:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,674,380
Активни 739
Страници 16,945
За един ден 1,302,066

Сдружението на общините дели кметовете на политически групи

Целта е партиите да не си приписват повече спечелени кметски места
Гинка Чавдарова
Кметовете да се самоопределят политически и да сформират партийни групи в общото събрание на Националното сдружение на общините (НСОРБ). Това предвижда проект за промени в устава на организацията, които ще бъдат гласувани вероятно през януари догодина. "Целта е да подтикнем кметовете да се самоопределят и да пресечем злоупотребите на партиите със спечелените от тях кметски места", обясни изпълнителният директор на НСОРБ Гинка Чавдарова. "След избори всяка партия казва, че е спечелила еди колко си кметски места, а като ги съберем, общините излизат 700-800", допълни тя.

Всяка партия ще може да си направи група в общото събрание на НСОРБ при минимум 25 кметове. Ако кметът е издигнат от няколко партии, той ще решава към коя от тях да се причисли. Независимите също ще могат да си направят група. Обособяването на политически принцип обаче няма да е задължително. "Искаме да въведем ясни правила, вместо всяка партия да свиква кметовете си тайно", допълни Чавдарова. Националното сдружение е почерпило опит от устава на Конгреса на местните и регионални власти към Съвета на Европа.

Обсъжда се и възможност членовете на УС на сдружението да се излъчват от 6 планови района за развитие на страната по квотен принцип. "Сега 40% от хората в УС са от един район - Североизточния. Целим номинациите да стават първо на ниво регион, като на 12 общини ще се пада по един представител", обясни Гинка Чавдарова. Ще се търсят начини да бъдат разширени правомощията му в преговорите с централната власт по различни проблеми.

На общото събрание догодина ще бъде обсъдено и дали Столичната община да не получи по право представител в УС на сдружението като града с най-голямо влияние в страната. Стефан Софиянски беше член на управата на НСОРБ по времето, когато беше кмет. След като напусна поста, не бе избран представител на София.

След промяна в устава на НСОРБ всяка община ще има по двама делегати в общото събрание - кмета и един от общинския съвет. Досега делегат беше само кметът, но промяната ще бъде въведена заради нарастващата роля на общинските съвети при децентрализацията на местната власт.

---

В ПОДГОТОВКА



НСОРБ подготвя изцяло нов закон за местното самоуправление, който ще бъде обсъден на годишната среща на кметовете през октомври. При последните промени в закона беше дадено право на кметовете да участват в ръководствата на политическите партии, но не и да са лидери. От сдружението обаче имат сериозни възражения срещу поправките.
2
1727
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
2
 Видими 
05 Септември 2006 08:31
злоупотребите на партиите със спечелените от тях кметски места
Партия издига читав кандидат (не рядко безпартиен), нормално още няколко партии го подкрепят (щом е читав!) – и после туп-туп в гърдите: “Спечелихме!”
Ами щом изборът на кметове е абсолютно мажоритарен, изобщо в закона да се премахне издигане на кандидати за кметове от партии!
05 Септември 2006 21:13
Това
е
налудничаво...
След като е веднъж избран, кметът става кмет за всички в общината!
Няма право да се определя допълнително и да се призовава публично към сепаратизъм!
Спомнете си срама ни, когато не тъй отдавна един умен по произхода си премиер се изказа, че бил премиер само за тези, които били гласували за него...
*
Това сдружение на общините плаче за прокурор.
Подкопава се логиката на местното самоуправление, като инструмент на демокрацията. Защото това са основни принципи.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД