БСП се опита вчера да омаловажи доклада на ООН, а опозицията се развихри.
"Случаят вече е за прокуратурата, а не за парламента", коментира вчера Асен Агов от ДСБ. Според него докладът на ООН потвърждава, че соцпартията се е облагодетелствала с 3 млн. барела иракски петрол. "Хората, които са направили тази комбинация, са сегашният президент Георги Първанов, тогава председател на БСП, и Сергей Станишев, тогава завеждащ международния отдел", коментира Иван Костов. Днес ДСБ ще обсъди дали да сезира прокуратурата.
"Това са пълни глупости. Кой пак го твърди? Тошо Пейков да не е жив още", иронизира зам.-председателят на соцпартията и министър на икономиката Румен Овчаров.
"Считам, че твърдението, че БСП е финансирана от режима на Саддам Хюсеин е дълбоко несъстоятелно", заяви пред "Сега" говорителят на БСП Ангел Найденов.
Шефът на НС Георги Пирински отказа да коментира доклада на ООН, защото не го е виждал, но според него нямало нова информация, която си струва да се коментира. Борислав Ралчев от НДСВ допусна, че е възможно да бъде създадена нова комисия, която да разследва данните.
"Външно министерство няма никакво отношение към този въпрос", лаконичен бе външният министър Ивайло Калфин.
За първи път скандалът с "българска връзка" в злоупотребите с иракски петрол гръмна в началото на 2004 г. след публикацията на "Ал Мада". Тогава по искане на българския президент Георги Първанов специалните служби изготвиха доклад за евентуалното участие на български фирми в далавери с иракски нефт. Той бе засекретен. Официално бе обявено, че разузнаването и контраразузнаването нямат данни за участие на български партии, лица или фирми в незаконни сделки и в договори, нарушаващи санкциите срещу Ирак.
БСП направи собствена проверка по случая. В архива си откри запитване от иракското посолство дали Захари Захариев представлява партията. На 1 юли 2002 г. тогавашният международен секретар на БСП Кристиян Вигенин отговорил, че той не е упълномощаван за подобно нещо. Захари Захариев и тогава, и сега е член на ВС на БСП. Той е работил и като консултант на "Машиноекспорт", собственост на Петър Манджуков. Тя е осъществявала сделки с Ирак по програмата на ООН. Пред БСП Захариев отрече да е ангажирал името на партията. Тогава лидерът на БСП Сергей Станишев и заместникът му Румен Петков обявиха, че партията няма приходи от чужбина с нерегламентиран характер, както и че няма български фирми, участвали в програмата "Петрол срещу храни", които да са финансирали БСП.
Веднага след това излезе докладът на ЦРУ, в който също бяха споменати български фирми и БСП. Парламентът създаде временна комисия, която привика шефовете на спецслужби. Тогава стана ясно, че има няколко британски ноти с въпроси за участието на български бизнесмени в сделки със Саддам Хюсеин. Комисията дълго спори дали да изслуша и президентът Георги Първанов, който по време на посочените в доклада сделки бе председател на БСП. На 19 май 2005 г. комисията излезе с доклад, че няма данни за пряко финансиране на БСП от режима на Саддам Хюсеин.
|
|