:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,753,138
Активни 515
Страници 9,605
За един ден 1,302,066
ОБРАТ

Новото икономическо чудо в Европа

Растежът в еврозоната се увеличава по-бързо от предвиденото и създава повече работни места, отколкото САЩ.
Снимка: Ройтерс
Европейците харчат напоследък много повече пари и изместиха от първото място американците като най-големи потребители. На снимката - търговският център на централната гара в Лайпциг е изпълнен с клиенти. Продажбите в Германия бележат рекорден ръст за последните 5 години. Бумът се дължи и на предстоящото увеличение на ДДС с 3% от 1 януари.
Ако посетите големи немски градове като Мюнхен и Франкфурт или направите обиколка по река Рейн, навсякъде ще видите едно и също нещо - бум на строежите на нови сгради. Немците строят всичко - от офис сгради до нови фабрики. За първи път от средата на 90-те години на миналия век в страната отново има мощно строителство, което е признак за икономически растеж. Той настъпва след години на стагнация и криза. "Индустрията отново инвестира в Германия", смята Хайнрих Вайц, анализатор в най-голямата компания за недвижими имоти ХДБ.

Тази тенденция може да се определи като малко чудо, което отбелязва завръщането на мощта на еврозоната. Това е най-големият й растеж от шест години, който само през последните четири месеца бе почти 1%, изпреварвайки темповете на САЩ, Великобритания и Япония. Според анализатори еврозоната ще достигне ръст от 2,5 % тази година в сравнение с растеж от 1,3% през 2005 г. Нещо повече, "бавната" Европа създава в момента по-бързо работни места, отколкото САЩ. Франция и Германия са лидери в тази област, особено през пролетта и лятото.

В същото време идват сигнали за изоставането на американската икономика. Американците вече не са на първо място сред потребителите на стоки в света. "Виждам здравословна промяна", казва Кенет Рогоф, икономист от Харвард. "Толкова време САЩ бяха двигателят на световната икономика и сега, когато изостават, имаме Япония с нейния голям растеж, и Европа, която показва много добри резултати през последните години. Засега това е изненада всички", допълва експертът.

Още по-впечатляващи от числата са причините, които стоят зад тази нова тенденция. За пръв път от години не само европейските компании увеличават икономическия си прираст, но и



самите потребители харчат повече пари



Това става благодарение на ниския лихвен процент и намаляващата безработица. Увеличава се потреблението, намаляват спестяванията и за първи път от години европейците пълнят магазините. Това значи стимулиране на инвестициите - от продажбите на дребно до големите вериги магазини на едро.

Разбира се, големият въпрос е: "Колко ще продължи подемът?" Отговорът, както винаги, зависи от Германия. Икономистите предричат растеж от около 2,2 % тази година, което е 2 пъти повече от миналата. Откакто Германия се превърна в най-големия вносител от страните-членки на ЕС, това е добра новина за всички - от шефовете на италианските автомобилни заводи до френските доставчици на луксозни стоки. Растежът например доведе до увеличаване на продажбите на телевизори с плоски екрани и бира по време на световното първенство по футбол в Германия. Също така има и признаци за съществени промени, които ще помогнат за увеличаване на потребителското търсене. Сред причините е и намаляване на равнището на спестяванията на германците от 10,7% в четвъртото тримесечие на 2005 г. до 10,4% сега. "Намалели са страховете на хората, че могат да загубят работата си в сравнение с последните 2 години, и затова те вече нямат особено желание да спестяват за черни дни", обяснява икономистът Холгер Шмидинг от Бенк ъф Америка.

Този нов оптимизъм се дължи на сериозни усилия. Германските профсъюзи сключиха споразумения, които позволяват на бизнеса да запази повече работни места в страната. Във Франция



по-гъвкавото трудово законодателство дава реални резултати:



нов закон позволява на компаниите с по-малко от 10 работници да уволняват служителите си по свое усмотрение само през първите две години след назначението им, освен това бяха увеличени заплатите в малките фирми. "Дори и неуспешният опит да се въведат нови временни трудови договори за младите работници имаше позитивно влияние", обяснява икономистът Ерик Чейни от "Морган Стенли". "Всички разговори в кафенетата, във фирмите и в домовете се въртяха около пазара на труда", допълва той. "Това е нещо ново. Имаше истински дебат за това, че нещата не могат да продължават както в миналото."

Мнението на европейските централни банкери помогна дебатът да протече малко по-лесно. Докато Европа продължава да се радва на задоволителния растеж с ниска инфлация, САЩ са заплашени от нарастваща инфлация и по-бавен растеж. Спадът в сектора на недвижимите имоти вероятно ще дръпне надолу икономиката. Много наблюдатели очакват дори рецесия, през 2007 г.

Това обаче не значи, че 2007 г. няма да бъде трудна за Европа. Нарасналите заплати, по-силното евро и финансовата стагнация ще влияят върху икономиката в еврозоната. Влияние ще окаже и увеличението на ДДС с 3% в Германия, което цели намаляване на дефицита и е част от най-голямото увеличаване на данъците в страната след Втората световна война. Повечето експерти са на мнение, че растежът ще се забави до края на 2007 г., особено след като германският индекс ZEW падна миналата седмица до най-ниското си ниво за последните 5 години. Много неща зависят и от това дали Европа ще продължи с реформите. Сигналите са противоречиви.
50
4586
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
50
 Видими 
30 Август 2006 22:53
И тук ще падне големо газпикане като под Димитрий.



Кракатау, ти кво ше каеш за статията...?
30 Август 2006 23:12
Спокойно, след малко форин експертите ше се върнат at home, ше ударят по едно кайве негърска пот и ше разобличат недоносчето „нюзуик”..
30 Август 2006 23:13
не не, не може Европа да е пред САЩанците (по П39)

защото, факт е че САЩ са безспорен лидер в икономиката, науката, строителството, скотовъдството, компютърните технологии, количеството ползвана тоалетна хартия за година на глава от населението, селското стопанство, програмирането, рекламата, киното, престъпността, военната промишленост, текстилната промишленост, тежката промишленост, екологията (!), затлъстяването, бързото хранене, е*ането, хип-хопът, негърските гета, инфраструктурата, ср*нето, идиотите на глава от населението, е/имигрантите, мъдреците
30 Август 2006 23:32
За съжаление Европа е в застой!
Статията е лъжлив карпеж от изказвания и факти взети out of context!
Цитат тук цитат там!Лош превод навсякъде!
А сравняване на все още географическото понятие Европа с хомогенна страна като Америка е стриктно за дебили!
Най богатата страна в света, Люксембург, е в Европа.В Европа са България и Албания!

30 Август 2006 23:45
"Според анализатори еврозоната ще достигне ръст от 2, 5 % тази година"
2, 5% не е растеж на "стопанско чудо"!
"Чyдото" е че такава неграмотна статия се публикува!
30 Август 2006 23:47
Факт е, че поскъпването на долара трая само докато растяха лихвите.Ето, че той пак се връща към нивата от началото на 2005-а.И после, колкото и странно да изглежда, водещ там беше пазара на жилищата и сега този мехуре на път да се спука.Относително спрямо щатите Европа наистина в момента е добре.
30 Август 2006 23:50
За сведение на някои хора, САЩ и ЕС не са във война, а все още са съюзници и икономически партньори. Много от бизнеса в ЕС се върти с американски капитали и обратно. Така, че ние всички трябва да сме заинтересувани от добро развитие и на двете места. САЩ все още е безспорен икономически лидер, но им тежат разходите от войната в Ирак. Европа има да прави още много реформи за да достигне американската динамика. Нека не забравяме, че САЩ е основен гарант за сигурността на Европа, иначе даже и в Лисабон ще играят казачок. Факт, който много хора забравят. Аз лично ще се радвам, ако ЕС просперира, защото това ще бъде добре и за БГ.
31 Август 2006 00:09
FL
По-голяма тъпня скоро не бях чел. Германия, Германия, ....... е в момента много зле. Безработицата паднала....... от 10, 9% на 10, 4%???
В същото време броят ха хората които работят на половин работен ден се е увеличил 5 пъти за сметка на тези които работят целодневно. Всички строежи за които се споменава по-горе са на големите банки и застраховки. Средната класа е на изчезване.
31 Август 2006 00:15
Пи4ове, не се коркайте--тази статия в Newsweek е за вътрешнополити4еска употреба: демократите се опитват да раз4истят пътя си към президентските избори. Не се хващайте на нищо, което хвали Европа едностранно и намира някакви апокалипти4ни проблеми в Щатите. Само си спомнете войните, които станаха в Европа през последните 15 години. Не забравяйте и ислямизацията, която се слу4ва и ще продължава да се слу4ва в Македония и още по на Запад. Европа е много, много болна, за съжаление, и скоро ще го разберете (ако ве4е не сте го разбрали).
31 Август 2006 06:57
Европа е локум без захар - тегаво и невкусно.
Дописката също

__________________________________________
кликай: аз пия от линка кръвчица, ти се включваш в игрица ...още... тук
31 Август 2006 08:02
Все пак в статията се споменава един важен факт - краят на бума с недвижимите имоти в САЩ. Несъмнено това ще има негативен ефект върху икономиката като цяло. Но тъй като спукването на балона се очакваше , много инвеститори се запасиха с резервни варианти. За някои ще има тежки моменти , но животът продължава.
Освен това трябва да се има предвид , че на времето именно американският бум на недвижимостта провокира световно покачване на цените на имоти. След американското изтрезняване - неизбежен е спад и в Европа , не се заблуждавайте. Прекалено са взаимосвързани пазарите.СЕГА иде Видовден за спекулантите И по нашите земи. Скоро ще разберем колко, аджеба , струва квадрато у Софето при спукан балон.
31 Август 2006 08:06
Всъщност, САЩ е едно джудже спрямо Европа - 300 млн. vs 500 млн. Смешници
31 Август 2006 08:46
А Европа какво джудже е пред Азия ... смешници в атака....
31 Август 2006 10:16
FL е напълно прав
Рецесия в САЩ се чака всяка година и все не идва 2% растеж не е нищо, за разлика от щатите, където се поддържа постоянен ръст от 4-5%.В Европа е невъзможно стремглаво развитие поради крайно малоумният социализъм в ЕС (с всевъзможните му помощи и субсидии за изостаали райони, селско стопанство износ, струващи десетки милярди годишно), който просто спира инициативата и стимулите за бизнес-развитие.
31 Август 2006 10:21
А Европа и Азия са си едно и също! Смешници Карлуковски!


31 Август 2006 10:29
Евразия!
31 Август 2006 10:41
Ше каем че и на запад има народ, препитаващ се с джуркане на триширани числа. Ето какво ни чака в Европа:
Семейство П. от Хамбург никога нямаше да успее да си ремонтира къщата с немски майстори - мноо скъпо. Улрике и Йохен П. разправят как станала работата...
Къщата я купихме преди 3 години на един търг без да я огледаме като хората и мислехме че сме на голяма далавера. Като се нанесохме и гледаме- по стените няма мазилка, обаче начесто дупки, няма ни една врата, душ и плочки в мазето, от таваните стърчат жици. Добре че един приятел ни светна в положението и ни даде джисиема на един поляк.
Човека дойде, огледа, спазарихме се и от следващия ден почнаха да идват майсторите - между един и седем на ден. Бяха любезни мъже между 35 - 45, абсолютно не биещи на око. Идваха пеша, а ако бяха с кола я паркираха поне 500 метра далеч от къщата. Винаги много добре облечени, пристигаха поединично през половин час - професионалисти.
Най - голямата ни грижа бяха съседите - знайно е че навред гъмжи от топячи, както и от данъчни с бинокли, не се знаеше и дали фалиралият бивш собственик не крои отмъщение. Поляците обаче облепиха прозорците отвътре, а телевизор гледаха в мазето. Някои нощуваха в къщата, но когато идвахме през деня това по нищо не личеше - малки чанти по ъглите, спалните чували скатани - всичко готово ако трябва да се драсне бързо. Даже касата бира, която им оставихме първия ден не беше пипната до края.
Сутрин почваха в 8:30 и караха до късно вечер - по 12 часа дневно без почивен ден. Разпределението на труда беше следното - сутрин ни даваха списък какви материали да купим. Имаше един майстор дето слага паркета, друг го шлайфа и лакира, трети боядисва стените. Имаше дори един уманитар, успял сам да се научи как се лепи теракота. След 4 седмици приехме обекта без никакви забележки.
Само веднъж се наложи да викнем немски майстор - водопроводчик. Грижата беше какво ще стане когато види вътре поляците. Затова го питахме колко ще иска без фактура и ни направи 10% рабат. "А сега ако иска да ходи да ни топи на данъчните" - зарадвахме се ние.
Целият масраф ни струваше 60.000 евро - от тях 15.000 взеха поляците. Плащането беше по 10 евро на калпак на час - немските майстори искат по 40.
Считаме че е много по- добре дето дадохме пари на поляците вместо да ги вземе държавата. Бяха бедни хорица търсещи да изкарат некое евро.
31 Август 2006 11:15
Е-е-ех, живот здравей, здравей!Кеф, мама му стара!Как леко ти става на душата, а?Птичките чуруликат, слънцето приятно топли!Америка загива, Европа цъфти и връзва!Само малко ми е мъчно, че аз можех да бъда на мястото на тия поляци, ама така е, като съм се родил без късмет.
Като прочетох статията се сетих за един баща, дето все казвал на детето си:"Ако си послушен, мойто момче, на есен ще те заведа в града на панаира, да видиш как хората се возят на Виенско колело и как ядат кебапчета".
31 Август 2006 11:45
Споко народе! Статията разказва накратко как мама Европа си поправя немския двигател. След основния ремонт само ще се кефим ва мръсната газ на европейската бричка. Малко е кофти за нас калниците ама ще се возим народе!
31 Август 2006 11:57
големият въпрос е: "Колко ще продължи подемът?" Германците никога не са блестяли с ум, така че отговорът е "малко време"!! Подобно изфукване със строежите направиха в Берлин през 1992-1998, понастроиха офиси и сгради и сега наемите в Берлин са кажи речи колкото и в София!!!
Да не говорим, че със строежи не се прави "икономическо чудо", ако ставаше ние българите щяхме отдавна да сме забравили бедността, щото де що има го застрояваме, не ни е ясно за какво ама да има!!
А и швабите като им дигнат ДДС от 01.01.2007 ще си седнат на задника и ще позабравят да купуват като улави!!! Вервайте ми!
31 Август 2006 12:55
Браво boby Браво Михаилов С 2 думи обясни какво става и какво има да става и в Бг и в Германия Вярбаме ти...
31 Август 2006 14:06
Аз не съм икономист... Ама статията вероятно е преведена-публикувана от бот. Икономическия ръстеж съдели че хората си купили плоски телевизори и бира.... Това е от Семейство Симпсън
Абе малко human control да прилагат в редакцията. Инъче компютъра е полезен електроуред


Надявам се, че нямате предвид ника ми (което би било нежелателно) :-) А така само мога да се мръщя безсилно на българския ви.
BTW, прегледах статията в оригинал и установих, че преводът е сравнително добър. Предполагам, че е направен от БТА


Редактирано от - bot на 31/08/2006 г/ 14:48:52

31 Август 2006 14:15
Ха-ха, Netspider
31 Август 2006 15:04
Ето рейтинга на "оргинала" Current rating: 3.5 by 216 users
И тука май не получава по голям

Сега си задаваме въпроси как бот-а събира статиите, да не би да търси "stupiditys" в google
31 Август 2006 15:31
Препоръчвам на г-н Netspider да си набави книгата Teaching Kids to Spell For Dummies и да започне усилено да работи над себе си.
31 Август 2006 15:42
Препоръчай я на баща ти
31 Август 2006 16:10
Още по-впечатляващи от числата са причините, които стоят зад тази нова тенденция. За пръв път от години не само европейските компании увеличават икономическия си прираст, но и самите потребители харчат повече пари.
Това става благодарение на ниския лихвен процент и намаляващата безработица. Увеличава се потреблението, намаляват спестяванията и за първи път от години европейците пълнят магазините. Това значи стимулиране на инвестициите - от продажбите на дребно до големите вериги магазини на едро.

Остава и на нашите "икономисти" да им светне какво съживява икономиката на една страна.
31 Август 2006 16:15
това е благодарение на все по-нарастващите потребности на източноевропейците ... като се юрнат наште девойки по магазините и изкупуват всичко от А до Z
31 Август 2006 17:24
УСА са много пред ЕС и едва ли скоро ще се появи конкурент, който да им застраши лидерството, бил той Германия, Япония или Китай. Американците чрез своите транснационални корпорации направиха така, че целия свят да работи за тях. Ако някой си мисли, че Германия ще достигне УСА в скоро време, много се лъже. Тя е просто американски сателит, в който за всеки случай все още стои 200 000-дна окупационна армия. Германия просто работи за УСА и ще се развива толкова, колкото й пазволят...
31 Август 2006 17:29
dobadoba е прав.
31 Август 2006 17:44
Мисля дека европейското икономическо чудо ще стане в пъти по светло и голямо, ако немците решат да му отпуснат края и да увеличат покупателната си способност не само с намаляване на спестяванията си с 0.3, но и с всичките 10.7 %. Специалистите по немския дух ще ни кажат е ли в възможно това.

А иначе, от както се помня все чета по газетите - я в Работническо дело, я в Монд, я в Нюзуик, как Америка пропада, гладува, срива се, отива в небитието. Това явно е най-успокояващата мантра за европейския комуняга от Атлантика до Черно море и обратно.

По мои наблюдения, Германия наистина има някакво раздвижване в работните места - чувствам го по мои познати и приятели в там. Но да не забравяме, че ЕС не е само Гремания. Страни като Франция, например, може да стопи за броени месеци всички положителни икономически ефекти от немската икономическа политика, ако продължава да пилее с лека ръка парите на съюза за разглезената си социална система. Идиотизми като студентските вълнения преди няколко месеца в Париж показаха, че французите са по комунистически развратени - те са се отучили да работят, не могат да поемат риск, искат да са осигурени до дупка (което естествено спъва всяко икономическо развитие) и нямат намерение да се отказват от държавните субсидии след 2-та световна война. Да, но кой ще плаща? Грермания? А кой ще потушава недоволството на германците?


Такива ми ти работи.
31 Август 2006 18:05
Абе пичове, по горе ви писах че ТАЙНАТА Е в това да купуваме плоски телевизори и бира. Така направо ще ги биеме по икономически ръстеж
31 Август 2006 18:13
Значи - ключът от бараката европейска е в приемането на Закона за движение но европътя напред - а именно - Евроконституцията - за да не скимне на някой дрогнал се да си спретва разни Парижки комуни като барикади по магистралата.
31 Август 2006 18:41
американските икономисти създадоха перпетум мобиле задвижвано от нищо но печатащо пари. Горивото на американската икономока през последните 5 години беше ръста на недвижимите имоти, но вече се чувства голяма умора. И то самия ръст не строителството. Пазара е изтънял до крайност и вече цените на имотите падат във всички значими метро ерии от 3 месеца. Не е катастрофа, но е възможна ако на мястото на недвижимите имоти не доиде нещо друго дот ком бум, сток ексчейнч бъбл такива са добрите варианти. Лошите са идват години да са таковат роднини.
31 Август 2006 19:23
Пазарът на недвижими имоти в Щатите никога не е вървял само по права, възходяща линия. В момента е в застой, но специалистите не е притесняват, защото това не е нещо необичайно. Дори имат и термин за сегашното му състояние- " пазар на купувача", т.е. купувачът диктува условията. Нашенските борци срещу империализма го приемат като знак за срутване на системата. Няма такова нещо. Бумовете периодично се редуват със застой. След застоя отново ще има бум.
Допреди месец-два пазарът го наричаха пазар на "инатливия продавач"- друг термин. Синът ми е в този бизнес и е съм чул някой от бранша да се притеснява, че империализмът си отива.
31 Август 2006 19:38
Да кажеш, че американската икономика зависи от пазара на недвижими имоти е все едно да кажеш, че българската икономика зависи от неурожая на прочутите пловдивски смокини. Не са ли суит европейските журналя?
31 Август 2006 20:05
А добри новини за Европа нека да се чуват! Това е радващо.

Редактирано от - Зую на 31/08/2006 г/ 20:07:59

31 Август 2006 20:06
Bernanke bullish on productivity gains

By JEANNINE AVERSA, AP Economics Writer
29 minutes ago

WASHINGTON - America's productivity probably will keep growing solidly for some time to come, an important force in bolstering living standards,
Federal Reserve Chairman Ben Bernanke said Thursday.

Although future productivity gains can be difficult for economists to forecast, Bernanke offered a largely optimistic case that the country will continue to log good efficiency gains over the long term. He said recent figures showing a short-term slowing in productivity didn't change his view.

"A case can be made that the strong productivity growth of the post-1995 era is likely to continue for some time," he said in remarks prepared for an economic and development conference in Greenville, S.C. A copy of his remarks was made available in Washington.

Since 1995 productivity has been growing at a significantly faster rate than it had in the previous two decades, when efficiency gains had been sluggish.

Between 1995 and 2005, productivity growth was about 2 1/2 percent a year, Bernanke noted. In contrast, from the early 1970s until about 1995, productivity growth averaged about 1 1/2 percent a year, he said.

Big investments in computers and other productivity-enhancing equipment has played a role in the productivity improvements. Competition, the flexibility of U.S. companies to easily add and shed workers and other factors have contributed to the improvements.

And U.S. workers — from auto mechanics and factory workers to scientists and engineers — have done their part by learning how to use new technologies that sharpen their productivity.

"Few jobs or occupations have not been affected in some way by the technological changes of recent years, a trend that will certainly continue," Bernanke said.

To make sure that good productivity gains are logged in the future, it is crucial that "we have a work force that is comfortable with and adaptable to new technologies," he said. That's why workers need to be mindful of freshening their skills and education, Bernanke added.

Productivity — the amount an employee producers for every hour on the job — is a key ingredient to the economy's long-term vitality. Efficiency gains can be a blunting force against inflation. Companies can pay workers more without boosting prices, which would eat into those wage gains.

In the April-to-June quarter, though, productivity growth slowed sharply. And, companies' compensation to workers shot up.

Productivity grew at an annual rate of just 1.1 percent in the second quarter, down from a 4.3 percent pace in the first quarter.

As a result, unit labor costs, a measure of how much companies pay workers for every unit of output they produce, advanced at a rate of 4.2 percent in the second quarter — much faster than the 2.5 percent pace logged in the first quarter. Economists keep close tabs on unit labor costs for clues about inflation.

In his speech, Bernanke did not discuss the future course of interest rates.

With the economy slowing, the Federal Reserve on Aug. 8 halted a more than two-year long string of rate increases. The pause gives policymakers time to assess the toll their previous rates hikes have taken on economic activity.

Economists have mixed opinions about what the Fed will do next. Some believe the Fed will leave rates alone again at its next meeting, Sept. 20. Others, however, predict a rate increase is in store to fend off inflation.
31 Август 2006 20:29
Аз също нямам нищо против силна Европа. Само, ако може, да не е за сметка на антиамерикански глупотевини. Следвоенна западна Европа е отгледано с любов и много, мого пари дете на САЩ. Нека да имат достойнството да не го забравят.
31 Август 2006 20:33
За първи път от 1994г. при тазгодишната кандидат-студентска кампания над 75 % от учениците с успех над 5.50 са предпочели европейски вузове. Отливът от американски ВУЗ-ове наред с всичко друго е свързан и с психозата около водената външна политика на САЩ и евентуалното противодействие от засегнатите държави в тази посока. Сигурността, а не само силно изрусената мечта, се оказва все повече важен фактор при избор на кариера. Освен това от 1-2 години много ЕС ВУЗ-ове започнаха взаимно да признават бакалавърските и магистърски програми при само 1-годишен разменен курс на обучение, като таксите в магистърска степен задълително се намаляват на 50% процента при слаб /под 25 000 евро годишен/ доход на семейството, с опция да разсрочване на останалата част за 5 години. Влизанато на BG в ЕС ще засили още повече тенденцията на акустиране на наши добре подготвени кандидат- студенти, а в последствие и специалисти , в ЕС ВУЗ-ове и страни.
31 Август 2006 21:42
Още един штрих само. Отскоро има реверсал на лихвите по кредитите. Тези с по дълъг срок са с поп малка лихва от тези с по-къс срок. Ситуация извесна от историята като начало на рецесия. Рецесията не е хубаво нещо особенно ако живееш в страната с икономика отиваща в канавката, но на просперитет се нагледахме и един пример за американския просперитет е че от миналата година цифрата на хората без медицинска осигуровка се е увеличил с 1 000 000 души без да се броят тези дисплейсвани от Катрина. Защо не се броят? 46 600 000 е последната цифра на неиншуред. Просперитет?! Нека да видим малко рецесия па с какво по страшна ще е от прогреса? А освен това рецесията има и едно друго предимство - картонените кутии поефтиняват
31 Август 2006 22:16
El mojado, добре си описал ситуцията със здравното осигуряване. Ето едно материалче за размисъл върху това как богатите стават още по богати:

We spend the rest of the hour with Paul Krugman, the award-winning New York Times op-ed columnist. He spoke recently in New York about the new class war in America. In addition to writing for the Times, Paul Krugman is a world-renowned economist. He teaches at Princeton University.

PAUL KRUGMAN: I was actually trying to get a sense -- I know I've been working with statistics, but I was trying to get a sense of what this America that we seem to have lost was like. And I went -- have been going back and reading. Now, Time magazine had kind of a survey of just, you know, what was the country like in 1953 after the election of Dwight Eisenhower. And what they said, the article began: “Even in the smallest towns and most isolated areas, the U.S. is wearing a very prosperous middle-class suit of clothes and an attitude of relaxation and confidence. People are not growing wealthy, but more of them than ever before are getting along.”

Now, that wasn't really fair, even in 1953. Certainly if you had the wrong skin color, if you were living in the wrong parts of the country, you wouldn't have agreed with that picture. But it was true of a lot of people. In fact, America really was a middle-class society during the ‘50s and ‘60s. Not everyone. Not large segments of the population. But it was a relatively middle-class society, a relatively even distribution. And there were not a lot of very wealthy people, either. It's not just that more people than ever before had a decent standard of living, but that the extremes, the plutocracy, seemed to have been pretty much tamed and, to a large extent, eliminated.

You would never say that about the country now. You would say, gee, we are now a country of great extremes. We are a country in which more and more people are having a hard time maintaining what the essentials of a middle-class existence -- to say, just to take the cutting edge of the degeneration, health insurance. More and more people losing that sort of basic security of life. Job assurance.

If you look at the long sweep, here's what you see about America. Once upon a time, there was the Gilded Age, period of enormous wealth, plutocracy. That lasted a lot longer than the history books would tell you. The Gilded Age is usually thought of as something that ended once intellectuals began speaking about changing it. But it didn't, of course. It was really pretty much in place. All that wealth and privilege and widespread poverty and enormous gaps lasted right up into the 1930s. As far as we can tell, there was really no difference in the amount of inequality in 1929 from what it had been in the pre-World War I period.

Then, we became a middle-class society. We became a society -- the one that, again, allowing for Time magazine sort of missing a lot of people in that story, we became that relatively broadly based prosperity, which is the country I grew up in. And then, we became again a dramatically unequal class-ridden society. And if you, if you look at the numbers and also just look around you, we are really back, in all essential respects, to Gilded Age levels of class differences and barriers.

I do like my statistics, but I also like the impressionistic things. And one of the things I've always tended to look at is real estate. Specifically, how ordinary people live, but also how the wealthy live.

And if you were to go back, the shores of Long Island Sound are a good place to sort of catch an index of what's happening. In the Gilded Age and up through the ‘20s, into the ‘30s, the shores of Long Island Sound, both the North Shore of Long Island and the Connecticut coast, were where the super wealthy built their mansions. They were gigantic piles, huge things where people lived. By the time I was growing up, the mansions, most of them, were still there physically, but they were no longer private mansions. People couldn't afford them. They were between the really serious diminution of the wealth of the wealthiest, taxes, income taxes, lower incomes, the estate taxes, and the fact that also Americans were too well paid to be hired as servants to maintain those things. Most of them had been given up. They had been sold for very little to become schools and nursing homes, or they had actually been given away and become museums or government buildings.

Today, well, there was a story actually. The current Vanity Fair. Interesting thing how sometimes the best reporting is not coming sort of from the Washington Post, but from magazines. The story was actually mostly prurient interests, but it’s pretty interesting anyway, about Greenwich -- Greenwich, Connecticut -- where there are still a lot of the old Gilded Age mansions there. And it turns out that what’s been happening in Greenwich is that hedge fund managers have been buying up the Gilded Age mansions and knocking them down to build much bigger residences. The typical ones that they're describing now are about 30, 000-plus square feet, which is about the size of the Taj Mahal. So that's about -- that's the impressionistic thing.

Turns to the numbers just to say -- and this can easily become a grind -- but it's worth saying, the important thing to realize about what's happened to America, both the flattening of our income distribution that happened in the middle of the century and the widening out that's happened again is, it's not a story about the top quarter of the population pulling ahead or the top 15%. The great bulk of the action is really a few percent, in many cases just a very, very small number of people. If you were to look at the -- there's been a large rise since the 1970s in the share of income that's gone to the top 10% of the population. I've gone through that. And if you work it out, it turns out that most of that rise is actually the top 1% of the population. And about half of it is the top 0.25% of the population, which means at the moment, or actually 2003, which is the last date for which we have it, people with incomes of more than $750, 000 a year.

So we're really not talking about -- you know, you will hear stories that say, well, you know, people with good education and skills are pulling away from the rest of the population. Well, it's true that, by and large, people who are earning $750, 000 or more a year have college educations. But not everybody, right? It's like I like to say, the Fortune 500 CEOs and high school teachers have about on average the same number of years of education. They’re not exactly experiencing the same pay raises. So this is tremendous elitism.

Now, why does all of this matter? It matters because -- partly because it just means that most people are not sharing in economic growth. And the standard of living of the typical American family is -- well, is it higher or lower than it was 30 years ago? You know, we can ask that question, but the fact that you even have to ask is telling you something. It's close enough. Consumption of material goods seems a little bit higher, but job security is clearly a lot less. People are working longer hours. The risk of losing health insurance is much greater. The difficulty of getting your kids into a decent school is much harder. So it's a mixed picture, but certainly not the -- if you had asked in 1973, “Are people better off than they were in 1947?” people would have had -- there was no question. Enormous progress. If you ask that now about 30 years ago, it's not at all clear what the answer is. It's only the top few percent of the population that have had enormous gain. So that's one thing. We've had an economic growth, but it hasn't been broadly shared.

But I actually think that that's almost the least of it. Much more important is what this polarization of incomes does to our society. Now, there's part of it that I can't document too well, but I'm working on, which is, I think it actually just poisons the feeling of our society. And there is a reasonable amount of evidence that having a highly unequal society undermines the trust that people have in each other, because they don't believe that we're all in the same boat, that it actually increases corruption.

One of the -- as you know, John Kenneth Galbraith died recently. And I've been reading his book, The New Industrial State, which was a fantastic portrait of the way American business, American capitalism, was in the ‘60s, but he thought it would persist forever. And it didn't. One of the things he says there at length is that the whole issue that, you know, corporate executives might engage in self-dealing, that they might enrich themselves at the expense of the corporation, is just nothing to worry about. There's no problem on that. And that was probably true around 1967.

You ask: why has that changed? And one of the answers is, well, you know, in the days when executives were paid like government officials, the incentive to lie and cheat -- you know, you might get yourself a promotion, a bit larger salary, but if you were caught, that was the end of your career. Now if you lie and cheat, you can walk off with a couple hundred million dollars after a couple years, and if you are then booted from the company, you can probably find a way to not -- unless you are really, really stupid, you won't get convicted by a jury -- you know, Ken Lay, okay, but Richard Scrushy walked away -- and you're set. So the incentives, the inequality in itself, creates the possibility of corruption in a way that wasn't there before.

And there's the political process. Let me tell you a historical story I've been working on quite a lot. Before the New Deal, there was a movement, there was an attempt to -- there was a progressive movement. People did try for reform. And the great reformist of the time was Al Smith, the governor of New York, who was a poor kid who made his way up and retained, at least for a while, his feeling for the kind of people he grew up with and ran a very serious campaign for reform, for what would have been a sort of proto-New Deal policy in 1928. And it was at that point one of the ugliest campaigns ever in American history. Now, they could have -- the trouble was that basically most people would have stood to benefit from the kinds of things Al Smith was advocating.

So what was the Republican Party, which at that time, by the way, the Republican Party had fundraising offices in every state, plus one for the North Shore of Long Island, where there were 500 mansions, just to give you a sense of how things worked, who ran the party. Well, they had to find something, so what they found was that he was a -- gosh, he was an Irish Catholic. And so, there was this horrifying smear, cultural fears campaign against Al Smith, with burning crosses and everything, that managed to swing a number of Southern states, which being relatively poor, actually would have stood to gain quite a lot from his policies, that turned a lot of those states against him. And so, they were able to exploit, you know, cultural divisions, but although fundamentally there's no evidence that the people were actually running -- this is Herbert Hoover's campaign -- there’s no evidence that Herbert Hoover was himself a violent anti-Catholic bigot or that the people running his campaigns were, but they had found an issue that they could use to sort of -- does this all sound kind of familiar? Right? And I think that's true.

Now, what I can say for sure, and actually some of my colleagues at Princeton in the politics department work on, have done very interesting work on politics, and what they show is that the polarization of politics, which you can measure, and, I would say, the nastiness, which is very -- you can't exactly measure, but it's very closely correlated, is very much -- it rises and falls with income inequality.

Periods, the Gilded Age, the ‘20s, were periods of grotesque abuse of cultural issues, anything to smear people who might suggest things like, you know, progressive taxation. And times when those kinds of views, when everyone had more or less accepted the existence of the New Deal institutions, were quite calm. So that same Time magazine article in 1953 is saying Republicans and Democrats have a surprising sameness of outlook and political thinking, and that makes a big point about how Eisenhower had made it clear that he was not going to try to roll back the New Deal. Well, that's why we -- that's a consequence of being a relatively equal society. And the ugliness and the viciousness of our political scene right now, I think, are in fact largely a consequence of the gross inequalities that have emerged.

Why? How did we -- what happened? There's a tendency to say, well, it's, you know, it's these impersonal market forces, or maybe it’s globalization requires inequality, or just technology. There's always some truth to that kind of thing, but much less than you might imagine. I've already mentioned a little bit about education. We keep on hearing that technology creates this premium for the education for the creative classes, whatever it might be. It turns out that that's really -- put it this way, the median college-educated American has, unlike the median non-college-educated American, actually seen some gains in income over the past 25 years. But they're tiny. It was less than one percent a year on average and, in fact, over the past five years, college-educated workers, most college-educated workers, have actually seen their incomes fall, once you adjust for inflation. It's not actually true that a college education is the key to being successful. It's being part of the tiny magic circle of the economic elite that gets you ahead. So it really isn't about education. It isn't about skills.

A little bit of it is about, you know, we like to talk about human capital being what matters. If you actually look at the last five years, human capital has been losing, but good old capital capital has actually been doing extremely well. Share of profits in national income is at its highest level since 1929. But it's not at least that particular impersonal market force. And a lot of it looks like it's -- in fact, it's the political process does a lot to drive the distribution of income, partly, of course, taxes -- there’s taxes which tax the rich and provide benefits to everyone at large -- but also other things, whether you have a political environment that basically assures workers of the right to organize or one that basically is sympathetic with employers who try to break unions, whether you have a general set of political pressure that says, that fairness is a good thing or that says that greed is good
31 Август 2006 22:38
Ел Ливадо,
за теб ще е все кофти, без значение дали картонените кутии поеФтиняват, или не поеФтиняват. ИнжИнерино!
Световният търговски център и Катрина несъмнено изиграха голяма роля за оскъпяването на всякаквите видове застраховки. Съвременното застрахователно дела така е устроено, че разнася щетите във всички застрахователни компании. Ти се застраховаш при един, той прави презастраховки при друг, онзи пък пре-презастраховки при трети и така в целия застрахователен отрасъл. Определено сега всички поемаме чрез увеличените застраховки загубите от тези две застрахователни събития. Оттам и доста хора се отказват от иншуранси.
31 Август 2006 23:06
А имаше време когато автомобилната застраховка за една кола струваше само $525, галон бензин в Ню Джърси струваше 95 цента и на ъгъла на 86 и трето имаше магазин Woolworth, където шоколодчетата Баунти, Киткет и т.н. (10 в пакетче) бяха по 59 цента Устанвих, че това, последното, го помня само аз и група манахтънски грандмас.
*
Само дето тогава парите бяха кът. Така е с държавните чиновници.
31 Август 2006 23:17
Говоря за медицинска осигуровка бе тъпан. Тази по-която аз плащам за жена и две деца по $500 на месец и която ясно от само себе си че 46 600 000 души в просперищите Съединени Американски Щати не могат да си позволят. Дано поне ти да не работиш наистина в Уолмарт щото доколкото знам там такива тинтири минтири няма като медицински осигуровки. Иначе ми звучиш някак си перверзно. Просперитета го видяхме давай кризата
31 Август 2006 23:31
ливадото плаща 500 кинта на месец за медикъл иншуърънс... посочете най-вероятната причина за това...:
а) калпав работодател;
b) 7-8 души фемили;
c) топ сървис;
d) скъпчийски щат...
31 Август 2006 23:43
е) тежка наследственост
01 Септември 2006 00:14
Блиндяй ,
А какво ще кажеш ако съм контрактор? Н есъм контрактор отговора е
1) калпав работодател . Почти всички са калпави. С работодателя на жена ми комай най-голямата търговска банка в Америка плащахме само 250 Дженерали спикин не вярвам да си токлова глупав каквито глупави изказвания имаш
01 Септември 2006 00:22
Проблема е че има хора за които и 250 е убийство, за мен 500 е неудобство. Убийство е щото като дадеш 1000 за наем, 500 за манджа, 500 за други също необходими работи, като фоне билл, застраховки за колите ю нейм ит и отиде средната американска заплата на патриота Джон Смит. Къде са парите за медицинска застраховка, къде са да си позволи 1 месец неплатена отпуска (щото друга за патриотите няма ), къде са за колеж на децата, ами тръковете .
казвам ви давай кризата _бал съм ти прогреса развииш ли!
Дръж те се здраво реднеци големия вятър вече духа!
01 Септември 2006 06:21
Бързат с “Тракия” заради Евросъюза
От 1 януари Брюксел ще решава има ли държавна помощ в договорите

В. "СТАНДАРТ"-01.09.2006
Правителството бърза да предоговори концесията на магистрала "Тракия", преди България да се присъедини към ЕС, научи "Стандарт". Причината е, че ако новата сделка се подпише до края на годината, тя трябва да бъде одобрена от родната Комисия за защита на конкуренцията. След 1 януари 2007 г. обаче решаващата дума ще има Генерална дирекция "Конкуренция" на Европейската комисия. Това гласи Законът за държавните помощи, приет вчера от кабинета. Правителството очевидно бърза с предоговарянето на концесията с българо-португалския консорциум "Магистрала "Тракия" АД, обясни и директорът на Института по транспорт и комуникации Владимир Чакъров. Кабинетът се страхува по договора да се произнесе Брюксел, твърди той...
....................
ОЩЕ- ТУК: Натиснете тук
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД