:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,681,835
Активни 759
Страници 24,400
За един ден 1,302,066
ПОД СТРЕХАТА

А Франция съди синковците

Деца на големци се възползват от бащините връзки, но не могат да се укрият от закона
Една от последните снимки (1995 г.) на бившия президент Франсоа Митеран (вляво) с големия му син Жан-Кристоф, известен с прякора "Папамади" ("Татко-ми-каза").
По същото време, когато синът на българския министър на правосъдието Георги Петканов е хулиганствал на морето в курортното селище Лозенец, Франция викна на съд сина на бившия министър на вътрешните работи Шарл Паскуа. И единият, и другият са били изпълнени с чувство на недосегаемост, но ръцете на правосъдието се протягат към френския синковец, докато за българския няма яснота. Макар че мащабите са различни, става дума за едно и също - върховенство на закона.

Случаят с Пиер-Филип Паскуа (59 г.) е показателен за



решителността на френските магистрати



Той се преплита със случая на Жан-Кристоф Митеран (големия син на покойния президент Франсоа Митеран), който вече изпита удобствата на френския затвор. Свързващото звено между двамата е съдия-следователят Филип Куроа, както и международният аферист Пиер Фалкон.

На 4 август наказателният съд в Париж започна дело срещу Пиер-Филип Паскуа и още осмина приближени на неговия баща, обвинени в присвояването на пари чрез службата за износ на полицейско оборудване Софреми в периода 1993 -1995 г. Вероятно не е чиста случайност, че точно по това време министър на вътрешните работи е Шарл Паскуа (сега на 79 г.), който държи под контрол и Софреми. Заедно с това той е и държавен министър, което ще рече вицепремиер в дясното правителство на Едуар Баладюр. Влиянието му е огромно не само заради държавните постове, но и заради авторитета му на един от най-последователните голисти, които не пропускат да афишират патриотизъм и принципност. Името му нашумява по света с приемането на закона "Паскуа", чрез който Франция за първи път ограничава конституционното право на децата на чужденци, родени на нейна територия, да придобиват френско гражданство. Националистите го аплодират, имигрантите се възмущават, а Паскуа заема позата на



грижовен бащица



на нацията. Едва десетилетие по-късно лъсва, че е бил бащица преди всичко за своя единствен син и за най-близкото си обкръжение. За сметка, разбира се, на френската държава и нейните граждани.

Само от аферата Софреми те са ощетени с 5 милиона евро. Официално Софреми е натоварена да подпомага и контролира фирмите, които изнасят полицейски материали. Тя следи специалната техника да не попадне във враждебно настроени държави или в ръцете на престъпници. Нейната бдителност обаче може да бъде приспана с щедри комисионни.

Следователят Куроа четири години издирва следи от далаверите на Пиер Паскуа, преди да се увери, че е на прав път. Той се натъква на първите улики през февруари 2001 г., когато е към края на разнищването на друга афера, свързана с продажбата на оръжие за Ангола през 90-те години. Тогава той забелязва, че както в сделките с оръжие, така и в далаверите с полицейско оборудване се въртят едни и същи имена, сред които се откроява Пиер Фалкон. Именно той играе ролята на свързващо звено под покровителството на Шарл Паскуа.



В "Анголагейт"



Пиер Паскуа отсъства, но там видно място заема синът на Франсоа Митеран - Жан-Кристоф (сега на 59 г.). Аферата предизвиква национален и международен скандал, защото от нея изплуват имената на 300 персони, включително и много известни, както и на няколко държави, сред които и България. Незаконните оръжейни продажби през 1993-1994 г. възлизат на 633 млн. долара. Един от чадърите за прикритие е Софреми. Франция се чувства финансово ощетена, защото никой от френските участници в тайния бизнес не декларира доходите си от него и не плаща данъци.

Историята започва през 1992 г. , когато бившият журналист в АФП Жан-Кристоф е съветник по африканските въпроси на баща си в Елисейския дворец. През ноември президентът на Ангола Едуарду Душ Сантуш и лидерът на бунтовното движение УНИТА Жонаш Савимби хвърлят страната в нова гражданска война. Франция не й обръща особено внимание, защото е заета с парламентарните си избори. В средата на април 1993 г. дискретният функционер на социалистическата партия Жан-Бернар Кюриал, който отговаря в партията по африканските въпроси, е поканен тайно в Луанда. В обкръжената от бунтовниците столица Душ Сантуш отправя молба към Франсоа Митеран за храни и оръжия. Кюриал отнася списъка с искания в Елисейския дворец, но съветниците на президента любезно отклоняват молбата. На власт вече е дясното правителство на Едуар Баладюр, в което за някои силови министри се знае, че са близки до УНИТА и биха се противопоставили (например министърът на отбраната Франсоа Леотар и вътрешният министър Шарл Паскуа).

Няколко дни по-късно



по странна случайност



Кюриал се среща на малкия площад "Мобер" в Париж с Жан-Кристоф Митеран. Малко преди това синът на президента е изваден от сектора "Африка" в Елисейския дворец, но се ласкае да показва влиятелност. Кюриал му разказва за срещата си с Душ Сантуш и за перипетиите си след това. Жан-Кристоф му споменава за някой си Фалкон, който имал доверието на Шарл Паскуа. Предлага да уреди среща. Още през май Кюриал представя на Пиер Фалкон списъка с искания на анголския президент. Бизнесменът, който е шеф на търговската компания "Бренко" и е представител на Софреми, изказва притеснение, че "отбраната и вътрешните работи подкрепят Савимби", но все пак се съгласява да направи сондаж. Седмица по-късно звъни на Кюриал, за да го обнадежди, че "позицията не е отрицателна". Стартовият изстрел е даден. Кюриал го среща с анголския посланик, после Фалкон сам урежда чрез своята фирма совалки на анголски военни между Луанда, Париж и Москва. В руската столица негов партньор е милиардерът Аркадий Гайдамак, който се радва едновременно на канадско, анголско, френско и израелско гражданство и е агент на няколко държави. Връзките с руските военни му позволяват да купува на безценица излишно оръжие и да го продава десет пъти по-скъпо.

През лятото на 1993 г. Душ Сантуш опитва да получи официална подкрепа от Франция, но външното министерство на Ален Жупе отказва. Париж се придържа към забраната на ООН да се продават оръжия и на двете воюващи сили в Ангола. Фалкон и Гайдамак не се разстройват, а тръгват по



обиколни пътища



След нови совалки до Москва, София и Любляна придобиват словенската фирма "Озос". Връщат се в Париж, където сключват сделка между фирмата и анголската компания "Ематек" за доставка на оръжие. Бизнесът се завърта. От Русия, България, Полша и Киргизстан се изкупуват боеприпаси, стрелкови оръжия, вертолети, ракети, противопехотни мини и пр. Създаден е въздушен мост между Москва, Варшава и Луанда. Към сметките на "Озос" в Австрия и Швейцария потичат милиони долари.

С неголямо закъснение част от тях възнаграждават дискретните играчи. Жан-Кристоф получава 1,8 млн. долара, а 1,5 млн. долара постъпват в близката до Шарл Паскуа организация "Франция-Африка-Ориент". Ревнивци (вероятно в соцпартията) сигнализират в данъчните служби, че някои хора получават големи комисионни, без да ги декларират като доходи. През 1996 г. започва разследване, което навръх Коледа 2000 г. вкарва Жан-Кристоф в затвора "Санте" край Париж. Четири години по-късно той е осъден на 30 месеца условно. В затвора попада и Пиер Фалкон, но той се спасява чрез дипломатически имунитет, като става постоянен представител на Ангола в ЮНЕСКО. Гайдамак се укрива в Израел.

Съдията Куроа обаче не изпуска следата. Той продължава да се върти около Шарл Паскуа и го обвинява в още няколко афери, между които и в две, свързани със сина му Пиер-Филип (едната гръмна през 2003 г., другата - сега). Паскуа-младши от няколко години се е затворил в луксозната си вила в Тунис и намира процедурни причини да отклонява призовките за среща със следствието в Париж. Сега, след официалното завеждане на дело, Франция може да се позове на договора си за правна помощ с Тунис и да поиска екстрадирането му.
 Шарл Паскуа, бивш министър на вътрешните работи на Франция...
 ...И синът му Пиер-Филип Паскуа
 Дворът на вилата на Пиер-Филип Паскуа в богаташко предградие край столицата Тунис, където от три години той се укрива от френското следствие.
 Съдия-следователят Филип Куроа
12
3545
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
12
 Видими 
14 Август 2006 01:37
И папата му, и маманата му на Жак-Кристоф са йехудита. Сигур ще се издигне.
14 Август 2006 05:50
А бе франсетата знаят какво правят. Учете се....
14 Август 2006 08:52
Папамади


Това звучи почти на български. Само дето тука се превежда "аз съм малък и се държа за на тати мадите"
14 Август 2006 08:56
В САЩ двете дъщери на Буш метоха улиците две седмици и то само за изпита чаша бира.Баща им не си помръдна пръста да ги защити.Така ли е в България?Едва ли.Татковците с всички сили и средства доказват колко техните чеда са невинни и как са оклеветени.Спомнете си случая със Станимир Илчев и неговия наследник.Само че испанският съд не му поверва.
14 Август 2006 09:29
сега като почнат строежи по тузарските квартали на столиците по света за да приютяват българските синковци да не се излагат дипломатическите мисии
гаранция франция
14 Август 2006 09:42
Преди време "Сега" публикува един случай на убийство на български студент във Франция от двама български младежи. Веднага след убийството убийците се завърнали в България. Френската полиция бързо разкрила убийците и изпратила всички необходими документи на българските власти за започване на съдебен процес. Уликите били безспорни и вероятната присъда би била осъдителна. Да, ама не! Двамата убийци се оказали отрочета на "големи ора" (мисля, че бяха от Бургас, но не съм сигурна) и до момента на публикуване на статията делото било отлагано неколкократно по всякакви поводи.
Знае ли някой какво се е случило след това?
14 Август 2006 10:04
pierre philip е магазин за дрехи срещу СДС то маи СЕГА иска нещо да ни каже
14 Август 2006 12:04
Когато трябва да се наплюе някой всички способи са добри.
На някой направи ли му впечетление, че през 2006 год. започват дела за стореното през 1992-93 година. Разбира се не.
Най бързо са протичали делата през 1935-1939 в СССР и по същото време и малко след това в любимия на толкова форумци Райх. Това ли искат българските димукрати? Сигурно ще го получите, но не забравяйте, че и Берия свърши както своите жертви.
14 Август 2006 13:15
Не е толкова страшно поведението на сина Петканов, колкото това на таткото. Къде по света има правосъден министър, съден за клевета? Оставки са нужни и от Петканов, и от тези, които го държат на поста му.
14 Август 2006 14:07
ПИТАНе:
Все пак кво стана с сина на лицето Станимир Илчев?Последните свединия бяха, че се крие/прибран в Българското поселство в Мадрид докато мине следствието.
Някои да знае нещо?
14 Август 2006 14:45
Социалист ли е - не ми го хвали. "Фурнаджийски лопати са те" (Йордан Йовков)

14 Август 2006 22:12
бобоне като се пита за нещо след това се пише
отговор не искам
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД