От септември 2005 г. Горан Банков е заместник-министър на труда и социалната политика. Роден е на 20 декември 1942 г. в с. Галиче, област Враца. През 1968 г. завършва икономика на промишлеността в УНСС. Горан Банков е старши научен сътрудник II степен и доктор по икономика. От 1998 г. преподава икономика на труда, политика по доходите и жизнения стандарт, заетост, безработица в УНСС. В периода 1992-1998 г. е първи зам.-министър на труда и социалните грижи. По същото време е председател на Комисията по доходите, цените и жизненото равнище към НСТС, а през 1996-1998 г. е член на Надзорния съвет на НОИ. През 2004-2005 г. Горан Банков работи в Икономическия и социален съвет, където разработва анализи, проучвания и оценки в областта на икономическата и социалната политика.
- Г-н Банков, какво става с дългоочакваната граница на бедност? Ще я определите ли официално най-после, за да "вържете" минималната заплата с нея?
- Методиката за определяне границата на бедност вече е разработена и ще бъде приета в най-скоро време. Размерът й за 2007 г. ще е 152 лв. и по нея ще се определи и минималната заплата. По методиката излиза, че догодина тя трябва да е между 174 и 220 лв. Засега се спираме на вариант минималната заплата през 2007 г. да е 180 лв. Няма как да е 200 лв., защото ще отиде над 50% от очакваната средна заплата за догодина - 395 лв. А това рядко се случва, и то, общо взето, в най-богатите държави.
- В такъв случай къде остават многото идеи за промяна в системата за социално подпомагане?
- Обмисляме изцяло да модернизираме социалното подпомагане, но засега го отлагаме за 2008 г. Идеята е да премахнем гарантирания минимален доход (по него се дава достъп до помощи), защото не се знае на каква база се изчислява в момента. Ще премахнем и подпомагането на лица и семейства, а ще въведем подпомагане по домакинства. Противниците на тази идея често изтъкват факта, че трудно се определят домакинствата, особено при малцинствата. Но в момента се знае, че има около 400 000 роми, т.е. те са приблизително около 70 000 домакинства. Всъщност домакинствата са определят по това, че имат общо потребление - ползват един телевизор, хладилник, ток... Ще въведем и базов доход за достъп до системата на социално подпомагане. Но не случайно го отложихме за 2008 г., защото първо ще трябва да се направи обстоен и задълбочен анализ на нещата. Целта е подпомагането да има ефект и да се ползва от нуждаещите се, защото сега в системата е пълно с хора, които не бива да са на помощи от държавата.
- В какво ще се изразява тази модернизация?
- Първите промени ще започнат да се правят в края на 2007 г. Засега помощи ще се дават по стария начин. Остава да действа и гарантираният минимален доход от 55 лв. Чак от 2008 г. предстои той да отпадне и да се въведе новата система на подпомагане. Преди това ще изградим единна информационна система в Агенцията за социално подпомагане. Така социалните работници ще могат да засичат дали подадените данни са достоверни, ще се знае и имотното състояние на подпомагания. По този начин ще може да се прави наистина индивидуална преценка кой се нуждае от помощи и кой не. Целта ни в бъдеще е все по-малко да се дават пари на ръка, а да се развият социалните услуги и ваучерната система. Предстои и да модернизираме законодателството. Ще обединим част от нормативните актове и вместо добавки да се отпускат по 16 акта в бъдеще държавата ще подпомага социално слабите само по 2-3 основни закона.
- Как приемате идеята за намаляване на осигуровките с още 3% от догодина? Наистина ли ефектът от последното им смъкване с 6% е толкова благоприятен, както го представи бизнесът?
- Няма еднозначен отговор. Увеличаването на заетостта и рязкото намаляване на безработицата дойде и от това, че икономиката, общо взето, се съвзе. Намаляването на осигурителната тежест за бизнеса, разбира се, беше глътка въздух. Но едно ново намаляване на вноската с 3% според мен ще струва доста скъпо на бюджета. Може би дори финансовото министерство няма да се съгласи на това така изведнъж. Затова подобни следващи стъпки трябва да са доста внимателни, защото имат многопосочни влияния.
- Склонно ли е тогава министерството да не променя съотношението, в което се делят вноските между работодател и работник?
- Нашето становище е, че и през 2007 г. трябва да остане сегашното им съотношение (65:35). Не би било зле то да се променя и дори да достигне 50:50, но това може да се случи в една богата държава с високи заплати. Ще настояваме да няма промени в съотношението не само догодина, но поне до 2009-2010 г. Първо трябва да се постигне стабилност на макропоказателите, все пак ще бъдем и в нова икономическа среда и затова не трябва да има промени в това отношение.
- Г-н Банков, имахте доста спорове за увеличението на пенсиите догодина с финансовото министерство. Има ли решение вече кога ще е индексацията - от 1 януари или от 1 юли?
- Само за година се направиха изключително важни стъпки - от юли повишихме най-ниските пенсии, а преди това изтеглихме индексирането на пенсиите от януари, което съвпада с началото на финансовата година. Затова естeствено е, че социалното министерство ще държи следващото увеличение да е от 1 януари 2007 г. Така е записано и в променения Кодекс за социално осигуряване - всяка година индексацията да е от 1 януари. Очаква се догодина процентът на увеличението да е около 8.5%, защото ще се изчисли по т.нар. златно швейцарско правило ( 50% от инфлацията и 50% от ръста на осигурителния доход). Според разчетите за цялото увеличение на пенсиите ще са нужни 190 млн. лв. Екипът на министерството смята, че ще успеем да намерим тези пари и така в бъдеще вече няма да се поставя въпросът с датата за увеличаване на пенсиите и как точно да се формира процентът.
- Има ли вече вариант как ще се намали пропастта между старите и новите пенсии?
- В момента държавният бюджет дава субсидия към НОИ около 1.4 млрд. лв., защото има недостиг във фонд "Пенсии". Ако се предприеме еднократно актуализиране на всички пенсии с осигурителния доход от последните 2-3 г., ще трябват още 1.4 млрд. лв. Естествено е, че толкова пари в нашата бедна държава няма и няма откъде да се вземат. Затова може да се помисли за по-плавен вариант. В някои държави от ЕС това се прави поетапно и можем да направим същото у нас. Така за 6-7 г. преизчисляването може да обхване всички стари пенсии, и то по по-справедлив и поносим за пенсионната система начин.
- Кои други идеи за възрастните ще успеете да приложите още догодина?
- Вече позволихме хората с навършени години, на които не стига до 5 г. стаж, да могат да го откупят. За съжаление засега само 2600 души са дошли да си купят стаж, защото е скъпо. Затова ще удължим срока за разсрочване на плащането от 5 на 10 г. Вторият проблем е с хората, които имат достатъчно стаж, но не са навършили нужните години. Случва се, че на хората им остават 3 г. до право за пенсиониране, но точно в този момент са безработни, а възраст няма как да се откупи. Затова обмисляме възможността възрастният да има право да получава обезщетението за безработица, докато навърши възрастта, която му дава право на пенсия. В момента обезщетението е между 90 и 160 лв. и се получава максимум 1 г. Проблемът е, че сега хора в подобно положение намират начин да се пенсионират по инвалидност. Това отново ощетява пенсионния фонд и държавата... Близо 200 000 души се пенсионират по този начин. Само 40% от тях обаче опират до дохода от тази пенсия и идват да си я искат. Те просто ползват всички останали добавки и привилегии, които им дава инвалидността.
Друг вариант е да се засили програмата "Помощ за пенсиониране". На включилите се в нея държавата плаща минималната заплата, но така се намалява коефициентът при изчисляване на пенсията им след това. Затова с промени в Кодекса за социалното осигуряване ще регламентираме 3-те години от програмата да не влизат в изчисляването на пенсията, за да не се намалява размерът й. Между 30 и 40 000 души имат стаж, но не са навършили възраст.
- Наскоро министър Масларова спомена, че ще въвежда добавка за пенсионерите над 70 години. Кога ще стане това и решихте ли по колко ще получават?
- Основателно е да има такава добавка, защото най-възрастните имат нужда от повече лекарства. Сега 211 000 пенсионери са над 75 г. и получават допълнително едва по 18 стотинки. Според мен обаче е задължително за това плащане да има доходен критерий. Все пак част от тези хора взимат максимална пенсия - 455 лв., а други получават едва 85 лв. Трябва да се има предвид и имотното състояние на пенсионера. Доходната граница ще позволи добавката да е поне 40-50 лв. Друг вариант е тя да е процент от пенсията. Тепърва ще се правят разчети колко ще струва това на държавата, но засега въвеждането й не е приоритет за 2007 г.
- Последната договорка за класовете като че ли е доста либерална. Какво последно се споразумяхте с бизнеса и синдикатите?
- До края на годината наредбата за работната заплата ще е готова, а тя трябва да реши основно въпроса с "класовете". Опитваме се да няма ощетени, но всички виждат, че "класовете" са архаичен начин на заплащане. Затова задължителните 0.6% към заплатата за всяка прослужена година ще отпаднат. Вече всички стигнахме до този извод. Синдикатите и работодателите по браншове ще договарят по колко точно да дават за професионалния опит на служителите. Разбира се, ще се плаща само за опита по конкретната длъжност, за която е нает. Искаме по-бързо да стимулираме създаване на синдикални и браншови организации. Нека те да защитават интересите си, така е много по-добре за тях. Нека да се появят синдикати там, където ги няма. Вярно е, че все още сивият сектор у нас е доста сериозен дял, но трябва да се знае, че като влезем в ЕС, едва ли някой ще позволи да се прави социален дъмпинг чрез евтина работна ръка. Това положение ще продължи максимум още 2-3 години. Хората вече сами ще настояват за по-големи заплати. Оттук нататък квалифицираните работници ще диктуват и ще избират да работят във фирми с високи заплати. Още първите дни след 1 януари 2007 г. ще разберем, че всичко в ЕС е базирано на правила и те трябва да се спазват.
|
|