Пет български фирми попаднаха в списъка на компании, извършвали нерегламентирани плащания на режима на Саддам Хюсеин, за да участват в програмата на ООН "Петрол срещу храни". Информацията е от доклада на специалната комисия, създадена да разследва злоупотребите. Според шефа на комисията Пол Волкър "допълнителните плащания" са друг механизъм за подкупи.
"Авес" (люпилни), "Електроимпекс" (електрически машини), "Херти лимитед" (опаковъчни материали), "Машиноекспорт" (заводско оборудване) и "Сила" (напоителни системи) са участвали между седмата и деветата фаза на програмата (след 2000 г.), когато иракският режим е прибирал като комисиона между 5% и 10% от сумата на сключените сделки. От българските компании той е получил между 23 000 и 53 000 долара.
За "българска връзка" в скандала с програмата най-напред писа иракският вестник "Ал Мада". После информацията бе потвърдена в доклад на ЦРУ, а сега - и от ООН.
Докладът на анкетната комисия на ООН за злоупотребите по програмата "Петрол срещу храни" беше публикуван миналия четвъртък. След това започнаха да излизат таблиците към него с имената на компаниите.
В тях като участници в сделки с правителството на Саддам Хюсеин са посочени фирмите "Химимпорт", "Братя Василеви", "Машиноимпорт", "Агрокомплект" и "Росбулнефт". Ръководствата на част от тези фирми твърдят, че всъщност докладът ги оневинява, защото те са в списъка на участвалите в програмата, а не в таблицата на нарушителите.
В частта, която се отнася до отпусканите от бившия иракски режим ваучери за петрол, фигурират и политически партии, между които БСП. Социалистическата партия е спомената в няколко таблици. В нейна полза "Братя Василеви" е договорила 2 млн. барела и ги е получила. Компанията е посочена с два договора за 4 млн. барела, по които бенефициенти са БСП и българо-иракски консорциум.
"Документите в доклада са потвърждение за безукорните действия на фирма "Братя Василеви" по програмата "Петрол срещу храни". Те потвърждават нещо много важно - че нито една българска фирма не е давала подкупи на режима на Саддам и сме спазвали изискванията на Комитета по санкциите", коментира Василев. Той допълни, че в
в 7-а фаза на фирмата бил поискан подкуп и "когато отказахме да го дадем, контрактът ни беше отказан. В 5-а и 6-а фаза имахме контракти".
По-рано Василев обяви, че заминава на работа в САЩ като представител на иракската провинция Ал Амбар и ще я представлява пред страните-донори.
На "Машиноимпорт" са отпуснати 3 млн. барела, които са получени. В случая с "Росбулнефт" доставката е била за комунистическата партия на Русия и за още една руска партия. "Химимпорт" има един договор, по който не е посочен бенефициент. Оттам коментираха, че са участвали само в първата фаза на програмата "Петрол срещу храни" в периода януари - април 1997 г. и са изтеглили 2 танкера с петрол. "От нас подкупи не са искани", официално заяви говорител на компанията.
В списъка за т. нар. "допълнителни плащания" е посочена руската "Машиноимпорт", която е облагодетелствала като бенефициенти БСП и руският националист Владимир Жириновски. Тя е получила 87 млн. барела петрол и е дала 6,5 млн. долара подкупи на Саддам.
Българо-руската компания "Машиноекспорт" и българска фирма със същото име са в списъка за плащания при сделки, когато иракското правителство е купувало хуманитарни стоки. Първата е дала на хора на Саддам почти 17 000 долара, а втората 31 700.
От доклада става ясно, че България е била най-активна в четвъртата шестмесечна фаза (втората половина на 1998 г.), когато се е класирала на четвърто място след Русия, Франция и Великобритания. Тогава подкупи не са давани. Програмата започна през декември 1996 г. и завърши през юни 2003 г.
В скандала преди месеци попадна и българинът Людмил Дионисиев, работещ в американската компания "Бейойл", който е разследван в САЩ. Според американската прокуратура "Бейойл" е възложила на Дионисиев да се свърже с няколко руски фирми, за да им продаде иракски петрол. Той бе задържан през април заедно с още трима бизнесмени от петролния сектор, сред които и шефът на рафинерията Дейвид Чалмърс.
При представянето на доклада Пол Волкър не обвини пряко посочените фирми. "Назоваването на конкретна компания в доклада не означава непременно, че тя е извършвала непозволени плащания, или е знаела за такива, тъй като е възможно плащанията да са извършвани от посредници", обясни той.
|
|