Не е нужно да се прави представително проучване, за да се установи мнението на столичани за качеството на течащата от чешмите питейна вода. Подаваните от язовир "Искър" обеми минават през цели 2 пречиствателни станции, а чиновниците се кълнат, че показателите за качеството на водата са изцяло в нормите. Но всуе. За недоволството на общественото мнение, наред с емпиричния опит, допринасят десетките вили, почивни бази на държавни институции и ваканционни атракциони край язовира. Но собствениците са последният виновник по канала на безхаберието.
- - - - - - - - - - - -
В сагата с незаконните постройки край "Искър" няма добри герои, но пък поуките са предостатъчно. По всичко личи, че подобно е положението и около останалите питейни язовири в страната.
В началото бе реституцията
В забранената за достъп на външни лица първа зона са реституирани два имота - 000608 и 000631. По закон земята в този пояс е публична държавна собственост, всяка дейност извън експлоатацията на язовира е недопустима, а реституцията - забранена. Такава заповед издава още през 1997 г. тогавашният министър на земеделието Румен Христов. Той позволява връщането на земя край язовира, но първата зона е категорично изключена.
И все пак безметежното строителство в охраняемата зона на язовира започва, при това с благословията на Министерството на земеделието, но не при онзи министър. Преди около две години Славчо Челебийски, съпруг на чиновничката от земеделското министерство Дора Челебийска, се сдобива с нотариален акт за единия имот край язовира - 000631, продаден впоследствие на фирма "БГ Груп". Удостоверение, че земята не попада в зона 1, дава и друг земеделски чиновник - Равалиев от службата по земеделие в Панчарево.
От ведомството на Нихат Кабил до момента отричат всякакви злоупотреби. Началникът на Дирекцията за национален строителен контрол Иван Симидчиев обаче съвсем официално обяви, че строителството в охраняемата зона е стартирало с помощта и намесата на земеделското министерство. Това се случило, след като от картите на министерството изчезнала т. нар. зона А, за да се прокара чиста преписка.
Повелителите на териториалното устройство
Представете си, че сте собственик на прилична квадратура земя, на китно място на брега на язовир, но не може да отгледате на нея и един домат, камо ли да строите. Какво да се направи? Отговорът е лесен - да се получи благословията на някой голям началник на устройството на територията. Кой е бил точно той - не се знае. Първоначално сайтът "Всеки ден" съобщи, че одобрението за устройствения план за застрояване е дадено от бившия главен архитект Стоян Янев. Според ДНСК обаче заповедта за одобряване на плана на застрояване и за двата имота е от 23 ноември 2005 г., когато Янев вече бе подал оставка. Самият Янев също заяви, че не си спомня такова нещо. От Столична община категорично отказаха да отговорят на въпроса все пак кой се е подписал, защото се проверявало сега.
Съществуването на изрична забрана за каквото и да било строителство е пропуснала и лицензираната от регионалното министерство фирма, която трябва да изготви така наречения комплексен доклад за съответствие на проекта за застрояване със съществуващите строителни изисквания. От тук до получаването на заветния документ - разрешително за строеж от архитекта на район Панчарево - Клянев, пътят е къс.
"Цялата документация, която се получи за единия имот - на фирма "Ивекс - Ц", е изрядна. Има одобрен устройствен план от Столична община, има комплексен доклад за съответствие. При това положение няма как да откажем разрешителното за строеж", коментира районният кмет Станислав Благоев. От общината през цялото време са знаели, че имотът попада в първа зона, но твърдят, че документално не са могли да реагират. Така на 19 юни т. г. архитектът на Панчарево - Клянев, дава разрешително за строеж на ресторант с 52 места плюс 2 разрешителни за разполагане на бунгала от по 103 кв. м. Общината категорично отказва другото искане на фирмата - за вдигане на бензиностанция в района.
За втория реституиран и закупен от фирма "БГ Груп" имот - 000631, разрешителни за строеж няма. "Тук действията са напълно незаконни и ние сме сигнализирали за това", твърди кметът на Панчарево.
За реституирането на двата имота в момента тече прокурорска проверка. Не това обаче е най-големият проблем.
Същинският разгул тече в останалите две зони -
II и III пояс на язовира. Тук нито една институция не се наема да каже какъв е общият брой на вдигнатите междувременно и заварените от десетилетия постройки, почивни станции, ветроходни бази и т. н. А това прави риторичен въпроса спазват ли се съществуващите за тези два пояса ограничения.
"На територията на тези зони има много стари вили от 30-40 години. Има и много почивни бази на държавни институции", обяснява кметът на Панчарево Станислав Благоев. Според архитект Миланов от община Панчарево сгради имат включително МВР, военното министерство и други институции. Земеделското министерство твърди, че е реституирало във втора зона 70 имота, ДНСК говори за 153 незаконни постройки, а министърът на регионалното развитие Асен Гагаузов спомена за цели селища, чийто статут трябвало да бъде изяснен.
Тази бъркотия води и до война между община Панчарево и община Самоков. Изобщо не е ясно къде стоят границите между двете в района на язовира.
"Земи в района, който е към нас, връща и общинската служба по земеделие в Самоков, те считат тази земя за тяхна", обяснява Благоев. От ДНСК обясняват, че собствениците често трасират пътя си и през съда. Резултатът са фрапантни случаи, при които съдът в Самоков е връщал земя, която е в района на София.
Колко са постройките в зона II и III и каква част от тях не отговарят на наложените ограничения не знае и водоползвателят "Софийска вода", макар това да е най-съществената част на документацията за определяне на санитарно-охранителната зона. От 2000 г. действа нова наредба за санитарно-охранителните зони и "Софийска вода" като водоползвател на язовира е натоварена да изготви нов проект за поясите със забранителен и ограничителен режим около язовира. 6 години вече проектът не е приет.
В него "Софийска вода" задължително трябва да включи информация за заварените на тази територия дейности, които са несъвместими с определените ограничения, както и да предложи срокове и мерки за отстраняването на нарушения. Фирмата трябва да представи информация за всички вилни постройки, които не разполагат с канализационни и пречиствателни съоръжения. Без второто те са незаконни. Ограничено на територията на зона 2 е и полагането на водопроводи, несвързани с водоснабдителната система, както и строежът на пътища, като разрешение се дава след оценка на въздействието върху околната среда. Категорично забранени в зона 2 са изграждането на сервизи, автомивки и паркинги, почивни бази, къмпинги и ваканционни селища, използването на плавателни средства с двигател с вътрешно горене, животновъдните комплекси и др.
От "Софийска вода" твърдят, че проектът им не включва подобна информация, защото строежите започнали да никнат междувременно. Съответно липсва и информация колко ще струва на държавата еднократното обезщетяване на собствениците на земи заради евентуално наложените ограничения върху ползването им. Редът, по който ще става това, трябва да се определи от Министерството на регионалното развитие.
Пред подобни проблеми, дори по-тежки, са изправени и голяма част от останалите 16 язовира, използвани за питейна вода, обясниха от Министерството на околната среда и водите.
Драстична е картината около два язовира - "Дяково" и "Калин". Край яз. "Дяково", Дупница, е започнато слагане на ограда около забранената първа зона, но парите не са стигнали. Около язовир "Калин", от който се захранват с вода населените места по р. Рилска, няма ограда, няма и ясна санитарно-охранителна зона.
От екоминистерството изтъкват, че забавянето с определянето на санитарно-охранителните зони не е фатално. Крайният срок бил 2010 г. И тъй като нищо не е изяснено докрай, не е ясно колко от дейностите и постройките покрай тези язовири действително ги замърсяват.
И в очакване на този краен срок ще продължат да бъдат застроявани. В очакване на обезщетение например.
"Липсата на яснота създава корупционна среда", казва представителят на собствениците на имоти във втора зона край "Искър" адвокат Иво Иванов. "С какво са виновни собствениците, когато държавата години наред не спазва собствените си правила?!", пита Иванов.