:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,657,926
Активни 399
Страници 491
За един ден 1,302,066

"За" или "против" на чуждестранните работници

Отрицателните ефекти от притока на имигранти се хиперболизират, а положителните остават почти незабелязани
Снимка: РОЙТЕРС
Полша организира специална рекламна кампания срещу страховете на ЕС от наплив на евтина работна ръка от новите страни-членки. Полският водопроводчик стана известен в цяла Европа.
През последните седмици се появиха редица статии в британския печат, повдигащи въпроса дали след като България и Румъния се присъединят към ЕС, работниците от тези две страни да имат свободен достъп до пазара на труда в Обединеното кралство или не. По-голямата част от изказаните мнения от журналисти и действащи политици от управляващата лейбъристка партия бяха, както може да се очаква, "за" налагането на ограничения под някаква форма. Сравнително по-ограничено присъствие в медиите имаха привържениците на свободния пазар, подкрепящи политиката на отворени врати за българи и румънци, т.е. равнопоставеност с всички други граждани на ЕС.
Не е изненада превесът на аргументи против свободното движение на хора (въпреки че това е един от основните принципи при създаването на ЕС), тъй като за нещастие дори и в Западна Европа напоследък политическите стимули и аргументи надделяват над икономическите. Или по думите на министър от управляващата социалистическа партия - "... понякога политиката трябва да вземе връх над икономиката и това ще се случи сега". Жалко е, когато инструментите на политическата власт не се използват за взимането на икономически обосновани решения, защото точно от тези решения зависи и развитието на самата икономика в бъдеще.

Доколко политиката и икономиката се раздалечават в този случай?

Не съществуват сериозни икономически аргументи в подкрепа на въвеждането на протекционистични мерки на пазара на труда. Трудовите ресурси като производствен фактор по същество не се различават от всички останали - независимо дали става въпрос за компютър, лист ламарина или уменията на даден човек при наличието на няколко източника, от които да бъдат закупени, логично е да се избере този с най-ниската цена при сравнимо качество. По-високата конкуренция на ресурсния пазар, която би предизвикал свободният достъп на българи и румънци, търсещи работа, е естествената предпоставка за по-ниската цена на крайния продукт, което е и желанието на всеки от британските потребители. И обратно - колкото достъпът е по-ограничен, толкова по-високите производствени разходи ще гарантират и по-висока цена (разликата е чиста икономическа загуба).
Тези и подобни аргументи са неоспорими дори и за привържениците на протекционистична политика по отношение на имиграцията. Друг е основният им аргумент (когато изобщо има такъв) за провеждането й, а именно, че в резултат на нарасналото предлагане ще се увеличи безработицата в страната. Емпиричните данни обаче не потвърждават тези твърдения.
Три страни от ЕС решиха да не наложат ограничения спрямо пристигащите чуждестранни работници от новите страни-членки след май 2004 г.

Безработица преди и след присъединяването на новите страни-членки
1 май 20041 януари 2005
Великобритания4,7 %4,7 %
Ирландия4,5 %4,3 %
Швеция6,6 %6,2 %
Средно за трите страни5,26 %5, 06 %
Източник: Евростат

Както се вижда от данните в таблицата, безработицата в тези страни за периода от осем месеца не само че не е нараснала, а в две от тях дори е спаднала. Това не се дължи, както някой би предположил, на отсъствие на имигранти (само във Великобритания за периода са се регистрирали над 127 000 души), а на създадени нови, заети, свободни и излезли на светло работни места.
Допълнителната заетост и производство са допринесли и за по-високия растеж на БВП за 2004 г., който превишава с над 30 % този за предходната година:

Ръст на БВП (по постоянни ценни за 2000 г.; промяна спрямо предходната година)
2003 -2004
Великобритания2,7 %3,3 %
Ирландия4,3 %4,3 %
Швеция1,7 %3,7 %
Средно за трите страни2,9 %3,8 %
Източник: Евростат

От друга страна, нарастването на брутния продукт в трите "отворени" страни е на значително по-високо ниво, отколкото е средната стойност за ЕС (2,3 % за 2004 г.), т.е. за тези държави, които се придържат към ограничаваща или спираща икономическата миграция политика .
Логичен в случая е изводът, че не въпреки, а благодарение на по-големия брой трудови ресурси и конкуренцията на трудовия пазар трите "отворени" държави забогатяват по-бързо от своите съседи от континентална Европа.
Като заключение може би трябва да се каже, че отрицателните ефекти от притока на чуждестранни работници се хиперболизират, а положителните остават почти незабелязани. От икономическа гледна точка свободното движение на работна сила е оправдано, както са оправдани (и в значителна степен прилагани) свободните търговски отношения в сферата на стоките, услугите и капитала. За разлика от последните три фактора обаче темата за чуждестранните имигранти, които "нахлуват и отнемат работни места от населението", има доста по-висок популистки потенциал, който за съжаление управляващата политическа партия не пропуска да експлоатира. А в случай че не го направи тя, то вероятно ще го стори опозицията.
16
2282
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
16
 Видими 
05 Септември 2006 02:54
Странен въпрос, при положение, че в Англия е доста по-възможно да загишеш от терористичен акт. Ислямизацията върви с пълна сила..........
05 Септември 2006 06:34
Вместо да организира кампании, Полша да вземе да командирова един водопроводчик да монтира фитинги на Дикран Тебе_ям. Също и да прати електротехника Лех Валенса да електрифицира стола на същия.
05 Септември 2006 08:04
*****

Натиснете тук, за да разберете как да кирилизирате мнението си

Редактирано от - bot на 05/09/2006 г/ 10:28:12

05 Септември 2006 08:22
Чуждестранни работници могат да си позволят само силно развити икономически страни като САЩ, Великобритания, Франция, Италия, Испания , където стандарта на живот е висок и социалното осигуряване е добро ! Там чуждестранните работници ще работят на местата на тия, чиито соц. осигуровки са по-високи от минималната работна заплата !
05 Септември 2006 08:32
*****

Натиснете тук, за да разберете как да кирилизирате мнението си

Редактирано от - bot на 05/09/2006 г/ 10:29:40

05 Септември 2006 08:43
Прав е Докторът, който не може да пише на български. Аз да си го подкрепя идейно. (За методицата - НЕ!). Но сега за Полша бих предложил едно малко по-неикономическо виждане: Полша беше и е най-про-американската държава в Европа (казват, че само ноките може би са преди тях). Там Балцерович и компания следваха сляпо най-либертарианските съвети. (А наскоро Файненшъл Таймс обяви провала на либертарианците и Буш в икономиката на САЩ). Там, в Полша, най-често се вземаха икономически решения по политическа целесъобразност. В резултат Полша вече има огромна безработица (официално над 18%). ПОляците работят не само в Англия. Наскоро над сто полски роби бяха открити в Италия. Да, роби! Заключвани, без документи и т.н. Поляците обедняха повече отколкото при Ярузелски. В резултат стана това, което се очаква и в България. На власт дойдоха националистите. Сега ги "забавляват" по националистически - Забраниха филма "четиримата танкисти и кучето", дразнят Русия в момент когато Германия се чуди как да я привлича към Европа и т.н.
Но бедните поляци се появиха отново и в България - с раниците на гърба както преди "Солидарност". Затова аз наскоро очаквам там нова "Солидарност" и други интересни неща. Дано в България да спрем да вървим по всяка тяхна стъпка. Крайно време е да спрем да говорим за червени и сини ченгета, а да заговорим за икономика и гражданско общество.
05 Септември 2006 09:11
Чоки ти затуй ли "избяга" в Исраел бе чоджум...или по "идейни" съображения...Ха Ха
05 Септември 2006 10:01
Доста странно изглежда поддържане на постоянна колонка от "Отворено общество" точно в този вестник.

Редактирано от - Heat на 05/09/2006 г/ 10:02:45

05 Септември 2006 12:03
Когато отваряхме и затваряхме глави по скоростния метод този проблем не се ли постави за договаряне.Или г-жа Кунева т.е.Пръмова с "дребни" проблеми не се занимава.Нейната област е високата политика.Пази боже от такива преговарящи.
05 Септември 2006 12:57
Колко елементарно авторът жонглира с числата..
Безработицата не се била повишила. Да, ама относителната. Като се има предвид че е нарастнал броя на населението с емигрантите, май все пак абсолютната безработица сред местните се е увеличила.
Като се има предвид че емигрантите са съгласни на по-нископлатен труд, единствените печеливши от цялата ситуация са богатите работодатели.
05 Септември 2006 13:17
Проблемът не е в това дали да има ограничения, или не.
Проблемът е, че тези ограничения ще важат само за Румъния и България. На това му се вика дискриминация. Национален апартейд и зле прикрита ксенофобия. Да не говорим за лъжите и истерията в в част от британската преса. БГ и Румъния би трябвало да се противопоставят заедно на тая свинщина и да предприемат ограничения и други ответни мерки срещу британски интереси и британски граждани/организации, ако ограниченията влязат в сила.

Редактирано от - Meto ot Interneto на 05/09/2006 г/ 13:18:27

05 Септември 2006 14:11
интересно на всякъде само за "РАБОТНИЦИ"
Или не превеждат правилно статиите или никой не го интересуват инженерите и докторите
05 Септември 2006 15:24
Загниващия капитализъм, като засмука кръвта на развиващия се социализъм, започна да процъфтява.
05 Септември 2006 17:49
Rectifier,
има и други елементарни пропуски от страна на статията. Например пропуска се факта, че без подобни ограничения е много по лесно да се "внедриш" да работиш на черно...
Но съм съгласен с извода, че това си е чиста полит-манипулация, понеже ако не си ти, то конкурента/опозицията ще се възползва слабаци
05 Септември 2006 22:37
Трудовите ресурси като производствен фактор по същество не се различават от всички останали - независимо дали става въпрос за компютър, лист ламарина или уменията на даден човек


е никой ли не го забеляза това!!! аз не съм ламарина. маменцето ще ви полябя на сите икономисти
05 Септември 2006 22:44
Наистина е неприятно, ако в един момент осъзнаеш, че уменията ти са по-незначителни от лист ламарина...

_______________________
Можеш ли да докажеш на човек, видял розови слонове, че те не съществуват?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД