:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,673,464
Активни 769
Страници 16,029
За един ден 1,302,066
Консулт

Кредитният рейтинг - лукс или точен ориентир

4 български агенции вече правят оценки на репутацията на фирми и общини, макар и само за местно ползване
Снимка: Велислав Николов
2 юли 2003 г. Тогавашният финансов министър Милен Велчев и заместникът му Красимир Катев черпят с шампанско за поредното повишение на кредитния рейтинг на България. Както при фирмите, така и при държавите добрата репутация означава възможност за по-благоприятно финансиране.
"Какъв ти е кредитният рейтинг?" - този стандартен въпрос преди стартирането на бизнес контакти в западните страни напоследък все по-често започва да си пробива път и в България. Макар отскоро, и у нас вече се появиха рейтингови агенции, които оценяват домашните перспективи на фирмите и се опитват да се наложат като надежден ориентир за бизнеса.

Всъщност присъждането на кредитен рейтинг е независима експертна оценка за финансовата история на едно юридическо лице и отразява кредитоспособността или нивото на риск за погасяване на финансовите му задължения. По света високият кредитен рейтинг подобрява възможността за привличане на директни инвестиции, достъпа до национални и международни пазари. Повишаването на кредитния рейтинг води дори до намаляване на лихвите по получените заеми.

Последната екстра вече си пробива път и у нас - българските компании с добър кредитен рейтинг могат да разчитат например на по-добри условия при получаването на заеми,



с 1.5 до 2% по-ниски лихви



Затова все повече родни фирми започват да възприемат изготвянето на кредитен рейтинг не като излишен лукс, а като перспектива за бизнеса си.

Кредитният рейтинг дава възможност на банките и потенциалните чуждестранни инвеститори да сравнят състоянието на фирмите в даден сектор. И в момента високият рейтинг е предимство при кандидатстване по проекти от предприсъединителните европейски програми ФАР, ИСПА и САПАРД, когато останалите характеристики на кандидатите са еднакви. Със същото предимство фирмите с добър рейтинг ще се ползват и при получаването на средства от структурните фондове на общността, след като България стане пълноправен член на ЕС.

Кредитният рейтинг се възприема и като гаранция за надеждността на бизнес партньора или обратното - сигнал за "опасност". Това може да има ефект върху условията за плащане, сключването на нови договори, класирането в процедурите за получаване на обществени поръчки.

Освен търговски дружества финансовите институции и общините също са обичаен клиент на рейтинговите агенции. Кредитен рейтинг може да бъде направен дори на самостоятелна емисия облигации или на отделно взет проект.



4 са чисто българските агенции



в момента в страната, които се занимават с издаването на кредитен рейтинг. Това са "Глобал рейтингс", Българска агенция за кредитен рейтинг, Българска рейтингова агенция и Национална агенция за кредитен рейтинг - България. Трите световно утвърдени агенции, които работят и у нас, са "Фич", "Стандар енд Пуърс" и "Муудис".

За разлика от тях кредитните рейтинги, които българските агенции изготвят, важат единствено за територията на нашата страна. Затова те не могат да "помогнат" на бизнеса при пускането на облигации на световните фондови борси например, както започна вече да се практикува и от български компании.

Българските рейтингови агенции използват възприетата в цял свят скала на оценяване. В нея най-високата оценка е ААА, която означава, че фирмата е изключително кредитоспособна. BBB кредитоспособността е задоволителна. Тази оценка означава, че част от характеристиките на дадена компания могат да се повлияят от промени в средата. Оценка ССС означава, че фирмата не изпълнява коректно задълженията си или голяма вероятност да просрочва задължения, а възможностите за оздравяване са ограничени. Най-неблагоприятната оценка пък е D, което означава неизпълнение на задълженията и кредитен риск над 150%. В рамките на всяка една от първите три оценки има вариации, които показват посоката, в която се развива фирмата.

В България изготвянето на кредитен рейтинг засега не струва скъпо.



Цената варира от 500 до 5000 лв.



и зависи от вида на клиента - дали компанията има дъщерни фирми и филиали, или е едноличен собственик или корпорация. На практика най-високата цена на рейтинга, изготвен в България, е повече от 10 пъти по-ниска от тази на международните агенции, които взимат от 30 хил. до 80 хил. евро.

Минималният срок, за който може да се изготви кредитен рейтинг, е две седмици, а максималният - два месеца. Фирмата клиент трябва да представи пълния набор от счетоводните си документи, включително балансовите отчети за приходи и разходи за последните няколко години. Задължително се представят и документите, свързани с притежаваните дълготрайни активи, собственият капитал, дългосрочните и краткосрочните заеми, които са теглени.

Получаването на кредитен рейтинг не е еднократен акт, веднъж и завинаги, освен ако не става дума само за конкретен проект. Оценките, които агенциите издават, са с различен срок на валидност. И ако дадена компания иска да поддържа този параметър за себе си, веднъж получила рейтинг, трябва периодично да предоставя данни на кредитната агенция, за да може



оценката й да се актуализира



Разбира се, нищо не пречи дадена фирма да се откаже от допълнителна проверка на показателите и от актуализация на рейтинга си. Както в бизнес отношенията на запад, така и от българските банки това вече се възприема като сигнал за влошаване на финансовото състояние на компанията. И обичайната реакция е влошено доверие, което пък означава край на преференциалните лихви или на благоприятните условия на бизнес партньорството.

За разлика от международните кредитни агенции българските все още са в период на доказване пред клиентите си. И от четирите агенции твърдят, че рейтингите, които изготвят, са напълно обективни. Като основна гаранция сочат експертите, които изготвят рейтингите. Както и факта, че една фалшификация на кредитния рейтинг, който е нито повече, нито по-малко от репутацията на фирмата, много бързо се открива в практиката. За кредитната агенция, изготвила фалшификата, това означава банките и инвеститорите да загубят доверие към оценките й, а тя самата - да загуби клиентите си.





каре

Критерии

Няколко са основните критерии, които кредитните агенции проучват и по които оценяват фирмите, за да определят рейтинга им.

- Състоянието на сектора, в който работи фирмата, както и влиянието му върху нея. Въз основа на тези данни се определя колко благонадеждна в перспектива е фирмата и какви рискове съществуват за нейното развитие. Проучването на сектора включва дори информация за законодателството, което регламентира възможностите за развитие на конкретния бранш.

- Анализ на бизнес риска. Той се определя от конкурентоспособността и финансовата сила на фирмата. При корпорациите тези показатели зависят от състоянието на основния акционер. Силен основен акционер би могъл да бъде например източник на ноу-хау и друга подкрепа. Оценява се също и способността на основния акционер да капитализира адекватно анализираната компания.

- Пазарните дялове на фирмата в отделните сегменти, в които тя работи, обемът на продукцията й, услугите, които предоставя, и наличният капацитет на компанията.

- Взаимоотношенията на компанията с нейните контрагенти, рисковете, които произтичат от сключените договори.

- Мениджмънтът на компанията е основен елемент при оценката на бизнес риска. Управлението на фирмата се анализира от гледна точка на компетентност на ръководния екип, управленската структура, наложените практики и съществуващите системи за управление на компанията. При оценката на мениджмънта се разглеждат и стратегията на компанията, виждането на мениджърите за бизнеса в момента и прогнозите им за бъдещето.

- Наличие или липса на адекватна подкрепа от IТ системи също е фактор, който се оценява за почти всички браншове.

- Финансово състояние на компанията. Този критерий е индикатор за силата на бизнеса и за преките източници на риск. Състоянието на компанията във времето се анализира подробно в четири основни области: рентабилност, оперативна ефективност, задлъжнялост и ликвидност. Задлъжнялостта е основен източник на риск, защото при невъзможност на една компания да посреща разходите си тя се превръща в неплатежоспособна. Ниската ликвидност също е източник на риск, тъй като може да попречи на компанията да изпълнява задълженията си точно и навреме.

През подобна процедура се преминава и при изготвянето на рейтинг на община. Важни са четири основни фактора, свързани с финансите на общината - икономически фактори, профил на дълга и бъдещи нужди от финансиране, общински финанси и качество на административно-управленските стратегии.
СНИМКИ: РОЙТЕРС
Закупуването на "Дигитал екуипмънт" от компютърния гигант "Компак" за 9.6 млрд. долара бе една от най-големите сделки в историята на компютърния бранш преди години. Перспективите и репутацията на една фирма са сред основните показатели, които насочват инвеститорите към нея. А кредитният рейтинг дава надежден ориентир за това.
15
2461
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
15
 Видими 
11 Септември 2006 22:09
За САЩ и другите държави Кредитният рейтинг не е лукс, а точен ориентир на банката спрямо клиента, тъй като понятието банкова тайна не съществува и почти всеки може да ти "бръкне" в акаунта и да види с какво разполагаш, кога и как си плащал или разплащал, какви суми си вложил допълнително...., абе просто всичко!
Струва ми се, че ще изтече още много вода, докато в България - дори и в Западна Европа - започне да се процедира, така, както в САЩ, Канада и Мехико. Това ще улесни не само банки и клиенти, но и ще вдъхне респект в ефективността на банковите операции, ако разбира се банките не са мафиотски, искариотски, подземни и т.н. Тогава ще може да се говори за неща отстоящи в момента на светлинн години от България.
11 Септември 2006 22:11
Хубавка идея
Всеки да си носи рейтинга, дори и да не му става
А всащност става дума за купуване на парите срещу времето
Плащаш на някакви си асоцияция, корпорация, агенция -тя да те спести времето да доказваш че можещ да вземеш парите преди те да станат не ти нужни.
Свежо предание да верится с трудом
Да плащаш с времето си да ти пестят времето срещу твоите пари, които още ги нямаш. Прекалено е субективно за България. Все някой ще ти врътне номера и губиш времето и тогава -парите не са ти нужни
А смисъла на рейтинга е точно обратното - да вземаш парите когато са ти нужни без да доказваш.
Отново някой се вгражда в хранителната верига
Като няма нормални банки, за какво ти е тази верига, а..?
11 Септември 2006 22:12
Коментар
Може и да не е уместен
Този спай се вреди защо?
Като го нямаше преди, а
11 Септември 2006 22:15
Таа е за гошето - той ги следи изкъсо.
Гоше, до кой етаж стигна рейтингот?
11 Септември 2006 22:17
Ето отговора
"За САЩ и другите държави Кредитният рейтинг не е лукс, а точен ориентир на банката спрямо клиента, тъй като понятието банкова тайна не съществува и почти всеки може да ти "бръкне" в акаунта и да види с какво разполагаш, кога и как си плащал или разплащал, какви суми си вложил допълнително...., абе просто всичко!"
Не е так спай-шпион, иначе
Не е въпрос във времето и разстояние
Въпроса е, че тук, в България, няма банки - никакви, нито европейски, нито американски
Има лейбълите
Тъй че не дей да охкаш колко сме изостанали
То е както в онзиденшния виц, не е колко, а завинаги
Така че този род идейките не идват току така
Вери сори


11 Септември 2006 22:19
А, да бе да
Компак - това несъществуващо вече чудо на техниката
Казва се ...
Както и да е, продадено е
Значи тук се води разговор за поредната продажба
На какво, обаче ...
11 Септември 2006 22:21
Само мнение, или и мненията се забраняват в България?!
11 Септември 2006 22:34
Мнението се дискутира
Или дискусията вече е забраненя, а?
12 Септември 2006 00:47
Много глупости говориш бе, Минавам от тук!


12 Септември 2006 01:10
Рейтингът ти е основен критерий дали си интелигентен и си стопанисваш парата или си прахосник.
Без рейтинг си просто дебил.
12 Септември 2006 02:06
По интересни за нас обикновените хорица са "collection agencies"!Ще дойдат и у нас.Всеки ти пише реитинга!Ако не си платил телефона, закъснял си с наем или си завлекал някой, потърпешият се оплаква срещу комисионна на агенцията.Агенцията заплашва да те съди но то е скъпо и рядко се случва.
Но данните остават в регистъра на агенцията.Ако поискаш да купиш нещо на заем, да си набавиш кредитна карта, да наемеш кола, квартира кредитиращият ше се допита до същата тази агенция!
Да имаш "лош кредит" на запад е като да си полуумрял!
12 Септември 2006 03:28
То затуй мохадото го няма тук. Щото е само полу.
12 Септември 2006 07:33
С риск да обидя "учени" по "науката" икономика ще кажа с думи прости: Кредитния рейтинг е термин, който се използва от държавата, да ви държи изкъсо, да ви рови по банковите сметки и да ви се бърка в личния живот. В това "данносъбиране" участват тарикати " икономисти" които продават информацийката срещу добро заплащане на други тарикати и ви съсипват живота. Това е същината, а какво ви обясняват "учените" това е друга история. Вие на кого вярвате..............
Аз на "икономисти" не ВЕРВАМ..........
12 Септември 2006 07:37
Spy, ти направо уби калкана като нареди и Мексико до САЩ и Канада.....
12 Септември 2006 18:36
Направих го, за да не може El Mojado да ме критикува!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД