:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,795,153
Активни 610
Страници 22,027
За един ден 1,302,066

Българи ще учат дистанционно и в европейски университети

МОН готви правила за признаването на чужди дипломи от онлайн обучение
Ваня Добрева
Европейските университети ще могат да предлагат у нас и дистанционно обучение наред с възможността да откриват свои филиали на територията на България. Предстои въвеждането на регламент за признаването на подобни дипломи. Това обяви на конференция за мястото на България в европейското пространство на висше образование зам. просветният министър Ваня Добрева. Двудневният семинар се организира съвместно с посолството на Франция у нас.

В момента право да организират дистанционно обучение в България имат единствено българските вузове. Този тип обучение е равнопоставено на редовното, като може да се организира и в четирите степени на висше образование - "специалист по", "бакалавър", "магистър" и "доктор". Програмите обаче задължително минават през оценка в Националната агенция за оценяване и акредитация. Изисква се поне 70% от учебните материали и ресурси за самоподготовка да са на така нареченото трето и четвърто равнище - разположени на специализирани сървъри или в базирана в интернет система. Допускат се и присъствени периоди, като те не бива да надвишават 30% от общата аудиторна заетост.

Не е ясно дали същите правила ще важат и за европейските вузове, които искат да работят дистанционно у нас, и дали те ще са длъжни първо да открият свое поделение у нас. Тази възможност ще им бъде дадена за пръв път от 2007 г. Регламентът при тях ще е същият, както и при българските вузове - проектът първо се одобрява от Националната агенция за оценяване и акредитация, а после се гласува от Министерския съвет.

Липсата на регламент за признаване на дистанционно обучение, осигурявано от чужди доставчици, редовно се сочи като оправдание от ръководителите на незаконни чужди звена у нас. Дори и след 2007 г. за голяма част от тях забраната ще остане, защото новите правила важат само за страните-членки на ЕС и Европейското икономическо пространство.



ИНТЕГРАЦИЯ

"Ще търсим решение на проблема и с дипломите "специалист по", които в момента се получават в колежите", заяви още Добрева. Такава степен в Европа не съществува. Затова експерти предлагат част от колежите, които отговорят на завишени изисквания, да бъдат преобразувани в специализирани висши училища, предлагащи професионални бакалавърски дипломи, а програмите в останалите да бъдат съкратени на 2 г. и да нямат статут на висше образование. МОН до момента не е предложил окончателен вариант за решаване на проблема.
7
2129
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
7
 Видими 
29 Май 2006 22:46
В коя нормална страна в Европа или Америка има такова нещо?
Никъде няма! Това ще бъдат ментетата, които съществуват до сега!
Филиал на институт може да има, но Оригинала на този институт трябва да гарантира и отговаря напълно за този филиал! Такива практики по света са много, много редки!
У нас се раздават(продават) хартии без покритие, наричани дипломи! Приносителят им е в 98% напълно некомпетентен(обаче, си е платил)! Който иска ги взема на работа на своя отговорност, или от незнание! Особено са полезни такива дипломи за кадрови политици!
А, бе Министър Вълчев, няма ли малко чест и достоинство в теб, да спреш това кощунство с образованието!
Като не можеш да го управляваш, не го прави! Не е достойно! Занимавай се с достойни неща! Не влизай в историята като ликвидатор! Махни се, не ставай съучастник в тази идиотска манипулация!
29 Май 2006 22:59
Pesho-58, все повече и повече много форми на обучение могат да се вземат частично, или пълно он-лайн. Това всъщност е бъдещето на образованието. За сега само специалности като медицина не могат да се завършват по този начин, но и на това ще му намерят цаката един ден.
30 Май 2006 08:32
Pesho-58,

За съжаление на България е отреден задния двор на Европа.
Затова образованието ни ще е на много ниско ниво!
Прав си и за кадровите политици. И сега една голяма част са от свободните университети, където "състудентите" им не знаят, че "учат" при тях.
Примери - колкото искаш!
30 Май 2006 09:04
Дистанционно обучение има и в САЩ. Това е бъщето. А защо за чуждите може да има центрове, а за нашите университети - не??? Сигурно защото трябва (както едно време) студентите да спомагат за изпълнението на плана (печалбата) на БДЖ, автотранспорт, горива, квартири и т.н.....понеже народа ни е много платежоспособен. Е тава е политика на геноцид.[/b]

Редактирано от - bot на 30/05/2006 г/ 10:13:48

30 Май 2006 10:27
Вълчев е първият министър на образованието дръзнал да започне наченки на реформа. Нито един, нито един! от предишните мухльовци не си мръдна пръста за нещо повече от затвърждаване на статуквото. Очевидно е, че всички противопоставящи се на тези наченки са същите мухльовци като тях или са просто(и) учители!
Поздрави...

---

[...] работа необмислена или недомислена, зле започната, без ръковоство или нескопосано ръководена, която сякаш по съдържание свършва със скандал, за да служи само за грозна регистрация на печалните си герои.
Що е то?
30 Май 2006 11:20
Пешо за съжаление си прав братко.
30 Май 2006 14:53
Няма нищо лошо в дистанционното обучение, приятели. Но чие производство ще бъдат батериите, с които ще бъде заредено?...

Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД