:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,752,709
Активни 542
Страници 9,176
За един ден 1,302,066
Интервю

Държавата не може да е ласкава само към бизнеса

Минимална заплата от 180 лв. ще има положителен социален ефект, но не е най-доброто от икономическа гледна точка, признава председателят на бюджетната комисия в парламента Петър Димитров
Снимка: Борислав Николов
Петър Димитров
-------------

Председателят на комисията по бюджет и финанси в сегашното Народно събрание Петър Димитров е роден на 27 януари 1949 г. в Клисура. Повече от десет години е депутат от БСП. Преподавател е в Икономически университет - Варна.

-------------



- Г-н Димитров, защо БСП избра точно този момент - в навечерието на предизборната президентска кампания, за да лансира данъчните си идеи за догодина?

- Моментът не е избиран специално, но е подходящ - измина една година, което е 1/4 от управлението. Предложенията са част от философията на евентуалния бъдещ бюджет. Тези въпроси бяха залегнали в плана на Висшия съвет на БСП и доколкото икономическата и социалната политика са базата на едно управление, поставянето им беше неизбежно.

- Коя е причината да предложите минималната работна заплата да се вдигне с 20 лв. - до 180 лв. за догодина? Първоначалните разчети бяха за 170 лв.?

- Като политик смятам, че не може непрекъснато да ни се напомня, че сме последни в Европа по доходи и да не си поставим цел да прескочим поне едно ниво и да минем от последни на предпоследни. Явно, че скоро няма да стигнем Германия по доходи, но защо минималната работна заплата в България трябва да бъде по-ниска от тази в Румъния - 90 евро.

Като икономист обаче ще кажа, че по този начин оскъпяваме най-ниско квалифицираната работна сила. Икономически не е доказано, че подходът трябва да бъде такъв. Защото един човек може и да не е прекрачил прага на училището, но държавата казва на работодателя, че ще му плаща минимум толкова.

- Как тогава нещо, което е икономически неблагоприятно, защото може да доведе и до прикриване на доходи в сивата икономика, може да е добро от социална гледна точка?

- Единият вариант е, че хората съществуват, за да функционира икономиката. А вторият е, че икономиката съществува, за да може хората да живеят, и то все по-добре. Ако една икономика не води до ръст на доходите, трудно можем да обясним на същите тези хора защо държавата така ласкаво се отнася към бизнеса, а се отнася неласкаво към тях. Все пак финалната цел е човекът, а не икономическата целесъобразност.

- Пленумът на БСП излезе с много и различни данъчни идеи - и за промяна в скалата за облагане на личните доходи с увеличение на ставката за най-високите, за чувствително увеличаване на минималната заплата, не сте се отказали от по-нататъшното намаляване на корпоративния данък... Кои от идеите е най-вероятно да станат реалност догодина?

- Предложенията са алтернативни варианти и трябва да се реши кой от тях е по-важен. Решението най-вероятно ще стане в рамките на тройната коалиция, но БСП изразява волята си. Независимо дали предложенията ще се реализират догодина или през следващите години от управлението.

Хубаво е да е ясно коя политическа сила към какво се стреми. Имахме парадоксални ситуации, при които в пленарна зала някои от коалиционните партньори отстояваха тези на левицата отпреди изборите, и изведнъж ние се оказахме в ролята на звяра, който охранява решенията на коалицията, което е ненормално.

- Какво конкретно имате предвид?

- Имам предвид ставките по закона за ДДС. БСП от много време отстояваше диференцирани ставки и направихме компромиса да се откажем от това заради единната коалиционна воля. Изведнъж бяхме изненадани, че в пленарна зала отделни народни представители, не цели парламентарни групи, в името на личната си популярност защитаваха други тези. Които на практика БСП, ако трябваше да изпълнява предизборните си обещания, трябваше да им ръкопляска и да ги подкрепи.

- Ще бъдат ли освободени реинвестициите от данък печалба?

- Хвърляме всички усилия, за да създадем най-благоприятен климат за инвестиции. Абсурдно е да правиш всичко възможно, за да привлечеш инвеститори и да им облагаш инвестицията с данък. Най-нормалното е да ги освободиш. Сериозен е аргументът, че това ще създаде затруднения на данъчната администрация. Но политиката не е за да създава комфорт на данъчната администрация, а за да постига определени резултати. Голяма част от мерките целят България да стане най-привлекателната дестинация за инвеститорите.

- Кой вариант е по-добър - да се намали общата ставка на корпоративния данък, или да се освободят реинвестициите?

- И двата варианта са привлекателни. Ако може да се намери решение и в двете посоки, това ще бъде добрият вариант. Личното ми мнение е, че няма сериозен аргумент, който да ни пречи да имаме най-нисък корпоративен данък от всички държави-членки на ЕС. Ирландия е с 12.5%. Ние спокойно можем да слезем под това ниво. Някои европейски държави изразяват негативизъм към такъв подход. ЕС обаче категорично се произнесе, че не може да има такива регулации, че данъчната политика е част от пазарната конкуренция и е абсурдно една държава от ЕС да иска от друга да си вдига ставките, за да има някаква вътрешна европейска солидарност.

- Каква е позицията на коалиционните ви партньори, кой от двата варианта предпочитат?

- Отново се лансира тезата за освобождаване на инвестициите от данък. И ДПС го лансира това, и в подписаното споразумение между трите партии го има. Друг е въпросът как практически ще бъде реализирано. Но това не бива да е проблем на политиците. Затова има администрация, която трябва да предлага конкретните механизми. На въпроса - как точно ще се реализира, - подчертавам, че парламентът не би трябвало да се интересува как точно ще става.

- Лансирахте и доста странна идея - покупки над 5000 лв. да не могат да се правят без платени данъци. Това изобщо осъществимо ли е?

- Отново е проблем на администриране. Защо да е неосъществима? Купуваш си нещо, което струва 5000 лв., и сега никой не те пита дали си платил данъците върху тях. Непрекъснато виждаме скрити зад тъмни очила лица и хора с вратове, които карат фантастично скъпи коли, без никой да задава въпроса откъде идват те. Опитайте се да си купите такава кола в Германия, Великобритания. В ЕС са му прозрачни не само екологията и чистотата на улиците, прозрачни са и доходите.

- Защо избрахте цифрата 5000 лв.?

- Гледайки реалностите в България, големите покупки са над 5000 лв. - това е кола, къща, луксозни стоки. Другото, с което живее всеки ден българинът, е под 5000 лв.

- Ще бъдат ли направени промени в законите в тази посока и в кои закони?

- Зависи от тройната коалиция.

- Тези идеи още не сте ги обсъждали с тях, така ли?

- Няма последователност първо да се прави пленум на тройната коалиция и после пленум на БСП. Трябва да се види и какъв ще бъде резултатът от изпълнението на бюджета. Засега преизпълнението на приходите показва, че очевидно има по-голям резерв за една гъвкава данъчна политика. Но да не забравяме, че 2007 г. ще е тежка във финансово отношение, защото европейските пари ще започнат да идват през 2008 г. Като се добави и вноската в европейския бюджет, това е година на европейско затягане на колана.

- Разумна ли е тогава стъпката необлагаемият минимум да се вдигне от 180 на 220 лв.?

- Увеличаването на минималната работна заплата оскъпява труда, а вдигането на необлагаемия минимум поевтинява труда. Това в икономически план е безспорно приемливо за бизнеса, подобрява конкурентоспособността. Пречките ще бъдат намалените приходи в бюджета. Но този риск ще се изчисли, като се види как вървят приходите през втората половина на тази година.

- Оповестихте и идеята една компания да управлява държавните дялове във всички фирми. Как си я представяте?

- Държавният дял в частично приватизираните или мажоритарно приватизираните предприятия трябва да се управлява от един орган. Сегашният подход на отраслово управление е по-скоро спомен от други времена, отколкото някакъв ефективен механизъм. Трябва да има орган, който да отговаря за това тази собственост да функционира ефективно и да носи приходи на държавата като на всеки собственик. А не като дойде една политическа сила на власт, да праща партизаните си в бордовете. Този орган трябва да решава кога определена собственост не му трябва и да я продава, кога да привлича частни капитали, кога да пуска част от акциите на борсата, за да преминем към пазарен принцип на управление на държавната собственост.

- Има ли вече политическо решение безмитните магазини да бъдат затворени, каквото е искането на ЕС?

- Не съм видял такова искане. Има писмо от администратор на ЕС, но ЕС не е Черни връх. Има такова виждане, но няма такава директива. На тази база България трябва да изходи от интересите си.

- И какви са интересите на България?

- Ще има изтласкване на дейност и на приходи към съседни държави и очевидно трябва да се балансира.
27
2512
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
27
 Видими 
31 Август 2006 00:31
да не забравяме, че 2007 г. ще е тежка във финансово отношение, защото европейските пари ще започнат да идват през 2008 г.

еми другарю ше потърпите малко; догодина ше крадете само нашите пари, по-догодина и европейските
31 Август 2006 01:08
А бе този не уби ли с колата си невинен човек на пътя? Ако да защо не е в затвора?
31 Август 2006 02:24
"Икономист" от БСП е визитна картичка за простотия и невежество!
А и "преподавател"!?
31 Август 2006 07:00
Тъмно пиво, друг уби човека, ама и тоз е за затвора

__________________________________________
кликай: аз пия от линка кръвчица, ти се включваш в игрица ...още... тук
31 Август 2006 08:01
Пустите Клисурци станали Московци, а Пангюрци - Донски казаци
31 Август 2006 10:02
Държавата не може да е ласкава само към бизнеса

Бизнесът в България е само мафиотски, следователно човека казва
Държавата не може да е ласкава само към мафията

Минимална заплата от 180 лв. ще има положителен социален ефект, но не е най-доброто от икономическа гледна точка

Тук е точно обратното - минимална работна заплата от 180 лева има негативен социален ефект, прекалено е ниска. Гърция, която много изостава по доходи в ЕС има МРЗ от 900 евро. Другото твърдение в подзаглавието - "не е най-доброто от икономическа гледна точка" е много спорно, като се започне от това що е икономическа гледна точка, но ако приеме, че това е гледната точка на мафиотите/бизнеса/, пак не е вярно, защото толкова ниско заплащане демотивира работещите, демотивира мафиотите/бизнеса/ да развиват производството и означава липса на търсене на стоките на пазара, поради ниска покупателна способност. За да бъдат бизнесмениет, па били те и мафиоти, да развиват бизнеса, трябва труда да е много скъп, иначе ако е евтин виждаме какво става сега.
31 Август 2006 10:05
Държавата не може да лъска само бастуна



__________________________________________
кликай: аз пия от линка кръвчица, ти се включваш в игрица ...още... тук
31 Август 2006 10:28
Как може да се твърди, че държавата е ласкава към бизнеса, когато:
- да регистрираш фирма отнема средно един месец
- общото данъчно бреме е 34% от БВП (за 2005)
- осигурителното бреме се поема на 70% от работодателя
- съществува МРЗ, която икономически доказано е вредна и неефективна за пазара на труда

П.С. думите "икономист" и "БСП" по отделно имат смисъл (поне за първата това е сигурно), но заедно будят само смях и недоумение.
31 Август 2006 11:24
Човека бил преподавател в Икономически университет.
Представяте ли си?
Точно те, които разкатаха мамата на държавата в продължение на толкова години, точно те ще подготвят кадри.
Егати държавата. Това е все едно примерно през 1956 г. в Германия да преподава някой от националсоциалистическата партия. Без думи.
31 Август 2006 12:08
МНЕНИЯ


Стоян Александров : Луда идея на луди хора
Това е луда идея на луди хора. Друго нямам какво да добавя.


Финансистът Емил Хърсев: Това е ход, който може да съсипе икономиката
Опитът да се въведе по-висока ставка за облагане на доходите на богатите хора е едно недоразумение, което няма как да мине. Още повече, че по този въпрос има съществени различия между тройната коалиция.Подкрепям изцяло позицията на Милен Велчев, че евентуално увеличение на данъчното бреме е ход, който може да съсипе както бюджета, така и икономиката ни. Защото в БСП не правят дори разграничение между мениджъра и индустриалеца, например. Първият е наемен работник и потребител, докато вторият създава национален капитал. Затова според мен, ако безумната идея за данъка върху доходите на богатите на крайно левите в БСП се осъществи, индустриалецът ще се превърне в потребител.


Финансовият експерт Йосиф Аврамов : Опит да се мобилизира левият електорат преди изборите
Идеята на лявото крило в БСП за въвеждане на по-високи ставки върху доходите на по-богатите хора няма да има почти никакъв фискален ефект върху бюджета. Причината е, че с доходи над 1400 лева са предимно мениджъри и банкови служители , които не са повече от няколко хиляди души. Предложението за въвеждането на по-високите ставки е на Янаки Стоилов, то на практика цели да се мобилизират най-бедните слоеве сред левия електорат за президентските избори - безработни, пенсионери, млади семейства.


Повече в МОНИТОР: Натиснете тук
31 Август 2006 12:41
Ще се пръсна от безсилие пред наглата и самодоволна муцуна на този ДУМБАЗ, наричан за по-кратко икономист от БСП! Къде живеят тези типове и къде живеем НИЕ? 180 лв. МРЗ му били множко, като се има предвид, че такава заплата получават повече от една трета от заетите. Как тези хора живеят с тези пари за мене е мистерия. В моето семейство толкова пари влизат за 2 дни и живеем определено скромно. Нямаме собствено жилище, караме 16-год. джонка(една), ходим на курорт, ама на квартира, не хотел all inclusive. А на него му били множко 180 на месец, сиреч няма да останат за крадене достатъчно за такива като него. Но какво значи достатъчно и колко може да им бъде достатъчно на такива като този? Да им го дадем, че да сиходят и да ни оставят да дишаме! Или пък да хванем някоя неокастрена...
31 Август 2006 12:55
"Човека бил преподавател в Икономически университет."
Споко, кадрите се подготвят въпреки преподаватели като тоя.
31 Август 2006 13:16

Ниското заплащане на труда може да има положителен ефект за развитието на икономиката само за много кратък период - година, две, в особени случаи до 5 години, по-продължителното му прилагане както сега е в България, води до такова състояние на икономиката, каквото е в България - ниска ефективност на труда, нисък БВП на човек от населението, стимул към неефективния ръчен труд и свиване на вътрешния пазар, поради неплатежоспособното търсене. Затова, ако искаме иконимиката ни да започне най-накрая да се развива, крайно време е държавата да се намеси по отношение на рязкото вдигане на нивото на заплащане. Дали ще е с МРЗ, дали ще е по-други начини, затова е държава, за да осигури поне малко по-сносен живот на гражданите си и да създава условия за по-добро развитие на икономиката.
31 Август 2006 13:21
Чичето правилно е отбелязал:


... Как тези хора живеят с тези пари за мене е мистерия. В моето семейство толкова пари влизат за 2 дни и живеем определено скромно. Нямаме собствено жилище, караме 16-год. джонка(една), ходим на курорт, ама на квартира, не хотел all inclusive...


Моят отговор е че разкритието на мистерията се крие в дебрите на т.нар. "сенчеста икономика". За последните 2-3 години след въведената задължителна регистрация на трудовите договори, след плавното понижение на преките данъци и осигуровките тя аха-аха да излезе "на светло", но другарите от БСП, окрилени от характерния за тях предизборен популизъм отново са готови да оплескат пейзажа...

И всичко това в името на една "измислена институция", без реална власт, работеща и грижеща се повече за своя "виртуален" рейтинг и своето преизбиране (???) отколкото за реалните проблеми и интереси на обществото... Една паразитираща институция, пряко избирана от народа, живееща на гърба на същия този народ, свързана с огромни, неоправдани разходи и периодично "захранваща го" с популистки послания...
31 Август 2006 13:27
Aко 1/3 от работещите получаваха наистина МРЗ - щяха ли във Варна в последно време да бъдат направо задръстени улиците от колите? Значи сивата икономика преобладава над реалната, от там и данъците, и заплатите и т.н. и т.п. ?!
Освен това допитванията показват, че поголовно хората са против облагането на "високите" доходи над 1400 лв с по-голям данък, значи всички тези хора наистина взимат над 1400 лв, макар и официално са или безработни, или получават 160 лв....
31 Август 2006 13:32
XYZxyz, прощавай, ама си писал пълни глупости. Не производителността на труда е пряка функция на работната заплата, а тъкмо обратното- възнаграждението трябва да се определя от производителността. Истината е, че в България липсва квалифицирана работна ръка, за една позиция се пускат обяви с месеци, трупат се сивита на некъдърници и в крайна сметка или се докарва някой чужденец тук, или (в повечето случаи) се взема някой неподготвен, просто защото няма кой да върши работата. На такива хора как да се плаща много?
Да се намесва държавата в определяне на доходите е най-голямата глупост на този свят. Това е прогнил комунистически метод, който има крайно негативни последици върху пазара - единственият регулатор на отношенията работодател-работник.
31 Август 2006 13:40
Освен това допитванията показват, че поголовно хората са против облагането на "високите" доходи над 1400 лв с по-голям данък, значи всички тези хора наистина взимат над 1400 лв, макар и официално са или безработни, или получават 160 лв....

Каква дълбочина на мисълта - поголовно хората били за нещо си, а как го разбра? Щото тези, които познавам и взимат по 200-300 лева, са за това увеличениа, даже считата, че е малко. А за гениалното умозаключение, че видите ли щом били против/което е много спорно/, значи те взимат над 1400 лева, просто нямам думи.
31 Август 2006 13:40
Има азбучни истини - част от държавата са данъците. На всички ни се иска да са по-малки или да ги няма, но примерно ако се премахне изобщо ДОД, премахнат се и вноските за социалното и здравното осигуряване, тогава какво? Ще има ли държава или не. После да не мислите, че средствата, които един работодател плаща за един работник, при премахването на тези данъци и осигуровки, работодателя ще му ги даде като заплата - нищо подобно, сумата на заплата ще си остане същата, ако не и по-малка. Това са си чисто популистки разсъждения. Данъци трябва да има, а сега те са неоправдано високи за мизерните доходи и неоправдано ниски за високите доходи.
31 Август 2006 13:48
STARSHI,
според мен това за кой е писал глупсоти е точно обратното.
Заплащане и производителност трябва да вървят заедно. Много погрешно е да се мисли, че заплащането е пряка функция на производителността, когато те очевидно си влияят едно на друго. После не може вечно да се чака с ниска заплата, при която работодателя няма интерес да въвежда нови технологии и технологично да осигури по-висока производителност на труда. В момента от 16-17 години, мафиотите нямат интерес да развиват технологиите, поради безумно ниското заплащане. В България главния проблем идва от факта, че бизнесмени станаха мутрите и останалите мафиоти с мутренския си начин на мислене - граби сега колкото можеш повече и за утре не мисли. От това последва и мизерното заплащане, от това се получи разсипването на цялата ни икономика.
31 Август 2006 14:02
Тъй, с първата част по съм склонен да се съглася.Само че производителността на труда далеч не се влияе само от въвеждането на нови технологии, а от образование, квалификация, опит и т.н. И ти предлагаш да се намеси държавата - браво много умно.
31 Август 2006 14:49
А твойто както гледам е далеч по-умно. Примерно човек с две висши образования, с опит, с желание, но понеже вече за такива няма работа, работи като общ работник. Такива технологии се прилагат сега в България - за най-ниско квалифициран труд, иначе човека си има всичко за нормална като за Европа технология на работа, но ти му предлагаш ниско заплащане и общ работник. В крайна сметка това се получава според това, което си написал.
31 Август 2006 15:11
Много си загубен, човече, ти ако виждаш зелени жирафи навсякъде, какъв смисъл има да продължавам да пиша.
31 Август 2006 15:14
starshi, ти спорил ли си с чукча? Ами честито!
Производителността функция на заплащането Не за първи път сме огряни от щастието да се докоснем до тази нова теория.
31 Август 2006 15:19
В случая лъстивата дума ласки заменя грубото, нецензурно е*ане.
31 Август 2006 15:22

Ще се опитам да ти го обясня простичко като за фатмак.
В икономиката нещата са доста сложно свързани и не са за всеки. Практиката е наложила някакви стереотипи на поведение, които обаче са били верни при други условия, а сега механично пак се прилагат от хора не виждащи по-далеч от носа си. Главната цел трябва да бъде колкото се може по-съвременни технологии на работа и покрай тази цел има куп други условия. Едно от най-важните неща, за да бъде накаран човека с пари да ги влага в нещо съвременно, а не в технологии от преди 50-100 години, е именно по-високата цена на труда. Сега какво се получава - мутрата иска да печели днес и не влага средства в нещо, което няма много бърза възвращаемост, поне за момента. Затова и досега най-масово се строяха хотели по курортите, но мутрата си няма и на идея, че хотела не е достатъчен и това започна да се вижда, даже и от тях.
31 Август 2006 17:27
100% кристално чист популизъм марка БСП


Истината е, че тия от БСП въобще не ги е еня ни за "бедните", а още по-малко за нас - "средната класа", защото с месечен доход от порядъка на 1400 - 1500 лв. трудно някой би се нарекъл "богат". С тези пари единствено можеш да преживяваш някак си. Както правилно отбеляза Чичата - с кола, ама стара трошка, с почивка, ама в България и на квартира, а не в хотел или в чужбина, с ограничаване от страна на дрехи, обувки и разреждане на "културните мероприятия" от сорта на кино, театър и пр. С износване на старите дрехи от по-голямото дете и търговия със стари учебници... И още и още.


Когато наближат избори те по традиция започват да облъчват бедния си и заблуден избирател с популистки послания, като това за 20% увеличение на заплатите, "ревизия" на сделките на предишното правителство, премахване на валутния борд, национализация на т.нар. "царски имоти", незабавно (до края на годината) изтегляне на войниците от "Х", закриване на полигона в Змеево, увеличаване на данъците за "богатите" и пр. дивотии. И то при положение, че бюджетът е в хроничен излишък от милиарди левове... Да увелечаваш данъчното бреме на "средната класа", да наказваш двигателя на БВП, за това че потребява и така формира излишък... Това на нищо не прилича. Ами ако утре се появи дефицит, че те тогава ще ни обложат с още по-големи налози...


Другарят Димитров обаче забравя, че България от 1 януари 2007 става член на Европейския съюз, а не на Съветския съюз. И за разлика от СССР в ЕС движението на човешките ресурси е свободно...

Редактирано от - DILBER TANAS на 31/08/2006 г/ 17:29:04

31 Август 2006 20:23
Дилбер Танас,
Увеличаването на преките данъци, т.е. да обремениш по-богатия, за да дадеш на по-бедния, е една отживелица, претърпяла доста полемични борби в последните години. Тогава, а и сега доста се спори, дали увеливането на тези налози не води до накърняване и ощетяване интересите именно на тези, които произвеждат БВП, вместо те да бъдат насърчавани с по-облекчен данъчен режим и да се търсят други способи за по-добра събираемост на вземанията към републиканския бюджет. На практика самата идея за увеличаване бремето на преките данъци всъщност има ефекта на бумеранга, защото вместо да се подобри събираемостта на данъците, се наблюдава обратният процес -разширяване на сивия сектор, оттам по-ниска събираемост на вземанията и по-малко пари за социално-слабите. Отделен е и въпросът, че една подобна рестиктивна мярка ще отдръпне чуждестранните инвеститори, които идват в България именно и само заради по-облекчената данъчна политика, но не и заради нейната либералност и флексабилност - насока, в която повече си заслужава да се работи, според мен.

Редактирано от - gtch на 31/08/2006 г/ 20:26:16

Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД