:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,672,885
Активни 705
Страници 15,450
За един ден 1,302,066
Правила

"Натура 2000" - екологичен щит и меч

Половин България е набелязана да се превърне в защитена територия, но вероятно около 20% ще получат особен екостатут. Собствениците на такива терени ще бъдат обезщетявани
Снимка: "Сега"
Дори река Марица в Пловдив е ценно място за европейската защитена мрежа, защото там зимуват много птици.
Представяте ли си от 1 януари 40% от територията на България да се окажат защитени територии? В момента са само 5%. Това означава в тези земи да може да се развиват само екоземеделие, екоживотновъдство и екотуризъм. Това означава от нос Емине до Обзор и от Балчик до Калиакра да не могат да се строят големи хотели, пренаселени курорти и прочие. Както и да се изсичат гори за ски писти в Боровец, Добринище, Разлог...

"Натура 2000" държи под напрежение всеки инвеститор, решил да вложи парите си в строеж по морето или на някое друго красиво природно място у нас. Заради нея правителството назначи специална междуведомствена работна група, която да преценява проект по проект всеки план за застрояване по Черноморието.

"Натура 2000" е общоевропейска мрежа от защитени територии, към която и България ще се присъедини след влизането си в ЕС. Пълноправното членство обаче изисква държавата не просто да ратифицира документ или да приеме със закон поредните мерки за защита на биологичното разнообразие, а да е изследвала и набелязала всички онези територии, които попадат в критериите на "Натура 2000". Прословутата местност Иракли, за която се вдигна шум до небето и се стигна до война между летуващите там и собствениците на земи, е само една малка част от местата, набелязани за включване в международната програма.

В момента местностите, отговарящи на критериите на "Натура 2000", са



около 40% от територията на България



Което е 8 пъти повече в сравнение със сегашните 5%, защитени по настоящия закон. Става дума за 2 вида територии - за птиците и за природните местообитания, или т.нар. хабитати. Зоните се изграждат с прилагането на 2 директиви на Европейския съюз - за хабитатите от 1992 г., и за птиците, която е от 1979 г.

В началото на септември правителствените експерти одобриха в рамките на защитените зони на "Натура 2000" да останат 20,8% защитени зони за птици, което е с 3% по-малко от първоначалния проект. Ценните за опазване хабитати са близо 400 и са 35-37% от територията на страната.

Предложените територии са проучени от екипи на две неправителствени организации - Българското дружество за защита на птиците (което отговаря за птиците) и сдружение "Зелени Балкани" (отговорно за хабитатите). Становището на независимите еколози трябва да бъде разгледано и утвърдено от Националния съвет по биологично разнообразие. След тяхната намеса списъкът от зоните за "Натура 2000" може да бъде увеличен или намален. След това се утвърждава от Министерски съвет. България трябва да приключи с това до 1 януари 2007 г.

"Заради неуредици с финансирането на проучванията е твърде възможно да закъснеем освен ако не положим свръхусилия, за да се спази срокът", обяснява Симеон Марин, който е координатор на проекта за изграждане на "Натура 2000" у нас. Освен парите проблем при проучванията е и фактът, че заради социалните промени и масираното строителство състоянието на природата и местообитанията на различните видове през последните години се променят динамично.

Списъкът на ЕС със зоните и видовете, подлежащи на защита, не е замразен и се допълва с влизането на всяка нова страна-членка. Според правилата на "Натура 2000", за да попадне под защита един вид или място, те трябва



да са ценни за поне две държави-членки



България реално ще бъде задължена да опазва видове, които у нас все още не са застрашени, но са изчезнали или подлежат на защита в развитите индустриални държави като Германия. Такива например са видрата и лалугерът. С присъединяването на България и Румъния пък списъкът на защитените хабитати ще се допълни с 15 нови видове местообитания (9 от които са български) и около 30- 40 нови биологични видове. Такива са например дъбовите гори, пъстрият бор и много редки растения, които дори нямат имена на български.

Прилагането в Европа на директивите за "Натура 2000" показва, че най-много запазени видове и хабитати има в бившите социалистически държави, където индустриализацията не се е развивала така мащабно, както на Запад. Първенството до момента държат Словакия (с 34%) и Словения (с 29%). Испания е защитила 25% от територията си, докато в Германия те са едва 9%.

Според еколозите и у нас включените в "Натура 2000" територии няма да отговарят на реалното състояние на природата. Решението за покритието на мрежата ще е по-скоро политическо и едва ли ще надмине 20% от площта на България, коментират неправителствените природозащитници.

В резултат на масовото застрояване често видове, за които се е смятало, че са с големи популации, вече намаляват. Със занемаряването на животновъдството например намалява и изпасването на ливадите, което на пръв поглед е безобидно, но всъщност води до унищожаване на уникални тревни съобщества и заместването им с храсталаци. След още 10 години храстите ще се превърнат в гори, убедени са експертите. Проблемът не е в това, че горите са вредни или ненужни, но по откритите пасища например живеят уникални орхидеи, които ще изчезнат с обрасването на поляните.

Изсичането на крайречните гори също е сред големите проблеми. "За съжаление ние не успяхме да се поучим от опита на развитите държави като Германия и този вид гори у нас вече са на изчезване", обяснява Симеон Марин. Той посочва като пример само един от многото проекти за възстановяване на крайречни гори, по които работи организацията му - за залесяване на участък от 60 км между Пловдив и Първомай са нужни 2000 евро. И ако дърветата там все пак могат да бъдат възстановени, ситуацията е фатална с изчезналите крайморски дюни, които никой не може да върне. "Тъкмо това е смисълът на "Натура 2000" - да предотврати грешки, които могат да са фатални за природата", обяснява експертът.

Според правилата на ЕС собствениците на земи, които попадат в мрежата, ще бъдат обезщетявани. Логиката е, че притежателите трябва да бъдат компенсирани заради загубите, които ще търпят от ограничителния режим за редица стопански и производствени дейности, които се въвеждат от "Натура 2000". Освен това, ако дадена държава не се съобрази с изискването да не се строи в защитено място, ЕК първо я санкционира чрез спиране на финансиране от структурните фондове и след това завежда дела.

Държавните експерти все още правят изчисления колко точно ще струва на България обезщетението. Парите ще дойдат от 900-те млн. евро по линия на ЕС за периода 2007 и 2013 г., които ще бъдат инвестирани в екопроекти и екоземеделие. В момента се обсъждат



нива от 40 до 200 евро на хектар,



което ще зависи и от вида ограничения, които се налагат в защитените територии.

Много хора все още не предполагат, че земите им ще попаднат в защитените зони и ще бъдат задължени да спазват условията за опазването им. Нито пък че ще могат да се възползват от компенсациите заради забранените дейности. "Без съдействието на собствениците обаче няма да има полза от защитените зони, въпреки че отговорностите за опазването им е на държавата", смята Симеон Марин. Много е важно хората да бъдат научени как да се възползват от тези пари. Той дава пример с Полша, където заради голямата миграция към градовете през последните години спира коситбата на ливадите. Това обаче се оказва проблем за защитените гъски, които след изчезването на поляните няма къде да гнездят. Тогава държавата започва да плаща на фермери и кооперации да окосяват изоставените терени, въпреки че тревата не се използва за нищо. Идеята е просто да бъдат опазени птиците и техните местообитания.

У нас например големи територии в Дервенските възвишения от 3 години не се обработват и това реално е довело до превръщане на обработваеми земи в пасища. Този процес е полезен за природата, но ако се прави целенасочено, полза биха могли да имат и стопаните на земите, обяснява Марин.
Снимка: "Сега"
Ако правителството одобри предложението дивият плаж на Иракли да бъде включен в "Натура 2000", там не би могло да се строи почти нищо. Подобна е идеята и за Черноморието от Балчик до Калиакра. Спорно е и дали ще могат да се изсичат пари за нови ски писти.
12
7721
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
12
 Видими 
12 Септември 2006 00:32
Ха дано, ама надали...
12 Септември 2006 03:19
с риск да ме обявят за нац. предател ще публикувам снимка на български военен обект Натиснете тук снимката е направена дълбоко в защитената територия около Маслен нос, вижда се самия маслен нос заедно с постройките на военните и... бунището което са създали. Ако някой се интересува от снимка с по висока резолюция мога да му пратя по е-майл.
12 Септември 2006 03:31
Представям си го добре. 40% от територията - екозащитена. Още 40% - тачено от Юнеско наследство на човечеството и други нам скъпи ценности. И всичките 80% са безкрайно слаборазвити и получават помощ от ЕС. Останалите 20% са окупирани от малцинства с местно самоуправление като ромите, новобогаташите и партийна аристокрация от всякакъв джинс. Що, нелоша рентиерска схема.
12 Септември 2006 07:45
Авторе, от твоите уста- в Божите уши.ДАНО, ДАНО, ДАНО!

BroodWar, тоя боклук е нищо в сравнение на това, кето ще видиш, ако се качиш над Златни пясъци, местността "Перчемлията"
12 Септември 2006 11:49
Да, искам да си представя - 40% защитена, а не 20%!
А Защо 20?
А на технократите да припомня, че добрата природна среда е най-ценния ни капитал. Човешките "инвестиции" са суета и временни хитрувания на отделни шмекери, които всъщност прецакват останалите.

12 Септември 2006 12:38
Аз само да вметна, че втората снимка въобще не е на в.Сега, че да й слагат такъв надпис, ами е една от моите снимки които предоставих безвъзмезно на сайта http://www.daspasimirakli.com Коректното е да напишат "Снимка: http://www.daspasimirakli.com" както правят други които са ги публикували (вкл. мисля и самия в.Сега при предишни публикации по темата). Това че са им дали безплатно снимки от Иракли за да се популяризира кампанията въобще не означава, че съответните снимки са станали собственост на вестника. Виж ако искат да имат хубави снимки от Иракли с висока резолюция да се свържат с мен на адрес stefan74abv.bg и ще им продам почти без пари. (снимка: натиснете тук)
12 Септември 2006 13:05
Не че искам много-много да споря, ама това не ми прилича на море, нито на Иракли. Най-вероятно си е наистина р. Марица

пп. сорри, моя грешка, чак сега видях, че става въпрос за втората снимка, отивам да зяпам по сайта

Редактирано от - bgtopidiot на 12/09/2006 г/ 13:07:10

12 Септември 2006 13:09
Открих една, дето страшно прилича на тази - (снимка: натиснете тук)
12 Септември 2006 16:14
няма професионализъм когато се "крадът" снимки винаги се слага автор или произход. Справка Интернет. Останалото се нарича колаж и се практикува още в детската градина.
А какво става ако собственика предяви иск заради снимката??? Справка Интернет. Съксес сторис за мноооого $$$$$
12 Септември 2006 16:21
Такааа... 40%... дали има друга страна в ЕС с 40% територии с подобен статут?
Мирише ми, че т.нар. развити демокрации са е*али мамата на 99% от териториите си и когато е останал 1% почити чиста земя са св сетили да я защитят. Ехххх ку*во ЕС.....
12 Септември 2006 16:23
остава да научат и малцинствените групи на село да отглеждат дивите патици, а не да ги ядат! какво ти екоземеделие! да ни дават пари да гледаме птичките! ще ядем "химически" храни от долината на Мисисипи!
24 Септември 2006 18:12
хаха, ти още малко и ще ги осъдиш за това че са публикували евентуално твоя снимка тук.Да, можеш, в паравото си да си търсиш правата но не критикувайте собствениците на земите за това че ти си търсят правата и искат да си използват имотите !
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД