:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,794,981
Активни 403
Страници 21,855
За един ден 1,302,066

СЕМ ще следи сделките в медиите

Лицензи няма да се дават срещу празни концепции, заканват се надзорниците
Лилия Райчева
Всички сделки с електронни медии занапред ще се следят изкъсо от членовете на СЕМ, стана ясно вчера. Причина за решението на надзорниците са зачестилите напоследък случаи, при които големи чужди компании придобиват мажоритарен дял в родни радио- и тв оператори.

"Законът не забранява подобни сделки и в тях няма нищо лошо, но ние сме длъжни да анализираме тези процеси, защото в даден момент може да се стигне до свръхконцентрация на пазара, което да се отрази и на плурализма", обясни доц. Лилия Райчева от СЕМ. Тя даде за пример работата на регулаторните органи в Германия и Норвегия, които имат подобни правомощия. И у нас Законът за радио и телевизия изисква прехвърлянето на собствеността на операторите да бъде одобрено от СЕМ и Комисията за регулиране на съобщенията, но тази мярка е само формалност.

В рамките на по-малко от година някои от най-успешните родни медии се сдобиха с нови чужди собственици. Това са радио "ФМ+" и "Фреш", "Веселина", "Витоша", "Атлантик", както и тв каналите на "Диема Вижън", "ММ" и "М2".

Нормално е пазарът да се окрупнява, но в същото време така нито един местен оператор не би могъл да оцелее, обясняват надзорниците. Въпросът със собствеността в медиите е свързан и с предстоящото лицензиране на нови радио- и тв оператори. Много от вече действащите в бранша са на мнение, че разрешителни не бива да се издават на малки местни фирми, които също рано или късно ще бъдат погълнати от големите вериги. Членовете на СЕМ обаче все още нямат уточнени критерии, по които да оценяват желаещите да работят в ефир. Със сигурност лицензи няма да се дават срещу концепции, които могат да останат само празни обещания. Кандидатите трябва да докажат финансова стабилност, опит в управлението и възможности за техническо развитие на медията си, обясняват членовете на надзорния орган.



УПРАВЛЕНИЕ

Репортерът на Канал 1 Петя Тетевенска вчера беше одобрена от СЕМ за нов член на управителния съвет на БНТ. Журналистката влиза в управата на мястото на Милен Вълков, който пък стана член на медийния съвет от квотата на президента. Тетевенска е известна на публиката с репортажите си за култура и изкуство, автор е и на документални филми.
3
2319
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
3
 Видими 
30 Май 2006 01:20
Абе, а кога ще махнат тоя несменяем тапир - Райчо Райков?

30 Май 2006 17:38
Щом вече сме изпуснали четвъртата власт, ще успеем ли да запазим за България първите три...

30 Май 2006 18:28
Какъв плурализъм, кви пет лева... Съвременната "демокрация" е немислима без единен контрол над поне 95% от медиите в съответната държава.
Впрочем, някой да обясни - откъде се взема идеологическата линия в "демократичните" държави? Кой решава какво може и какво не може да пише и да се казва по масовите медии?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД