:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,788,964
Активни 761
Страници 15,838
За един ден 1,302,066
ИНТЕРВЮ

ДДС сметката не пребори фантомите

Солидарна отговорност в " умерени дози" е по-силното оръжие срещу данъчните измами и рушветите, твърди Константин Пашев от Центъра за изследване на демокрацията
Снимка: Любомир Спиров
Константин Пашев
-------------

Константин Пашев е старши икономист в Центъра за изследване на демокрацията, доктор по икономика. Преподава данъчна политика и администрация в Нов български университет.

--------------



- Новият закон за данъка върху добавената стойност, който се обсъжда в парламента, предвижда ДДС сметката да отпадне. Но бизнесът изглежда раздвоен по въпроса. Наскоро известният икономист проф. Стив Ханке предупреди, че "премахването на ДДС сметката ще увеличи корупцията". Вие пък не от вчера твърдите тъкмо обратното. Къде е истината?



- С колегите ми от Центъра за изследване на демокрацията предупредихме още при въвеждането на ДДС сметката, че тя не е най-доброто решение. Нашите аргументи бяха, че ползите от нея - като бариера срещу източването на ДДС и като гарант за по-бързо ползване на данъчен кредит - олекват, защото растат разходите за легалния бизнес по спазването на закона.

Всъщност ДДС сметката не успя да издигне ефективна бариера пред данъчните измами с липсващия търговец. В тези схеми организаторът на измамата, онзи, който "дърпа" данъчния кредит, излиза сух от водата, а задължението се трупа у негов съучастник по веригата, който в един момент се оказва или фантом, или неплатежоспособен.

ДДС сметката бе замислена като инструмент данъчното задължение да стои блокирано за хазната в частната сметка независимо от статута на данъкоплатеца. Срещу това добросъвестните платци трябваше да ползват правото си на данъчен кредит по облекчена и бърза процедура.

Преди въвеждането на ДДС сметката у нас действаше принципът на солидарната отговорност, но в краен, жесток вариант. Той позволяваше на данъчната администрация да отказва връщане на кредита винаги когато някъде по веригата има проблем - независимо дали проблемът е във фирмата, искаща кредита, или от административна безотговорност и ограничен капацитет. Само че при първия случай бизнесменът обикновено не тръгва да прави схемата за измама, без да си е подсигурил съучастието на данъчен служител. А във втория случай ощетеният почтен търговец трябваше да доказва правото си в съда.

Ето защо бизнесът възприе ДДС сметката като по-малкото зло от солидарната отговорност. Разбира се, предприемачите винаги са си давали сметка, че отърваването от хомота на солидарната отговорност си има цена - блокирането на оборотни пари в полза на фиска. Това им изглеждаше по-приемливо от риска да се борят в съда за полагащия им се данъчен кредит.

Оказа се обаче, че ползването на ДДС сметка не защитава безусловно правото на изрядния търговец на данъчен кредит. Съдебната практика изобилства с дела за отказан кредит при изпълнени от фирмата задължения. В повечето случаи на честните търговци се налага да доказват реална физическа доставка или износ в миналото, което не винаги е много лесно. Не разполагам с потвърждение от съдебната статистика, но ако приемем, че тези дела са по-малко от периода преди ДДС сметката, то в това би била главната полза от нейното въвеждане. Разбира се, тази полза, ако се докаже, трябва да се претегли на везните срещу цената на блокираните пари на фирмата и ограничената й ликвидност.

И ползите от ДДС сметката за париране на измамите се оказаха съмнителни. Източването на самата сметка се оказа лесно, а в същото време неудобният за измамниците принцип на солидарната отговорност отпадна и престана да ги притеснява. А мащабните схеми с липсващия търговец и каруселите - въртележките с нанизване на много участници по веригата - включиха и източване на ДДС от сметката на "бушона", на фантомния или неплатежоспособния играч, обречен да изгори.

На практика ДДС сметката не пречи на измамниците да платят на съучастниците си и да избегнат разкриването и санкциите. А изрядните не са защитени от риска да се наложи да доказват невинността си в процедури по обжалвания и съдебни производства. Т.е. принципът на солидарната отговорност и сега се прилага избирателно.

И тук ще се върна на изказването на проф. Ханке. Корупцията зависи не от това кой инструмент се прилага, а от това колко място има за избирателно третиране и за нееднакво прилагане на закона. Не познавам аргументите на Стив Ханке, но ако погледнем миналото, ДДС сметката не намали корупцията и измамите, а ги увеличи.

Вярно е, че избирателното прилагане на солидарната отговорност поощрява укриването на данъци. Ако трябва да "откупува" правото си на кредит, дори и най-честният предприемач може да си каже: "Щом така и така ще плащам на ревизорите, поне да има защо". Впрочем от укриването на реални обороти страдат не само постъпленията по ДДС, но и по корпоративния данък, и социалните осигуровки.

- Тогава кой е добрият и за бизнеса, и за хазната вариант?

- Безболезнено решение няма. Но полезният спор не е да има или да няма ДДС сметка, а с какво да се замени тя. Трудностите пред приходната администрация се засилват с отпадането на граничния контрол при търговията със страни от ЕС, с въвеждането на доброволна регистрация по ДДС и с прилагането на различни данъчни ставки. Това са проблеми, които затрудняват и най-развитите данъчни администрации в Европа. Въпросът е спирачките пред измамите да бъдат свързани с най-малко разходи за почтения бизнес. Все пак мошениците са много по-малко от онези, които искат да печелят по нормалния начин, а не като лъжат бюджета с данъците.

Все пак - въпреки болезнената чувствителност към солидарната отговорност, решението трябва да се търси по-скоро в прилагането на този принцип. Разбира се, в мек, цивилизован вариант.

Първо, контролният орган да има право да отказва данъчен кредит само ако има убедителни доказателства, че искащият кредита е знаел или не може да не е знаел, че по веригата има неизряден търговец.

- Точно такъв е текстът в проектозакона за ДДС, предложен от финансовото министерство.

- И това е добре. Второ, необходимо е да се засили отговорността на данъчната администрация, включително и персоналната, за грешки и щети при прилагането на принципа. Трето, ако искаме данъчната администрация да връща бързо и безпроблемно ДДС, трябва се предвиди възможност тя да търси солидарно отговорни и след възстановяване на кредита, ако хване впоследствие измама.

Има хляб в предложението за временно обезпечаване на ДДС кредита. Най-добре е това да става с материални активи. Така не се блокира паричен ресурс на фирмата и не е възможно източване като на ДДС сметката.

Още по-добре е да има диференцирани обезпечения за различните отрасли - според риска. Такъв подход ще стимулира браншовите организации да намаляват риска в своите сектори.

Накратко, трябва не просто да се възстанови принципът на солидарната отговорност, а да се приложи така, че да сведе до минимум избирателното прилагане на санкции от администрацията и да се основава на доказано съучастие.

- В новия закон финансовото министерство смята да противостои на данъчните измамници с т. нар. "пазарни цени"?

- Опасявам се, че това само ще увеличи бюрократичния произвол и натиск върху бизнеса. Не бива да се дава право на чиновника да определя коя цена е пазарна и коя не е. Необходима е система за оценка на риска, която да насочва бирниците към съмнителни сделки. Ако те успеят да докажат, че има трик с цената, измамниците да си носят последиците.

Но съм против предложения като това да се блокира на митницата карго, защото цената на стоката се отклонявала от пазарните. Първо, догодина подобна мярка вече ще може да се прилага само за износ и внос извън ЕС. Второ, така само ще се увеличат лостовете за чиновнически рекет. Митниците и преди са прилагали спорната практика на минималните цени. От нея печелят вносителите на скъпи марки, защото обмитяват без проблем под реалната себестойност. А евтините марки губят, защото са принудени да обмитяват над реалната цена.

- В. "Сега" писа за предложението на трима депутати вписване на нова фирма и прехвърлянето на бизнес да стават само ако собственикът покаже документ от НАП, че не дължи данъци, осигуровки, акцизи, мита и такси. Това ще пресече ли данъчните измами?

- Не съм убеден. В момента на прехвърлянето на фирмата може и да не са установени непогасени задължения. Те излизат след време, по-късно, при ревизия.

Ето защо смятам, че нашето предложение е по-ефикасно. Ако някой иска да прехвърли фирмата си, първо трябва да му се направи данъчна ревизия. И тогава НАП да издава удостоверение за "чисто данъчно досие".
7
3044
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
7
 Видими 
20 Юни 2006 06:23
Твърде много "теория" има в тази статия.
"...контролният орган да има право да отказва данъчен кредит само ако има убедителни доказателства, че искащият кредита е знаел или не може да не е знаел, че по веригата има неизряден търговец..." – как ще се докаже това на практика?

"... да прехвърли фирмата си, първо трябва да му се направи данъчна ревизия." Та тя трае понякога четири и повече месеца.
20 Юни 2006 06:59
ДДС сметката е една държавна измислица в полза на банките. Тя удвои приходите от комисиони, защото удвои броя на фирмените сметки на по-големите фирми. Но за издръжката на втората сметка не плаща държавата, а плаща фирмата. Така на чужд гръб чиновниците си правят експерименти за свое удобство. Ако държавата си плащаще за всеки опит, щеше да взема по-разумни решения.
20 Юни 2006 09:27
Въпросът е спирачките пред измамите да бъдат свързани с най-малко разходи за почтения бизнес. Все пак мошениците са много по-малко от онези, които искат да печелят по нормалния начин, а не като лъжат бюджета с данъците.

В това изречение в концентриран вид е посочен основният проблем на съвременното българско законотворчество. В НС трябва да разберат, че законите се правят, за да облекчат работата и живота на огромната част от изрядни и почтенни хора, а не да използват наличието на мошенници, за да усложняват до немай къде си живота на честния човек. Тогава ще има и по-малко причини за нарушаване на законите.
20 Юни 2006 10:38
Федя,
малко редактирах твоя постинг: "Основният проблем на съвременното българско законотворчество е, че законите се правят не за да облекчат работата и живота на огромната част от изрядни и почтенни хора, а за да се използват от мошениците".
Така е според мен сега.
20 Юни 2006 13:53
И така - с колко милиона се нагушиха банките покрай този експеримент? И от чии джобове ?
20 Юни 2006 13:59
Хора!
Законите се пишат, не за да са удобни и лесни за прилагане от т.н. народ.
Те се правят само и единствено в услуга на "нашите" фирми.
Забележете, партиите се хранят от данъците на "ненашите" фирми, но замисляли ли сте се от кой точно данък ??
Не, не е от данък печалба, нито от данъка върху дахадите на физически лица.
Голямата лапаница е точно с ДДС-то. Там се "теглят" законно данъчни кредити от нашите фирми. Там е голямото лапане. Има логика в това да се натискат да внасят само ненашите фирми. Но я кажете, сега при тая триглава ламя, лесно ли му е на бизнеса, след като вече трябва да се отчита не на един а на трима изедници.
Да не говорим, че тези партии, които не са на власт, и те лапат яко. Който не вярва, нека ме опровергае.
Така че братя, кои останаха тези които не теглят, а внасят ДДС, май само балъците.

20 Юни 2006 17:41
kempes,
не наричай балъци честните бизнесмени, които нямат гръб и трябва да внасят ДДС. Все пак за да има държава някой трябва да внася данъци!
Щом все още я има - значи някой внася!
Спри с тези обидни епитети!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД