---------------------------------------
- Г-н Ралчев, свърши парламентарната сага с царските имоти. За вас случаят приключен ли е, защото не така смятат партньорите ви от БСП и ДПС?
- Зависи откъде искат да го видят. От правен аспект той отдавна е приключил. Самият факт, че някои хора, макар и със закъснение, признаха, че Народното събрание не може да направи нищо повече, е показателен. От политическа гледна точка обаче има много лица, партии и групи, които биха искали да употребят темата за свои цели. Основният въпрос за нас е фактите да бъдат коректно изложени пред хората. Защото през последните 3-4 месеца бяха внесени много неясноти и изказани много погрешни тези. Това бе и една от целите на комисията за т. нар. царски имоти - да се разбере все пак, че има и друга гледна точка, която се основава на законите. Въпросът с царските имоти е решен през 1998 г. Реализацията на основните от тях е приключила към 2001 г. Вие разбирате защо слагам тези акценти. И най-важното - юридическият проблем е решен още през 1995 г., но някои нямат желание или капацитет да го осъзнаят.
- Говорите за решението на Конституционния съд?
- Да, това от 95-а, както и за действията на правителствата от 1998 до 2001 г., защото, като чуете някои от изказванията, ще си кажете, че част от тогавашните управляващи като че ли са били в чужбина и са се върнали едва вчера, в разгара на дебатите за царските имоти. А в тезата ни няма нищо ново, още по-малко създадено или измислено от т. нар. царски адвокати - един порочен термин.
- Сред които сте и вие?
- Да, затуй го употребих. Тази теза бе изградена в периода още преди 1995 г. и интерпретирана многократно след това не от кого да е, а от видни конституционалисти. Тук не става въпрос, какво мисли Ранчев или Ралчев. Всеки има право на лично мнение, но в правото има един принцип и той казва Dura lex et lex - "строг закон, но закон". В случая казваме, че трябва да намерим тези актове на съответните държавни органи, които имат задължителен характер, а такова е решението на Конституционния съд. Това е реституцията. С царските имоти се постъпи така, както се постъпи с всички останали национализирани след 9 септември частни имоти.
- Трябва ли да се пише нов закон специално за царските имоти?
- Аз твърдя, че не може да има закон. Ако е трябвало да има такъв закон, би следвало тези въпроси да бъдат отправени към мнозинството в НС от 1998 до 2001 г. Тогавашното управление взе една абсолютно адекватна и законосъобразна позиция. И затова не мога да си обясня този завой на 180 градуса и приказките за нов закон. Ами да бяхте го направили, щом има нужда от нов закон? И г-н Костов каза, че стои зад всеки ред от това, което тогава е писал като становище на МС до Конституционния съд. И всичко написано там е абсолютно прецизно от юридическа гледна точка. Само че той не даде отговор на един-единствен въпрос: ако и тогава си е мислел, че има нужда от закон, защо не го направихте? Защо не взехте при тогавашния начин на управление - знаем какво беше то - съответните мерки и в администрацията?!
- Известна ли ви е договорката между Костов и царя за връщане на имотите срещу отказ от участие във властта? Най-новата версия на Христо Бисеров.
- Ами нека той да отговори, защото той е бил тогава във властта, аз не съм бил.
- За да го твърди, значи разполага с такава информация.
- Първо, не само че не ми е известна, но не и вярно. И второ, щом го казва, трябва да даде отговор и на останалите въпроси, които повдига и които многократно подхвърляше по време на дебатите за царските имоти. Г-н Бисеров е юрист от висока класа и не може да не знае, че документите, които легитимират "Врана", са над 510. А от правна гледна точка е без значение, дали имотът се легитимира точно чрез акта от 1928 г., който той оспорва. Но че към 1928 г. легитимацията за 2650 дка е перфектна, Бисеров го знае. Неговото поведение ми е трудно обяснимо.
- Допускате ли, че коалиционните ви партньори БСП и ДПС използват темата, за да ви шантажират при взимането на определени решения в коалицията?
- Не съм установил такива обстоятелства. Не съм запознат с решения на коалицията, които да имат пряко отношение към реституцията на царските имоти. И твърдя, че това не е в дневния ред на политиката на коалицията.
- Масираното ви присъствие в парламента, когато се гласува докладът на комисията за царските имоти, създаде впечатление, че това е най-важният приоритет за НДСВ. Така ли е ?
- Най-важният приоритет за НДСВ е това, което НДСВ определи като най-важен приоритет - и това е ЕС. А царските имоти не могат да бъдат приоритет, защото аз убедено ви казвам, че те не могат да бъдат предмет на реставрация. Айде всички тези хора, които се упражняват в това иначе несложно упражнение, да кажат какво искат. Нова национализация ли? И защо беше необходима цялата тази история, като пътят беше съвсем ясен? Всеки, който има личен, гражданскоправен интерес, може да се обърне към съответните институции. Но очевидно някои хора искат да създадат един климат, едни настроения, които за съжаление целят да заблудят българския народ.
- А какво ще правите, ако съдът действително установи, че има нарушение на законите при реституцията на имотите?
- Първо, искам да кажа, че няма нарушение. Второ, искам да кажа, че когато има решение на съда, оттам нататък всички ние ще му се подчиним. Главната прокуратура вече направи изявление по този повод. Чудесно! Там са юристи и много бързо ще решат нещата.
- Заплашвахте ли партньорите си, че ще напуснете коалицията, ако не вземат удовлетворително за вас решение по въпроса за царските имоти? Нещо, за което намекна Татяна Дончева от БСП.
- За нас винаги е било пределно ясно, че решение на НС по един правен въпрос, който не влиза във функциите му, няма да има. Оставете какво се говори. Какво можеше да каже НС? Да произнесе закон? Да отмени извършените актове? Ами какво ще прави съдът?
- Не беше ли тая комисия пълна загуба на време?
- Разбира се, че беше.
- Ако продължат конфликтите в коалицията по тази тема..
- Е, няма да продължат.
- Сигурен ли сте?
- Сигурен съм. Всяка дъвка, колкото и да е ароматна, си остава дъвка. Знаем, че БСП и електоратът й не са доволни. И нашите привърженици не са. Но знаете ли какво казва по този повод нашият лидер? "Че да бяхме спечелили изборите. Тогава нямаше да имаме проблеми."
- Бойко Борисов често онагледява парадоксалното поведение на НДСВ със следната фраза: "Представяте ли си Борислав Ралчев в опозиция?"
- И още един човек я казва тази фраза, уважаемият г-н Костов. Ще отговоря последователно и на двамата. Моят отговор е, че ще правя точно това, ако здравето и възрастта ми го позволят, което съм правил през последните 40 г. А през последните 40 г. съм правил само едно-единствено нещо, което не знаят нито г-н Борисов, нито г-н Костов. Това е моята професия. Аз влязох в т. нар. политика на 63 г. Айде нека си направят справката, какво съм правил до тая възраст. По-важното е какво биха правили те, ако не са в политиката. Ако г-н Костов трябва да се откаже от политиката, ще трябва да се върне към университетското си поприще. Добре, ама неговата катедра "Политикономия" я закриха. А г-н Бойко Борисов е разтропан мъж, сигурно ще намери какво да прави, но да не се грижи за моето бъдеще. Моето бъдеще е свързано с един-единствен стол, една-единствена стая и ключът към тях го държи синът ми - адвокатския ми стол.
- Означава ли това, че все пак ще предпочетете професията си пред това да стоите в опозиция?
- Естествено. Първо, живот и здраве, да мине този 4-годишен цикъл, | в който си имаме своето място. А оттам нататък дали ще продължим да участваме в политиката, независимо дали в плюса или минуса, в управлението или в опозиция, аз лично съм много скептичен, че ще остана в това поприще. Много ми дойде. Все пак съм на 68 години. |
- Не. 40 години бях стриктен професионалист. Когато през 90-91 година жена ми беше на гребена на вълната на демократичните процеси и ходеше на всички митинги във Варна, аз имах друго виждане. Получи се така, че кметските избори през 99-а ме въвлякоха отчасти в политиката. А после каузата на царя, изразена на 6 април 2001 г., съвпадна с моите виждания. И сега твърдя, че съм в каузата и в никакъв случай не съм в католически брак с политиката.
- Тогава, на 6 април, Симеон Сакскобургготски обеща нов морал и почтеност във всичко. Към днешна дата обаче констатираме, че корупцията и при вашето управление е взела застрашителни размери.
- Според мен обещания, че ще бъде изкоренена корупцията и ще бъде премахната организираната престъпност, не са давани. Малко се абсолютизират нещата. Що се касае до морала, мисля, че той има своето отражение. Ако видите смените в администрацията, ще разберете, че тези принципи са били на въоръжение. Но една нагласа, едни пропуски, които вървят от 11 г. към момента на нашето управление, не могат да бъдат отстранени ей така. Но по-важното е друго - че както нашето управление, така и сегашното декларира политическа воля за борба с корупцията. Тя е важната. Най-точното, най-бързото е винаги това, което предстои.
- Това е малко в стил "Трай, коньо..."
- Така е. Аз съм в тази професия и знам какво означава криминален контингент. Не искам да свалям отговорността на предното правителство. То си има своите кусури. Но не може да се очаква 100% успеваемост.
- Докога НДСВ ще чака, за да обяви как ще участва в президентския вот?
- Процесът е динамичен. С цялото уважение към президентската институция, все пак България е парламентарна република... Знаете, че решихме да участваме със собствен кандидат. Ще ви кажа само, че вече има и обратни мнения.