Пешките и офицерите в сладкия бизнес с ремонта на пътищата вече са на линия в очакване на големите европейски пари. Най-малкото до Нова година промени в шахматната дъска на бранша няма да има, прогнозираха пред "Сега" източници, близки до Изпълнителна агенция "Пътища".
Въпрос на дни или дори часове е да бъде оповестено официално, че сегашният началник на пътната агенция Веселин Георгиев ще застане начело на новосъздадения фонд "Републиканска пътна инфраструктура", който ще се дирижира от трима министри - на финансите, на транспорта и на регионалното развитие. Трансформацията на шапката в пътния сектор роди и версията, че предстои и пренареждане на фигурите в бранша. Със запазването на пътния шеф обаче не се очертават сериозни промени и очевидно статуквото ще се запази.
Към днешна дата основните играчи са четири големи групи, които вече са си разделили обществените поръчки за ремонт на пътищата в България. Фирмите, гравитиращи около бизнесмена Васил Божков, печелят най-много обекти в регионите Враца, Монтана, Ловеч и централна България. Близки до сегашния пътен шеф компании са превзели зоната около Сливен и Нова Загора. Варненска групировка, която се свързва с един от бившите пътни началници Велико Желев, освен в морската столица печели обекти и в Североизточна България. В региона на Стара Загора, а напоследък и около Родопите най-дейни са фирмите около доцента от УАСГ Николай Михайлов, за когото се смята, че се ползва с протекции от президентската институция.
Новата империя
Относително нов, но доста мощен играч се намеси в пътностроителния сектор през тази година. И по всичко изглежда, че позициите на строителните фирми около собственика на "Нове холдинг" Васил Божков тепърва ще се затвърждават. В момента групата държи около 30 на сто от пазара и печели приблизително около половината от поръчките на пътните обекти, които се разпределят в шестте региона на страната.
Началото беше поставено с "Мостстрой" АД, чийто мажоритарен собственик е "Бургаски корабостроителници". Голяма част от собствеността в "Бургаски корабостроителници" се свързва с Васил Божков, въпреки че официално той няма регистрирано участие във фирмата. В ръководството на корабостроителниците обаче е Антони Наумов, който участва в "Трансимпекс", "Йорсет холдингс" и др.
В края на миналата година "Бургаски корабостроителници" придоби 69.17% от капитала на "Холдингово дружество Пътища"-София. В началото на тази година холдинговото дружество продаде 24% от акциите на "Вабо хит" ООД, която е 100% собственост на Васил Божков. "Пътища"-София притежава между 60 и 100% в множество пътностроителни фирми като "Бургаспътстрой", "Видапътстрой", "Пътно поддържане" във Враца, Монтана, Севлиево, Ябланица и Оряхово. Холдингът участва също в консорциум "Виа Севт Бг", "Пътинженеринг М"-Монтана и "Пътстрой"-Ловеч.
Друг нов играч, който мощно навлиза в пътния сектор, е австрийската "Алпине Майредер". Тя спечели търга на пътната агенция за ремонт на отсечката Калотина - София по програма "Транзитни пътища 4". Преди време името на компанията беше замесено с ДПС, след като депутатът Камен Костадинов обяви, че движението е лобирало за проекта хидровъзел "Цанков камък", който се строи от австрийската фирма. Според търговските регистри 51% в "Алпине България" държи австрийската фирма, а останалите 49% са на "Бългериън Еко Проджектс". Втората фирма притежава 86% от "Минстрой холдинг" - бивша фирма от структурата на "Мултигруп", ръководена от бившия вицепрезидент на групировката Николай Вълканов.
Лобито на пътните босове
Компаниите, близки до настоящи или бивши пътни началници, рядко са оставали без работа въпреки смяната на правителствата.
Увеличеният обем на поръчките за пътните фирми от региона на Сливен и Нова Загора няма как да не бъде свързан с настоящия шеф на агенцията Веселин Георгиев. Част от СV-то на Георгиев е формирано в "Биндер"-Сливен. По думите на пътни инженери обаче това е само "черешката на тортата". Сериозният бекграунд на практика е "Тера груп". Ключов играч в групата е Динко Пенев, близък до регионалния министър Асен Гагаузов. При първото пресяване на пътните началници в края на миналата година Пенев беше една от възможните номинации. Освен пътностроителни компании с Пенев се свързват и дружества за отглеждане на свине, птици и т.н.
Сегашният шеф на пътищата Веселин Георгиев няколко години е трупал опит и във фирмите за инертни материали, свързани с новозагорския кръг. След влизането му във властта мястото в частния бизнес заема неговият брат Емил.
В новозагорския кръг попада и небезизвестният птицевъд Иван Ангелов, собственик на "Градус". Заедно с Динко Пенев той участва в "Югоизточен холдинг" АД, Нова Загора.
Варненските пътностроителни фирми, с които е свързан предишният шеф на агенция "Пътища" Велико Желев, също продължават да пазят добри позиции. След като оваканти мястото в ИАП, Желев стана съветник по пътните въпроси на регионалния министър Гагаузов. Ключова фигура във варненския кръг се явява Росен Колелиев, който е съдружник в няколко пътни фирми с Ангел Дерменджиев и Пламен Стилиянов. Те от своя страна са имали бизнес отношения с Велико Желев. Дерменджиев все още е съдружник с Мая Желева (бивша съпруга на Велико Желев) във варненските "Хидрострой" и "Виа строй".
Шлагерни мотиви
Фактор, но не какъвто беше допреди година, остава доцентът от Университета за архитектура, строителство и геодезия Николай Михайлов. Според запознати Михайлов се ползва с подкрепа на високо ниво от президентската институция. Доминираните от него фирми са от холдинга "Трейс" - водещата компания в консорциума, който строи отсечката Оризово - Стара Загора от магистрала "Тракия". Михайлов обаче позагуби позиции след подялбата на бизнеса между него и съпругата му.
С традиционно добри позиции и поръчки в пътното строителство от години насам е шуменската "Автомагистрали Черно море". 40% от нея се държат от Димо Димов, който се смята за близък до зам.-председателя и главен секретар на БСП Димитър Дъбов. От години фирмата строи отсечката Каспичан - Шумен по магистрала "Хемус".
Силен фактор в пътното строителство остават и пътните фирми около "Главболгарстрой" - като "ГБС - инфраструктурно строителство" с мажоритарен собственик "Главболгарстрой" и "Автомагистрали Хемус".
Част от тези играчи удържат с променлив успех, но от години позициите си в бранша. Други навлязоха напоследък, завземайки територии. На този етап изглежда, че драматични обрати между тях не се очертават. И вече е ясно кой и как си трасира пътя към големите пари от европейските фондове.
-----
Примамката
Открай време интересът към пътния сектор е обясним. По-голямата част от шосетата в България са в окаяно състояние. Инвестициите са неизбежни, а поръчките - нескончаеми. В същото време контролът по оползотворяването на средствата е далеч от необходимата критичност към качеството и сроковете на изпълнение.
2007 г. обаче се очертава като вододелна за мнозина в сектора. Причината е, че след приемането на България в ЕС средствата, които ще се отпускат от европейските фондове за пътищата, ще нараснат значително. На практика в шосетата ще се налеят най-много от договорените пари за инфраструктура.
Само през първите седем години след приемането на страната ни в европейското семейство България ще получи около 6 млрд. евро от структурните фондове и от Кохезионния фонд. Магистралите и първокласните пътища ще се финансират от Кохезионния фонд. Със средства от структурните фондове ще се изграждат второкласните и третокласните шосета.
Извън тези пари за четвъртокласните пътища, които от няколко години се стопанисват от общините, е предвидено финансиране по линия на земеделските мерки.
По оценка на Евросъюза на България са необходими около 5.5 млрд. евро, за да приведе транспортната си инфраструктура към европейските стандарти. Приблизително половината от сумата следва да бъде инвестирана в пътища.
|
|