"На ринга няма на кого да разчиташ освен на собствените си сили. Ако си неуверен, няма смисъл да започваш двубоя. Но при добра кондиция отивай, бий се и побеждавай. Всеки момент трябва да си готов да получаваш удари и моментално да отвръщаш на противника", заяви в интервю за "Утрински весник" лидерът на ВМРО-ДПМНЕ и новоизбран премиер на Македония Никола Груевски. Такава тактика бившият боксьор от скопския клуб "БК Водно" смята да прилага и при изпълнение на политическата си програма като министър-председател на най-младия правителствен екип в Европа. Той е наясно, че "ударите под пояса" в политиката са много повече от тези в бокса, но е убеден в крайната победа.
Младият политик, който на 31 август навърши 36 години, несъмнено се радва на голяма популярност в родината си и на възходяща кариера. Не само поради победата на десноцентристките сили над социалистите на бившия премиер Владо Бучковски на парламентарните избори през юли. Роденият през 1971 година в Скопие Никола Груевски има зад гърба си немалък управленски опит и
харизматично излъчване на модерен лидер,
който полага усилия страната му да бъде призната за равноправен член на Евросъюза и НАТО.
Възходът за Груевски започва веднага след като през 1994 г. се дипломира в Икономическия факултет в Прилеп.
От 1995 до 1998 г. той е директор на отдел "Сигурност, планове и анализи" в "Балканска Банка" - Скопие. Тази финансова институция по онова време е собственост на създадената от покойния вече Илия Павлов финансова империя "Мултигруп", но това са подробности, които не са повлияли негативно на досегашната негова кариера.
Той е заемал и поста министър на финансите в правителството на бившия премиер Любчо Георгиевски, който претърпя провал на парламентарните избори през 2002 г. След поражението Никола Груевски веднага бе привлечен в качеството си на съветник по приватизацията от реформисткото правителство на съседна Сърбия. Впоследствие настоящият македонски премиер работи известно време и като експерт в Международната банка за възстановяване и развитие(МБВР).
В областта на финансите обаче още докато беше министър, Груевски проведе
серия от реформи в данъчната система
и ускори процеса на приватизацията в бившата югорепублика. Той отиде още по-далеч и стартира процеса на връщане към частната собственост, която бе ликвидирана в рамките на Титова Югославия. Стана инициатор да бъде въведен и Данък за добавената стойност (ДДС), но с това си спечели омразата на бившите комунисти в Македония.
След като в резултат на вътрешнопартийни конфликти Любчо Георгиевски създаде и отцепи ВМРО-ДП, Никола Груевски пое лидерското място в десноцентристката ВМРО-ДПМНЕ. Технократът насочи усилията си към осъществяването на радикални икономически реформи и изработи предизборна платформа, в която приоритетите бяха насочени към асоциирането на Македония в НАТО и ЕС. Това му осигури победа на парламентарния вот и премиерски пост със заплата от 56 686 македонски денара (1 евро е 61 денара), значително по-скромни доходи от тези, които е имал като финансов експерт в МБВР.
Отсъствието на семейни ангажименти вероятно ще му позволи да се посвети изцяло на преките си задължения, смятат местните медии. Груевски се разведе още в края на миналата година с бившата си съпруга Сузана Арбутина - лекар пулмолог в Клиниката за белодробни болести в Скопие. Двамата нямат деца и след близо пет години брачно съжителство се
разделиха по взаимно съгласие
поради несходство в характерите. В основата на разтрогнатия брак обаче по-скоро е нежеланието на Сузана да бъде в центъра на медийните изяви, коментира развода миналата година в. "Вест".
Така или иначе битката на вътрешнополитическия и международен ринг за Груевски вече започна. Противници дал господ. Като се започне от местните албански етнически партии - Демократичен съюз за интеграция (ДСИ) и Партията за демократичен просперитет(ПДП), които, недоволни от факта, че не са включени в кабинета, заплашват с радикални антиправителствени прояви и бойкот. Високото ниво на корупция в държавата, организираната престъпност и икономическата нестабилност също трябва да бъдат преборени в кратки срокове.
В отношенията със съседните държави предстои уреждането на въпроси, свързани с международното име на Македония, както и разрешаването на проблеми, породени от наличието на общи исторически корени в региона. Все сложни и изискващи подход, такт и време неотложни дела. Приоритетно трябва да бъде търсен и намерен и най-прекият път към Брюксел, след като Скопие получи покана за преговори с ЕС.
Спортният дух и състезателен хъс на бившия боксьор, подплатени с опита от артистичните му изяви на театрална сцена и натрупания управленски опит вероятно ще бъдат факторът, който ще надделее в битката, от която Груевски се надява да излезе без "нокаут". Ако разчете добре своя и на оглавявания от него кабинет потенциал, премиерът може да запише, ако не победа с "явно преимущество", то поне с достойна такава "по точки" на ринга в Скопие още в първите рундове на управлението си.
|
|