Европейските университети ще могат да предлагат у нас и дистанционно обучение наред с възможността да откриват свои филиали на територията на България. Предстои въвеждането на регламент за признаването на подобни дипломи. Това обяви на конференция за мястото на България в европейското пространство на висше образование зам. просветният министър Ваня Добрева. Двудневният семинар се организира съвместно с посолството на Франция у нас.
В момента право да организират дистанционно обучение в България имат единствено българските вузове. Този тип обучение е равнопоставено на редовното, като може да се организира и в четирите степени на висше образование - "специалист по", "бакалавър", "магистър" и "доктор". Програмите обаче задължително минават през оценка в Националната агенция за оценяване и акредитация. Изисква се поне 70% от учебните материали и ресурси за самоподготовка да са на така нареченото трето и четвърто равнище - разположени на специализирани сървъри или в базирана в интернет система. Допускат се и присъствени периоди, като те не бива да надвишават 30% от общата аудиторна заетост.
Не е ясно дали същите правила ще важат и за европейските вузове, които искат да работят дистанционно у нас, и дали те ще са длъжни първо да открият свое поделение у нас. Тази възможност ще им бъде дадена за пръв път от 2007 г. Регламентът при тях ще е същият, както и при българските вузове - проектът първо се одобрява от Националната агенция за оценяване и акредитация, а после се гласува от Министерския съвет.
Липсата на регламент за признаване на дистанционно обучение, осигурявано от чужди доставчици, редовно се сочи като оправдание от ръководителите на незаконни чужди звена у нас. Дори и след 2007 г. за голяма част от тях забраната ще остане, защото новите правила важат само за страните-членки на ЕС и Европейското икономическо пространство.
ИНТЕГРАЦИЯ
"Ще търсим решение на проблема и с дипломите "специалист по", които в момента се получават в колежите", заяви още Добрева. Такава степен в Европа не съществува. Затова експерти предлагат част от колежите, които отговорят на завишени изисквания, да бъдат преобразувани в специализирани висши училища, предлагащи професионални бакалавърски дипломи, а програмите в останалите да бъдат съкратени на 2 г. и да нямат статут на висше образование. МОН до момента не е предложил окончателен вариант за решаване на проблема.
В коя нормална страна в Европа или Америка има такова нещо?
Никъде няма! Това ще бъдат ментетата, които съществуват до сега!
Филиал на институт може да има, но Оригинала на този институт трябва да гарантира и отговаря напълно за този филиал! Такива практики по света са много, много редки!
У нас се раздават(продават) хартии без покритие, наричани дипломи! Приносителят им е в 98% напълно некомпетентен(обаче, си е платил)! Който иска ги взема на работа на своя отговорност, или от незнание! Особено са полезни такива дипломи за кадрови политици!
А, бе Министър Вълчев, няма ли малко чест и достоинство в теб, да спреш това кощунство с образованието!
Като не можеш да го управляваш, не го прави! Не е достойно! Занимавай се с достойни неща! Не влизай в историята като ликвидатор! Махни се, не ставай съучастник в тази идиотска манипулация!