Борисов напусна МВР през есента на 2005-а и се втурна в политиката, която до онзи момент публично презираше . |
Каква политическа ирония - бивш главен секретар на МВР и бивш директор на контраразузнаването решават съдбата на дясното пространство. В същото време Националната служба за охрана пази от физическо посегателство столичния кмет, а той намеква, че ако му се случи нещо, мотивите ще са политически, но ще бъдат преписани на
едър сръбски наркотрафикант
Столичната общинска администрация пък се попълва с бивши, и то дългогодишни, служители на вътрешното ведомство. При това всички новини в държавата се правят или пък идват откъм МВР, а темата за досиетата и за бившите и настоящи специални служби тушира социалните и икономически проблеми.
Бойко Борисов - бившият пожарникар, бившият преподавател в школата на МВР, бившият главен секретар на МВР, настоящ столичен кмет, човекът с най-висок рейтинг, настоява да бъде свързван именно с МВР и с добрата му работа с чуждите партньорски служби. Хората си го харесват като Бойко от МВР-то и не се интересуват от миналото му. Сега се кани да обединява дясното политическо пространство. Но да видим кой му пречи.
Пак хора от МВР - бившият шеф на контраразузнаването Атанас Атанасов и настоящият вътрешен министър Румен Петков. Първият заведе дело, за да бъде касиран изборът на Борисов като кмет. Или казано иначе,
служител на МВР срещу служител на МВР
Тази история изведнъж се превърна в препъникамък за дясното пространство. Техният спор се проведе пред очите на всички, като, разбира се, изобщо не стана дума за дясна политика, а се извадиха на показ стари меверейски истории.
"Костов ме ядоса снощи! Че не той, видиш ли, а Атанасов трябвало да реши. Той ми носеше шушляка, този и от него ще зависи избора на кмет сега, дали ще има избори за кмет. Я да се вземат в ръце и да ми се махат от главата!", бе отговорът на Борисов.
В крайна сметка ДСБ и Атанасов решиха да оттеглят иска и вчера го сториха. Политиката надделя над правото, което се установява само в съда, а не на партийни заседания.
МВР-проблемите за Борисов не свършват само с Атанасов. Между кмета и вътрешния министър Румен Петков прескачат искри на равни интервали. Министърът обвини, че Борисов като главен секретар на МВР има отношение и към сигналите срещу "Топлофикация", и към разкритата афера в столичния КАТ.
Банката "Кадри" на самия Борисов е от бивши служители на МВР.
Той назначи на почти всички възлови места бивши, и то дългогодишни, служители на системата на вътрешното ведомство. А в общината те си работят като оперативни работници. Не става дума дали това е добро или лошо. Но очевидно такава е тенденцията. Българската политика всъщност е пропита от такива кадри. Дори и в нововъзникнали формации като "Атака" например. Можем да се обзаложим и че една не малка част от ръководството на бъдещата политическа партия ГЕРБ ще е в същия МВР-състав.
У нас почти всички новини идват по един или друг начин все откъм от МВР или откъм негови бивши или настоящи служители. Хора от тази система определено си играят едновременно с огъня и с хората. Има напрежение и хоп, следва разкритие, което се забравя за два дни и почти винаги е без никакъв резултат.
Не е нормално МВР-тематиката да е застъпена толкова много, нито пък тъй масирано участниците в обществения, икономическия, партийния, политическия живот в България да са свързани с вътрешното ведомство. При това говорим само за явните, а не и за нещатните сътрудници на съвременните или пък на бившите служби. Тогава ще излезе, че е изключение български политик да не е имал вземане-даване с МВР.
Бихме преглътнали меверизацията на политиката, ако бандитите и мафиотите бяха натикани в най-затънтеното кьоше на обществото, ако са спрели кражбите, ако живеем в сигурност. А то...Последиците за държавата са тежки и с чисто сърце можем да ги препишем на бившите и настоящи кланове в МВР, които успешно от тяхна гледна точка контролират политиката.