- Министър Василев, усеща ли се напрежение между министрите от БСП и НДСВ с наближаване на президентските избори ?
- Изобщо не. В Министерския съвет работим колегиално и не се влияем от външни за дейността ни политически събития.
- А допустимо ли е министрите да работят в полза на кандидатите на техните партийни централи?
- Още от миналата година е известна личната ми позиция, че всяка уважаваща себе си партия трябва да има свой кандидат. Очевидно министрите ще работят в полза на своя кандидат, включително министрите от БСП, като не влагам в това някакъв специален смисъл. Всяка партия ще си подкрепя кандидатите. Ако НДСВ има свой кандидат, аз ще го подкрепя.
- Това няма ли да изостри обстановката в правителството около вота?
- Преди 5 години НДСВ и ДПС застанаха зад различни кандидат-президенти и това по никакъв начин не се отрази върху успешното 4-годишно управление на тогавашната коалиция.
- Защо възникна конфликт между вас и БАИТ заради електронното правителство? Получихте упреци за съмнение за корупция при търговете.
- Според мен упреците не са съмнения за корупция, а алтернативни виждания, как трябва да се организира такава обществена поръчка. Бих групирал коментарите на някои представители на БАИТ - а не на цялата асоциация - в две групи. Едната са защо те не са участвали в писането на процедурата за обществената поръчка. Това не би било редно.
- Възражението им беше защо не сте се консултирали с тях предварително.
- Да си кажем истината - интересът им е техни фирми да спечелят. Така че, ако участваха в подготовката на процедурата, може би биха дали предложения за нечия конкретна полза. Единствено възложителят знае комплексно какви са целите на съответната поръчка и трябва да прецени дали му трябват скъпи и висококачествени или по-евтини продукти. Това обаче не означава, че някога съм бил против участието на бизнеса в професионални дискусии по съответните теми. Напротив.
- И все пак се чуха доста силни думи за корупция. От асоциацията казаха, че този търг е само брънка от верига от корумпирани търгове?
- Това е изключително обидно и затова реагирах. Попитах къде е корупцията в поръчката за интернет за училищата. Ако има такава корупция, съм готов веднага да приключа политическата си кариера. Ако няма - очаквам извинения. Извинения не получих. Но и обяснения, къде е корупцията, също не получих. Твърдя, че в поръчката за интернет няма никаква корупция. Спечели офертата с най-ниска цена и както видяхме - една година училищата имаха интернет. Някои от фирмите, които сега са недоволни от поръчката на министерството за електронното правителство, са спечелили част от лотовете за доставка на компютри миналата година. Например "Контракс", която е сред обжалващите в момента. Не отворихме ли тогава офертите пред всички, включително и пред журналистите? Не постигнахме ли цена от 693 лв. на компютърна конфигурация с ДДС? Тогава пък "Хюлет-Пакард" се сърдеше, че поръчката е написана за евтини, а не за маркови компютри и не спечели.
- БАИТ представя голяма част от този отрасъл, защо не намерите начин да си говорите?
- А кой е казал, че не сме си говорили? Ние постоянно си говорим с тях. През 2005 г. сключихме меморандум за сътрудничество в предишното министерство, защото имаше напрежение. Тогава също сме се консултирали с тях при поръчките за компютризация. Знаете ли какво си спомням от техните многобройни предложения - че са против национални лотове, които ще бъдат спечелени от няколко на брой фирми, а искат едва ли не всяка област и община да имат отделно лотче, за да може повече малки фирмички да спечелят тези поръчки.
- Очевидно искат пазарен дял. Не трябва ли да се поощряват българските фирми?
- А според вас кое беше по-добре? Министерството на съобщенията тогава да направи четири лота за цялата страна, да постигне суперниски цени заради големите обеми, да ги изпълни в срок като военна операция, без нито един гаф, и да компютризира училищата в цялата държава за няколко месеца? Или да направи 264 малки поръчици за всяка община? Знаете ли каква административна дейност е сключването на 264 договора? И ако само няколко от никому неизвестните малки фирми се бяха провалили, цялото министерство трябваше години наред да се занимава с този въпрос. Разбирате, че това предложение е непрактично. Ако го бях предложил, пак щяха да ме обвинят.
Втората група обвинения към мен заради електронното правителство беше защо е написана такава процедура, че водещият от консорциума да бъде чуждестранен изпълнител. Едва ли може да ме припознаете като човек, който е работил против интересите на българския бизнес. Но този проект е от висша сложност, какъвто досега не е бил изграждан в България. Той ще засегне 540 административни структури, 100 000 служители в администрацията и няколко милиона техни клиенти.
- Съгласен ли сте, че поръчката е написана така, че на нея да не могат да отговорят български производители?
- Бих отговорил по друг начин - водещата фирма в консорциумите, които могат да подадат оферти, трябва да бъде от големи световни "интегратори" на различни системи, които могат да поемат отговорност, че целият проект ще работи. В Австрия например, откъдето най-вече черпим модела, чужда за страната фирма е спечелила проект от над 100 млн. евро и той работи. Не казвам, че български фирми не могат да свършат отлична работа в много от компонентите на електронното правителство, но не смятам, че мога да рискувам малка фирма да поеме отговорност за целия проект.
- Добре ли беше оповестена поръчката между представителите на световния бизнес, за да изберем най-добрия?
- Оферти са подали два силни консорциума. В тях са включени 9 фирми, от които 8 са регистрирани в България, а 5 са членове на БАИТ. Твърдя, че няма голяма световна фирма, силно представена в България със своя бизнес, която да не е чула за тази поръчка. Като министър от година говоря за нея. Има една фирма, която желаеше да подаде оферта, но не го направи. Срещнах се с представители на IBM преди крайния срок и ги попитах искат ли да участват, защото могат да отговорят на критериите, или са решили да обжалват и да съборят цялата процедура. Отговориха, че искат първото, но направиха второто. За мен това е некоректно поведение.
- Защо обаче в условията записахте допълнително утежняващи условия, като например фирмата, която ще спечели търга, да има изградени такива системи в поне 5 държави от ЕС?
- Защото искаме системата да работи. Вече трети мандат информационната система на Здравната каса не работи. Ако там беше спечелила фирма, която е правила системите на пет здравни каси в други държави, вероятно сега и България щеше да има такава. За нас е важно да има електронно правителство.
- Какви са гаранциите, че то ще заработи?
- Железни. В тази обществена поръчка е предвидена огромна неустойка от 1 млн. лв., ако системата не заработи 11 месеца след подписването на договора. Тогава се начисляват неустойки на ден, които комулативно могат да бъдат 1 млн. лв. Това е близо 15-20% от вероятната цена на поръчката. Освен това фирмата трябва да внесе 40% от цената на проекта като банкова гаранция. Ако изпълнителят не си свърши работата, няма да получи от държавата нито лев по тази поръчка. Очакваме на търга да се постигне цена между 6 и 8 млн. лева.
- Колко ще струва рекламата на електронното правителство и защо точно сега се захващате с нея? Не е ли по-добре да го изградите, а след това да разясните ползите от него?
- И едното, и другото са безкрайно закъснели. Електронното правителство трябваше да започне да се изгражда преди два мандата. А още в началото на тази година трябваше да потърсим пиар-подкрепа.
- Колко пари ще заделите за реклама?
- Около 2% от парите ни за политики за тази година.
- А какво точно трябва да се разясни на хората?
- Четири години бях министър в предишния кабинет, две години отговарях за информационното общество и почти не знаех що е то електронно правителство. За него хората знаят по-малко, отколкото за пчеларството. Защото никой не се е сблъскал с него.
- Има ли вече яснота по предложението ви за оптимизиране на почивните бази на МС?
- От почти половин година съм дал писмени предложения на министър-председателя в следния дух: 6 от нашите почивни бази да бъдат обособени в едно търговско дружество с цел по-добро финансово управление. Очаквам колегите от МС да дадат своите принципни коментари и препоръки. Ако получим одобрение, имаме готовност много бързо да действаме в тази насока. Ако ли не - данъкоплатецът ще трябва да развърже по-широко своята кесия, за да субсидира тези губещи обекти. Това са почивните бази в Пампорово, Боровец, Банско, Нареченски бани, Св. св. Константин и Елена и Слънчев бряг. От тях само тази в Слънчев бряг е печеливша, в Пампорово е близо до нулата, Св. св. Константин и Елена е губеща, а останалите са безнадеждни.
- Смятате ли, че печелившите бази трябва да останат на ваше подчинение?
- Личното ми мнение е, че за държавата не е свойствено заниманието с почивно дело и туристическа дейност. Друг е въпросът, дали по принцип държавното управление има нагласата да прави радикални реформи в тази насока.
|
|