:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,706,217
Активни 482
Страници 17,147
За един ден 1,302,066

Три аргумента за 25 юни

Или за липсата на рационални основания за подкрепа на БСП
Снимка: Ройтерс
Изборът е вече ясно очертан: левоцентристка коалиция начело с БСП или десноцентристко управление, водено от НДСВ. По принцип идеята, че аргументи могат да променят електоралната нагласа в седмицата преди изборите, е по-скоро илюзорна. Затова нека тези три аргумента не се приемат като опит за мобилизация на нечий вот, а като осмисляне на важни елементи на десноцентристката теза.

БСП изпълнява необмислени предизборни обещания дори когато се окажат вредни за управлението на страната: изборите в една млада, икономически наваксваща демокрация се печелят от партиите на надеждата, а не от партиите на статуквото. БСП е силна в разпалването на надежди. И в тази кампания тя успя да заеме печелившата позиция, като спечели дебата по въпросите на доходите, безработицата, бедността, създавайки очаквания, че ще се справи по-добре от другите партии с тези проблеми.

Социалните обещанията на БСП са най-вече свързани с увеличаването на доходите и подобряването на обществените услуги - въпроси, които наистина вълнуват българите. Но забележете - тези обещания зависят от сложни политики, в които се вземат предвид редица фактори: никой не би искал едно увеличаване на заплатите да доведе до финансов хаос например. И тук е проблемът с БСП - тя многократно е доказвала, че



няма нужния капацитет



за вземането на комплексни управленски решения: в сложни и кризисни ситуации БСП се поддава на идеологически аргументи и най-често на амбицията да удовлетвори нереалистични очаквания, които сама е създала. Това беше основната причина за краха на Виденовата политика на "запазване на присъствието на държавата в ключови отрасли", както и на краха на Лукановите идеи за "постепенен преход".

В сравнение с НДСВ например на БСП й липсва този прагматизъм и институционален здрав разум, който отсява възможната и полезната за страната политика от предизборната плява. Защо това е така? Отговорът не се крие в някаква мистична фиксация на БСП в идеологията, а в два остатъка от миналото. Първо, на БСП й е трудно да спре да мисли като класова партия, имаща ангажименти към определени сегменти на обществото, но не и към обществото като цяло. Тя обича да дава обещания на определени групи - пенсионери, държавни служители, мениджъри на държавни предприятия, ученици и т. н., - без да държи сметка за ефекта на тези обещания върху държавата като цяло. А това не е типично за съвременните всеобхватни (catch-all) партии, които се опитват да намерят най-разумния баланс между интересите на всички. Второ,



структурата на БСП е

дълбоко корпоративна -



в нея винаги са имали силно влияние лобита - на генералитета, на енергийния сектор и пр. В този смисъл много от "социалните" послания на партията могат да бъдат интерпретирани като опит за защита от конкуренция на вкопани корпоративни интереси. Тази вкопаност обяснява и изпълнението на обещания, вредни за обществото като цяло. Вземете например иначе необяснимата позиция на Румен Овчаров за ревизия на ангажиментите ни към ЕС по отношение на АЕЦ "Козлодуй": зад социалното говорене прозира защитата на ясен корпоративен интерес, прокарван дори за сметка на интересите на страната в такъв деликатен преговорен момент като сегашния.

България има нужда от ясна идентичност в ЕС, за да спечели доверие - БСП е



ценностно раздвоена

и непредвидима партия



Един от основните фактори за доверието е предвидимостта - партньорите трябва да са наясно за позициите си по определени въпроси дори преди още те да са реално поставени. Това важи особено в ситуации, в които трябва да се спечели доверие от новоприет член на общност. Добра или не толкова добра, външната политика на сегашното правителство постигна нужната степен на стабилност и предсказуемост, което уверено превръща България в уважаван член и на НАТО, и на европейското политическо семейство. Вече са налице признаците на засилена солидарност към нас - и по отношение на либийския рекет с медицинските ни работници, и по отношение на членството ни в ЕС. Дори в такъв кризисен за ЕС момент България вече може да разчита на гласа на мнозина приятели. Ние не трябва да разочароваме тези приятели, а трябва да печелим нови с последователна, открита и честна политика.

Уви БСП е партия, която винаги е поставяла под съмнение онези решения, които са ни печелили най-трайни приятелства. По отношение на косовската криза - събитието, което бе ключово за приемането ни в НАТО, - социалистите бяха нерешителни и разколебани като ръководство и против необходимите решения като цяло. По отношение на Ирак, ако някой съдеше по БСП за позицията на България, би се зачудил на коя страна сме всъщност? И това в ситуация, в която на думи лидерите на партията подкрепят нашето участие в коалицията, водена от САЩ. Да не говорим какво биха разбрали партньорите ни в Европа - с Германия, Франция и Белгия ли сме или с Англия, Италия и цяла Източна Европа?

Ако трябва да обобщим посланията на БСП, ще стигнем до следното: в Ирак сме, но не съвсем, с Източна Европа сме, но не съвсем, и за Русия вече не мислим като за Големия брат, ама не съвсем... Ето това "не съвсем" е резултат от ценностното раздвояване на БСП, което няма как да ни спечели приятели в НАТО и ЕС.

И в това отношение Ирак далеч не е основният проблем. Европа сега е изправена пред тежка дилема. За да добие реален смисъл разширяването на ЕС, трябва да се отслаби протекционизмът на националните социални държави в рамките на целия континент. Източна Европа и България са жизнено заинтересувани от един такъв процес - иначе членството ни задълго би било номинално, с много ограничени права. Трудно е човек да си представи как БСП би загърбила собствената си реторика на социален протекционизъм, за да защитава интересите на страната на европейско ниво. Много по-вероятно е една водена от БСП България да защитава убедено френските интереси в ЕС. В най-добрия случай никой не би разбрал какво точно искаме, което обаче трудно би ни спечелило уважение и доверие.

Последната група аргументи засягат само тези, за които в политиката трябва да се спазват определени морални принципи. БСП е особена партия в това отношение - нейната революционна история винаги е поставяла под въпрос "буржоазния" морал и е проповядвала неговата радикална ревизия. Комунистическата реинтерпретация се състоеше в оправдаването на постигането на равенство чрез мащабно насилие. БСП вече отхвърля този тип аргументи. Но има поне един остатък от комунистическото ревизионерство в поведението на партията, който е много устойчив - оправдаването на преследването на социално равенство дори и на цена, която би дръпнала обществото като цяло назад. Опростенчески казано, БСП често е склонна да оправдава програми, които "изравняват" на по-ниска точка на обществено благосъстояние (равни в бедността) - партията все още не е развила идеологическа "спирачка", която да я предпазва от увличане по идеала за равенство, когато той влиза в конфликти с други значими социални ценности.

Всичко това се основава на една дълбоко вкоренена, по същността си



богомилска фиксация

върху равенството



като абсолютна ценност, която оправдава и социални, и морални нарушения, но чиято първа жертва неизменно е здравият разум.

БСП ясно съзнава колко привлекателно и секси е богомилското социално бунтарство. Ламбо възкресява богомилския дух, като миксира революционния си образ от "На всеки километър" с посланията за равенство и солидарност. Сливайки партийна история и настояще, призивът му е ясен: равенството изисква престъпването на граници и безстрашие, изисква жертви, но ние не сме се боели и не се боим от тях!

Човек не трябва да е консерватор, за да приеме такова заиграване за опасно. Левите на Запад са успели да прокарат ясно границата, до която социалното бунтарство може да нарушава моралната тъкан на обществото. Лейбъристите във Великобритания успяха да спечелят три последователни мандата едва след като убедиха обществото, че няма да преследват равенство и солидарност на непоносима обществена цена. Левите в Германия, също наследници на революционно минало като нашите социалисти, трябваше десетилетия да убеждават всички в привързаността си към немския основен закон, който предпоставя абсолютна защита на индивидуалните права: никакво преследване на социално равенство не може да стане за сметка на нарушаването на тези права.

Проблемът с БСП е, че тя не е дала гаранции, че за нея такива ограничения наистина съществуват. Докъде ще стигне Ламбо в преследване на идеологическите си фантазми остава дълбоко неясно. А гаранциите трябва да дойдат под формата на едно дългоочаквано осмисляне и отсяване на партийното миналото - с изоставянето на шмайзера и кадесарската значка и с прегръщането на демокрацията с всичките й очевидни недостатъци. Това отсяване не е въпрос на предизборен театър, а на преоценка на личности и съдби, и то не само на хора, отишли си от този свят, но и на актуални членове и симпатизанти. А това е болезнен процес, който партията отлага вече шестнадесета година. Докато Ламбо е раздвоен между шмайзера, значката и лоялността към демокрацията обаче, гласуването за БСП в България ще има винаги онзи сладникаво-горчив привкус на моралното прегрешение.

Все пак БСП трябва да бъде поздравена за пътя, извървян от тоталитарната й предшественица до днес. Гласуването "за" или "срещу" БСП вече не може да се сведе само до политическа интуиция и инстинкт, а изисква труден баланс на аргументи. Далеч по-лесно е обаче да следваш сладникавата горчивина на изкушението.



--------

* Даниел Смилов е програмен директор в Центъра за либерални стратегии.
 
Даниел Смилов
125
1004
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
125
 Видими 
21 Юни 2005 00:07
С наближаването на деня на изборите броят и мизата на поръчковите статии главоломно се увеличава
21 Юни 2005 00:14
Браво, Даниел Смилов. Отличен (6).

".....Ако трябва да обобщим посланията на БСП, ще стигнем до следното: в Ирак сме, но не съвсем, с Източна Европа сме, но не съвсем, и за Русия вече не мислим като за Големия брат, ама не съвсем..."

Ха-ха-ха. Виж ако има нещо за крадене, БСП е съвсем....
21 Юни 2005 00:15
Всички статии са поръчкови. Само ние дращиме у форумите за без пари. Даже разправят - не всички от нас
21 Юни 2005 00:19
Има хора за които е важно да им платят добре.Въобще не се трогват от извършената подлост.
Впрочем статията е доста безсмислена и от тактическа гледна точка.Тя би могла да баламоса хора които не ще я разберат поради употребения език.И изобщо не би могла да повлияе на хора които ще я разберат.
21 Юни 2005 00:22
Няма да коментирам цялата статия, щото е много дълга. Мисля обаче, че авторът се е фиксирал върху БСП и почва всичко с едно твърдение:
"Първо, на БСП й е трудно да спре да мисли като класова партия, имаща ангажименти към определени сегменти на обществото, но не и към обществото като цяло."
По мое скромно мнение, това твърдение е в сила за ВСЯКА партия в България. БСП се ангажира не толкова към така присвоените й класи, колкото към интересите на корпоративните си съставки, ДПС се ангажира към своя си етнически сегмент, СДС/Софиянски/ДСБ се ангажираха главно към реституцията и приватизацията при съмнителни условия и грандиозна корупция, НДСВ се концентрираха доста да върнат Мусала и други спорни и не толкова имоти на Царя, както и да си продадат БТК и магистралите на изгодни цени, а за т.нар. таралежи - те са изчистен христоматиен пример за всичко гореказано.
Прочее защо авторът очаква, че някоя партия ще се грижи за интересите на обществото като цяло, а не само за сегмента, който я изгражда ? Има ли поне един пример за това ?

Препоръчвам му по същия начин да погледне на останалите си тези и като се убеди сам, че му липсва обективност, да спре да пише матр'ялчета за единия хонорар...

Редактирано от - Хиршфелд на 21/6/2005 г/ 00:43:10

21 Юни 2005 00:47
По претенциозна и глупава статия отдавна не бях чел. За пример ни се дава Англия, където наистина почти няма разлика между лейбъристи и консерватори. Но Англия е владяла света в продължение на столетия и е заграбила доста, а ние сме жестоко ограбвани вече 15 години ? Примерът с Германия е абсолютно неуместен - тя е много по-социална държава от България. Явно авторът е привърженик (без да го казва явно) на ултралибералния модел на САЩ, но той е неприложим у нас по ред причини. Ситуацията у нас напомня САЩ преди 100 години, но без да имаме обаче техните ресурси. Социалистите предлагали "равенство в бедността" - по-голяма и мащабна бедност от сегашната много поколения не помнят. По твърде елементарен начин авторът се опитва да ни накара да приемем жестокото социално неравенство, което съществува в момента като нещо естествено и вечно. Това разбира се няма да стане и резултатът ще се види на изборите. Между впрочем от кого се финансира Центърът за либерални стратегии - не е ли от Сорос?
21 Юни 2005 01:00
Добре го е казал автора, но чугунените глави пак няма да го разберат.
Ще го кажа по просто / който гласува за БСП(бкп) е мазохист.
21 Юни 2005 01:26
БСП се определя като партия на бедните.НДСВ СЕ ОПРЕДЕЛЯ КАТО ПАРТИЯ НА 25% успели и богати Българи цит.-ШУЛЕВА .Е кажете тогава за кого да гласуваме . Само че не почвайте пак с Атака.
21 Юни 2005 01:36
Браво на автора!

Статията е написана с акъл и поглед напред.

Социалистите са батакчии, авантаджии и нагли лъжци.

Те са изцяло обърнати назад и порочно обвързани с един оглупял от социална демагогия и застаряване електорат.
21 Юни 2005 01:37
Прав е Бай Иван! Който гласува за БСП е мазохист! НО не само това - който гласува за БСП е и мангал! Не ми вярвате ли? Ето - вижте:

Ромският вот - поделен по зони на влияние
Станислав Стоянов, "Алфа рисърч" 20/06/2005 14:00 ч.


Резултатите от изследването на "Алфа рисърч" по поръчка на Националния демократически институт на САЩ показаха любопитна вариация на самоопределянето на ромските общности в различните райони на България, което формира и различни политически предпочитания в тях. И тъй като именно регионалните разлики бяха най-значими при формирането на мнението в ромските общности (в това число по-значими и от различията между подгрупи или религиозни общности), резултатите на отделните области бяха обединени в данни за шест региона, следвайки логиката на районите за планиране.
*****


Мнението е редактирано поради

- препостване на дълъг текст вместо даване на линк към първоизточника

Натиснете тук

Редактирано от - bot на 21/6/2005 г/ 10:35:45

21 Юни 2005 01:44
Свеж публицистичен полъх в спарената от предизборни и полуинтелигентски брътвежи вестникарска среда. Ясно и обосновано се посочва истинската опасност. Тъй като БСП не е единствената партия, която усърдно работи за победа и бъдещо управление на БСП, логично би било да бъдат посочени политическите субекти, които подпомагат комуноидните аспирации към властта. Това са всички тези, които насилено и изкуствено увеличават БСП лагера с прозрачното намерение да разрушат възможността за алтернатива на комуноидното управление. Ако Чърчил не беше патриотичен и умен държавник, а нарцистичен морален дебил, основната му теза щеше да бъде, че нацистка Германия и СССР са еднакво опасни и неприемливи за съюзничество, а целта на Великобритания е да ги бие и двете заедно.
21 Юни 2005 01:49
ННННННННННННННННННе искам БСП! Имаите милост! А Ламбо не е мърдал от там, но защо и Той ще ни го намърдва на всеки километър, а?

21 Юни 2005 02:43
Браво на автора!


И аз мразя столетната перверзница. Оставете я в опозиция!


***

Като знам явните политически пристрастия на редакцията, съм склонен да предположа, че на господина Смилова се е налагало да плаща за да му публикуват текста.
21 Юни 2005 03:08
Автора явно е закрепил малко положението и се кефи на себе си че има и по зле и много по зле от него.Ама нека да отиде у ЮАР и да види как белите живея вече у затворени комплрекси с 3 метра ограда, бодлива тел и ток и охрана като у концлагер.Като се стъмни никой не спира на знак стоп и президента им прави обръщения към събратята като те изваждат от колата на кръстовището да ти я крадат поне да не убиват.Щото Суто от Совето спи у кашони и въобще не му пука за либералния модел или за индивидуалните свободи или че си грухтиш от удоволствие над консуматорската си копаня и си те застрелва като пич . А пък благоденстваща Америка се е докарала до там че ченгетата могат да те застрелят и за резко вдишване , щото живеят в една щастлива и спокойна страна и хич не са изперкали.Та може и да ни е лично кеф че има и бедни и по бедни ама требе да гледаме и да не са чак толкова много много.
21 Юни 2005 03:33
арно написана статия
ми поръчана е май
ма се пак добре е писана
е се па към края зе да ми писва и да скачам по диагоналете
но по същиството на текста е въпроса у таз статия
за кого?
еми?
нема за кого
за по-малкото зло
е койе е туй
ми че мислиме още
има дни
е се некой че бъде вервайте ми



у финало е верно дето е казано че се надеваме на интуицеа или инстинктъ или размумъ както му се викъ
само требе да ги викашъ дето се викъ
и да бръкнеш в торбатъ
па се че излезе нещо


еее некои знаят кво да вадът то за тех не важи вапросо
ма другите се питат


ма въпросо се не свършва таз седмица
ше съ питаме още 4 години и се така...
и у ивропата шъ влизаме дето се вика
много ??????? се питат и нема кой да ти каже

сите управници ни ортуват че мислът за назе
ма и сите ми обещават и се чудим на кой да вервам
па аз на сите им вервам и сите че ги изберем
нали е интернална булетината и може да си напишеш кой си искаш и да си го начертаеш на листо
...
от една електорална единица дето се надева некой да я управлява правилно
21 Юни 2005 03:36
Явно поръчково, много слабо, дълго и безмислено.
*
Някой сериозно ли си мисли, че с такъв тип статии плъзгащи се по повърхността на изтъркани клишета може да повлияе на някого ?
*
А защо е пропуснат главния проблем - криминалния характер на генезиса на неравенството в България.
Може би щото трябва да се почне от БСП, но... да се свърши с "царя" ?
21 Юни 2005 04:26
Обърнахте ли внимание какво представлява интернет-форума на БСП? http://zabulgaria.org/ Това е единственият форум с желязна цензура. Там първо си подаваш мнението, после някакви "редактори" преценяват дали съответства на правата линия, редактират го и чак тогава го публикуват. Дребен, но красноречив детайл.
21 Юни 2005 04:49
Soren,
Верно бе.
"Форумът" им не е форум. Току що пробвах.
Тия хора акъл нямат. Преди две години си изхвърлиха форума от сайта, а сега са въвели предварителна цензура.
*
Още не са яхнали магарето и вече клатят краката. Пази боже да им стъпи крака на равно.
Уж не съм от плашливите, но се уплаших. Щом сега си го позволяват, то то ако... пу, пу да чукам на дърво.
21 Юни 2005 05:22
Статията е слаба, поръчкова, но е верна. С изключение на извода
Точно поради посочените от автора качества БСП ще спечели изборите и ще поеме властта
Поради простата причина че няма друг по-подходящ кандидат да отнесе всички последици от наближаващата се криза в българското общество.
Това че всички крадат и всичко се краде е факт.
Но има и по-лоши неща.
15 години преход не успяха да създадат в Бълграия работещи икономически механизми. Могат да посочат много примери на работещи фирми, дори структури. Но те не правят икономика. това са изключения потвърждаващи правило.
Скритата, по-точно прикриваната инфлация, твърдата ръка на държавата, намесваща се в икономиката чрез преразпределителните функции на бюджета, чрез множество взаимноизключващи режими за разрешение и тем подобни, огромната корупция и кланово-партийната структура на властта "отгоре и надолу" всичко това подриват плахите опити за икономическото развитие
Съживяването е симулация, дължаща на разграбване на различни фондове, но най-вече на парите идващи от гаст-арбайтери. Казват че това са вече 6 млрд лева. Те или висят на влоговете с мизерни лихви, или се закопават и бетонират в некачествени жилища, в луксозни стоки втора употреба и тем подобни прелести.
Европа на която се надяват тукашните политици сама влезе в дълбока криза и от там помощ няма да дойде скоро, а ако дойде няма да е мечтания паричен дъжд.
Първата банка вече фалира. Сега се подрежда опашката от следващите кандидатки. Няма да се учудя ако там ще се окаже и Уникредито. Италианската икономика не цъвти, както и германската.
Туризмът - най-болната част от "икономиката". Тук пораженията ще бъдат огромни. Закопани в бетон инвестиции не подобриха услугите. Липсва качественият персонал, задават се фалитите на алчните инвеститори, побързали да построят евтини апартаменти за чуждостранни пенсионери.
Само БСП може да се справи с тази ситуация, да оформи кризата и да я доведе до победен край - до поредната национална катастрофа Няма кой друг нито в професионално, нито в политическо, нито в в морално отношение

21 Юни 2005 05:43
БСП във всичките й превъплащения е извършила най-големите злини в България, но не виждам защо НДСВ се определя като нейна алтернатива. Те са като сиамски близнаци.
21 Юни 2005 06:01
Авторе, в коректния български език "политика" в множествено число не се употребява. Или ако се употребява, не звучи добре. А пък статията ти въобще не звучи.
21 Юни 2005 06:27
Нама алтернатива ли?
Мамо мила разни, ВОленчета, КОствчета, ДилОвчета, МОзерчта, МихайлОвчета, СОфянчета, О, и още колко Овчета са изгладняли и заЖадняли за власта, че ако я грбнат майка плаче.
БСП най-добре, но то ще да и е за последно!
НДСВ наи добре, но по късно, не сега. На много Овчета чипа не е сменен, но до скоро.
21 Юни 2005 07:50
Какви БСП-та. Нас само мексикански вождове ни требват..... Лошото е че немаме достатъчно мексиканци.............
21 Юни 2005 08:18
Браво на автора!!! Имало и умни българи, което окуражава. Статията няма да се хареса и разбере от хора, които не са научени да мислят. За съжаление, такъв тип хора все още преобладават в България.
21 Юни 2005 08:52
Извода на статията е грешен! Утре някой може да се позове на нея като истина.
Гласуване за БСП, само след като върнат външния дълг на България.
Променила се била Партията- столетница?! Това, че не е столетница е ясно на всеки който познава историята й. Това, че в рамките на половин столетие през което управлява " на върха на щика" - в началото пълна национализация, а после пълна приватизация. Е, приватизаторите са ясни.
Единствената промяна е, че може свободно да говорим и да пишем. И БСП да не ни цензурира
21 Юни 2005 09:03
Най-после малко по различен анализ и ако не бяха поздравленията в края "за изминатия път" - верен.
Нищо не чухме обаче за креатурите рози, атаки, и нашенския Блеър - томов.
21 Юни 2005 09:08
Дами и господа, забелязвате ли липсата на прогнози на свързания с Сега Галъп-БГ. Защо ли е така? Известни са пристрастията на Кънчо Стойчев и Андрей Райчев към Царя и БСП/БКП. И липсата досега на тяхни прогнози показва, че резултатите им хич, ама хич не им харесват. За да ги публикуват. И за да манипулират с тях в вреда на СДС и ДСБ.
Нанво да очакваме?
1. Ще мълчат до край, за да не пострадат тяхните политически приятели С2 и Сергей.
2. Ще пубрикуват резултатите в последния възможен момент (22 или 23-ти юни). И ще кажат очакваните от тях резултати. Така хем ще кажат истината си (престижа е важен), хем няма да са попречили да се манипулират враговете им от ДСБ и СДС.
Затова очаквам с интерес прогнозата на Галъп)ако я публикуват), прогноза която те самите никак не си харесват и крият.
21 Юни 2005 09:31
Що бе Камене? Каква ти е информацията? ДСБ печели изборите с 37 % или нещо по-важно за криене?
А статията е добра. Особено ако си забелязал как обещават да увеличат два пъти минималната пенсия и да намалят годините за пенсиониране. В това отношение ДСБ са по-големи социалисти от БСП. Те направо обещават 300 лева средна пенсия...

Редактирано от - sasoss на 21/6/2005 г/ 09:34:07

21 Юни 2005 09:36
Така е , не останахме мислещи хора в България , като сме БИЛи изспуснали така ценния "потенциал" в чужбина!
21 Юни 2005 09:40
Добре написан текст. Съгласни или не, авторът представя анализ, а не поредната дописка.
21 Юни 2005 09:47
Тези либерални стратези изхождат или от някакви непрояснение "пресупозиции", тъй като разбират либералното като свобода от строги аксиоми, или пък биват телеологично направлявани в мисленето си от стилистиката на афоризма, айде да не посочваме имена.

Ами ако България имаше друго отношение към Ирак, сега приятелите ни в Европа щяха да бъдат повече и никой нямаше да ни гледа накриво като агенти на американския империализъм.

Пък и да подкрепяш търговията с наркотици не е най-добрата политика. Вероятно ДСБ така смятат да направят България силна - повече трафик, повече мускули, повече организирана престъпност.

Редактирано от - тъпо менте на 21/6/2005 г/ 09:53:51

21 Юни 2005 09:49
Статията е грамотна и внушава - без да го казва пряко - че се очертава коалиция с мандат на НДСВ и подкрепа на БСП и ДПС. Последните прогнози са в същата посока. Единствен разумно-реален вариант (вместо мандат на БСП)? Най-малкото зло? Конспиративна сделка? Скоро ще разберем.
21 Юни 2005 09:52
Като видя на коя институция авторът ми става ясно какво ще напише.
През 50-те години на 20-ти век имаше едни такива вдъхновени от идеи комсомолци дето громяха всеки, който не споделяше техните виждания. Те се биеха в гърдите, че са марксисти, въпреки, че най-паче бяха прочели само "Краткия курс" на Сталин.
Ей тези юнаци от либералните стратегии страшно ми приличат на тях. И те като едно Морозовци са готови да запушат всяка амбразура, която стреля по техните идеи, възприети от някой друг "Кратък курс".
Животът, обаче е многолик и много по-пъстър и не се подчинява на строги теории. И почти винаги предлага изненади на такива теоретици.
А пък бай Иван, дето нарича другите чогунени глави има гумена глава. Тя се деформира много лесно според условията и политическите течения. Преди 10-ти виден номенклатурчик, след това пръво дИмУкрат.
21 Юни 2005 09:54
Мерзка статийка, очевадно поръчкова, политически нескопосна и невярна в повечето си постановки. Най-гадното е, че в подтекста се натрапват "даването на акъл", "наставляването на простия читател". За свинщините и подлостите на БКП/БСП хората у нас знаят почти всичко, отдавна й сърбат попарат, отдавна й знаят и меда, и жилата.Отблъскващ е и фактът, че лице от този Център за либерални стратегии, издържан с чужди пари, си позволява да ни дава акъл като всъщност се опитва да ни манипулира като последни наивници. Не му ли беше шеф оня кривия Иван Крастев? Ако е той, трябва да се напомни, че е син на зам.-зав. отдел в ЦК на БКП. Заработват лекетата, иначе някаква полза от този маскарлък няма да има, хората отдавна са взели решение за кого да гласуват. Или като мен принципно да не гласуват в условията на наложената от USrael у нас лъжедемокрация, излъчваща само колониални администрации.
21 Юни 2005 10:07
Т.нар. "Център за либерални стратегии" е банда псевдо-експерти, прехранващи се с лапане на партийни софри. И ако авторът е толкова плиткоумен, че да не забелязва рационалните аргументи срещу БСП, просто ще ги резюмирам в едно изречение - Не може да се вярва на партия, която винаги, ама винаги е издънвала България и е предизвиквала единствено кризи и недоимък.
21 Юни 2005 10:14
Камен (от тук)
[Златен]
от Bulgaria
Дами и господа, забелязвате ли липсата на прогнози на свързания с Сега Галъп-БГ. Защо ли е така? Известни са пристрастията на Кънчо Стойчев и Андрей Райчев към Царя и БСП/БКП. И липсата досега на тяхни прогнози показва, че резултатите им хич, ама хич не им харесват.

Това е така с липсата на прогнози, но ако беше забелязал и нещо друго, анализът ти щеше да е поне на нивото на Смислов.

Андрей и Кънчо бяха радетели за лявоцентристка коалиция между БСП и НДСВ и сега са нервни, че идеята им май няма да се осъществи.

"Мит е, че БСП ще спечели изборите. Подобни твърдения целят да убедят хората, че вотът е предрешен. Но БСП няма такова влияние" е казал Симеон на неделната сбирка.

"БСП ще има 22-23% изборен резултат. Ахмед Доган няма да рискува и да се съюзи след вота с БСП" е казал Софиянски.

"6% е увеличението на БВП през I-во тримесечие - най-високото в Европа" е казал НСИ.

"В деня на Светия Дух Ямбол ще чества 1712-та годишнина от основаването си от римския император Диоклетиан от тракийски български произход" е казал кметът на Ямбол.

"На 23 юни, четвъртък, тържествено ще бъде осветен възстановеният български храм "Свети 40 мъченици" в Търново" е казал кметът на Търново.

Камене, забелязваш ли липсата на съобщения по тези теми (от тук от там)? Явно на някои "ама хич не им харесват".




Редактирано от - neminona на 21/6/2005 г/ 10:33:01

21 Юни 2005 10:21
До горния: СЕГА е просто слугинаж на БСП, но силната селективност на новините и манипулативния характер на писанията изобщо не може да промени реалностите. След изборите БСП или няма да може да състави кабинет, или след една година ще правим предсрочни избори като реакция на предстоящите грандиозни издънки. Коалицията БСП-НДСВ винаги и единствено е била плод на идеологически внушения от БСП. Не напразно тя бе за първи път лансирана в публичното пространство от мастити явления като въпросните и други мастити явления като Божидар Димитров.
21 Юни 2005 10:47

Управляващата от 4 години коалиция не е ли НДСВ-ДПС-БСП?
21 Юни 2005 10:48
Минаващият оттук
___
Гласуването за БСП е лишено от позитивна причинност. Мотивът "Ще глусавам за БСП, защото другите крадат още повече" е толкова безумно еднакъв, колкото "ще гласувам за десните, за да не са комунистите".
____
В този смисъл, статията е точна, но крайно претенциозна и незадълбочена. Явно това е стилът на Даниел Смилов (на когото този път са спестили дипломите в Оксфорд, за да не дразнят публиката). Струва ми се, че ако се отърси от горделивата и разхитителна форма (към която се чувства задължен да се придържа - вероятно за да подчертава дистанцията на престижния си background) от него може да излезе наистина добър анализатор.
21 Юни 2005 10:53
Управляващата коалиция от 4 години е НДСВ-ДПС-Новото време.
Сега се очаква да се разшири със ОДС и БНС.
В опозиция остават БСП-Станишев, а в яростна опозиция ДСБ-Костов и Атака-Волен Сидеров.

Редактирано от - TELESHOP на 21/6/2005 г/ 11:28:33

21 Юни 2005 11:28
"Либерален стратег" е една от формите на проявление на уманитар с download образование.
Ето докъде ни докара оня мръсник Костов:
В неделя в град Вълчедръм имало събор. 52-годишният Найден Йорданов по обяд пийнал с приятели и като се прибрал вкъщи, легнал да спи. Баща му Йордан В., на 79 години, се опитал да го събуди, за да отиде на работа, но синът не станал. Тогава възрастният мъж се ядосал, взел дърво и ударил спящия си син по главата. Ударът се оказал фатален, защото счупил черепа на Найден и той починал намясто.
21 Юни 2005 11:29
Моята прогноза:
БСП - 100
НДСВ - 55
ОДС - 32
ДПС - 22
ДСБ - 19
БНС - 12 (може и да не влезе)
Резултата:
1. БСП + ДПС могат да направят мнозинство, но то е много нестабилно. Затова "викат" и НДСВ. Поне част от НДСВ отива при далаверата и правят "Правителство на кражбите и некадърността".
2. НДСВ + ОДС + ДПС + БНС правят правителство. ДСБ не участва, но им дава условна подкрепа, за да спре БСП. Правителството е нетрайно.
3. Върви се на програмно/експертно правителство е скорошни избори.

Какво ще се случи зависи от точните гласове-всяко място може да е от значение-затова гласувайте.
Първият вариант остава най-вероятен.
21 Юни 2005 12:05
Някои казват, че всички прогнози са шменти капели. Защото анкетьорите от мързел сами попълвали анкетните карти в съответствие с политическите предпочитания на шефовете на агенциите.

Затова най-добре е да се съобразим с изказването на Симеон, "Мит е, че БСП ще спечели изборите. Подобни твърдения целят да убедят хората, че вотът е предрешен. Но БСП няма такова влияние" и да гласуваме.
Предполагам, че и утре при откриването на "Св. 40 мъченици" в Търново ще намери форма да призове да гласуваме.

Предполагам също, че това забележително събитие няма да бъде предавано директно по телевизията, а ще бъде скрито от някои политически нищожества.
Във форума "България" даже са пуснали статия-дезинформация, че откриването на църквата се отлагало за неопределено време.

Тия, които 40 години държаха разрушена българската светиня като символ на отнетата българска независимост, за сетен път показват, че не са никакви българи, а чуждоземски подлоги.
21 Юни 2005 12:08
neminona,
Симеон не е способен на такава стройна мисъл - за 4 години той няма едно цяло изречение. Иначе е вярна.
21 Юни 2005 12:09
За последните 15 години най-десните управления са били на БСП, вие как иначе може да определите заплати от по 5$.
21 Юни 2005 12:15
Хубаво си го е написал човекът.
21 Юни 2005 12:15
Симеон може да не е способен на "стройна мисъл" според разбиранията на хлевоустите сквернословци, но е способен на изключително точна мисъл.
Аз не си спомням някой от дежурните медийни пърдялници да го е казал това нещо толкова просто и толкова ясно. Не могат да го кажат, защото не го и разбират, а и не им отърва. Там е цялата работа.
21 Юни 2005 12:17
Изпълнимото и полезното не са ентусиазиращи, но ентусиазиращото е просто вредно!
Сиреч, дилемата е:
Царят или комунистите.
21 Юни 2005 12:21
Ма вие сте били страшни оптимисти, драги форумисти...
След толкова години, още ли не сте разбрали, че който и да ни управлява, все е тая.


Мечтая за времето, когато 42 процента от българите няма да знаят името на законно избрания си министър-председател.
21 Юни 2005 12:26

Да не пропускаме обстоятелството, че НДСВ не е партия, а движение на Симеон - който не е политик, а Цар (управляващ, властимеющ) и не може да се състезава, или коалира, а само да управлява. Или да изчаква.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД