Провървя им на кандидат-гимназистите тази година. Темата "Магическата сила на красивото и доброто", която им се падна по разказа на Елин Пелин "Ангелинка", не само бе разработвана преди три години и донесе куп шестици на тогавашните кандидати. Тя бе набивана в главите на българския народ неуморно през целия период на управлението на Симеон Сакскобургготски.
Кой не знае, че доброто у нас (властта) се стреми към красивото (Европа)?
Последният литературен шедьовър на Симеон
от проваления миналата седмица Европейски съвет донесе успокоително предизборно послание до целия електорат. Под работното заглавие "Турихме крак във вратата на ЕС" премиерът и неговата министърка по европейските въпроси Меглена Кунева увериха българите, че каквото и да се е случило в Брюксел, не засяга нашите шансове за присъединяване към ЕС през 2007 г. "След посещението ми в Брюксел вече нямам съмнение, че България ще стане член на Европейския съюз в определения срок през 2007 г. Притеснява ме обаче песимизмът у нас", заяви при посещението си в Монтана вчера премиерът Сакскобургготски.
Властта ни се похвали, че е постъпила мъдро, като е ускорила с два месеца подписването на договора с ЕС, и сега за 25-те няма мърдане - ще трябва да ни вземат, защото Pacta sunt servanda ("Договорите трябва да се спазват" - лат.).
Неприятно е само, че същия принцип на международното право напоследък ни повтарят все повече страни от ЕС. И не крият какво имат наум -
България не е готова за членство в ЕС
и нищо не ги задължава да я приемат, ако не изпълни критериите. На първо време предлагат да се изчака следващият доклад на Еврокомисията в края на октомври за напредъка на страната, като няма съмнение какво ще пише в него: неефективна съдебна система, престъпност, корупция. Никой не очаква, че в тази област скоро ще настъпят промени - не заради друго, а заради добротата на нашата власт. С каквито и цветове да се е боядисвала през последните 15 години, все е показвала меко сърце към организираната престъпност. Сега се преструва, че схваща посланието на ЕС за реформа на съдебната система като въпрос едва ли не за мястото на следствието, а не за мястото на престъпниците.
В баснята на Симеон посланието "Вътре сме" може да се опише със следния образ: едва смогнахме, но си купихме билет за влака на ЕС и хванахме последния вагон. Сега си седим вътре и чакаме да стане 1 януари 2007 г., за да потеглим. Вярно е, че на гара "Евро-Разпределителна" започнаха някакви маневри, но каквото и да правят, не могат да ни забавят повече от 2008 г. - така пише в договора.
От гледна точка на красавицата Европа обаче нещата изглеждат по-различно.
Достатъчен е само един глас против нашето приемане,
за да не видим не през 2008 г., а и много след това членство в ЕС. Причината е, че купеният билет не стига за пътуване. Без ратификация той не е валиден. Вагонът може да се окаже откачен. В договора пише, че ратификациите трябва да бъдат направени до 31 декември 2006 г., но някои държави не смятат, че този текст им налага безусловно задължение.
Лидерката на дясната опозиция в Германия Ангела Меркел заяви, че преди да влязат в ЕС, България и Румъния трябва да се справят с корупцията, престъпността и съдебната реформа. "В противен случай няма да са пълноправни членки на 1 януари 2007 г. Ако продължават така, кой им е казал, че автоматично влизат през 2008 г. в съюза?", запита тя. След три месеца госпожата вероятно ще разполага с парламентарно мнозинство. Тогава кой ще я накара да ратифицира договора с България, ако не вярва, че нашето "добро" е за добро и на Европа? Вероятно ще се наложи да се прибегне до магическата сила, над която се трудиха вчера и кандидат-гимназистите.
|
|