След като бяха открити двата куфара с експлозиви в Кобленц и Дортмунд, немските полицаи блокират гари при всеки сигнал за възможен терористичен акт. |
Спокойствието след разпускането през 1998 г. на Фракция "Червена армия" (РАФ) свърши. Сега по призива на властите населението се озърта дали подозрителни лица с арабски черти не му правят компания в обществения транспорт и на други публични места.
Според немския политолог и експерт по тероризма Бренд Георг Там Германия трябва да осъзнае, че е станала една от основните мишени на ислямистите в Европа. Тази заплаха обаче не е дошла през юли, когато са били открити два куфара с експлозиви на гарите в Кобленц и Дортмунд. Народът разбра за нея едва миналата седмица, когато в Кил бе арестуван ливанецът Юсеф Мохамад (21 г.). Гражданите са нащрек, защото още не е заловен неговият съучастник - 20-годишният ливански студент Джихад Хамад, който може още да се укрива в Германия, но може и да е избягал в Истанбул. Немските криминалисти уверяват, че е само въпрос на време да бъде задържан.
Заплахата е зреела отдавна
През последните години в Хамбург, Берлин, Дюселдорф и Мюнхен имаше съдебни процеси срещу ислямисти, свързани с "Ал Кайда" или организации, които активно си сътрудничат с Осама бен Ладен. На съдебната скамейка се оказаха престъпници, които събудиха подозрение, че са възнамерявали да взривяват бомби в самата Германия. Тя отдавна е била избрана за мишена, въпреки че не участва във войната в Ирак.
Куфарите-бомби са само алармен сигнал. Опасността е нараснала рязко след избирането на Ангела Меркел за канцлер, тъй като тя стана един от най-верните съюзници на американския президент Джордж Буш и дори надмина по преданост британския премиер Тони Блеър.
Преди няколко седмици един от ръководителите на немската криминална полиция заяви, че ако терористи наистина са решили да извършат голям атентат в Германия, силите за сигурност няма да могат да го предотвратят. Немските медии коментират, че кървавите бани в Кобленц и Дортмунд са били избегнати поради щастлива случайност - механизмите на бомбите не са се задействали по технически причини, а не благодарение на бдителността на германските тайни служби. Чак след това с помощта на видеокамери са били идентифицирани двамата предполагаеми терористи и започнало тяхното преследване.
Германия и нейните съюзници в Европа и света са отворени общества, припомня Бренд Там. Именно заради това те са много уязвими. Неслучайно като мишена са били избрани гари, където в пиков час има голямо количество хора. Само в Германия има над 5000 гари, а дължината на жп линиите е 60 000 км. Пътническият поток се измерва в милиарди хора и милиони единици багаж.
Невъзможно е да се осигурят 100% безопасност
Може само да се увеличи степента на защита, предимно с помощта на увеличаването на броя на видеокамерите по гарите, за което настоява федералният център.
Проблемът с гарите не стои само пред Германия. Почти всички атентати на "Ал Кайда" в Европа бяха извършени на гари. В Лондон, Мадрид, Москва и жп пътищата в Южна Русия загинаха стотици хора, между които и българи. Последни подобни атаки бяха извършени през юли т. г. на гари в индийския град Мумбай (бивш Бомбай), при което загинаха над 200 души. Повечето експерти констатират, че ако терористи изберат за мишена голям град или страна с гъста жп мрежа, вероятността да успеят е много голяма.
За да се намали рискът, има няколко възможности. Освен засилване на видеонаблюдението, което вече е факт в 9 от 16 немски провинции, трябва да се увеличи присъствието на полицаи на обществените места. Става дума не само за летища, гари и влакове, но и за самите транспортни средства, които също са много уязвими, както показаха атентатите в Мадрид и Лондон.
Важно е да се активизира и населението, което да започне да се отнася
по-бдително към подозрителни хора
и оставени без надзор предмети, чанти и пакети. По летищата повечето хора вече реагират бързо, когато видят нечий безстопанствен багаж. Такава реакция трябва да се изработи по гарите, във влаковете и в градския транспорт.
През есента се очаква в Германия да стартира единна електронна база данни. Това ще е опит за систематизиране на цялата информация, с която разполагат различните разузнавателни служби и полицията за потенциални терористи, екстремисти и подозрителни групировки. С помощта на такава база данни ще може по-точно да се анализира и прогнозира дадена ситуация и ще могат да се вземат превантивни мерки. Най-важно е обаче поведението на политиците, защото техните действия отключват верижната реакция на омразата и "оправдават" изблиците на тероризъм.