Борис Велчев не обича списъците, но обеща на вътрешния министър Румен Петков прокуратурата да си свърши работата. |
Вътрешният министър Румен Петков предаде папки с 304 имена на главния прокурор Борис Велчев и премиера Сергей Станишев. "Всички разследвания са приключили с мнение за внасяне на обвинителен акт", каза Петков и публично обяви, че очаква от Велчев да разпореди на прокуратурите в страната "тези хора да бъдат финализирани".
Петков обясни, че става дума за лица с по две, три и повече производства или заявителски материали с доказана вина. Сред тях имало и човек с 32 преписки.
"В папката има достатъчно крупни фигури с достатъчно тежки и системни престъпления - кражби на коли, домови кражби, разпространение на наркотици и пране на пари", обясни министърът. На някои е била налагана мярка за неотклонение "задържане под стража", която после е променяна. Министърът обаче не пожела да коментира причините за това.
"Мярката за неотклонение в България се определя от съда. Убеден съм, че е имало основание за промяна на мярката във всеки един момент", коментира Борис Велчев. Той увери, че прокуратурата ще направи това, което зависи от нея, и ще помисли дали да иска промяна на мерки.
Велчев посочи, че не обича списъците, но "щом се са натрупали, трябва да видим какво можем да направим по тях".
По искане на прокуратурата съдът налага постоянно задържане под стража, но променя тази мярка, ако изтече срокът за разследване и няма внесен обвинителен акт в съда. Арестът в досъдебното производство не може да продължи повече от 1 година, ако лицето е привлечено като обвиняем за тежко умишлено престъпление (за което се предвиждат над 5 години затвор). Задържането не може да е повече от 2 години, ако разследваният е обвинен за престъпление, за което законът предвижда не по-малко от 15 години или по-тежко наказание.
"Повече от половината от делата, които фигурират в списъка, са за престъпления, извършени в София", коментира по-късно зам.-шефът на Столична дирекция на полицията Стоян Велчев. Разследваните били хора от средния и ниския ешелон на организираната престъпност, които са участвали в организирането на престъпленията.
"Няма значими организирани групи в Южна България", обяви междувременно апелативният прокурор на Пловдив Росен Димов. Министърът и главният прокурор вчера участваха заедно в Пловдив в съвещанието на окръжни прокурори.
Петков и Велчев са се уточнили за съвместна инструкция по борбата с прането на пари. "Очаквам до края на юни да има резултати в това направление", каза МВР шефът.
------Горчив опит-------------------
От далечната 1996 г., когато се появи списъкът "Начев", МВР, следствие и прокуратура се опитват да прекратят практиката хора с по няколко дела да се разхождат на свобода и да вършат нови престъпления. Десет години по-късно, когато е очевидно, че списъците не решават проблема, тактиката продължава да е същата.
И бившият МВР-шеф Георги Петканов, и ексглавният секретар на МВР Бойко Борисов периодично вадеха данни за бандити с много висящи дела. И Румен Петков вече описа лицата с по две-три висящи дела. След убийството на Васил Илиев миналото лято се роди и списък на около 200 души - босове на организираната престъпност и хора от тяхното обкръжение, чиито имоти се проверяват от данъчните. Все още обаче няма обща информационна система, която да показва на съдиите колко дела се водят срещу изправения пред тях обвиняем, когато решават дали да го пуснат от ареста.