:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,681,279
Активни 758
Страници 23,844
За един ден 1,302,066

Последен валс с евроинспекторите

Властта се научи да се усмихва, но продължава да обърква стъпките
Снимка: Велислав Николов Снимка: Велислав Николов
<Неозаглавен>
България извъртя миналата седмица последния си валс с евроинспекторите, които след заключителната си проверка се прибраха в Брюксел, за да пишат своя решителен, трети мониторингов доклад. От него ще зависи дали страната ще запази шансовете си да бъде приета в ЕС на 1 януари 2007 г. и дали ще бъдат задействани предпазни клаузи. Ще научим съдържанието му на 26 септември, когато бъде огласен пред Европарламента в Страсбург, но отсега можем да си представим какво ще пише.



Ако вярваме на управляващите,



очакват ни само щастливи мигове. В средата на юли правителството отчете, че е изпълнило 40% от плана си за действие. Министърът по европейските въпроси Меглена Кунева каза на 27 юли, че скелетът на междинния доклад е готов и едва ли ще претърпи промяна, а само може да бъде допълван. Тя съпроводи прогнозата си с изненадваща констатация, че остро критичният втори доклад, представен на 16 май, всъщност е бил позитивен. Според нея вече било достатъчно докладът през септември да бъде в същия тон, за да постигне България основната си цел - влизане в ЕС на 1 януари 2007 г. За да не си помисли някой, че това ни задоволява, на 10 август министърката отчете изпълнение на 82% от плана за действие, което прави 385 мерки от общо 466. На въпрос на "Сега" как се постига такава точност в измерването, висш правителствен сътрудник отговори: "Отмятаме точка по точка".

"Демонстративният оптимизъм е дразнещ", каза пред "Сега" евроексперт след приключването на проверката миналата седмица. "Държат се, сякаш сме глупаци. Смешно е да се говори, че са изпълнени 70-80 % от задачите, защото покриването на критериите не става чрез запълване на кутийки. Останалите 20-30 % са истинските проблеми, за чието решаване настоява Комисията."



Разминаването в тона прави силно впечатление



За разлика от проверките преди втория доклад този път не се стигна до публична размяна на остри реплики, както стана през пролетта заради сектора на правосъдието и вътрешния ред. Любезният тон външно бе спазен, но според участник в последния кръг срещи с експертите никога по-рано не се е чувствало такова напрежение. Кавалерските жестове вероятно не са били достатъчни, защото въпреки усмивките си управляващите са продължили да объркват стъпките.

"През последните три месеца вниманието на обществото бе отклонявано в погрешни посоки, за да не бъде фокусирано върху истинските проблеми", каза за "Сега" експерт от Брюксел. Според него се е създало впечатление, че ключово значение имат промяната на конституцията и отварянето на досиетата, защото така била настоявала Комисията. Но това не било вярно. Конституцията можело да бъде променена и по-късно, важното било да се види, че съдът работи без външен натиск, което можело да се докаже и сега, ако има воля. Що се отнася до досиетата, този въпрос се отнасял до човешките права, доколкото са били засегнати. Можело да се вземе пример от другите страни и да се уреди. Но докладът на Комисията нямало да се занимава с темата "досиета". "Ние не сме упражнявали натиск, защото не смятаме този въпрос за спешен", каза експертът.

По всичко личи, че и в третия доклад като спешен ще бъде посочен все същият проблем за



борбата с престъпността и корупцията



МВР изглежда не се поучи от грешката си, която допусна преди майския доклад, и отново изкара дълъг списък с успехи, от който едва ли не Европа би трябвало да се засрами, защото не се справя толкова ефективно с престъпниците. В този списък обаче отново липсват едрите риби. МВР е разбило 112 организирани групи, но няма смисъл да търсите сред тях познатите на цял народ трибуквени групировки. Било образувало дознания срещу 377 лидери и членове на бандите, но за присъди не питайте, както и за големи имена зад решетките.

"Борбата с престъпността е козметична. Когато ни уверяват, че новият Наказателно-процесуален кодекс вече работи добре, ни карат да се усмихваме: "Как разбрахте?" Вероятно е необходимо повече време, за да се види как функционират неговите механизми. След като още няма издадени наказателни присъди срещу босове на организираната престъпност и срещу корумпирани функционери на високи равнища, значи не може да се съди за ефективността на новия кодекс, чиято цел в крайна сметка е наказването на престъпниците", отбеляза същият експерт.

Според него започналите разследвания срещу корумпирани лица стигат само до средното равнище. Очевидно целта е била те да послужат като изкупителни жертви, за да се защитят най-високите етажи. За това говорело и засекретяването на делата. Имало страх да не изтече информация за веригите от връзки, които стигат по-нависоко. Но елементарната логика показвала, че обвинените лица не биха могли да злоупотребяват с големи суми без протекция от горе.

Един от наблюдаващите ни в Брюксел поискал справка за вноса на свръхлуксозни коли в България и установил, че през последните месеци в страната са влезли повече свръхскъпи мерцедеси, бентлита и поршета, отколкото в страни с доста по-високо икономическо равнище. "Това не прави ли впечатление на властите, когато отчитат спад на престъпността?", запита реторично евроинспекторът. "Какво им пречи да проверят какъв е произходът на стотиците хиляди евро за подобни покупки, които човек с нормален бизнес едва ли може да си позволи, както и дали са плащани данъци върху приходите? Законът "Петканов" е само къс хартия", заключи специалистът.

При такива сигнали



какво може да се случи през септември?



Датата на приемането вече не подлежи на съмнение, защото е взето политическо решение. Мнозинството в Европарламента е за 2007 г. След като над 20 от 25 държави са ратифицирали присъединителния ни договор, би било абсурдно сега да им се каже, че са избързали, защото членството ни се отлага с една година.

Рано е обаче да се тръби с оптимизъм, че няма да има предпазни клаузи, каквито звуци се чуват напоследък от управляващите среди. По този въпрос още не е взето решение. Комисията е в отпуск, евродепутатите са в отпуск. Тепърва ще се мисли.

Във връзка с това влиятелен евроексперт каза миналата седмица на "Сега": "Неразбираеми са воплите: "Не ни унижавайте!" Ако България се посрами, причина ще бъдат не предпазните клаузи, а неизпълнението на критериите."
6
2447
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
6
 Видими 
28 Август 2006 00:34
Последен фарс с евроинспекторите

__________________________________________
кликай: аз пия от линка кръвчица, ти се включваш в игрица ...още... тук
28 Август 2006 06:06
Що се отнася до досиетата, този въпрос се отнасял до човешките права, доколкото са били засегнати ........
Тия май не са наясно, че точно хората с дебелите досиета са на власт и че това е възлов въпрос. .... Не ги оставяйте да се скрият . Отворете досиетата.....
28 Август 2006 07:42
"Един от наблюдаващите ни в Брюксел поискал справка за вноса на свръхлуксозни коли в България и установил, че през последните месеци в страната са влезли повече свръхскъпи мерцедеси, бентлита и поршета, отколкото в страни с доста по-високо икономическо равнище[/orange]"[/red]

Ами ние сме ги изпреварили вече , какво има да видят още...

Редактирано от - bot на 28/08/2006 г/ 09:38:16

28 Август 2006 08:10
през последните месеци в страната са влезли повече свръхскъпи мерцедеси, бентлита и поршета, отколкото в страни с доста по-високо икономическо равнище. "Това не прави ли впечатление на властите, когато отчитат спад на престъпността?",

И аз се питам същото през последните 15 години и особено сега, когато се мъчат да замазват всички гафове и да ни лъжат, че всичко е под контрол и е наред..впрочем, взето е наистина политическо решение за приемането ни и ЕС много добре знае какво следва от това- топовни гърмежи по нас, ама със халосни снаряди..т.е.ще се влиза, ама като най-бедни и с предпазна клауза..
28 Август 2006 13:59
Ха СЕГА,
сетихте ли се вече защо министъртъ Г.П. ще изисква по строги наказания за бла-бла... еми то как да се отчита дейност като 7000000 (без част от 40 000-те служители) престъпници по цял ден не мирясват без да спънат някой служител на реда...
28 Август 2006 15:07
Синбад, влизането ни в ЕС ще бъде най-гротескния парадокс в историята на Съюза - България ще влезе като най-бедна и ще се нареди редом до най-богатите, т.е. нетните донори - тези, които дават повече, отколкото получават. Само д-то да им е яко като плъзнат из Запада омизерелите нашенци, готови да живеят по 30 в апартамент и да работят на една трета надница...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД