:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,673,385
Активни 730
Страници 15,950
За един ден 1,302,066
Интервю

Такса смет ще се повиши заради завода за боклук

В София няма терен за сметище. То е все едно да искаш тук да направиш пристанище, но нямаш море, твърди зам.-кметът по екологията Милор Михайлов
снимка: Борислав Николов
Милор Михайлов
Визитка

Милор Михайлов е роден на 22 септември 1967 г. в Банкя. Завършил е психология. Бил е два мандата кмет на район "Банкя" - от 1995 до 2003 г. Преди това е бил зам. кметски наместник и общински съветник. От 2003 г. е зам.-кмет по екологията, беше назначен по времето на Стефан Софиянски, но остана и в екипа на Бойко Борисов



- Г-н Михайлов, възможно ли е до края на годината да започне строежът на завод за преработка на боклука, както обяви кметът Бойко Борисов?

- Кметът иска, ако може, първа копка да е утре. Но до края на годината може да се подготвят заданията за подробните устройствени планове и да се стартира процедурата по оценка на въздействието върху околната среда (ОВОС). Т.е. може реално да стартира процедурата, която е дълга, строителството е част от тази процедура.

- Имате ли потенциална площадка, на която да стартира ОВОС?

- Има 3 - ЗСК "Кремиковци", "Хан Богров" и "Кубратово".

- А Суходол?

- И там също. Има общински терен, който е до сметището. Писмото на кмета разбуни отново духовете в Суходол. Но досега те твърдяха, че нищо не им е казано и предложено. В писмото са описани конкретни мерки. Кметът даде старт на някакъв дебат. Диалогът винаги е бил труден със Суходол, всъщност с няколко от лидерите на сдружения, които не са изразители на общото мнение на суходолци. Пресилено е, че те владеят сдруженията, които представляват. Защото, ако утре променят своето мнение и приемат условията на общината, вече няма да са лидери.

- Това означава, че позицията на Суходол е категорично против?

- Да, голяма част от хората в Суходол са категорично против и според мен се водят някакви махленски спорове, без да се чуе мнението на експертите.

- От една страна, твърдите, че Суходол е единственият вариант, от друга - кметът казва, че се работи по много други варианти. Какви са те?

- Вариантът с мината в Бобов дол не е отпаднал, там все още продължават проучванията, трябва да са готови между 20-30 септември. Проучваме още един терен извън София. Едно е ясно - подходящ терен за депо в границите на Столична община няма. Затова общината се обърна за съдействие към държавата за 2 неща - за предоставяне на терен и провеждане на административните процедури, които кметът не може да провежда на територията на друга община. На територията на която и да е община се среща съпротива от местното население, очевидно е, че без намеса на държавата тази криза няма да получи решение. И за Суходол е необходима намеса на държавата в лицето на МОСВ, защото сме внесли за съгласуване от РИОСВ преди 40 дни задание за ОВОС, но няма отговор. Ако имаме претенция да бъдем правова държава, когато спазваш закона, всякакви протести са саботажни действия.

- Как общината спазва закона? Според министър Джевдет Чакъров дори не са внесени всички документи. Внесени ли са всички необходими документи?

- Да, в края на юли сме внесли задание за съгласуване за ОВОС. Това е първата стъпка. Това депо има проект, очевидно е, че обемът и капацитетът не са запълнени. Искахме да ни бъде разрешено да запълним свободния капацитет, така че да изпълним проекта.

- Защо се наложи "Чистота - Искър" да внася наново документи?

- "Чистота - Искър" внесе заявление за оператор. М.г. се твърдеше, че разрешението за депото е до 2 октомври. Това не е вярно. Разрешението за депо е, когато завършиш проекта. До 2 октомври беше разрешението на оператора "Чистота - Искър" за експлоатация на депото.

- За какъв срок е новото искане за експлоатация?

- Докато запълни капацитета.

- За колко време може да стане това?

- По данни на експерти за около година. Става въпрос за втора и трета клетка, които закрихме. А за първа клетка сме внесли задание за ОВОС за ново депо.

- Кога трябва да отговори МОСВ?

- Не мога да кажа. Но ако приемем, че днес имаме площадка и нямаме протести, минималният срок за ново депо е 1.5 г. Така че при предстоящото изчерпване на площадките за балиране и изключително тежкото положение в "Дружба" най-бързият вариант е да се отвори депото в Суходол. И богати страни не могат да си позволят едно законно съоръжение с неизчерпан капацитет, в което са вложени милиони левове, да не се използва. А ние не сме богата страна.

- Вие сте зам.-кмет по екологията вече близо 3 г. Защо през това време не беше направено нищо нито за сметище, нито за завод?

- Причините са политически и икономически. Но не са технологични. МОСВ м.г. възложи едно проучване на площадки. Бяха проучени 28 площадки. 2 от тях бяха в рамките на Столична община и те отпаднаха. От останалите 26 бяха класирани мина "Чукурово" на първо място и мина "Република" на второ място. Според мен и двете мини отговарят на изискванията, защото и преди това са правени проучвания. В съседство на мина "Република" има одобрен проект по ИСПА за регионално депо на Перник. За "Чукурово" е правено проучване и 2000 г. Там община Елин Пелин си е изхвърляла отпадъците, без да има изградена клетка за депо, без фолио, без дренажи. Заради протестите не стартирахме дори процедура по ОВОС, не можахме да стигнем.

В София няма терен за сметище. То е все едно да искаш тук да направиш пристанище, но нямаш море. За завод има терени и той трябва да е в София. На 5 януари т.г. внесох доклад в СОС да се определя методът за третиране на отпадъците. Второто беше да се определи начинът на финансиране. От него зависи процедурата, по която общината ще избира или инвеститор, или партньор. Трябва да се знае кой ще го финансира. Общинският съвет не каза ясно дали ще е смесено дружество или изцяло външен инвеститор.

- Защо се провалиха конкурсите за оферти за изграждането на завод?

- Смисълът на тези предложения беше да се проведе процедурата по ОВОС и да се направи избор на площадката. 2 бяха важните неща - начинът на финансиране и технологията. Като председател на комисията написах особено мнение след доклада на комисията, с който препоръчахме този метод, който подкрепя кметът сега - без изгаряне. Това е наистина съвременен метод, по-ниска е и цената за обработка на тон отпадък. Инсенераторът е скъпо съоръжение. На изхода остава опасен отпадък, който нямаме къде да депонираме. В България няма такава инсталация за опасни отпадъци, трябва да се изнася, което би оскъпило процеса и би повишило много такса смет. Освен това срокът за изграждане съоръжението по избраната от нас технология е много кратък - в рамките на 1 г. от получаване на разрешение за строеж. Аз предложих на СОС да стартира процедура по ОВОС - т.е. тази технология да бъде одобрена и да има санкция на МОСВ.

- Това означава ли, че общинският съвет носи отговорност, че няма реални действия за изграждането на завода?

- Ако общинският съвет беше взел решение, че заводът ще се изгражда от изцяло външен инвеститор, можехме да направим процедура по закона за обществените поръчки и да изберем инвеститор. Или ако беше казал, че иска и общината да участва в бъдещото дружество, трябваше да бъдат поканени няколко водещи фирми с опит в третирането на отпадъците, да определи параметрите - да каже с колко процента ще участва общината, дали с апорт на терена. Но без решение на общинския съвет не може да стартира процедура по изграждане на завод. Сега, след като правителството одобри плана по програмата "Джаспърс", сме подали фиш за техническа помощ. Разумното е да се кандидатства за грант от Европейската комисия. Очакваме безвъзмездно финансиране от 85%. Това би облекчило столичани с такса смет. Трябва да е ясно, че балирането ни е скъпо в момента, но една инсталация, каквато и да е, ще бъде с по-висока такса за обработка на тон отпадък.

- Колко по-висока?

- Минимум 35 евро на тон при 28 евро сега. Но поне с 10-15% ще скочи такса смет. Което е добрият вариант, защото при инсенераторите таксата е около 70-100 евро на тон.

- Откога може да скочи такса смет?

- От годината, в която започне да функционира заводът. Освен това, за да се отпусне грант, трябва да се спазват правилата на Европейската комисия. Не можем да си направим търг и да си изберем изпълнител и той да кандидатства за грант. Поискали сме от "Джаспърс" да ни подготви тръжната процедура. Но ако е смесено дружество, те да проведат конкурса.

- Кога ще бъде изчерпан капацитетът на площадките за балиране?

- След месец, дори и с разширението на терена на "Кремиковци".

- Какво ще стане след 1 месец?

- Не може да бъде изградено нито ново депо, нито нов завод. По-бърз вариант от Суходол не мога да предложа.

- Кога да очакваме София отново да се зарие с боклук, има ли такава опасност?

- Ако не се намеси държавата в лицето на МОСВ, в средата на октомври ще се окажем в същата ситуация, в която бяхме миналата година. Под намеса на министерството разбираме това, което кметът поиска от премиера - да извозим еднократно балите на законни депа и да направим всичко необходимо за отваряне на Суходол. Има и експертни становища, и политическа воля. От друга страна, има 2 комитета, които са против. Аз не очаквам да се появи комитет, който да иска боклука.

- Затова трябва или да убедите хората, или да ги принудите.

- Опити за убеждаване на хората има. Аз съм присъствал на няколко срещи с около 20 инициативни комитета от всички квартали преди 4 месеца - те се изпокараха. Ясно е, че съоръжението за отпадъци трябва да е в София.

- През октомври изтича законовият срок от 1 г., за който балите могат да се държат на открито.

- Още м.г. беше ясно, че за 1 г. завод не може да се направи. За 1 г. можеш да мине процедурите.

- А какво ще стане с тези, които вече стоят от 1 г.

- Тях можем само да ги депонираме.

- Ако няма къде да ги депонирате?

- Ще поискаме подновяване на разрешението.

- За какъв срок?

- Ако след това се депонират, максималният срок е 1 г., ако се обезвреждат в завод - 3 г.

- Имате ли отговор и от съседни общини, където търсите терени?

- Все още нямаме. Вариантите са Суходол, Бобов дол и още една община на около 20 км от София. Спазени са отстоянията, наблизо няма населени места, не би трябвало да има протести. Искаме да спазим буквата на закона - да излязат проучванията, да се изработи подробен план, за депото да се стартира процедура по ОВОС, тя да бъде обжалвана и защитена. В един момент всеки казва - "Тука кръв ще се лее, не искам боклуците".
12
2375
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
12
 Видими 
11 Септември 2006 22:22
Да бе
Да отпушиш боклучената криза с мощна клизма
Въпроса е кое е дупето.................?
11 Септември 2006 22:51
Море може да няма, но река има -
от Искъро по-длибоко няма....
11 Септември 2006 23:37
Две предложения:

1. Да се продадат общинските предприятия /Софийски имоти, общинска банка, застрахователната компания, Егида и пр./ и с парите да се прави завод за изгаряне на отпадъците - така няма да има нужда да се увеличава такса смет. Може дори да се намали значително.

2. Вместо да се предлагат пари за облагородяване на Суходол да се отиде при всежи собственик на имот/къща там (или на друго място - може да не е в Суходол) и да му се предложи лично на него значителна сума за закупуване на имота му от общината. Ако се предложи достатъчно висока цена, все някъде общината ще може да закупи достатъчно голям имот, за да няма протести.


-----------------------------------------
Блогът за икономика
http://economics.blog.bg/
11 Септември 2006 23:55
Да бе
А къде е Европа
Къде е Аристотел с неговите права и свободи
Да им се дават парите
Да им се взимат - пропорционално на боклука, който пречат да бъде преработен
С проценти за изгубени ползи в перспектива
И без тюрюлюкане на генерала с кон
Да мръдне със задника да им пръдне по-генералски
Може и да усетят какво ги чака от боклука
12 Септември 2006 08:40
"Визитка
Милор Михайлов ... Завършил е психология. От 2003 г. е зам.-кмет по екологията, беше назначен по времето на Стефан Софиянски, но остана и в екипа на Бойко Борисов."
Ще се оправим с боклука, ама някой друг път.
12 Септември 2006 09:06
Психология = Екология???
Докога никой няма да си е на мястото?
Да изпратим еколога да върши работата на психолога!
Все едно кой колко ще оплеска, всички ще сме прецакани.
12 Септември 2006 09:33
Внимавайте с психолозите, че могат да ви изкарат всеки момент, че сте луд и да ви пратят на 4-ти км.
12 Септември 2006 09:44
Психолозите не могат и това, психиатрите го могат оти са доктори!!! Аз се чудя защо нещата с боклука не вървят, а то с тях се занимава човек , завършил психология и както се вижда от рожденната дата + военната служба + висшето образование няма и един ден стаж в някоя промишленост!!?!?! /работата като кметски наместник и местен кмет, едва ли дава голям опит в третиране на боклуците, и не само тях, на 1.3 млн. град!!! Май преди да правим завод требе да се намерим, някой който по има практически опит в тези неща!! А то ще дойдат акули от Португалия, Испания, Германия, Австрия и после ще плачкаме, изядоха еколога!!! Демек корупция, хабене на ресурси, закъснения, оскъпяване /случая летище София/ срещу рушвет!?! Никаква корупция няма да има, просто ще го преметнат без даддат и един лев някому!!! Те ги знаят тези работи, вервайте ми!
12 Септември 2006 09:58
Инсенераторът е скъпо съоръжение. На изхода остава опасен отпадък, който нямаме къде да депонираме. Верно психолог! В две изречения две груби фактически грешки!!! Аферим!!! Първо не става дума за инсенератор, а за изгаряне на битови отпадъци /разликата е от земята до небето/. Второ от използваните на "запад" инсталации за изгаряне на битови отпадъци се получава напълно безвредна сгурия и пепел /около 10%/ от количеството боклук, което се използва даже и в пътното и земното строителство! Това е и главното предимство на изгарянето, намалява се обема ~ 10 пъти /по малък обем за депониране/ и се "превръща" от бъкан с миризми, зарази и отделящ метан при гниенето отпадък в безопасен "пясък и сгур" Така че ако "клетките" на Суходол имат капацитет за 1.5 години при запълване с "жив" боклук, при изгарянето на боклука ще стигнат за 15 години! Топлината дето може да се утилизира е само екстра! Има и по прости начини да се сгреем!!!
Затова и в Копенхаген в чертите на града има 3 инсталации за изгаряне на боклук!! Ама там еколога не е психолог и не председателствува комисии по избор на технологии за "третиране" на отпадъците!
12 Септември 2006 11:13
Хайде, моля да говорим сериозно - в чужбина изгарят сортиран боклук. В България всичко отива на едно място - батерии с тежки метали, техника, какви ли не гадости. Такъв боклук не може да се изгори и пепелта не може да се използва. Освен това, София е в затворено поле. Въздухът и без друго си е достатъчно гаден. Много е важно в София хората да свикнат да си хвърлят разделно боклука. Аз вече имам вкъщи кашон за хартии, кашон за стъклен амбалаж и една голяма торба за пластмасови опаковки. В коша отива почти само органичен отпадък. Това трябва да се обясни на Софиянци, за тяхна сметка - с незабавно вдигане на такса смет, защото така ще разберат най-бързо. А след това трябва и да се направи нужното, за да се рециклират така разделно събраните боклуци и количеството боклук за депониране ще спадне 3-4 пъти. Така че оправдание няма. Ако Ви интересува, кой е виновен - отговорът е "старите" партии, които държат както правителството, така и столичния общински съвет, избран по времето на Софиянски.
12 Септември 2006 13:40
Галош всичко брате минава през огъня и на атмосферата в Дания нищо и няма, иди виж ако не вярваш!! То санким сега тя е много чиста в София, ама нейсе!! А тези разделни технологии на събиране на отпадъци ги "пробвахме" още 1959-60 година в София, не вървят брат, не вървят!! Боклука става още повече и по трудно се събира!! Те сега минават от дъжд на вятър, пък ако трябва да събират три "боклука"!?
12 Септември 2006 14:31
Нужно е високо и ясно да се каже, че дори в места като Горно Уйно и Долно Нанагорнище общините успяват да пробутат проекти за сметища, пречиствателни станции и пр. природоопазващи инициативи. За всичките тези години в София е подготвен ... един проектен фиш. За техническа помощ, не за същинския проект. Така че е най-уместно г-н Михайлов не да дава интервюта по вестниците, а без излишно мотаене да си завре главата в г.зъ.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД