-------------
Председателят на комисията по бюджет и финанси в сегашното Народно събрание Петър Димитров е роден на 27 януари 1949 г. в Клисура. Повече от десет години е депутат от БСП. Преподавател е в Икономически университет - Варна.
-------------
- Г-н Димитров, защо БСП избра точно този момент - в навечерието на предизборната президентска кампания, за да лансира данъчните си идеи за догодина?
- Моментът не е избиран специално, но е подходящ - измина една година, което е 1/4 от управлението. Предложенията са част от философията на евентуалния бъдещ бюджет. Тези въпроси бяха залегнали в плана на Висшия съвет на БСП и доколкото икономическата и социалната политика са базата на едно управление, поставянето им беше неизбежно.
- Коя е причината да предложите минималната работна заплата да се вдигне с 20 лв. - до 180 лв. за догодина? Първоначалните разчети бяха за 170 лв.?
- Като политик смятам, че не може непрекъснато да ни се напомня, че сме последни в Европа по доходи и да не си поставим цел да прескочим поне едно ниво и да минем от последни на предпоследни. Явно, че скоро няма да стигнем Германия по доходи, но защо минималната работна заплата в България трябва да бъде по-ниска от тази в Румъния - 90 евро.
Като икономист обаче ще кажа, че по този начин оскъпяваме най-ниско квалифицираната работна сила. Икономически не е доказано, че подходът трябва да бъде такъв. Защото един човек може и да не е прекрачил прага на училището, но държавата казва на работодателя, че ще му плаща минимум толкова.
- Как тогава нещо, което е икономически неблагоприятно, защото може да доведе и до прикриване на доходи в сивата икономика, може да е добро от социална гледна точка?
- Единият вариант е, че хората съществуват, за да функционира икономиката. А вторият е, че икономиката съществува, за да може хората да живеят, и то все по-добре. Ако една икономика не води до ръст на доходите, трудно можем да обясним на същите тези хора защо държавата така ласкаво се отнася към бизнеса, а се отнася неласкаво към тях. Все пак финалната цел е човекът, а не икономическата целесъобразност.
- Пленумът на БСП излезе с много и различни данъчни идеи - и за промяна в скалата за облагане на личните доходи с увеличение на ставката за най-високите, за чувствително увеличаване на минималната заплата, не сте се отказали от по-нататъшното намаляване на корпоративния данък... Кои от идеите е най-вероятно да станат реалност догодина?
- Предложенията са алтернативни варианти и трябва да се реши кой от тях е по-важен. Решението най-вероятно ще стане в рамките на тройната коалиция, но БСП изразява волята си. Независимо дали предложенията ще се реализират догодина или през следващите години от управлението.
Хубаво е да е ясно коя политическа сила към какво се стреми. Имахме парадоксални ситуации, при които в пленарна зала някои от коалиционните партньори отстояваха тези на левицата отпреди изборите, и изведнъж ние се оказахме в ролята на звяра, който охранява решенията на коалицията, което е ненормално.
- Какво конкретно имате предвид?
- Имам предвид ставките по закона за ДДС. БСП от много време отстояваше диференцирани ставки и направихме компромиса да се откажем от това заради единната коалиционна воля. Изведнъж бяхме изненадани, че в пленарна зала отделни народни представители, не цели парламентарни групи, в името на личната си популярност защитаваха други тези. Които на практика БСП, ако трябваше да изпълнява предизборните си обещания, трябваше да им ръкопляска и да ги подкрепи.
- Ще бъдат ли освободени реинвестициите от данък печалба?
- Хвърляме всички усилия, за да създадем най-благоприятен климат за инвестиции. Абсурдно е да правиш всичко възможно, за да привлечеш инвеститори и да им облагаш инвестицията с данък. Най-нормалното е да ги освободиш. Сериозен е аргументът, че това ще създаде затруднения на данъчната администрация. Но политиката не е за да създава комфорт на данъчната администрация, а за да постига определени резултати. Голяма част от мерките целят България да стане най-привлекателната дестинация за инвеститорите.
- Кой вариант е по-добър - да се намали общата ставка на корпоративния данък, или да се освободят реинвестициите?
- И двата варианта са привлекателни. Ако може да се намери решение и в двете посоки, това ще бъде добрият вариант. Личното ми мнение е, че няма сериозен аргумент, който да ни пречи да имаме най-нисък корпоративен данък от всички държави-членки на ЕС. Ирландия е с 12.5%. Ние спокойно можем да слезем под това ниво. Някои европейски държави изразяват негативизъм към такъв подход. ЕС обаче категорично се произнесе, че не може да има такива регулации, че данъчната политика е част от пазарната конкуренция и е абсурдно една държава от ЕС да иска от друга да си вдига ставките, за да има някаква вътрешна европейска солидарност.
- Каква е позицията на коалиционните ви партньори, кой от двата варианта предпочитат?
- Отново се лансира тезата за освобождаване на инвестициите от данък. И ДПС го лансира това, и в подписаното споразумение между трите партии го има. Друг е въпросът как практически ще бъде реализирано. Но това не бива да е проблем на политиците. Затова има администрация, която трябва да предлага конкретните механизми. На въпроса - как точно ще се реализира, - подчертавам, че парламентът не би трябвало да се интересува как точно ще става.
- Лансирахте и доста странна идея - покупки над 5000 лв. да не могат да се правят без платени данъци. Това изобщо осъществимо ли е?
- Отново е проблем на администриране. Защо да е неосъществима? Купуваш си нещо, което струва 5000 лв., и сега никой не те пита дали си платил данъците върху тях. Непрекъснато виждаме скрити зад тъмни очила лица и хора с вратове, които карат фантастично скъпи коли, без никой да задава въпроса откъде идват те. Опитайте се да си купите такава кола в Германия, Великобритания. В ЕС са му прозрачни не само екологията и чистотата на улиците, прозрачни са и доходите.
- Защо избрахте цифрата 5000 лв.?
- Гледайки реалностите в България, големите покупки са над 5000 лв. - това е кола, къща, луксозни стоки. Другото, с което живее всеки ден българинът, е под 5000 лв.
- Ще бъдат ли направени промени в законите в тази посока и в кои закони?
- Зависи от тройната коалиция.
- Тези идеи още не сте ги обсъждали с тях, така ли?
- Няма последователност първо да се прави пленум на тройната коалиция и после пленум на БСП. Трябва да се види и какъв ще бъде резултатът от изпълнението на бюджета. Засега преизпълнението на приходите показва, че очевидно има по-голям резерв за една гъвкава данъчна политика. Но да не забравяме, че 2007 г. ще е тежка във финансово отношение, защото европейските пари ще започнат да идват през 2008 г. Като се добави и вноската в европейския бюджет, това е година на европейско затягане на колана.
- Разумна ли е тогава стъпката необлагаемият минимум да се вдигне от 180 на 220 лв.?
- Увеличаването на минималната работна заплата оскъпява труда, а вдигането на необлагаемия минимум поевтинява труда. Това в икономически план е безспорно приемливо за бизнеса, подобрява конкурентоспособността. Пречките ще бъдат намалените приходи в бюджета. Но този риск ще се изчисли, като се види как вървят приходите през втората половина на тази година.
- Оповестихте и идеята една компания да управлява държавните дялове във всички фирми. Как си я представяте?
- Държавният дял в частично приватизираните или мажоритарно приватизираните предприятия трябва да се управлява от един орган. Сегашният подход на отраслово управление е по-скоро спомен от други времена, отколкото някакъв ефективен механизъм. Трябва да има орган, който да отговаря за това тази собственост да функционира ефективно и да носи приходи на държавата като на всеки собственик. А не като дойде една политическа сила на власт, да праща партизаните си в бордовете. Този орган трябва да решава кога определена собственост не му трябва и да я продава, кога да привлича частни капитали, кога да пуска част от акциите на борсата, за да преминем към пазарен принцип на управление на държавната собственост.
- Има ли вече политическо решение безмитните магазини да бъдат затворени, каквото е искането на ЕС?
- Не съм видял такова искане. Има писмо от администратор на ЕС, но ЕС не е Черни връх. Има такова виждане, но няма такава директива. На тази база България трябва да изходи от интересите си.
- И какви са интересите на България?
- Ще има изтласкване на дейност и на приходи към съседни държави и очевидно трябва да се балансира.
да не забравяме, че 2007 г. ще е тежка във финансово отношение, защото европейските пари ще започнат да идват през 2008 г.
еми другарю ше потърпите малко; догодина ше крадете само нашите пари, по-догодина и европейските