Втори случай с оценител, ощетил общината, ще решава окръжният съд в Пловдив.
Вещото лице Минчо Минев е предаден на съд заради занижена оценка на известния магазин „Мъжка мода" в центъра на града. Експертът е обвинен по чл. 260 ал. 1 от НК, който предвижда до 3 г. затвор и лишаване от права на тези лицензирани оценители, които дадат невярна оценка и по този начин се нанесе щета. Делото е насрочено за 8 септември.
Минев е бил нает от Пловдивската общинска агенция по приватизация (ПОАП) да изчисли стойността на имота преди продажбата му. През есента на 2000 г. магазинът е продаден на работници и служители, които според чл. 35 от действащия по онова време приватизационен закон са имали право да го купят без търг и конкурс, ако работят там.
Сградата, която се намира на пешеходната улица „Княз Александър" 6, е била оценена за 223 100 лв., за толкова е и продадена на новите собственици. Според обвинението реалната цена е 470 547 лв. и така общината е била ощетена с 247 447 лв. Делото срещу вещото лице е заведено не от общината или ПОАП, а от прокуратурата.
Това е вторият лицензиран оценител от Пловдив, който се изправя пред съда. През последните 2 г. колегата му Иван Иванов получи две последователни присъди за това, че е завишил, в някои случаи над 200 пъти, оценката на компенсаторни записи, получени от 25 известни пловдивски реститути по закона „Лучников" през 1999 г. Сред тях са фамилиите на бившия председател на Апелативния съд в Пловдив и член на Висшия съдебен съвет Здравко Киров, на бившия областен управител Гьока Хаджипетров, на бившия зам.-областен Тодор Джангозов, на бившия юрист на областната управа Йосиф Бакърджиев, както и наследниците на фамилиите Палавееви, Хаджиколеви и Коджаманови.
Надписаните компенсаторни записи се отнасят за имоти и вещи на техни роднини, които са останали в Беломорска Тракия преди 1947 г. В този случай държавата бе ощетена със 70.08 милиона лева. Иван Иванов бе съден на два пъти за аферата - през 2004 г. 71-годишният тогава експерт-оценител получи 3 години затвор за една част от компенсаторките. В началото на тази година той получи наказание от година и три месеца лишаване от свобода и забрана да упражнява професията си за срок от 4 г.
До тази година Иванов бе единственият обвинен за аферата с компенсаторките, въпреки че част от облагодетелстваните са били по онова време на високи постове в различни държавни институции. Едва тази година прокуратурата заведе дела и срещу тях.
|
|