През 2004 г. правителството гордо показа макета на бъдещата придобивка за българските деца - новата педиатрия. |
Която тези дни е в центъра на най-големия скандал у нас в последните години - за подкупи, които водят до бившия премиер и министри от неговия кабинет.
През уикенда в Италия бяха арестувани братовчедът на Симеон - италианският принц Виктор Емануил, и бизнесменът с австрийско гражданство Пиерпаоло Черани по обвинение за корупция и трафик на проститутки. Следите на италианската прокуратура водят до българския експремиер, комуто са обещавани пари и други облаги, за да осигури поръчки в областта на телекомуникациите и здравеопазването в България.
През 2002 г. правителството планира да построи детска университетска болница. Заемът е от австрийската Банк Аустрия Кредитанщалт, а изпълнител на проекта австрийската "Вамед инженеринг".
Две години по-късно опозицията откри връзката между изпълнителите на проекта и премиера Сакскобургготски. Парламентарна комисия разследва сделката и установи, че в договора има 62 нарушения. Те бяха пратени на Върховна касационна прокуратура, където папката е отлежавала година и половина на бюрото на бившия главен прокурор Никола Филчев.
Проектът
През декември 2002 г. австрийската фирма "Вамед инженеринг" представи пред журналисти проект на детска болница. Присъстват лично премиерът Сакскобургготски, финансовият министър Милен Велчев, транспортният Пламен Петров и здравният Божидар Финков.
Цената на проекта, строежът и оборудването тогава беше определена на 40 млн. евро. Парите се отпускат като заем от австрийската банка и тя определя фирмата, която да построи лечебницата, обясниха тогава родните министри.
През 2003 г. кабинетът отхвърли проекта, но през февруари 2004 г. го одобри. Твърди се, че заради нежеланието си да парафира подобен договор министър Божидар Финков е загубил поста си. През март 2004 г. Милен Велчев и новият здравен министър - Славчо Богоев, подписаха споразумение за експортна кредитна линия за инвестиционен проект между България и Банк Аустрия Кредитанщалт, плюс договор за проектиране, построяване и оборудване на педиатрията между българската държава и фирма "Вамед инженеринг" - Виена.
По закон обаче такива договори подлежат на ратификация от парламента. Документът попадна в НС през юни 2004 г., депутати от опозицията откриха съмнителни моменти
и скандалите започнаха
Парламентът създаде анкетна комисия заради неяснотите в проекта. Според договора, предоставен на НС, бюджетът на проекта е 42.7 млн. евро., от които 85% са кредит от банка "Аустрия Кредитанщалт", другите 15% са от българската държава. Заемът е за 10 години. За проектиране и управление са определени 7 млн. евро, за строителство - 12 млн. евро, за инсталации - 6 млн. евро, за медицинска апаратура - 11 млн. евро, за болнична информационна система - 4 млн. евро. Бъдещата педиатрия трябва да има 150 легла, 6 отделения и 17 звена за амбулаторно обслужване.
Депутатите бързо стигнаха до извода, че при тези условия едно легло в болницата излиза 280 000 евро - невиждана дори в ЕС цена. Депутатите твърдяха, че и в най-скъпите лечебници в Европа леглото струва по 40000 евро. Здравният министър Славчо Богоев опонира, че в Европа средната цена на едно легло е 322 000 евро. Наскоро Военна болница в София обаче откри нова инфекциозна клиника, за която обяви, че е с най-модерното оборудване в света. Отделението с 90 легла излезе само 12 млн. евро.
"Освен това е доста съмнително как софтуерът само за една болница може да струва 4 млн. евро, като договорът на здравната каса за информационната й система е за 3.5 млн. евро", коментира депутатът от тогавашния парламент Пламен Кенаров.
От здравното министерство мотивираха нуждата от нова болница с демографската криза и високата детска смъртност у нас. Водещи педиатри обаче обявиха, че у нас смъртността в болниците е нормална, но че намират за алогично, че авторите на скъпия проект за педиатрия са пропуснали да включат онкохематологично отделение и детска хирургия.
Народните представители
откриха общо 62 нарушения
в проектодоговора. "Нарушени са всички възможни изисквания, закони и наредби за подобно строителство и за кредитната линия. Не е направена обществена поръчка. Преговарящите по договора не са дали възможност да разберат и да видят други предложения от други банки, които биха имали много по-добри условия за лихвите, които ще се плащат. Няма виза за строителство, няма определено петно, което не е изискано от Софийска община", обявява депутатката от Демократи за силна България Теодора Константинова.
Не става особено ясно къде точно трябва да се намести бъдещата педиатрия - на мястото на Инфекциозна болница или до нея. Освен това по закон, щом няма виза за строителство, не може да се прави проект. Такъв обаче е представен пред НС, за да бъде одобрен кредитът от австрийската банка. Министър Славчо Богоев обяснява, че банката, която дава парите, има право да посочи коя да е фирмата строител.
След приключването на работата на анкетната комисия депутатите от опозицията Пламен Кенаров, Димитър Игнатов и Теодора Константинова обявиха, че реалната стойност на болницата е 14 млн. евро и съответно правителството опитва да присвои 28 млн. евро, и то от българските деца.
Тогава те разкриха и връзката между премиера Симеон, Пиерпаоло Черани и Виктор Емануил. "Черани е акционер във "Вамед" и е роднина на Симеон Сакскобургготски", оповестиха Пламен Кенаров и Димитър Игнатов. Именно "Вамед" да строи болницата е изискване на банката.
Анкетната комисия внесе откритите нарушения в прокуратурата, където те потънаха за година и половина. Тя предложи на Народното събрание да не ратифицира договор в ущърб на държавата. В крайна сметка споразумението изобщо не беше гласувано от парламента. "Подкрепата за опозицията дойде и от колеги от мнозинството", обясни шефът на анкетната комисия Борислав Китов.
След скандалите правителството направи втори опит да прокара договора с австрийската банка и "Вамед". В края на 2004 г. беше подписано допълнително споразумение, което според кабинета дава възможност за по-изгодни лихви по заема. Но анексът не стигна до гласуване от НС.
Споразумението беше замразено
Правителството направи и трети опит да уреди строителството на болницата, като вкара държавно гарантираният заем в закона за държавния бюджет за 2005 г. Но тогава опозицията го даде на Конституционния съд.
Междувременно в началото на 2005 г. тежкият скандал с приватизацията на "Булгартабак" мощно разклати мнозинството и правителството на Сакскобургготски. Четвърти опит парламентът да ратифицира заема за болницата не бе направен.
Сега от здравното министерство обясняват, че държавата поне не плаща неустойки по нератифицирания договор. Според запознати обаче опитите на "Вамед" договорът да се размрази продължават, пред МЗ се правени многократни постъпки за подновяване на преговорите. Фирмата дори е предложила обемът на болницата да се увеличи с една трета за същите пари. Слухове твърдят, че има натиск от най-високо австрийско ниво за възкръсване на проекта.
-------------
Кой е Пиерпаоло Черани?
Синеок, самоуверен, любител на голфа и на колите марка "Порше". Това е 44-годишният италиански бизнесмен с австрийско гражданство Пиерпаоло Черани. Освен това е почетен консул на Габон в Австрия и вицеконсул на африканската държава в Италия.
Черани стана известен като собственик на фармацевтичните лаборатории "Диако", филиал на "Бакстер". Преди това е бил кандидат-купувач на компанията "Триестина" и мениджър на обувната фирма "Супермеркати дела калцатура да Уго". В италианските сайтове е представен като човек, който постоянно инвестира на Балканите и добре познава бившия цар Симеон Сакскобургготски.
Преди две години съдът в град Гориция го осъжда за умишлен банкрут. Черани обаче отрича да е извършил престъпление.
Според обвинението на прокуратурата в Потенца засечени са негови телефонни разговори с Виктор Емануил, в които обяснява, че е платил "определена сума" на Симеон.
.