:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,788,807
Активни 729
Страници 15,681
За един ден 1,302,066
Автономия

Референдумът в Каталония и бъдещето на Испания

След като прие нов статут, провинцията ще разполага с допълнителни 6 млрд. евро годишно, които досега влизаха в централния бюджет
Барселона, столицата на автономната област Каталония, ревниво пази независимостта си.
На 18 юни избирателите в Каталония бяха призовани пред урните, за да гласуват нов статут (статутът, според испанската конституция е основната институционна база на автономните области). Новият статут беше одобрен със 73.90% от гласоподавателите. С "не" гласуваха 20.76%, бели бюлетини пуснаха 5.34%, невалидните са 0.90%. С това беше направена нова важна крачка към реформирането на испанската държава.

Каталония е една от 17-те автономни области в Испания, но тя е исторически обособена нация със свой език, литература на каталонски, култура и изкуство. През Средновековието Каталония е едно от важните кралства в Средиземноморието, което превзема Сицилия и Неапол. Разположена е в североизточната част на страната и заема 32 000 кв. км (6.3% от територията на Испания), а населението й почти от 7 милиона души - 15.88% от испанското. По доход на глава от населението Каталония заема четвърто място сред автономните области в Испания.

17-те автономни области бяха създадени след приемането на конституцията от 1978 г. -



след смъртта на Франко,



която дава на автономните области значително повече правомощия от тези на които и да било други региони в Европа, включително германските лендери. Автономните области запазват част от данъците, които събират (35%) за компетенциите, които са им прехвърлени, като дейностите в образованието, културата, здравеопазването и т.н., а останалата сума внасят в централния бюджет.

От дълги години в Каталония съществува движение за самоопределение и независимост на областта. През последните години то се засили особено много. Каталонските националисти настояват за разширяване правомощията на техния статут. Един от основните им аргументи е съществуващият дефицит с Испания (т.е. Каталония плаща повече данъци, отколкото получава средства от централния бюджет). Дефицитът се оценява между 7.5 и 10% от каталонския съвкупен вътрешен продукт, или между 6.7 и 9 млрд. евро годишно. Според авторитетни оценки на икономисти, ако този дефицит на Каталония беше намален с една трета през последните 25 години, и при условие че освободените средства бяха вложени в инфраструктура и образование, Каталония днес би била сред първите области в Европа по доход на глава от населението - след Хамбург, Лондон и Люксембург.

Силен тласък



каталонският национализъм



получи след автономните избори през 2003 г. Тогава за пръв път от повече от 20 години дясната националистическа партия Конвергенция и Съюз на Жорди Пужол загуби изборите. След тези избори Каталония се управлява от тристранна коалиция на леви партии - Каталонската социалистическа партия, Републиканската левица на Каталония и Инициатива за Каталония - Зелени. И трите партии, както и Конвергенция и Съюз, подкрепят искането за нов статут. Така се създадоха политическите условия за приемане на новия статут. Единствено Партидо Популар (дясната Народна партия - НП) на Каталония се обявява против него. Тази партия, която още не може да преживее загубата си в парламентарните избори на 14 март 2004 г., напоследък се превръща от партия надясно от центъра, в партия на "не"-то. Тя се противопоставя на всички стъпки на социалистическото правителство, с което се стигна да нарушаване на досегашното сътрудничество на двете най-големи партии във външната политика и борбата срещу тероризма. НП от самото начало се обяви срещу проекта за нов статут на Каталония, твърдейки, че това е началото на разпадането на Испания като единна държава. Тази нейна позиция се подкрепя от много испанци, които не са съгласни с новите привилегии на Каталония. Стигна се дотам, че по време на миналата Коледа бе обявен



масов бойкот на каталонските стоки,



от който особено пострада прочутото каталонско шампанско наречено "кава", чиито продажби преди Коледа спаднаха с над 9%.

След последните парламентарни избори Социалистическата партия се нуждаеше от подкрепа на други партии, за да поеме властта, тъй като не получи абсолютно мнозинство в Конгреса на депутатите. Такава подкрепа й оказаха Каталонската социалистическа партия и Републиканската левица. Тогава новият министър-председател Родригес Сапатеро обеща, че ако дойде на власт, ще приеме всяко предложение за нов статут на Каталония, който бъде одобрен от каталонския парламент.

На 30 септември 2005 г. каталонският парламент одобри със 120 гласа срещу 15 проекта за нов статут на Каталония (против гласуваха само депутатите от НП). След внасянето му в Конгреса на депутатите и неговата конституционна комисия новият статут беше одобрен на 10 май 2006 г., този път със 189 гласа срещу 154, отново на НП. Тъй като редица от членовете на статута влизаха в противоречие с конституцията, Конгресът промени повечето от тях - от 247 члена бяха променени 160 и от 70 правомощия - 63. Решаваща за одобряването на проекта беше договореността, постигната между министър-председателя Сапатеро и лидера на Конвергенция и Съюз Артур Мас относно определението на Каталония като нация и модела за финансиране. Следващата стъпка е референдумът, проведен на 18 юни, в който всички избиратели от Каталония са поканени да изразят своето мнение по новия статут, след което, ако бъде одобрен, той влиза в сила.



Какво представлява новият статут



и какво дава той на Каталония? За пръв път се признава Каталония за "нация" (макар и само в преамбюла на статута), вместо досегашната "националност". Признава се правото й на самоопределение. Въвежда се задължението за всички живеещи в Каталония да знаят и ползват каталонски език наравно с испанския. Засилват се правомощията на Върховния трибунал на Каталония като последна съдебна инстанция в автономната област. Увеличават се компетенциите, които се прехвърлят от централното правителство на правителството на Каталония (Дженералитатът), като му се дава право да участва в работите на Европейския съюз по въпроси, касаещи Каталония, да прилага режима за чужденците и имигрантите, да управлява пристанищата и летищата, дава му се правото да свиква референдуми. Тези правомощия се добавят към досегашните в здравеопазването, културата, образованието, туризма, жилищата и др. Най-важната придобивка на каталонците е правото на контрол върху всички държавни данъци, които ще бъдат събирани от каталонската администрация. 50% от данъците върху дохода и ДДС, както и 58% от другите данъци (главно акцизи върху тютюна, алкохолните напитки и бензина) ще остават в Каталония. Това означава, че в касите на каталонската администрация ще се вливат всяка година 6 млрд. евро повече от досега. През следващите 7 години испанската държава ще инвестира в Каталония средства, равни на нейния принос в съвкупния вътрешен продукт на страната, т.е. 18.5%. Освен това, тъй като Каталония е по-богата, обемът на събираните данъци е по-голям. Това нарушава философията на досегашната фискална политика на испанската държава, основана върху равенството и солидарността на всички испанци, която се изразява в централно отпускане на допълнителни средства за по-бедните автономни области.

По примера на Каталония и други автономни области завършиха или подготвят приемането на нови статути. Валенсия вече направи това, като записа в своя статут, че всички придобивки и права, които получат други автономни области автоматично, ще се смятат за валидни и за Валенсия. Подобни статути подготвят Андалусия, Балеарските острови, Галиция, Арагон и Кастиля и Леон. Така се засилва децентрализацията на испанската държава.

Приемането на новия статут на Каталония открива пътя към още по-големи реформи в Испания, към подобряване на положението на автономните области и към приближаване на страната към федерализма.
 Каталонското графство (в червено) векове наред е водеща сила в Средиземно море. Сега е един от 17-те региона на Испания (в жълто).
20
4142
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
20
 Видими 
20 Юни 2006 00:51
Колкото по разцепени, толкова малките държавички и народи ще са по-зависими от ГОЛЕМИТЕ батковци!? Спомням си девиза на Римската империя: divide et impera - разделяй и владей!!!
20 Юни 2006 01:58
Не разбирам много испански, но мисля, че и Андалусия получи подобна самостоятелност...
20 Юни 2006 09:16
Хайде сега да пеем "за упокойна" за Испания. Няма нищо страшно, регионите в една държава да получат повече възможности за самоуправление. Това е тенденция, поне в европейските държави. Това е и тест за гражданско съзнание. Швейцарските кантони имат много по-голяма самостоятелност, но никой не се съмнява в единството на швейцарската нация и на държавата Швейцария. Подобно е положението в Белгия, където двете области имат самостоятелни правителства. Германия също е доказателство, че силното регионално самоуправление не е заплаха за единството на държавата.
Така че спокойно. Испания няма да загине от това.
20 Юни 2006 09:18
Похвално! Наред с новината и изчерпателна информация за Каталуня.
Обаче имам някои въпроси - "По доход на глава от населението Каталония заема четвърто място сред автономните области в Испания." Мисля, че става дума за първо място. Просто не мога да си представя кои са първите три области. През първата половина на 20 век Каталония е била индустриалната част на Испания, докато останалата част е била предимно аграрна.
В Каталония всички надписи са на каталунски и испански. Езикът се изучава в училищата. Имат богата история и култура, и най-важното, че се чувстват каталунци, а не испанци. Имах възможността да сравнявам с Андалусия. Съвсем различни хора са. Каталунците са ... европейци в сравнение с хората от Андалусия, които са си баш балканци (да не кажа цигани). В Каталуня работят и по-малко говорят. В Андалусия само говорят и нищо не работят.
В Каталуня е чисто, в Андалусия люпят семки в автобуса.
Направи ми впечатление още нещо - на откриването на Националния им музей след голям ремонт имаше огромна опашка. И повечето хора бяха местни, цели семейства. Като оставим настрана, че има какво да се види там, няма начин тези хора да не са горди с каталунското изкуство.
Не посещавайте Музей на съвременното изкуство! Единственото обяснения на тази тъпня е, че в Барселона има толкова красота, че им трябва нещо грозно и отвратително, за да могат да я различават.
И още - не се ли пише Пуйол, вместо Пужол? И Женаралитет също?
20 Юни 2006 09:43
Извинявайте много ама тази карта най-малкото не е точна! Аз гледах вчера репортажа по Юронюз и там показаха "правилната" карта на автономната област Каталония. Някой журналист ще трябва да си опреснява познанията по география.
20 Юни 2006 09:45
Zaragoza, Denia, Javea може някога като части от кралство Арагон да са били заедно с Каталуния, но това не значи че и сега са част от нея.
20 Юни 2006 10:16
Картата е на Арагон - кралство в Испания до края на 15 век.
Негови съставни части са били днешните испански автономни области Каталония, Арагон, Балеарски о-ви и Валенсия.

20 Юни 2006 10:21
Ето подробна карта на Catalunya
20 Юни 2006 10:25
Кралството е било на Арагон и Барселона. Направили някаква свадба и се обединили. Балеарските острови също се считат за част от това Кралство. А също и малка част от Франция. Разбира се, с времето са имали и други териториални придобивки - Сардиния и Сицилия.
20 Юни 2006 10:46
След Каталонския - и Софийски референдум ?
20 Юни 2006 10:54
Навлизаме в нов тип феодализъм слаба централна власт, в крайния случай ЕС (както през феодализма Германската империя) раздробени държавици и силна локална власт на метните феодали.
20 Юни 2006 11:38
Федя,
Примера ти не е удачен. Защото казваш:
...но никой не се съмнява в единството на швейцарската нация...
Пък горе пише:
Каталония е една от 17-те автономни области в Испания, но тя е исторически обособена нация със свой език, литература на каталонски, култура и изкуство.

Само забележка, нищо повече.
20 Юни 2006 11:55
9101
Приемам забележката. Поправям се
но никой не се съмнява в единството на държавата Швейцария...

20 Юни 2006 12:09
9101
Така е и по-точно, защото в Швейцария се говорат официално 4 езика, немски, френски, италиански и имаше една малка група, която говори нещо различно от горните ( ако не ме лъже паметта, това съм го чел в една статия, посветена на Швейцария)
20 Юни 2006 15:25
Пужол се пише, каталанския звучи малко като френски, малко като кастилски. Каталанския език доминирал в половин Франция (дето се нарича провансалски или лангедок, или окситански, гасконски - негови диалекти) чак до 18-19 в. За модерното изкуство сасосе явно се майтапиш - Каталуня е и страната на Пикасо, Миро, Гауди...
20 Юни 2006 16:41
В Музея на модерното изкуство няма да намериш нито Пикасо, нито Миро, още по-малко пък Гауди.
20 Юни 2006 18:57
А, имат доста неща от Миро, едно от Пикасо, а работите на Гауди наистина са из града click here. Искаме да посрещнем новата година там, живот и здраве.


Редактирано от - Чичо Фичо на 20/06/2006 г/ 21:59:24

20 Юни 2006 20:27
""Референдумът в Каталония и бъдещето на Испания""
чак пък бъдеще...
20 Юни 2006 21:14
....Ставаше въпрос някъде за дохода на глава от населението.Мисля, че на първо място е Баския, а не Каталуня, колкото и изненадващо да звучи за някои това.
21 Юни 2006 14:28
El idioma catalá n наистина се счита, че произлиза от гасконския диалект на френския.
Роден език е на около 9 милиона население в Каталония (иначе двуезична област, с официални документи, издавани на кастилски=испански и каталунски) и Андора.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД