Кметовете да се самоопределят политически и да сформират партийни групи в общото събрание на Националното сдружение на общините (НСОРБ). Това предвижда проект за промени в устава на организацията, които ще бъдат гласувани вероятно през януари догодина. "Целта е да подтикнем кметовете да се самоопределят и да пресечем злоупотребите на партиите със спечелените от тях кметски места", обясни изпълнителният директор на НСОРБ Гинка Чавдарова. "След избори всяка партия казва, че е спечелила еди колко си кметски места, а като ги съберем, общините излизат 700-800", допълни тя.
Всяка партия ще може да си направи група в общото събрание на НСОРБ при минимум 25 кметове. Ако кметът е издигнат от няколко партии, той ще решава към коя от тях да се причисли. Независимите също ще могат да си направят група. Обособяването на политически принцип обаче няма да е задължително. "Искаме да въведем ясни правила, вместо всяка партия да свиква кметовете си тайно", допълни Чавдарова. Националното сдружение е почерпило опит от устава на Конгреса на местните и регионални власти към Съвета на Европа.
Обсъжда се и възможност членовете на УС на сдружението да се излъчват от 6 планови района за развитие на страната по квотен принцип. "Сега 40% от хората в УС са от един район - Североизточния. Целим номинациите да стават първо на ниво регион, като на 12 общини ще се пада по един представител", обясни Гинка Чавдарова. Ще се търсят начини да бъдат разширени правомощията му в преговорите с централната власт по различни проблеми.
На общото събрание догодина ще бъде обсъдено и дали Столичната община да не получи по право представител в УС на сдружението като града с най-голямо влияние в страната. Стефан Софиянски беше член на управата на НСОРБ по времето, когато беше кмет. След като напусна поста, не бе избран представител на София.
След промяна в устава на НСОРБ всяка община ще има по двама делегати в общото събрание - кмета и един от общинския съвет. Досега делегат беше само кметът, но промяната ще бъде въведена заради нарастващата роля на общинските съвети при децентрализацията на местната власт.
---
В ПОДГОТОВКА
НСОРБ подготвя изцяло нов закон за местното самоуправление, който ще бъде обсъден на годишната среща на кметовете през октомври. При последните промени в закона беше дадено право на кметовете да участват в ръководствата на политическите партии, но не и да са лидери. От сдружението обаче имат сериозни възражения срещу поправките.
“злоупотребите на партиите със спечелените от тях кметски места”
Партия издига читав кандидат (не рядко безпартиен), нормално още няколко партии го подкрепят (щом е читав!) – и после туп-туп в гърдите: “Спечелихме!”
Ами щом изборът на кметове е абсолютно мажоритарен, изобщо в закона да се премахне издигане на кандидати за кметове от партии!