:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,788,480
Активни 553
Страници 15,354
За един ден 1,302,066
Нови технологии

Когато работата отива при работещия

Да се трудиш от дома си спестява време, но изисква повече самодисциплина от задължителните 8 часа в службата
Снимка: Велислав Николов
Работодателят може съществено да намали разходите си по поддръжка на офиса с дистанционни служители.
Милиони работници всяка сутрин се събуждат горе-долу по едно и също време, грабват първото си кафе и хукват за работа. На път за офиса неизбежно попадат в досадни задръствания. А докато чакат колоните с коли да се придвижат нанякъде, се размечтават да работят вкъщи, вместо в този момент да бързат към службата и трескаво да гледат часовниците си. Ако допреди години възможността да работиш от дома беше почти немислима, с развитието на информационните технологии това вече не е научна фантастика - дори хиляди километри да те делят от началника. Мотото на този тип изкарване на прехрана според "Уикипедия" е "работата е нещо, което правиш, а не нещо, на което отиваш".

"Открих за себе си, че не ми е необходимо да отида в чужбина, за да работя за някоя компания там. Вече не завися от пространството и технологиите, за да мога да работя. Затова реших, че си струва тази идея да се популяризира", казва доц. д-р Румен Николов, председател на Асоциацията за работа от разстояние и зам.-декан на Факултета по математика и информатика към СУ "Св. Климент Охридски".

Организацията съществува вече десета година - от времето, когато за повечето българи



преносимият компютър и интернет бяха непознати



Пак тогава е открит и Центърът на технологиите за информационното общество във факултета. "Точно развитието на технологиите позволява през последните години работата от разстояние да набира такава скорост", убеден е Николов.

В България тя все още прохожда, но в други държави нещата стоят по-различно. Дания, Франция и Великобритания са доста активни в тази насока. Движението навън от мегаполисите в САЩ също налага тази форма на работа - така не се губят по 2-3 часа на ден в път.

Първенци сред държавите от ЕС са Финландия, Швеция и Дания, където достъпът до интернет се смята за задължителен. През 2002 г. от къщи са работили 17% от живеещите в Дания. От тях 2% са изцяло заети само от дома. В Естония 4% от заетите работят дистанционно. В България липсва такава статистика.

Работата от разстояние има нужда от подходящи условия - законодателни, но и технологични. Във второто



дори Македония ни изпреварва



там в цялата държава има безжични комуникации, а това позволява да работиш на практика навсякъде все едно от твоя си офис. У нас този тип комуникации все още са екзотика, срещана главно в столицата. В Дания със закон е въведена възможност фирмите да купуват компютри за своите служители, а те да ги ползват у дома си. Самите датчани признават, че това оказва много добър ефект, както за фирмата, така и за цялото семейство.

У нас гъвкавите форми на заетост, разбира се, не са забранени, но не са и разпространени - от една страна, поради липса на информация, от друга - вероятно и заради манталитета ни. В законодателството ни няма регламенти за този тип работа, нито за типа договори, които включват и работа от разстояние. В повечето други държави това отдавна е традиция - тази възможност задължително е уточнена в трудовия договор.

Конкретните ситуации за дистанционна работа могат да бъдат най-различни. Има големи фирми, в които не е необходимо всеки служител да има бюро и компютър, както обикновено е в обичайния офис. Едно бюро може да се ползва от няколко души, а те да идват по различно време на деня. В този случай подходящи са и смесените форми - част от времето можеш да работиш от дома, а през останалото - в офиса. "Това изрично може да е регламентирано в трудовия договор. Така съм го срещал в чужбина, но у нас още не е добило популярност", казва доц. Николов.

Има и организации, които работят изцяло виртуално. Всъщност в момента има не малко българи, които изпълняват задълженията си по този начин. "Става дума най-често за



международни проекти за САЩ и ЕС,



уточнява зам.-деканът на Факултета по математика и информатика на СУ.

Най-подходящите професии безспорно са свързани с интелектуална дейност - разработка на софтуер, журналисти, квалифицирани експерти. По принцип софтуерната индустрия почти изцяло работи по този начин, много рекламни агенции - също, както и застрахователи. Този начин на работа е особено удобен за жени, които отглеждат малки деца, и за хора с увреждания.

Работата от разстояние променя самата организация, режима и навиците на служителите. Много хора



успяват така да работят за 3-4 фирми



наведнъж. В днешно време има достатъчно технологични решения и организационни форми, за да може дистанционната работа да навлезе дори в отрасли като металообработване и селско стопанство, казват експертите. "При нужния софтуер всеки от работещите може да се чувства, че работи в една среда с останалите", посочва доц. Румен Николов. Много от дейностите в строителството например се поддават на виртуализация - работниците могат да общуват с технологични устройства, да измерват и обменят информация, да купуват материали, да се свързват със склада.

Колкото и лесно да звучи, за работа от разстояние също е необходимо обучение. Мениджърите трябва да знаят как се управлява такава фирма, каква технология и организация е нужна.

Българските работодатели обаче се притесняват от такъв тип организация на работния процес. "Проблемът е, че все още сме свикнали



да измерваме свършеното според работното време



а не според реалния резултат", смята Николов. "Единственият проблем е манталитетът на българина, защото за такъв тип работа е нужна доста повече самодисциплина. Когато в университета въведохме електронно обучение, някои си мислеха, че е много по-лесно, но всъщност не е така. Поставяме точни срокове, които трябва да се спазват, и така отчитаме постигнатите резултати", споделя той.

Въпреки че според някои експерти не са необходими преференции за бизнеса за въвеждане на дистанционна работа, такива постъпки вече бяха направени в България. Преди 3 години Българската асоциация за информационни технологии предложи купуването на компютър и софтуер за вкъщи да се признава за разход. До такава промяна в данъчните закони обаче още не се е стигнало. От друга страна, този тип работа е достатъчно привлекателен за работодателя - в някои случаи с него е отчитан до 40% скок на производителността.

Едва ли има нужда да се изреждат предимствата от работата у дома за служителя - по-ефективно разпределение на времето, повече часове за семейството вместо за пътуване. Намаляването на трафика не е за пренебрегване от екологична гледна точка. Разбира се, има и негативни страни -



на хората обикновено им липсва



това да обменят информация и опит, да поспорят, творческата атмосфера и работата в екип.

Работата от разстояние у нас засега е повече известна като "надомна" и е запазен периметър за пенсионери и хора с увреждания. Според експертите обаче България има нелоши възможности за "осъвременяване" на този начин на заетост. "За страна като нашата да работиш от разстояние е един много добър шанс за интегриране в глобалната икономика, макар още да сме в периферията на интересите на големите инвеститори", убеден е доц. Николов.



МАЛКО ФАКТИ

Първите тестове за работа от разстояние са направени през 1973 и 1974 г. в един сателитен офис на застрахователна компания, свързан с прост терминал към централата. Почти 30 години по-късно мнозинството от 1000 водещи компании според "Форчън" предлагат този тип работа за персонала си, макар и тя да запазва доста ограничен дял. По данни от 2001 г. в САЩ дистанционните служители са между 9 и 24 милиона, което сериозно изостава от прогнозите, че в началото на новия век така ще работят 55 милиона американци.
СНИМКА: БОРИСЛАВ НИКОЛОВ
От екологична гледна точка намаляването на трафика благодарение на работата от разстояние не е за пренебрегване.
33
3505
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
33
 Видими 
19 Юни 2006 23:00
Уважавам Румен като професионалист, ама да си гледа професионалните въпроси - т.е. технологиите. А те са тук (колкото и журналистката да не го е разбрала), ама въпросът е дори не в мениджмънта, а в манталитета - като тръгне масовият българин да лъже шефа си и фирмата, не можеш го спря и да ти е пред очите...Какво остава да е далеч....Като в завода, дето следели с датчици по RFID картите на работниците дали са в цеха. Те слагали картите на машините и отивали на бира. Като почнали да следят дали се движат картите, ги вързвали за кучета и котки.

_______________________
Можеш ли да докажеш на човек, видял розови слонове, че те не съществуват?
19 Юни 2006 23:07
Ти пък сега що се впрягаш. При мен и подобните ми е точно така - да ми е жив лаптопа!
19 Юни 2006 23:12
Лаптопът си е хубаво нещо - особено откакто пуснаха HSDPA, ама въпросът е в мотивацията и дисциплината. Аз съм взел на хората си лаптопи, но държа да си ги виждам - както и моят шеф мене.

_______________________
Можеш ли да докажеш на човек, видял розови слонове, че те не съществуват?
19 Юни 2006 23:13
Какви глупости пишете? Пейката - работно място?! И след половин час тракане по клавиатурата излиза едно гадно съобщение, че трябва да намериш ел.контакт или губиш информацията.
19 Юни 2006 23:18
1. Смени си батерията - нормална лаптоп батерия трябва 3ч да изкара
2. Конфигурирай си Hibernation, та да не си губиш информацията
Разбира се, и с молитва срещу загуба на данни може да пробваш

_______________________
Можеш ли да докажеш на човек, видял розови слонове, че те не съществуват?
20 Юни 2006 00:00
очакваме горещо включване от УСА2/2, да ни каже параметрите на лаптопа си, и да си отдъхне че не е в България.
20 Юни 2006 00:16
бе кви лаптопи кви пейки
туй на фотото е унуката оно завърши тракторния техникум и сега се е качил на новата машина да окоси тревата в парка
ама снимката отрезана че ми трепереше ръката от радост кога го снимах
20 Юни 2006 00:28
чекай че прочетох за кво ставало въпрос
е те туй е работа
къде одиш се да си я намираш
бре
я си носим ена джобна лопатка и насекъде си копам с нея
като чекам на спирката окопавам наоколо и хората ми се радват ми се види щото ми се смеят
като отидем при шефа му копам по саксиите и жена му също ного ми се смее ама така по така
ма кат отидем за песията гледам ония с пищовите се побарват по железата щот се ме не свърта да копнем около трезора и само подметам инструмента
ама се пазииммм да ме не гръмнат кат банкер-окопател
па у дома що копан съм фърлил нема си признавам
жената се ми вика да се закопам некъде
ама я не сакам още
а тоз инструмен е връх и три метра отгоре
никви батерии му не требват вируси го не ловът ни плащам лицензи за софтеуери
е с таквоз чудо на техниката човек гладен нема да умре
я я
20 Юни 2006 01:19
Момче, зарежи тоя лаптоп и бягай при момичето на съседната пейка бе!
20 Юни 2006 02:01
Не стига жегата, ами и лаптоп си турил да му грее таратанците отгоре. Правилно отбеляза колегата как безутешно скучае девойката на съседната скамейка.
20 Юни 2006 04:45
Лапни топ ......... Работа се върши и с деск-топ. Само дето с лапнитопа си, имаш повече самочувствие, че правиш нещо, пък то не е верно........
20 Юни 2006 05:25
Как ще седнеш и работиш спокойно в парка?
Нали ще се появи гладно коте или куче да иска да го нахраниш?
Или някое малко детенце ще те удари с топката си...
Или ще мине някой с гърмящо от чалга радио.
Да не говорим за високите температури.
Всичко това е за играчка, а не за истинска работа, над която трябва да се съсредоточиш!
20 Юни 2006 07:23
...и ако сте послушни ще ви напълним басейна с вода...
...в българия едва 14% от ръководителите са наясно с компютъра и разбират какво е интернет...
20 Юни 2006 10:10
и аз като бачкам ваптека кво?Да си замъкна илачите у нас и да ги пускам от 9 етаж на връвчица на хората а?Пък после с лаптопа ще пиша отчети на здравната каса че съм ги дал от аптеката
20 Юни 2006 10:11
Неграмотна статия. Какво общо има дистационната работа с безжичните комуникации и лаптопите ? Познавам десетки хора, повечето компютърджии, работещо дистационно и нито един не е тръгнал да програмира в парка с лаптопа...
20 Юни 2006 10:18
Бе хора, Америка ли откривате! Че то откога е така! Аз поне съм с Макинтоша си от 9 години така
Стига сте се излагали с такива статии!
20 Юни 2006 10:19
Иначе дистанционната работа далеч не е толкова приятна и ефективна. Нищо не може да замени личния контакт при обсъждането на проблеми, а психологическото бреме на работещия сам вкъщи човек е огромно.
20 Юни 2006 10:31
Пък аз откога си карам дистанционно влака, и нищо, ама прав е Ку-ку, скучно е тъй, психологическо е даже...
20 Юни 2006 12:19
Вълнуващо! Красиво! Малко тъпо...
20 Юни 2006 13:15
Работата от разстояние освен технически препоставки иска и някои морални : като професионална аргажираност, чстност и т.н. У нас всеки ще се опита да излъже с нещо защото се чуства баш-маистор....
20 Юни 2006 14:26
Македония ни изпреварвала?!? Глупости. Наистина имат безжичен интернет, защото нямат друг достъп до високоскоростен интернет ) И интернетът им е през сателит само, което подобно на безжичния интернет е с изключително по-лошо качество от оптичния!
А в България има даже в повече и от оптичния и от безжичния(даже ефира вече е доста пълен!). Като си пуснеш wireless, виждаш поне 20 сигнала.
На балканите отностно интернет сме най напред! В това съм 100% сигурен, защото съм проверявал специално затова и съм бил там!
20 Юни 2006 14:27
дрън-дрън... телекъмютинга и сичките му подобия произтичат от туй, че с глобализирането на бизнеса мениджърските параметри се променят... също и от тенденцията да се автоматизира част от процеса на управление... затуй ресурсът, както сега е модерно да се вика на шибания бачкатор, от атрибут на категорията уъркстейшън се превръща в категория ресурс... на която може да се асайннат секакви атрибути... в туй число и уъркстейшън... но само ако се налага... ако не се налага - нека живей пчеличката... да фръкне в бора-бора ако ще... важното е да сбира медец... и да го сипва в лаптопчето... реално в повечето случаи туй се прави само щото бора-борският рабочий е по-ефтинджос, де... никой не го е грижа за свободата и комфорта на фъкин' рисорсът... и прочее... в пиенджи преди години беха измислили едни колички... с лаптоп, принтер, долапчета с офис съплайс и уайфай връзка... и зелена и червена ламичка отгоре... като такси... ако е свободно - логвай се и бачкай...
но в последните иъри тенденцията е не да се раздвижи местоположението на работното място, а самото работно място да се размие и да стане част от отговорностите на шибания ресурс... сам да си го осигури, организира и ръководи...

20 Юни 2006 16:18
не, не хваща авторката драматизма на ситуацията
там има дитанционно заплащане, затова има и дистанционна работа
тук няма и прякото плащане, да не говорим за дистанционното
20 Юни 2006 16:33
Manrico,
Вярно е че Те са изобретателни.
При внедряване на ИС (Информационна Система) в едно предприятие сложих лог на работата на потребителите, защото не бачкаха.
Работата я бях планирал за двама души по два часа на ден за 2 и 1/2 дена. Дадох им 3 дена да не се презорят случайно.
Прее*аха ми месец и половина, но стигнах до шефа им.
И да видиш как сам човек (другия беше излязъл в отпуск) свърши цялата работа за 2 дена при не повече от 4 часа/ден работа.
Данните от лога показваха по висока производителност от планираната (естествено бях сложил запас).
От тогава на сетне навсякъде при внедряване Log. Като усетят, че можеш да ги наблюдаваш и контролираш е друго.
20 Юни 2006 16:36
фък... точна здесь е димендът, тов. прахадючий... тукашните като не плащат - зарезваш шибания им офис... и се фащаш да бачкаш дистанционно за онея там... те плащат...
20 Юни 2006 16:42
Та по въпроса за контрола.
По време на едно проучване за изграждане и внедряване на на ИС обяснявам на собственика на предприятието, как би могъл да подобри качеството на продукцията; да намали разходите; да увеличи производителността и т.н.
Той ми разказа за негов познат, сложил в цеховете си камери за наблюдение. Това довело до съществено увеличение на производителността.
Така че смятал и той да сложи камери, като част от тях дори няма да връзва.
Опитах се да обясня на господина, че това е мярка която ще даде резултати, до момента в който работниците му ще разберат, че той няма да има физическата възможност да наблюдава камерите, или пък записите от тях.
20 Юни 2006 17:01
фък...
време, количество, качество...
t=v.q
v=t/q
q=t/v...
кви камери, кви пет лева...
20 Юни 2006 17:06
Да бе
Що се отнася до цифрите и коефициентите
Т.е. за контрола
Тук дистанцията се равнява винаги на една ръка разстояние
Т.е. зависи изклйчително от ръкохватката и други телесни обстоятелства
Затова няма едри българскки фирми
Дори и най-якият собственик спира да вижда през три стени в офиса си
И затова се изнервя и губи
Работи се с много лични контакти и връзко и никой на никого не верва
Дори в банките
ето това е ужаса на положението
20 Юни 2006 17:09
Басси, големи мениджъри т'ва българските ... Камери, логове, а па един иска направо всички да са му пред очите. После се чудят що по разните му велики фирми се навират само неграмотници и търтеи, да се дебнат с шефовете и да си чешат топките.
20 Юни 2006 17:40
Ку-ку,
Майтап.
Наскоро в едно предприятие ми искаха справка за това кой колко документа от тип въвежда средно месечно, защото били много претоварени хората в търговския отдел и искали още един човек.
На база сравними документи се оказа, че един човек обработва около 60% (59%) от документите и не мрънка, а другите трима дето искат още хора 40%.
Познай какво се случи.
Назначиха още един човек.
20 Юни 2006 20:32
и...цялата тая работа като "нова концепция" ли се води???
(аз познавам поне три колежки, които не биха приели да си върша работата от дома)
20 Юни 2006 22:14
Тъпанар,
не ме учудва това!
Тези дето мрънкат работа не вършат, а тези които работят добре още повече ги товарят!
Е, да мрънкаш или не - това е въпросът.
20 Юни 2006 22:57
Да бе
Дайте да дадем
Странна нотка в дискусията за пост-модерния пролетарият
Мама му
Да работи и да не мрънка
Ето го лозунга
Каква ти дистанция и ИТ
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД