Виктор Янукович триумфално показва документа, с който доскорошният му съперник и настоящ президент на Украйна Виктор Юшченко го назначава за премиер. |
На парламентарните избори през март Партията на регионите на Виктор Янукович, изразяваща интересите предимно на православните рускоговорещи източни и централни области на Украйна, спечели с 32%, като остави на трето място президентския блок "Наша Украйна", подкрепян от католическото население на западните области. Моментът бе ключов, тъй като с президентските избори стартира и политическата реформа, според която Украйна от президентска република трябваше да се превърне в парламентарна. Победата на Янукович разми триумфа на Виктор Юшченко, който се смяташе за поражение за Русия.
Със съставянето на новото правителство всички заинтересовани вътре и извън Украйна са помирени. След четиримесечни преговори
бе постигнат работещ баланс на силите
"Разбирам цялата сложност на политическото решение на Украйна за Изтока и Запада, но ние имаме уникален шанс да обединим двата бряга на Днепър, като излезем от политическата депресия и преминем към стабилизиране на политическата система и икономическия курс", заяви Виктор Юшченко в обръщение към нацията. За да постигне политическо съгласие, той предложи да бъде подписан Универсал на националното единство от 24 точки. Този документ освен практическо има и символично значение. Историята на т.нар. "универсали" е свързана с борбите за независимост на Украйна, със сложното балансиране между полските крале и хетманите на "Мала Русия". "Универсали" са били наричани грамотите на полските крале, указите на хетманите и документите за предаване на собственост.
В президентската програма се предлага да се запази унитарността на държавата, като се отхвърлят исканията за федерализиране, игнорира се искането руският да е втори официален език, предвижда се създаване на Поместна Украинска православна църква в противовес на натиска на Руската патриаршия за обединяване на църквите, гарантира се ориентацията на страната към НАТО и ЕС. Единствено блокът на Юлия Тимошенко се обяви против президентския Универсал, а Партията на регионите излезе с възражения от пет точки, в които се оспорваха предложенията за руския език, за украинската православна църква, НАТО и формата на парламентарната коалиция. В крайна сметка обаче документът бе одобрен.
Предложението за издигането на Янукович като премиер бе предложено от Антикризисната парламентарна коалиция, в която първоначално влязоха Партията на регионите, Социалистическата партия и Комунистическата партия. Първият симптом за предстоящото разместване на пластовете бе, когато Социалистическата партия на Александър Мороз подкрепи идеята за парламентарна коалиция, но практически се сближи отново с Партията на регионите. В замяна на това Мороз получи поста председател на Върховната рада. Всъщност вътре в "оранжевата" коалиция с всички сили се опитваха
да предотвратят появата на Юлия Тимошенко на премиерския пост,
защото тя би придърпала към себе си властта и Юшченко би се превърнал в номинален президент. Според политическите клюки Юшченко е бил предварително готов с кандидатурата на Янукович, но се е опитвал да запази лице пред привържениците си. След като Янукович дал дума, че няма да се кандидатира на президентските избори през 2009 г., президентът дал ход на сегашната комбинация. Натискът продължи до последния възможен момент. В сряда срещу четвъртък изтичаше конституционният срок, според който Юшченко трябваше или да разпусне Върховната рада, или да посочи премиер. До телевизиите даже било изпратено негово обръщение за разпускане на парламента, но по-късно то било иззето.
Друга версия твърди, че в решителния момент се е намесил големият бизнес. Зад президента Юшченко стои неговият кум, олигархът Пьотр Порошенко, а зад Янукович - най-богатият човек в Украйна Ринат Ахметов. Социалистическата партия се крепи от "червените директори", които също са изплашени от заканата на Юлия Тимошенко да продаде над три хиляди предприятия и да ревизира "голямата приватизация".
Сформирането на Коалицията на националното единство с присъединяването на "Наша Украйна" към Антикризисната парламентарна коалиция
предизвика разкол в пропрезидентската партия
Десет депутати от "Наша Украйна" отказаха съюза с комунистите, социалистите и "регионалните" и вероятно ще се присъединят към "твърдата опозиция" на Тимошенко.
Каква е равносметката? Президентът Виктор Юшченко си запазва контрола над милицията, спецслужбите и външната политика. Министърът на вътрешните работи Юрий Луценко, който лежеше в болница с хирпертонична криза, бе убеден да влезе в правителството на Янукович, въпреки че доскоро смяташе за неуместно "неговата" милиция да работи под командването на "престъпника" Янукович. Всъщност бъдещият премиер не крие, че има криминално минало. През 1968 г. той е осъден и изпратен в колония за непълнолетни, а през 1970 г. отново е осъден за нанасяне на среднотежки телесни повреди. Втората съдимост обаче е свалена.
При сформирането на правителството Юшченко е настоял като негово "око" и вицепремиер да влезе бившият секретар на Съвета за сигурност Пьотр Порошенко. Но Янукович е отстоял позицията си вицепремиерите да бъдат основно негови хора. Затова пък министрите на външните и вътрешните работи, както и на отбраната ще бъдат президентски протежета. Това е гаранция за евроатлантическата ориентация на страната. Като компромис руският език ще получи статут на "регионален", но официалният остава украинският.
Външният министър Борис Тарасюк вече е получил указание да готви визити на премиера в Брюксел, Москва и Вашингтон. Това означава, че Украйна ще се опита да излезе от състоянието на "буферна" държава, но
ще продължи да лавира между Русия и САЩ
Партията на регионите се съгласи да бъде разрешено влизането на чуждестранни войски на територията на страната. Това е като компенсация за вълненията във Феодосия, където бяха допуснати инциденти с войници от САЩ и НАТО при слизането им на украинския бряг. Социалистите настояха в коалиционното споразумение да е записано, че за членството в НАТО ще бъде свикан референдум, срещу което категорично е против Комунистическата партия. По този начин въпросът за външнополитическата ориентация на Украйна е само замразен, федерализацията е отменена, въпросът за независимата православна църква е отложен, а руският език остава "работен" в източните области. Психологическата компенсация за Москва е само временна, пък и в Кремъл едва ли са забравили антируската линия на предишния "проруски" президент Леонид Кучма.
Победата на Юшченко също е достатъчно символична.
Очевидно е, че досегашната му нерешителност допълнително намали политическата му подкрепа. Той не е в състояние да формулира дългосрочна стратегия и с укрепването на правителството ще се засилва ролята на парламента. Политическият център ще се измества. През двете години на предишното си премиерство Янукович успя да постигне най-големия ръст на брутния вътрешен продукт. Но тогава той се опираше на евтиния руски газ, а сега предстои повишение на цените и тарифите за електроенергията. Предстои преразпределяне на интересите на едрия бизнес. Вероятно президентските хора ще бъдат изтласкани от ръководните постове в големите държавни монополи.
Янукович заяви, че не би искал да го смятат за "проруски" политик. "Украинският политик трябва да бъде настроен проукраински", подчерта той в интервю за руския в. "Известия".
Държавният департамент на САЩ заяви, че ще работи с правителството на Янукович точно така, както и с другите демократично избрани правителства. Вашингтон "с нетърпение" чака началото на работата на новото правителство и смята да поддържа с него "добри отношения".
Според заместник-председателя на Държавната дума на Русия Сергей Бабурин присъединяването на Янукович към политическия курс на президента Юшченко може да се окаже фатално за неговата партия и за него самия. Повечето оценки в Москва обаче са позитивни.
"Политическото предателство е инфекциозна болест на украинската политика", заяви Юлия Тимошенко, която единствена засега не получава нищо от постигнатия компромис. Тя го оценява като акт на капитулация на "оранжевите". Наблюдателите обаче смятат, че ако все пак й бъде предложен постът председател на Сметната палата, който е запазен за опозицията, тя няма да се откаже. Още повече че тежката икономическа и социална ситуация в Украйна ще даде добър попътен вятър за партията й.
"Юшченко избра между лошото и ужасното", обобщи руският му съветник, бившият лидер на Съюза на десните сили в Русия Борис Немцов.