Макар и еволюирала и видоизменена, пет години след 11 септември 2001 г. ислямистката терористична заплаха си остава изключително голяма, смятат експерти и анализатори, имайки предвид неотдавнашните събития.
Разбиването във Великобритания на мрежа, която според британските следователи планирала да взриви по време на полет няколко самолета, пътуващи за САЩ, показва, че въпреки мобилизацията на полицията по целия свят и безпрецедентните наказателни мерки, джихадистките групи продължават да действат. Малко или много, те са свързани с "Ал Кайда".
Касапницата в германски влакове на 31 юли бе избегната единствено защото детонаторите на поставените във вагоните две бомби се оказали дефектни. Арестувани бяха петима заподозрени ливанци.
"Заплахата се промени, но борбата стана по-трудна", смята шведът Магнус Рансторп - специалист по тероризма в Шведския национален колеж по отбраната в Стокхолм. "Научихме много. Разузнавателните служби, които работят на много фронтове, събраха голямо количество информация. Това обаче не означава, че сме близо до някакво решение. Става дума за противник, който мисли не в рамките на обикновен политически мандат, а в мерни единици като вековете. Тази битка ще бъде продължителна, без истински завършек, нещо като влакче на ужасите: ще има нови нападения като тези в Лондон и Мадрид".
В наскоро разпространен по интернет аудиозапис Осама бин Ладен предупреди: "Станахме свидетели на експлозии в множество европейски страни, само въпрос на време е подобни операции да бъдат извършени в Америка. Такива операции се подготвят и скоро ще се чуе за това".
След атентатите срещу Световния търговски център и Пентагона, и след поведената от САЩ и техните съюзници "война срещу тероризма", "Ал Кайда" еволюира и днес има две лица: твърдо ядро от опитни бойци, наричано в САЩ "централата на "Ал Кайда", и "мъглявина" от малки, самостоятелни групировки, които се радикализират и самомотивират, най-често посредством интернет.
След като известно време се мислеше, че ударите, понесени от "Ал Кайда" в Афганистан и в други страни, са отслабили водачите й до такава степен, че те са се превърнали единствено в духовни авторитети, западните разузнавателни служби установиха, че те в действителност са запазили потенциала си за действие и ръководство, и че без съмнение подготвят операции с голям обхват.
Според определението на френския изследовател Доминик Томас, специалист по ислямистките мрежи и автор на книгата "Хората на "Ал Кайда", става дума за "малък клан (предимно от хора, придобили в по-голямата си част своя военен опит в Афганистан), който е съумял да възстанови активното ядро и да съживи машината". "Това е друг вид конфигурация, със силно присъствие в интернет, с няколко "неразрушими" фигури като Бин Ладен и Зауахири и гравитиращи около тях помощници в ръководството", пише той.
След осуетения лондонски заговор американецът Ричард Кларк, шеф на службите за борба с тероризма по време на управлението на президента Клинтън, а за кратко и при администрацията на Буш, каза, че "намира за много тревожна приликата с начина на действие на някогашната "Ал Кайда". Това е лоша новина, защото означава, че те все още са тук. Изглежда като безкрайна игра. Почти като в ситуацията, когато убиваме или залавяме някого, а на негово място се появяват нови трима".
Ислямизмът вече превали зенита си и е въпрос на време да премине в историята на пропадналите арабски каузи, наред с панарабския национализъм и арабския тоталитарен социализъм от Баасов тип. Почти утрепаната Ал-Кайда вече не стряска особено никого - начело на джихада в световен мащаб твърдо излезе шиитския екстремизъм начело с аятолашки Иран и партизанското му международно крило Хизбула. Засилването на шиитите беше резултат от войната в Ирак, непредвиден май от никого в 2003 г., вкл. и моя смирена скромност. Засилването на шиитите води и до отслабване позициите на Саудитска Арабия в ислямския свят.
*
Но и тази шиитократическа фаза ще е преходна, понеже ислямизмът очевидно не успява - както в Судан, Афганистан и другаде - да подобри живота на арабите и да увеличи тежестта им в света. Както преди това не успяха и панарабският национализъм, и арабският социализъм. Той няма и позитивна програма, която да печели сърцата и умовете.
*
В момента основната фронтова линия на съпротивата на запада срещу последните конвулсии на джихада е по направление на сдържането на ядрената програма на Иран и ликвидирането на партизанската мрежа на Хизбула в Ливан.
*
Предполагам, че след Ирак ислямистите вече няма да печелят избори в никоя арабска или мюсюлманска страна, дори когато те са демократични. Пукването на ислямисткия балон ще намали и натиска върху светска Турция. За неудоволствие на хънтингтънистите Изтока постепенно ще започне своята перестройка, точно като източна Европа. Призраците на края на историята и последния човек ще се проявят и в ориента.