България влезе в НАТО и започна с номерата. Вече трета година политическото и военното ръководство на алианса ни дават за пример пред другите членки, че харчим по 2,6% от БВП на година за отбрана и сигурност. За пример, защото повечето страни едвам стигат двата процента. Единствено Турция дава 4% от БВП за отбрана и сигурност.
Всяка година правителството поема ангажимент за 2.6% разходи, но се получава така, че бюджетът за армията за тази година е под 2.4%, а за следващата се очертава 2.3% от БВП. Това беше обявено под сурдинка от зам.-председателя на комисията по отбрана и депутат от НДСВ Илко Димитров. А военният министър Веселин Близнаков като член на коалиционния кабинет не смее да повдигне въпроса за парите на армията.
Комисията по отбрана към Народното събрание е обезпокоена, че правителството непрекъснато намалява бюджета на военното министерство и армията, обяви преди време и шефът й Ангел Найденов. Независимо от загрижеността си Найденов вече втори месец не успява да доведе премиера Сергей Станишев в подопечната си комисия. А депутатите го чакат, за да каже какво се прави с обещаните пари.
Явно всяка година "за пред чужденците" правителството обявява едно, а се получава съвсем друго. От това най-много се дразнят военните, които под мустак мърморят, че нямат нужната техника и екипировка за изпълнението на задграничните мисии. А непрекъснато им сервират нови и нови.
На този фон доста
фантастично звучат намеренията за 2007 г.,
които гонят 100 процента нарастване на средствата за инвестиции за ново въоръжение и техника, капитални ремонти и модернизация на наличното въоръжение.
Обсъжданият вече от парламентарните комисии законопроект за държавния бюджет предвижда догодина военното министерство да изразходва 938.6 млн. лв. В същото време ведомството трябва да осигури 48.7 млн. лв. приходи.
Докладът към проекта уточнява, че през 2006 г. парите за МО ще са 12.57 % повече от тазгодишните.
Разходите за текуща издръжка ще са 750.3 млн. лева, за инвестиции в ново въоръжение и техника, капитални ремонти и модернизация на наличното въоръжение и техника и други капиталовложения в областта на отбраната - 185.5 млн. лв, а за научноизследователска дейност - 2.7 млн. лв. Капиталовите разходи пък ще имат ръст от 106%. Тази година са били 90 млн. лв.
Намеренията на правителството парите да бъдат изразходвани в три функционални сфери: "Отбрана и сигурност", "Здравеопазване" и "Социално осигуряване, подпомагане и грижи".
Но всичко това е в сферата на голямото желание. По-обезпокоителното е, че преди да се обсъжда следващият бюджет, трябва да се дадат отговори защо не се изпълнява сегашният.
Политиката на "лъжливото овчарче" е характерна
и за подхода на разискванията дали България да участва в дадена мисия на НАТО или не.
Алиансът, както знаем, обявява пред представители на всички страни-членки каква е следващата мисия, колко бойци и каква техника ще трябват и т.н. След това започва да чака. Така стана и с последната мисия в Южен Афганистан, закъдето НАТО поиска още 2500 бойци.
Какво се случи в България? Военният министър пусна информацията в обращение, но без да уточнява за какво точно се искат още хора и кога би трябвало да заминат. И се започна пак голямото скубане на коси защо трябва да хвърляме
нашите момчета в ръцете на кръвожадните талибани и пр.
Да видим как постъпи демократичната държава Франция: "Франция няма да прати свои войски в помощ на НАТО в Южен Афганистан, тъй като е достатъчно ангажирана с Кабул", каза френският министър на отбраната Мишел Алио-Мари, цитирана от Ройтерс.
"България има желание да участва в мироопазващия процес в Афганистан, но предпочита да изпрати двама лекари, и то в Кабул", това е есенцията от решението на българското правителство. Нерде Стамбул, нерде Кабул. Хората искат бойци за Южен Афганистан, а ние пращаме медици в столицата. В момента страната ни командва и охранява единственото летище - това в Кабул, и това е достатъчно основателна причина да кажем, че този път ще пропуснем. Какъв е смисълът на комичния жест с двамата лекари - "малко, но от сърце"?
Първите индикации за изнервеност от страна на НАТО дойдоха във вторник. Още при първото посещение на началника на ГЩ ген. Златан Стойков в щаб-квартирата на НАТО в белгийския град Монс той получи ясни препоръки от върховния главнокомандващ Обединените въоръжени сили на НАТО в Европа ген. Джеймс Джоунс.
Те бяха ясни и прости: "България да консолидира участието си в мисии на алианса и да участва в мисии на НАТО не с малки групи военни, а с по-големи контингенти (батальон), които да бъдат под българско командване.
Иде реч, че вече няма да минаваме метър и с пращане на 100-ина бойци за замазваме положението. Още по-неприятно е, че искат сами да осигуряваме пълната логистика на тези подразделения - транспорт, храна, комуникации и др. Следващото, за което ще си отворят очите, е бюджетът. Унизително е да се хитрува по този начин.
|
|