото може да даде. И нито една страна не може да се развива против или за сметка на останалите. Напротив: всеки печели от другия. Германия например е един от най-важните ни търговски партньори. Ако нашата икономика се развива, германците също ще имат полза от това. През миналата година ние поръчахме на мюнхенския концерн EADS 18 хеликоптера. Цената им е 360 млн. евро. От това ще има полза и германският данъкоплатец, нали?
- България отсега получава като страна-кандидат 450 млн. евро годишно от касата на ЕС. Според критики на експертите доста от тези милиони потъват в тъмни канали. Как ще гарантирате, че България няма да се превърне в каца без дъно?
- Всяка страна-членка на ЕС има този проблем: как да гарантирам, че средствата от Брюксел ще бъдат използвани разумно без загуби? Нужна ни е съвършено действаща администрация, каквато ние в момента сериозно изграждаме - под зоркия контрол на Европейската комисия. Нашите експерти се обучават в старите страни-членки на ЕС, включително и в Германия. Едно е ясно: не трябва да се допуска никаква злоупотреба със средства на ЕС. Защото в противен случай милиардите, за които говорите, ще се върнат в Брюксел, вместо да помогнат на страната ни.
- Корупция, пране на пари, мафия - това са основните понятия в ЕС, когато се говори за България. Наистина ли искате да кажете на хората в Европа, че страната ви вече е узряла за членството?
- Наясно сме с тези проблеми! Не ги подминаваме! И се борим с тях! България години наред има сериозни затруднения с организираната престъпност. Между другото, защото ни се наложи да приватизираме много държавни концерни - процес, който крие много възможности за корупция и престъпни групировки. Друг проблем беше ембаргото по време на войната в Югославия. Но това е минало. Сега въпросът е с всички средства да се борим срещу организираната престъпност и да попречим България да се превърне в един вид "проблемно дете" на Европейския съюз. Например през октомври най-сетне вкарахме зад решетките босовете на една от най-важните мафиотски групировки в България - братята Маринови. Те са изправени пред съда. Същото се отнася за множество по-дребни мафиотски групировки, които през последните месеци бяха разкрити, задържани и разбити. Не сме сътворили чудеса, но свършихме добра работа. Европейският съюз също вижда това.
- | А корупцията? |
- | За нея важи същото! Никога досега не са водени следствия срещу толкова много високопоставени политици, депутати, дори срещу един бивш министър-председател и срещу бившия столичен кмет. Това е не на последно място заслуга на новоизбрания главен прокурор, който има качествено ново отношение към ролята на прокуратурата и подхожда твърдо към всяка форма на корупция и организирана престъпност. |
- Не смятам, че има подобна опасност. Председателят на Европейската комисия Барозу и еврокомисарят по разширяването Рен представиха доклада си тук, в София, и обясниха, че смятат присъединяването през 2007 г. за възможно, ако България продължава да полага същите усилия както досега, за да изпълни условията и да отстрани и последните съмнения.
- А ако не успее?
- | "Какво щеше да стане, ако ...". Не ми плащат, за да правя политически спекулации! Бих оценил подобно решение като неправилно, защото работихме твърде усилено за това присъединяване. Десетки хиляди хора в тази страна работят всеки ден по подготовката на България за ЕС. И знаят: членството в ЕС не е подарък, а уникален, огромен шанс за по-нататъшно развитие на страната им. Едно отлагане на приемането няма да помогне на страната ни, а ще я върне назад. Категоричен съм, че това не би било полезно за никого - нито за България, нито за Европейския съюз. |
- | Да. Зная, че г-жа Меркел цени и обича страната ни. Все пак тя е идвала на почивка в България още по времето на ГДР. Германия винаги е била за нас важен стратегически партньор в рамките на Европейския съюз. Исторически между страните ни винаги са съществували тесни взаимоотношения. През ХIХ век дори са ни наричали "прусаците на Балканите". Смятам тези тесни връзки за добър сигнал. |
* Това е оригиналното заглавие на "Билд". Втората част от интервюто ще бъде публикувана днес.