Петър Стоянов и Иван Костов се разминават не само в пленарната зала, но и във вижданията си за общия кандидат-президент. |
Предложението на ДСБ за предварителни избори, разбира се, се родее и с друга идея на Костов - да се излъчи единодушно за кандидат-президент неполитическа фигура от типа на адвоката-евангелист Иван Груйкин. И тъй като Груйкин бе отхвърлен толкова бързо, колкото бе издигнат, то на сцената отново е вариантът с предварителните избори.
Малко вероятно е до лятната ваканция да се стигне до решение по въпроса за т.нар. праймъриз.
Спорно е кой ще иде на вота,
след като месеци наред лидерите на тези партии не могат да се разберат за профила на кандидата - дали да е политическа фигура или гражданин с широка известност. Как ще се определи консенсусна фигура, когато десните партии са на диаметрално противоположни позиции по въпроса кой още трябва да се привлече в играта и има ли Бойко Борисов място сред тях?
Оставяме настрана, че междувременно ВМРО може и да отпадне заради миналото на лидера й Красимир Каракачанов - без значение е дали воеводите ще си тръгнат от обида, че се опитват да им диктуват правилата, или защото няма как да останат в коалицията обезглавени. Така и без това хилавият съюз ще се лиши от малко, но необходими гласове.
Печалният резултат от тази безсмислена вътрешна битка е, че пуснатите в публичното пространство граждански лица спешно се разграничиха от възможността да ги пласират в една обречена битка. Кой десен политик би донесъл най-много гласове? Логично е да е някой от лидерите. Костов обаче не ще да се състезава, пък и неговата кандидатура е печеливша само в очите на съпругата му Елена.
Петър Стоянов се опитва да проявява характер,
но хич не се харесва на ДСБ. Пък и след една неуспешна битка за "Дондуков" 2 е някак неудобно да се пробва пак. За всеки случай в началото на този месец Стоянов за N-ти път отрече, че ще се кандидатира. Анастасия Мозер и без това никой не я кани за президент - най-много да се уреди да е кандидат-вице. Но проблемът й е, че не може да се оправи със своите, камо ли с чуждите.
Ясно е, че предварителни избори между истинските лидери на десницата - Костов и Стоянов, няма да има. А и не трябва. Защото по стар седесарски обичай привържениците на победения просто няма да отидат да гласуват на истинските избори.
Идва ред на втория ешелон в ръководството на въпросните десни партии. Предлаганите имена са известни, но абсолютно непечеливши - нито Веселин Методиев, ни Екатерина Михайлова, нито останалите, на които и имената не помним.
Липсата на реални силни кандидати, които да се сблъскат в предварителни избори - това е едната, по-съществена част от проблемите пред десницата. Другата е - предишните предварителни вотове бяха така побългарени, че ефектът от тях бе разделение по върха и сред членската маса. Синият праймъриз създаде много точки на напрежение и вместо да обедини, все отблъскваше електората от истинския вот. Добре, че тогава десницата имаше доверие над 4 на сто, а не както сега.
Разбира се,
преходът от възхода към падението
стана постепенно и след няколко опита за предварителен вот, най-успешни сред които бяха първите два - за излъчване на кандидат-кмет на столицата през 1995 г. и за президент година по-късно. Като заклинание за победа бе търсено и името на фондацията, през която минаваха парите за вота. Първо - "Първа победа". После фантазията на сините се изчерпа и така за следващите парламентарни избори просто се роди "Втора победа". По стара българска традиция където има пари, има и съмнения за недобросъвестното им използване. Богомил Бонев ги изказа на глас, като обяви, че средствата, отпуснати от Републиканския институт на САЩ, Уестминстърската фондация на английските консерватори и други дарения, се оттичат не където трябва.
Натрупа се и много лична обида, която с годините прерасна в открита враждебност. Желю Желев сигурно още сънува кошмари от печалната за него 1996 г., когато зорлем го вкараха в състезанието с тогава все още слабо известния бракоразводен адвокат Петър Стоянов. Самият Стоянов спечели пред други двама кандидати - Асен Агов и Александър Йорданов, на синята национална конференция.
Въпреки че нещата изглеждаха повече от успешни, точно на тези предварителни избори се роди
червеят на съмнението
в правилността им. От Демократическата партия скочиха срещу участието на други партии при определяне на кандидата за държавен глава и показаха, че заимстваните от САЩ предварителни избори не се прилагат адекватно в България. Демократите въстанаха срещу това една партия да прави отворени към цялото население избори.
Нещата се доопорочиха през 1997 г., когато СДС реши, че трябва да вземе съдбата на всички в свои ръце. От "Раковски" 134 заваляха партийни решения, налагани силово отгоре, отстранени бяха неудобни сини лидери. Тогава Едвин Сугарев и Филип Димитров получиха посланически постове, за да не размътват умовете с еретичните си приказки, а днешният атакаджия Павел Шопов бе изваден от пловдивската листа. Отиде си и русенката Свободка Стефанова, която предупреждаваше за замяната на "Орион" със син приятелски кръг. Докато накрая въпреки праймъризите и
след една безсънна нощ Иван Костов сам подреди
по свой вкус депутатските листи. Нещата в СДС тръгнаха на зле. Предишни сини депутати разбраха, че мястото им вече не е в списъците за 38-ото Народно събрание. Прочистването доведе до настройване срещу съюза и по-точно срещу ръководството му, превърнало СДС в ООД.
Следващият предварителен вот за определяне на кандидат-кметове през 1999 г. направо се изроди в пълна пародия. Народен съюз отказа да участва с обяснението, че провеждането му е политически абсурд. Нещата съвсем излязоха от контрол и в местните организации. Кандидати, техните привърженици и симпатизанти се хванаха гуша за гуша и отказаха да гласуват за удобните за "Раковски" парашутисти. Мътни потоци пари се изляха за предварителната надпревара, а СДС не устоя на изкушението да продължи традицията с купуването на гласове. В синята централа се
опитаха да прехвърлят отговорността
за охлаждането на електоралната любов върху механизма на предварителните избори, вместо откровено да признаят, че причината е в спуснатите отгоре претенденти.
Това е историята на десния предварителен вот. След неколкогодишно прекъсване и след като даде всичко от себе си, за да превърне този начин на определяне на най-печелившите фигури във фарс, Иван Костов се върна към идеята. Но годината вече не е 1999-а, нито сините са в апогея си. Голяма част от предишните участници - и като бивши седесари, и като партньори на СДС, вече са гледали този филм и знаят колко честен може да е такъв вот.
Вече никой не вярва, че ще се случи общата дясна кандидатура. Нито на предварителни, нито на същински избори. За това не са виновни американските традиции, демокрацията и международното положение, а тая пуста традиция да се побългаряват и най-добрите намерения.