Пет месеца след като представи първата си постоянна изложба с живопис, Националната художествена галерия (НХГ) откри и втора експозиция - скулптура. За първи път у нас българското пластично изкуство се представя в такива мащаби, каза директорът Борис Данаилов. Според него това окончателно превръща галерията в истинска национална институция.
Скулптурите ни вече се помещават във възстановения трети етаж на бившия княжески дворец, който преди това бе в окаяно състояние. За реконструкцията му са отпуснати 125 000 лв. от културното министерство и 48 000 лв. от белгийския меценат Хуго Вутен. Известният колекционер на български произведения на изкуството е у нас за откриването на постоянната експозиция утре. "Все повече туристи идват в България специално за културните събития, а не просто да се опънат под някой чадър на морето", каза той. Според него българската култура е най-добрата реклама за страната ни.
В изложбата са представени 119 творби от 79 автори, създадени от зараждането на българската скулптура в края на XIX в. до края на 80-те години на XX в. Иначе галерията ни притежава над 1500 пластики от 200 творци. Андрей Николов, Иван Лазаров, Васка Емануилова и Любомир Далчев са част от талантливите ни ваятели, чиито произведения показват развитието на пластическото изкуство до средата на миналия век. Най-новата ни скулптура пък е представена от композиции на Павел Койчев, Георги Чапкънов, Крум Дамянов, Емил Попов, Снежана Симеонова, Иван Русев. Според Слава Иванова от организаторите за първи път у нас пластичното ни изкуство получава заслужено внимание.
Галерията може да покаже и непредставената ни до момента живопис - от Втората световна война до днес, в трета постоянна експозиция, стига да се намерят още пари за ремонтиране на седемте зали на втория етаж, казва проф. Данаилов. Той се оплака и от липсата на достатъчно място за служителите. Според него администрацията би могла да усвои няколко помещения от бившия партиен дом.
|
|