На 1 май 2004 г. в Европейския съюз влязоха 10 нови страни, с повечето от които България заедно членуваше в СИВ и по онова време бяхме на почти едно и също ниво. Факт е, че те успяха доста по-бързо да осъществят прехода към пазарната икономика, но опитът им след присъединяването също е показателен.
Въпросът вдигнаха ли се там цените след присъединяването или не, няма еднозначен отговор. Някои стоки поскъпнаха, други - не, а трети поевтиняха.
В част от страните от новите 10 имаше краткотрайно повишение на цените, за което допринесе масовият интерес на западноевропейски туристи. Източногерманците например свикнаха да пазаруват в съседните Полша и Чехия, което повиши цените на стоки и услуги. Тази опасност грози България, ако южните ни съседи гърците започнат още по-масово да пазаруват у нас. Но тук има една особеност - поскъпва само онова, което се търси от чужденците, и то само там, където те масово ходят. Тоест у нас това ще се случи, ако изобщо се случи, основно в Югозападна България.
Като цяло обаче цените на хранителните стоки в първите 10 се повишиха, макар и по различни причини. В Полша например телешкото и свинското месо поскъпнаха заради масовия износ на Запад, който доведе до дефицит на вътрешния пазар. В тази страна единствено бе регистрирана и потребителска "параноя" преди присъединяването, довела до свръхзапасяване с основни стоки. Поляците вероятно няма никога да забравят как веднага след влизането в ЕС за малко да им въведат купонна система, защото захарта изчезна от магазините.
В Естония за първите няколко месеца след влизането в ЕС бе регистрирано 5% средно поскъпване на цените.
Унгария е обратният пример - там цените на някои хранителни стоки паднаха след премахването на митата и последвалия евтин внос от Словакия.
След членството в ЕС най-много поскъпнаха имотите в прибалтийските републики. Но за това си има важна причина - там преди присъединяването изобщо не е наблюдаван бум в цените на недвижимите имоти за разлика от Полша, Чехия, Унгария и Словения. И, разбира се, за разлика от България. Само през миналата година цените на имотите в естонската столица са се увеличили с над 18%.
В останалите новоприети държави цените вече се успокояват. В Полша, Чехия, Унгария и Словения например през миналата година апартаментите са поскъпнали с по-малко от 10%. В тези държави интересът се пренасочва от столицата към други градове.
/:/ "В част от страните от новите 10 имаше краткотрайно повишение на цените, за което допринесе масовият интерес на западноевропейски туристи. Източногерманците например свикнаха да пазаруват в съседните Полша и Чехия, което повиши цените на стоки и услуги"
......................................... ......................................... .....................................
А някои тук ми ОПОНИРАХА, че "НЕ е вярно, че туристите водели със себе си Инфлацията" ?! Както и, че НЕ е вярно, че "емигрантските пари" вкарвали Инфлация в България!
ДА, ама НЕ!