:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 441,300,386
Активни 617
Страници 7,954
За един ден 1,302,066

Останалите държави наредиха проверка на обвиненията

Cкандалът около "Петрол срещу храни" избухна в началото на 2004 г., когато иракският вестник "Ал мада" публикува списък от 270 лица и компании, извлекли неправомерно изгода от хуманитарната програма. Малко по-късно Конгресът на САЩ публикува доклад, от който стана ясно, че при реализирането на различните договори по програмата са били присвоени $ 10 млрд. През април по инициатива на генералния секретар на ООН Кофи Анан бе създадена специална комисия по случая. Оглави я бившият председател на Федералния резерв на САЩ Пол Волкър.

Според доклада на комисията режимът на Саддам Хюсеин е получил 1,8 млрд. долара подкупи и комисиони от над 2200 фирми, които имали делови отношения с Ирак. Сред тях са "Сименс", "Даймлер-Крайслер", "Волво", най-големите руски нефтени компании. Генералният секретар на ООН Кофи Анан призова страните-членки на световната организация да санкционират тези компании.

Германският концерн "Сименс" отхвърли обвиненията. "Не знаем за никакви подкупи, плащани или толерирани от "Сименс", заяви говорител на компанията. Според комисията три подразделения на "Сименс" - "Сименс Франс", "Сименс Търки" и "Осрам Мидъл ийст", са дали на хора от Саддамовия режим подкупи за общо 1,6 млн. долара.

"Даймлер-Крайслер" бе обвинена в даване над 7 млн. долара подкупи. Автомобилната компания каза, че знае за обвиненията, но не ги коментира. Прокуратурата в Щутгарт ще започне разследване на споменатите немски фирми.

Шведската компания "Волво" също започна проверка по обвиненията.

"Русия внимателно ще проучи доклада на анкетната комисия за нарушенията," заяви руският външен министър Сергей Лавров. "Неведнъж сме контактували с комисията и документите, които ни показваха, в редица случаи се оказаха фалшиви, по-специално подписите на руски официални лица", допълни той. Русия е направила запитване за източника на подобни документи, но не е получила отговор. Според неназован дипломатически източник в редица договори бил фалшифициран подписът на Александър Волошин (бивш шеф на кремълската администрация).

Румънският министър на външните работи Разван Унгуряну е наредил разследване за румънските фирми, замесени в скандала. В доклада е спомената само "Булф Дрилинг Ойл", която е платила 500 000 долара подкуп, за да получи право да купи 2 милиона барела петрол. Според румънския печат 11 румънски фирми, както и един бивш функционер на Партията на румънските трудещи са получили общо комисионна от 1,2 милиона долара от режима на Саддам Хюсеин.

В скандала беше замесено и името на сина на генералния секретар на ООН Кофи Анан - Коджо, който работел за швейцарската фирма "Котекна", получила договор в Ирак.
3
999
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
3
 Видими 
31 Октомври 2005 23:31
Че ние що да проверяваме, то сичко изплува вече на повърхността и ногу мирише, що да ровичкаме повече.


_______________________
Прехода зе да еде децата си.
01 Ноември 2005 11:10
Тези дето ги сложиха да ни управляват тези престъпници, сега да грабват вили и тояги и да си поправят грешката. Касъв срам пред целия свят - ще махали корупцията - а самите те затънали в нея, ще се борели с престъпността - самите те престъпници....Боже слез и си прибери верисиите!
01 Ноември 2005 11:43
Накрая повечето ще докажат, че чиновници на ООН са давали разрешения срещу подкупи, че контролирали само на ужким и носят главната отговорност за далаверите. Също и че американски фирми са се облажили най-много.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД