:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,721,601
Активни 415
Страници 6,504
За един ден 1,302,066
Дуел

Изборите за президент - надпартийни и пародийни

Римейкът на дуела между Първанов и Стоянов рискува да се превърне в символ на изчерпването на сегашната партократична демокрация
Снимка: Архив "Сега"
Един филм от 2001 г. - предизборен диспут между Георги Първанов и Петър Стоянов. Втора серия ще гледаме наесен.
Задават се най-безсмислените президентски избори. Навремето, в първите смутни години, Желев беше ревнив пазител на евроатлантическите амбиции на България. После Стоянов беляза обрата и еманципирането на кувьозната ни десница от нейните създатели. През 2001 г. Първанов се яви като упование на републиканците и левите след триумфалното завръщане на Симеон. И тримата бяха по-скоро символи, отколкото реални лидери на нацията.

В онези времена избирателят се хранеше със символи, а днес им се е преситил.

Годините показаха, че президентската институция, заложена в действащата конституция, е



високопарен, но неефективен орган



Отвред видим, но с неясно предназначение. Може да забави закон, но не и да го коригира; да пласира свой посланик, като преглътне друг, който му се зловиди; да прогласи как трябва да се наредят нещата, но не и да ги направи. Разбира се, президентството позволява на държавната глава да го покажат по телевизията, а в неделя да порита футбол с националната фланелка, но това са институционални благини, които не заслужават внимание.

Последните президенти онагледиха безпомощността на българския преход в крилати фрази като "Иване, кажи си" и "Бързо, но не преждевременно изтегляне от Ирак" - безсмислици, които едва ли щяха да отекнат в обществото, ако не бяха изречени от висока трибуна.

Два познати профила се очертават върху предизборните плакати и за президентския вот наесен. Първанов срещу Стоянов. Тандем дежа вю. Повтаря се конфигурацията от 2001 г., но ролите са разменени. Тогава тази на триумфатора бе отредена на синия президент, а ролята на догонващия играеше Първанов. Сега Георги е с ореола на победоносец, а Петър ще държи ключовете към възкресяването на десницата.

В чисто политически план изборите наесен са не толкова борба за властова позиция, колкото сблъсък между пазителя на статуквото (Първанов), претендента за възродител на дясното (Петър Стоянов) и говорителя на онези, на които им е писнало (Сидеров, евентуално Борисов). Нещо като социологически



сондаж с институционална последица



Силни личности избягват да се впускат в надпреварата. Иван Костов пробутва някой си Иван Груйкин, Симеон си мълчи, а Борисов засега гледа окуражително на ентусиаста Стоянов, но мята и по един поглед към Първанов. Действащият президент също умува - като какъв точно да се кандидатира. Защото отвращението от партиите е в апогея си и наесен всеки ще се опита да се изкара надпартиен. Първанов, който дължи избора си и на ясната си лява идентификация ( той е "социален президент", ако сте забравили), ще спретне някой инициативен комитет за номинацията си. Не върви да се сещаш, че си социалист веднъж на пет години, нали? Но няма как архитектът на тройната коалиция да не носи бремето на отвращението от партиите, умножено по три.

Вдясно няма как да си партиен кандидат. Неприлично е, пък и би прозвучало прекалено самонадеяно. Затова Пинчев издига Стоянов, пък Стоянов въздъхва с разбиране: "Ех, бай Георги...". Трудна ще е обединителната му мисия - освен на сините, ще трябва да се хареса и на демократите, костовистите, воеводите и земеделците плюс репресирани и реститути. Тъй че при него



надпартийното поведение е императив



Но знайно е, че историята винаги се повтаря като фарс и второто издание на дуела между Първанов и Стоянов рискува да се превърне в символ на изчерпването на сегашната партократична демокрация. Отвъд етикетите не е ясно къде минава идейната межда, разделяща двамата кандидати. Надпартийност тук се римува с безидейност. Пък и личностите са отколе в политиката, поизносени и неспособни да вдъхновят гражданството.

От опит знаем, че когато двама се карат, трети печели. Впрочем и Първанов и Стоянов помнят урока от 2001 г. Сидеров, който почти сигурно ще скочи в битката, ще играе ролята на Бонев в този римейк - катализатор на скандали и самоцелен крадец от гласовете на омразното статукво.

Ако излезе със собствен претендент, НДСВ пък ще е шаферката на десницата - колкото изпаднали гласове обере от шлейфа на Стоянов, ще му ги подари на втория тур.

Стоянов по стъпките на Илиеску

С кандидатурата си за президент Петър Стоянов се опитва да тръгне по стъпките на Йон Илиеску. Бившият румънски държавен глава бе единственият случай в съвременната история на Европа, когато президент губи избори, а на следващия вот побеждава бившия си съперник. Бившият комунист бе президент от 1990 до 1996 г., когато загуби от десноцентриста Емил Константинеску. Двамата отново мериха сили на изборите през 2000 г., Илиеску спечели и се оттегли окончателно през 2004 г.

Малко по-различен е случаят с Ричард Никсън. Той е единственият държавен глава в историята на САЩ, който първо е губил, а след това е печелил вота. В продължение на два мандата - от 1953 до 1961 г., Никсън бе вицепрезидент на Дуайт Айзенхауер. През ноември 1960 г.той бе победен от демократа Джон Кенеди само с 0,17 на сто. Четири години по-късно Никсън "се скри" и остави републиканеца Бари Голдуотър да бъде разгромен от демократа Линдън Джонсън. Но през 1968 г. Никсън отново се кандидатира и спечели срещу Хюбърт Хъмфри, макар и само с 0,7 процента.
19
3252
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
19
 Видими 
15 Юни 2006 01:22
Гоце срещу Виктор - голям майтап ще бъде!
15 Юни 2006 01:41
И тук:
.........
Има нещо СБЪРКАНО в самото Право на партиите да излъчват кандидат за ПРЕЗИДЕНТ и да му правят кандидат-президентската кампания!
Та, нали, Президентът ТРЯБВА да е НАДпартиен?!
Ерго, кандидатурата на кандидат-президент е редно да бъде издигана САМО от НЕпартийни стуктури на Обществото, а НЕ от партии!
А Н.В. Избирателят ТРЯБВА да НАКАЗВА всяка партия/коалиция/, която издига свой кандидат-президент, както и да наказва и всеки ПАРТИЕН кандидат-президент- като НЕ гласува за него! КАЗАХ!
15 Юни 2006 03:40
Ще си изберете Първанов, просто защото срещу него има вакуум. Конят Петьо е мъртъв. Зад него няма и 5% електорат. А баби4ките под строй ще изберат Седеф4ов.
15 Юни 2006 04:10
Колкото и да не харесвам Симеончо-крадливи,
само Негово Изкуфяло некороновано Величество
може да победи в директни избори за президент СЕДЕФЧООГЛУ.
Все още има сили за последен "валс" - трябва да го придумат
"ДЕСНИТЕ" де! (Без Мавъра). Нищо, че си "плю на сурата" в тази коалиция, за да си запази "накраденото".
15 Юни 2006 08:23
Има една френска поговорка, която гласи "Търпеливите вземат безплатно това, за което нетърпеливите плащат" Кога свариха да обявят кандидатурата на Стоянов, кога Галето написа анализа?
Слушай ся, Гале,
В дясно се играе турнирен мач. СДС в момента обаче е като Украйна. Имат един нападател, но останалите се щурат като мухи без глави и гледат при кого да се присламчат. Резултатът го видяхме снощи. С мераците за полягване на ББ съвсем се обезличиха и вече за публиката, дето ще гласува с есемески е напълно ясно, че коефициентът им за успех е незначителен. Вдясно големият фаворит е колегата от съседната статия и той казва кой ще кара влака, щото с принципното си поведение ще спчели повече есемески. А той такова нещо-гласуване за "Иване-кажи си" няма да позволи-едно, щото е по силен, второ, щото е в мното по-добра форма.
И кво правим, като отидем на вътрешни избори на 03.09 и бат Петьо не се класира? Кво стана с анализчето?
15 Юни 2006 09:29
На мене ми се струва, че Пешо въобще няма да стигне до втория тур. Симеон едва ли ще се пробва в избори, които няма да спечели. Пък и нищо не предвещава, че ще се включи. Което е малко изненадващо, я какъв вой се вдигна на предните избори, че не му "давали" да се кандидатира. Сега Конституцията му "дава", хайде да видим дали му стиска!
15 Юни 2006 10:44

Очертават се двама "десни" кандидати за президент - Г.Първанов и П.Стоянов. Крайно време е в България да се появи и поне една лява партия, а защо не и ляв кандидат за президент. Само така бихме могли да излезем от порочния кръг на мафията. Конкуренцията е голяма сила и е достатъчна заплахата от лява партия за сегашните "десни" партии, за да започнат освен да крадат и да посършват нещо от нещата, за които са избрани.
* десни е в кавички, защото не лявото и дясното определят партиите в България, но все пак те са си доста повече десни, отколкото леви партии.


Текстът на статията отново робува на принципи и понятия нямащи много общо с България, а е на принципа "как е по цивилизования свят". Съответно не може да се нарече анализ, а елементарен опит за налагане на чуждите калъпи към българската действителност.

15 Юни 2006 10:44
Кандидатите:
Г.Първанов - основното му предимство е, че не се прояви като президент само на част от българите, както направиха предишните двама.
П.Стоянов - кандидатурата му може само да отслаби позициите му сред седерастите, а ако успее, което е изключително малко вероятно според показаното от него, докато беше президент, то това е голям шанс за Надка да си върне седерасткото лидерстово, същия шанс го има и ако не успее, но е по-малък.
И.Костов - едва ли ще се кандидатира, все пак не е толкова глупав да отиде на избори, които почти сигурно ще загуби и то с много. Не би забравил как след "най-успешното управление", народа му би шута и го прати в десета глуха.
С.Сакс-ски - едва ли ще отиде на подобна стъпка, най-малкото заради имотите, които си присвои. Те го държат в шах и а е направил нещо не както трябва, веднага ще се задвижи държавната машина и имотите ще трябва да се върнат. Освен това вече не е 2001-ва и подкрепата за него е доста минимална.
Друг кандидат от НДСВ - горе-долу същата история, но не толкова силно изразена.
Б.Борисов - ако се кандидатира, той има най-голями шансове срещу Г.Първанов, но тук въпроса стои по друг начин - дали Б.Борисов иска да става президент или предпочита да остане кмет на София? Българите доказахме, че много лесно се лъжем от голи обещания/за 800 дни ще ви оправим/, от мазни Мафиянски усмивки и лъжи/ние работим, ние градим, .../, сега вярваме на приказките на Б.Борисов, а реално той досега нищо съществено не е успял да покаже нито като главен секретар на МВР, нито сега като кмет на София. Досега са само приказки, бих се радвал, ако последват и действия. Подкрепа на ББ за друг кандидат няма да му донесе много гласове.
В.Сидеров - едва ли самия той ще се кандидатира, а най-вероятно ще предложи някой друг, но от останалите само П.Берон става, а той едва ли ще иска по понятни причини.
15 Юни 2006 10:44
Параграфа е прав. Трябва друг начин за издигането на кандидатури за президент. Ясно е, че трябва да е надпартиен, да няма никаква власт и да служи за украшение, като английската кралица. И, разбира се, да е хубав, морален, красноречив.
15 Юни 2006 11:01
...какъв Петър стоянов, какви 5 лева? - по-голямо безумие, здраве му кажи!
15 Юни 2006 11:42
Първанов:
"Бързо, но не преждевременно изтегляне от Ирак"

..това малоумно и логически противоречиво изречение изчерпателно онагледява умствената разруха на мнозинството български избиратели.Пернишкия лъжец успя да убеди дебилния си електорат, че може и вълкът да е сит и агнето цяло.Хахаха, България не само че не се изтегли от Ирак бързо, по-малко бързо или най-малко бързо, но спретна банкет в София на омрзните империалисти от НАТО за голема радост на социалния електорат
Ооо йее...
В тази връзка се замислям, какво ли би станало ако испанските социалисти си бяха направили подобни оглушки, след като преди изборите обещаха изтегляне от Ирак.Незнам, амъ нямаше да е като при нас..
Отчайващото е че избирателите изобщо не търсят с/ка за предизборни политическите лъжи, подобно на горната..А не е само тя.Спомнете си за обещанието, дето щели да оспорят имотите на царя - мъгла.Концесиъята за Тракия - мъгла.АЕЦ - мъгла.
Само вбългария минават глупендърски оферти от вида на: 'Ше ви оправя за осемстотин дена.. '
Не че не ни оправи..
15 Юни 2006 11:47
XYZ е най-точен,
но аз ще кажа, че отново просто ни клатучкат.
Тази система на политическите институции бе направена така, че да е неефективна и затова всички възможни избори за каквото и да е, са ПЕРВЕРЗНА гавра с гражданското чувство на българския гражданин.
Поради което то, последното, все повече намалява, което чудесно устройва кукловодите.
Целта им е ясна - пълно отвращаване. Само така си обяснявам, че се спрягат имена на биологични единици като - ПЕШКО Стоянов, СИМЧО К-ски, БОЙКО някой си.
Е, защо трябва да ме е срам, когато се обсъждат кандидатури за президент на държавата ни, а кажете ми?
И защо е така абсолютно всеки път?
15 Юни 2006 12:11
..твърде неприятно ми е .., но Първанов има най-сериозни шансове, поне от спряганите за момента лица.Пак, поне на този етап виждам отвратени избиратели, ниска избирателна активност и ъфкорс 'социалният' президент - преизбран.
15 Юни 2006 12:25
ДС се отказа от българския вариант Ширак срещу Льо Пен. Преди време сам Първанов увери ЕС, че влиянието на Атака ще отслабва. За което междупрочем днес трябва да го поздравим, защото задачата е изпълнена вещо!
Прав е дъртреалист - сега целта е да ни отвратят до степен на нетърпимост, да довършат "дясното" с подборка от досиета и витаещи заплахи, наесен изб. активност да е 35%, всички турци - под строй за Първанов, и накрая - социален президент. Честито!
За Костов в този театър има роля, която роля на мене лично никак не ми допада.
Между другото статията не казва, че всички гласове, които би взело онова нещо, вкарано с мутренски пари - Волен Сидеров, ще са 95% вот за Петър Стоянов.
Стигне ли се до балотаж, Първанов е загазил.
А наздраве!

Редактирано от - Armadillo на 15/06/2006 г/ 12:28:43

15 Юни 2006 13:01
""Годините показаха, че президентската институция, заложена в действащата конституция, е високопарен, но неефективен орган"" И цялата тая борба само заради един ""неефективен орган"".(!?)
15 Юни 2006 13:14
И две загадъчни служби, колега.
15 Юни 2006 13:23
ама, и службите ли като органа?
15 Юни 2006 19:26
Годините показаха, че президентската институция, заложена в действащата конституция, е високопарен, но неефективен орган


а и ще става все по-скъ и по-скъп.

Те за туй по-мъдрите държави са си запазили конституционните монархии.

Има ти там един наследствен пост за предствителни цели, дето хората поне това го умеят, а не да се преструват на надпартийни след като е ясно и за слепите, че всички разчитат на нечия партийна подкрепа.

15 Юни 2006 21:34
Най-подходящият " десен" кандидат е ... царя!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД