------------------------------
Полковник д-р Любомир Алексиев е ръководител на Централната военномедицинска комисия /ЦВМК/. Нейно задължение е да дава компетентно мнение относно здравословното състояние на даден кандидат и дали той може да постъпи в армията.
На този пост е от 2000 г. Завършил е медицина през 1982 г. в София. Минал е през цялата йерархия на военната медицина - до лекар на авиобаза. Има две специалности - вътрешни болести и авиационна медицина.
------------------
- Полковник Алексиев, какъв е средно процентът на донаборниците, които отпадат или биват отлагани от военна служба на медицинските комисии? Може ли да се каже колко са кандидатите за кадрова военна служба, на които също им се отказва работа по здравословни причини?
- Наборниците вече са един отживяващ контингент, тъй като в края на следващата година в армията ще влязат последните момчета. Те не представляват за нас вече такъв интерес. Въпреки това може да се каже, че доста голям процент от тях отпаднаха, след като бяха въведени по-тежките стандарти за медицинска годност. Това обаче беше направено именно с тази цел. Другата беше да се изравнят критериите с тези за прием на кадрови войници, за да може да има преливане - ако наборният реши да стане кадрови, да няма никакви пречки за това.
Точна статистика в момента не мога да кажа, но средно 30-40% от кандидатите отпадат. Спокойно може да се каже и наполовина. Общо взето, ако трябва да приемем 1000 души, то през комисията трябва да минат минимум 2000 кандидати.
Просто критериите във всички армии на НАТО са повишени, за да се приемат здрави хора, които са готови да участват във всякакви мисии. Напоследък технологиите и въоръжението е развито толкова много, че по никакъв начин не може да се прави компромис със здравето на военнослужещите. Спокойно може да се каже, че физическата и психологическата пригодност трябва да са на такова ниво, на каквото е и съответната техника.
Най-големият процент младежи, които не могат да постъпят в армията, са разделени, грубо казано, в няколко групи. Открояват се заболяванията на белия дроб - бронхиална астма, на стомашно-чревния тракт - най-често язви, на нервната система - водеща е епилепсията. Изразени са и травматологични заболявания, причинени при ражданията - детска церебрална парализа.
- Какви са най-честите заболявания, които се срещат при донаборниците и кандидатите за кадрова военна служба? Кажете с какви леки заболявания не приемате кадрови бойци, за да не си губят времето хората пред медицинските кабинети?
- На пръв поглед леките страдания за работещите в цивилната сфера се оказват непригодни за военната професия. Принципно за всички хронични заболявания считаме, че заради тях не може да се постъпва в армията. Например хронично заболяване е хипертоничната болест. Дори и леката форма. Носителят на това заболяване може спокойно да работи в цивилната сфера и да си пие хапчетата. В армията той не е пригоден, защото трябва да приема лекарства и да спазва определен режим. Спецификата на военния труд не го позволява, защото, когато се отиде някъде извън градските условия или на дългомесечна мисия, медицинското осигуряване там не е това, което може да се осигури на всеки един гражданин. Има професии в армията, които изискват много точно спазване на здравните изисквания. Например цветното зрение. В цивилния живот при леките му форми изобщо не представляват пречка. Във военната професия това е недопустимо - само си представете, ако военният трябва да погледне една цветна карта или дори как ще приеме камуфлажа.
Остротата на зрението също е един сериозен фактор при приемането на кандидати за кадрова военна служба. Командирите трябва да знаят дали този човек може да спазва всички предпазни средства, когато се наложи. Според вас може ли да се постави противогаз върху очилата? С лещи също не става, защото е под въпрос дали те ще са пригодни за многочасова работа в пустиня, запрашено място или просто без почистващ разтвор.
Разбира се, че не всички хора могат да имат идеално зрение. Приема се отклонение от нормата, приема се и корекция, но условието е, когато човек остане без очила, да може без проблем да се справя със ситуацията.
- Еднакви ли са изискванията за здравния статус на жените и на мъжете?
- Разбира се. Принципно няма такива задължения в армията, които да не могат да бъдат изпълнявани и от жени. Затова и здравето трябва да е еднакво.
- Заради ускоряването на професионализацията на Българската армия и решението да бъдат приети над 5500 бойци за кратко време може ли да има компромиси при оценките на здравето на кандидатите от страна на медицинските комисии?
- Това наистина ще е един много тежък процес, но компромиси не могат да бъдат правени. Както споменах вече - може да отпадат и половината от кандидатите, но няма да си затворим очите и пред най-малкия здравен проблем.
След като премине пълната професионализация, на Централната военномедицинска комисия й предстои много рутинна работа по освидетелстване на нови кандидати, тъй като военнослужещите подписват договор за три години и ще има голямо текучество. Другото е ежегодното освидетелстване на годността на кадровите бойци за служба.
- Има един контингент от около 800 военнослужещи, които вече имат поне по три задгранични мисии. При тях наблюдават ли се някакви физически отклонения от нормите?
- Тези хора вече ги познаваме много добре. Едно е абсолютно сигурно - няма човек, които е бил на мисия и е пожелал да отиде на друга, да не е абсолютно здрав. Самите те си чувстват най-добре дали могат да го правят. Има един много малък процент от заболели, но в никакъв случай техните заболявания не са провокирани от това, че са били в мисия.
- Зачестиха апелите от страна на Генералния щаб да се внимава с употребата на алкохол, който води и до множество пътни произшествия. Доста са и инцидентите с военни, които употребяват дрога. При вас наблюдава ли се повишаване на процента на тези заболявания?
- Не бих казал, че тези неща са заболявания. По-скоро е злоупотреба с такива вещества.
- Къде е границата?
- Много е тънка. Един човек, който употребява алкохол, трудно може да бъде назован алкохолик, ако не покрива критериите за алкохолизъм. Това, че пие и кара колата си, е чиста проба хулиганство. Но хулиганът не е болен. Проблемът с алкохола и наркотиците е сериозен и сред цивилното население. Не бих могъл да кажа, че размерът на тези заболявания в армията е толкова голям, че чак да е притеснителен.
Трябва да има много превантивна работа в армията. Съвсем скоро въвеждаме уринарните тестове за психотропни вещества. В момента се подготвя наредба, която ще регламентира периодиката и начина на изследване на военнослужещите.
- Армията провокира ли хомосексуалната ориентация?
- Има случаи, но те се заявяват предимно пред донаборните комисии. Досега не съм имал случай на кадрови войник с проявени хомосексуални наклонности. Ако се прояви по време на службата, то разписанията и документите ясно казват каква е процедурата. А за нас това е заболяване и се третира като всички останали.
- Не ви ли е страх, че може да ви съдят?
- Ние сме длъжни да спазваме документите.
- Може ли да коментирате като цяло здравословното състояние на висшия офицерски състав на армията?
- Висшият офицерски състав на армията също преминава ежегодни задължителни медицински прегледи. Не се правят никакви изключения. Щом служат на държавата, то означава, че са минали през медицинските комисии без проблем или поне са в допустимите здравни норми за носене на служба.
|
|