:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,675,253
Активни 722
Страници 17,818
За един ден 1,302,066

700 000 фантоми отлитат от избирателните списъци

За пръв път след 1989 г. ГРАО прави мащабна акция за прочистване на мъртвите души
Архив "Сега"
---
Около 700 000 българи ще бъдат заличени от избирателните списъци за президентските избори - това съобщи във Варна Татяна Мичева - началник на сектор "Регионални бази данни" в Главна дирекция ГРАО на регионалното министерство. Подобна мащабна акция никога не е правена - при всеки вот досега броят на избирателите по списък се движеше между 6.7 и 6.9 млн. души, въпреки че през последните 15 години населението в страната рязко намаля. Заради това изборната администрация и ГРАО бяха постоянно критикувани, че не се борят с "мъртвите души".

От избирателните списъци ще бъдат заличени починалите, лишените от свобода, лицата със запрещение, както и тези, за които МВР е подало информация, че към 22 август са били извън страната. Ако те се приберат в България преди вота, ще могат да гласуват с лична карта и международен паспорт.

Всички български граждани, които живеят в чужбина, могат да дадат своя вот в страната, в която се намират, или да гласуват в България, ако предварително подадат заявление. Ако те бъдат включени в избирателните списъци в съответната страна, няма да могат да гласуват в България.

Ако изборите протекат в два тура, между тях ще има нова актуализация на списъците. Броят на избирателите по списък е важен за президентския вот, тъй като според конституцията задължително има втори тур, ако по-малко от 50% са гласували на първия. На президентските избори през 2001 г. избирателите по списък бяха 6 824 979, а на последния парламентарен вот - 6 720 941.

На 9 октомври изтича срокът, в който могат да бъдат подадени заявления за гласуване на друго място. Студентите имат право да гласуват в града, в който учат, чрез представяне на заверена студентска книжка и лична карта, уточни Мичева.

Министерството на държавната администрация ще обяви четири обществени поръчки, свързани с изборите, каза пък министър Николай Василев. Срокът за оферти за изработването на изборните книжа е до 8 септември. До 11 септември могат да подават документи фирмите, които искат да правят 13 500 прозрачни урни за изборите. Третата обществена поръчка ще бъде за изработка на печати. Има готовност да започне и конкурсът за изработване на интегралните бюлетини.

---каре---

НАЗНАЧЕНИЯ

Вчера ЦИК назначи всички 31 районни избирателни комисии, съобщи говорителят на комисията Ралица Негенцова. В ЦИК постъпи жалбата на Коалиция за България-Кърджали срещу назначаването от ЦИК на местната РИК. Протестът е срещу квотното разпределение на местата. Жалбата ще бъде изпратена във ВАС, който ще се произнесе по нея.
4
1623
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
4
 Видими 
05 Септември 2006 02:12
"Ако те се приберат в България преди вота, ще могат да гласуват с лична карта и международен паспорт"........ Вратата е широко "затворена". Чакаме автобусите от Турция.......
05 Септември 2006 08:22
Това е елементарен опит да се вдигне на хартия избирателната активност. Тъй като предстои тотален срив, сега се чудят как да докажат, че хората гласували...Олигархия
05 Септември 2006 11:43
При тези обстоятелства всички избори до днес трябва да бъдат касирани.Следователно и кабинета който сега ни управлява е нелигитимен.Това са фактите.
05 Септември 2006 21:16
Пиво, ако беше прочел две изречения по-долу, щеше да видиш, че хората се опитват да затворят някои вратички в избирателната система.
Както и да е, за мен поне съюзът "и" означава, че са им необходими и двата документа. А който е гласувал в чужбина, знае, че при гласуването се слага печат в паспорта (да не би случайно да кажем аз от Сан Антонио да скоча в колата и да карам 1, 3 или 5 часа до Остин, Хюстън или Далас - примерно казано).
Другата вратичка е с подаването на заявления за гласуване в чужбина - ама това не ми стана много ясно как ще го правят, ако не обявят поне 2 седмици предварително къде да се подават съответните заявления, а като знам посолствата и консулските служби колко бързо действат .... тая вратичка остава.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД