Неуспехът на т. нар. царски проекти, които трябваше да зарадват с придобивки жителите на малките населени места, доведе до бърза смърт на голяма част от изпълнителите им - сдружения и фондации. Това показва разследване на "Сега". За последните 2 г. от управлението на Симеон Сакскобургготски неизвестно къде потънаха над 30 млн. лв. Информация за резултатите липсва. Регионалното министерство прехвърля топката към финансовото, където областните управители би трябвало да са изпратили отчетите си. Ведомството на Пламен Орешарски обаче мълчи.
В Стара Загора, откъдето гръмна скандалът с малките демонстрационни проекти заради участието на депутати, сдруженията са напълно парализирани и не развиват дейност. Преди време социалният министър Емилия Масларова обяви, че двама жълти парламентаристи - Петя Божикова и Христо Механдов, създават сдружения, за да източват държавата. Между 14 и 17 май 2004 г. се родиха "Граждани за Гълъбово", "Роден край-община Братя Даскалови", "Екостар"-Стара Загора, "Мостстройинженеринг-3"-Стара Загора и "Августа Корона".
"Когато разбрахме, че започва атака срещу нас, решихме сдруженията, които сме учредили, да не кандидатстват за малки проекти", обясни Петя Божикова. Дуньо Дунев от управата на "Августа Корона" допълни, че са подготвили няколко проекта, но не разбрали къде са потънали парите за тях. "Някаква фирма ги е реализирала, не ги е направила както трябва и сега кметът на нас ни се сърди", обясни Дунев. Той даде пример с един от проектите - пътека на здравето в Старозагорските минерални бани на стойност 10 000 лв. Фирмата, избрана от областния управител да усвои парите, боядисала пейките и накрая сложила табелка с името си.
"Августа Корона" не развива дейност, има дори идея да се закрие.
Другото сдружение - "Граждани за Гълъбово", също не развива дейност. "Няма смисъл след всичко, което се случи с първите проекти", обясни Живко Спасов.
Според запознати написаните от сдружения проекти само в Стара Загора са 20-ина.
В Петрич са усвоени пари за алея над града с ремонтирани няколко дървени пейки, които междувременно са били потрошени. На много места кметовете се оплакваха, че никой не се консултира с тях и всичко се е вършило в пълна секретност. Кметът на община Чирпан Васил Донев се оплака преди време, че официалното писмо на областния управител на Стара Загора Мария Нейкова с описание на условията за кандидатстване получил на 4 април. По-надолу в същия документ пишело, че крайният срок за кандидатстване е също 4 април.
|
|