:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,694,381
Активни 786
Страници 5,311
За един ден 1,302,066
Дежа вю

Язовири клоаки

След като заляха с тонове бетон морския бряг, строителните фирми хищно протягат ръце и към други водоеми
Язовир "Йовковци" - гледка, която скоро няма да я има.
Вижте този язовир. Див и красив. Нарича се "Йовковци" и е гушнат в Еленския Балкан. Една от многото ни природни красоти. За Великотърновска област той е и живителна ценност, защото снабдява всички населени места там с питейна вода. През лятото в него плуват лебеди, гнездят диви патици, оглеждат го корморани и рибари. Понеже е вододаен, държавата го пази. Строго! Като всички водоеми с питейна вода, околността му е разделена на три пояса, в два от които е абсолютно забранено да се строи. В третия също не може, но с хиляди разрешителни и уговорки евентуално би могло да се издейства разрешение.

Вие обаче хвърлете поглед на язовира още веднъж, защото това ще е последният път, когато го виждате в този девствен вид. Следващото лято, точно когато България ще е вече пълноправен член на ЕС, лебедите и патиците ще са прогонени, а на тяхно място край бреговете на Йовковци ще ври и кипи от строителни фирми. Ще се излива бетон, най-вероятно ще се изсече доста гора. Ще се строят хотелски комплекси, бунгала и всичко, което ви хрумне. Този филм вече сме го гледали край морето. Предстои да го проследим и край язовирите. Неслучайно една от фирмите, които вече са си заплюли строителен терен край "Йовковци", е варненска.

В началото на тази година кметът на община Елена Сашо Топалов обявява със задоволство пред местната общественост, че е успял да привлече "огромна инвестиция" за региона. Бил договорил с варненската фирма "Премиер груп" проект за изграждане на "бунгалов парк" на стойност 10 млн. евро. Върху 60 дка площ ще се строи вилно селище за норвежки туристи. Кметът признава, че е обмислена възможност общината да участва в проекта със земя като апортна вноска. Годишно през този "бунгалов парк" ще минават 25 000 души. Думите на кмета са отразени в местния вестник в голям радостен материал. Топалов уточнява, че бунгалата ще са край язовир "Йовковци", но "като се спазят всички отстояния от санитарно-охранителната зона". Пред "Сега" пък кметът доуточни, че въпросната фирма е изкупила терени в охранявания от държавата пояс 2 и вече течал процес на окрупняването им. С подобно занимание били заети още няколко фирми и до момента



те са придобили цели 115 дка все в защитените пояси 2 и 3 на язовира.



Естествено, не са ги купили, за да отглеждат там цветенца. Ще се строи, та ще дрънка. Пояс 2 се явява най-апетитен, защото в него има гъста горска и високопланинска растителност, а отстоява едва на 500 метра от брега.

"Като цяло подкрепяме инвестиционния процес", признава кметът. Нещо повече - за да е сигурен, че "Премиер груп" ще се настанят трайно в общината му, той им е предложил да вземат и сградата на бившето училище в Елена. С изключение на варненската фирма, която вече се е изтървал да назове пред обществеността, Топалов грижливо пази в тайна имената на останалите любими инвеститори. Как точно ще се спазят отстоянията от санитарната зона, кметът също не съобщава.

Голяма загадка на пръв поглед е и как въпросните фирми изобщо ще се сдобият с разрешение за строителство в забранената зона. Опитът с безразборните градежи по морето обаче показва, че щом частно дружество е купило някъде терен, дори и в защитена зона, то очевидно е абсолютно сигурно, че ще може и да го застрои.

Разковничето на загадката се крие в заповед на екоминистерството от 28.12. 2004 г. С нея са оформени защитните пояси на язовир "Йовковци". Там обаче пише, че окончателните граници на пояс 2 ще бъдат утвърдени не по-късно от три години след датата на заповедта. Изтичането на този период "случайно" съвпада с инвестиционния бум край язовира.

Според Кинка Савчева, експерт в РИОСВ-Велико Търново, границите на пояс 2 ще зависят от мониторинга, извършван в момента от местната лаборатория на РИОКОС, и след като се изчисли самопочиствателната способност на "Йовковци". Будната част от населението на Елена обаче с основание се съмнява, че екоминистерството може да се изкуши



да съобрази границите на този пояс с вече закупените терени



"Основният фактор, върху когото пада всичко, е кметът. От него зависи дали ще разреши строителството на тези обекти или не. Г-н Топалов веднъж вече го направи с всеизвестния бизнесмен Гео Дундаров и ни създаде доста главоболия. В пояс 2 не може да се изгражда нищо, но ако все пак говорим за строеж, то задължително условие за него е да има разрешение за водовзимане и заустване на отпадните води. То се издава от съответната басейнова дирекция", казва експерт Савчева.

Язовир "Йовковци" се управлява от басейнова дирекция-Плевен. Оттам никой не се нае да коментира нищо. Служителка в пресцентъра поиска писмени въпроси, но "Сега" така и не дочака отговори. В офиса на "Премиер груп" няколко пъти ни съобщиха, че им звъним все в неподходящо време. Началството било много заето и все отсъствало.

Край "Йовковци" няма никаква инфраструктура. Общинският съвет на Елена не е одобрявал и застроителен план за местността. Последният е от 1974 г. Пречиствателни съоръжения и отходна канализация никога не са били изграждани, защото на никого не му е и минавало през ума, че край вододаен басейн може да се строи. Кметът Топалов казва, че в плановете на общинската власт въобще не влиза заделянето на средства за подобни съоръжения. Нямали пари за това. Според него частниците сами би трябвало да си ги съградят. Опитът от безразборното строителство по морето показва, че нито една частна фирма не инвестира в пречиствателни съоръжения. Всички чакат това да сторят съответните общини. Бетонният хотел или комплекс се издига и започва да бълва фекалии, които се изливат директно в най-близкия водосборен басейн. Ако на търновци в скоро време водата от чешмите им се стори леко миризлива, поне ще знаят каква е причината.



Впрочем "Йовковци" и сега попива отходни води



Те идват от конюшнята на споменатия по-горе и добил голяма медийна популярност бизнесмен Гео Дундаров. От пет години той нагледно показва как законите могат да се мачкат в лична угода. Дундаров си е закупил място в заличеното село Шишковци край язовира. След това с разрешение на кмета е започнал да строи. После министър Мехмед Дикме му дава и имот от държавния горски фонд, пак до брега на "Йовковци". После Дундаров сключва договори с лесничействата в Буйновци и Елена за ловен туризъм и загражда 30 дка терен край брега и в общината. Постройките му се простират върху 10 000 кв. м. За достъп до тях си е асфалтирал и път в гората, а входът към палатите му представлява своеобразна арка. До нея самотно седи табелата, на която пише, че строителството е забранено. Вече години наред никой в държавата ни не е в състояние да се справи с феномена Дундаров. Той обаче е идеален пример за бъдещите инвеститори как точно трябва да действат в "Йовковци".

Сценарият за този язовир е същият, по който ще се застроят или вече бяха застроени гористите околности на всички красиви водоеми у нас: леко лавиране по алинеите в закона, малко финансов аргумент за различните чиновници, които с небрежна разсеяност слагат необходимия подпис, и голямо съучастие на местната власт. Колкото по-чиста е водата на водоема, толкова по-хищни са намеренията на строителните фирми. От строежи обаче



не са се спасили и по-замърсените язовири



Бреговете на язовир "Кърджали" край едноименния град са се оказали притегателно място за всевъзможни местни големци. Апетитът е основно покрай село Главатарци, което е на северния му бряг. Съвсем наскоро там бе завършена прекрасната вила палат на шефа на завод "Пневматика" - Джебел. Около нея е като строителна площадка. Вилите, хотелите и всички останали постройки са коя от коя по-грандомански. Цената на 1 кв. м край брега вече стигна 50 евро. Поради което случаен собственик тук няма. Само че няма и инфраструктура, липсват канализация и пречиствателна станция. Според кмета на Кърджали Хасан Азис фекалните води от всичките тези постройки би трябвало да се събират в септични ями, а седмично специална цистерна да ги източва. Това обаче струва пари. Дали действително се ползват септичните ями, или фекалиите се поемат от язовира, не е проверявано.

Скоро строителството ще се прехвърли и на още един терен - край близкото село Енчец. Там общинската власт е планирала да изгради съвместно с частна фирма зона за отдих "Енчец". Ще се строи курортно селище и още вили и хотели. Строителен план обаче няма нито там, нито за Главатарци. "Не се притеснявам от строителството, защото не е стихийно. Притеснява ни, че то изпреварва инфраструктурата", признава кметът. Според него изграждането на канализация и пречиствателна станция е "въпрос на определено задание", за което няма срокове. Поради което също така безсрочно язовир "Кърджали" ще си бъде клоаката за луксозните вили и хотели.
снимки: Велислав Николов
Кметът на град Елена Сашо Топалов е горд, че е успял да привлече голяма инвестиция за строителство около язовира.
 Край с. Главатарци и язовир "Кърджали" вече се издигат доста грандомански постройки.
 Скоро край село Енчец на язовир "Кърджали" ще бъде издигната поредната зона за отдих с луксозни хотели. И замърсяването ще става все по-голямо.
 Кметът на Кърджали инж. Хасан Азис показва плановете за развитие на едноименния язовир.
13
18818
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
13
 Видими 
17 Октомври 2006 01:35
Мдаааа - още кандидати за


И всички да помнят: Той забавя, но не забравя!!!
17 Октомври 2006 06:45
Кметът радостно обявява, че не след дълго жителите на Елена ще пият пикнята и дриснята на туристите край язовира. По този начин те ще се приобщат към усвояването на инвестициите. Честито !
17 Октомври 2006 09:20
Лакомите скакалци. Така нарече новите "капиталисти" преди година германският шеф на социалдемократите им тогава. Нашата мафия е по-безогледна и лакома и от тяхната мафия. Китайците ще произвеждат, а норвежките туристи, обслужвани от млади българки, украинки, молдовки и т.н. ще почиват. В инвестициите на зелено у нас. Новият световен ред.
17 Октомври 2006 09:37
Каква стана тая бе?... Аз мислех, че тоя Дундаров вече е в затвора , незаконните му строежи разрушени и договорът за дивечовото му стопанство е прекратен . Нали законът това казваше ? Ей , Петканов, и ти ли се нагуши?
17 Октомври 2006 10:57
Тя цялата така наречена българска държава е една клоака та какво остава за някакви си язовири.
17 Октомври 2006 11:19
Бил съм по тези места. Прекрасно е. Идеално място за разходка и туризъм. Но не строителство. Това е престъпление.
Хора, помислете. Има още шанс да се спаси съсипана и ограбена България. Първата крачка е да изберем Сидеров още на първия тур.
17 Октомври 2006 12:40
ТАПА, така е приятелю. Както казваше Стефан Цанев в едно стихотворение, "Мракът още не е станал тъмнина". Има още малко надежда България да не се превърне в онзи кенеф, в който я превърнаха като социална структура т.н. политици. Мисля си че едно преизбиране на Първанов ще угаси и тая последна искрица надежда и ще се консолидира една гнила, воняща, проста и алчна прослойка, която ще ни удуши. Ще видим, остава само още една седмица.
17 Октомври 2006 13:46
И в Иракли продължават да копаят.
17 Октомври 2006 14:03
Точно тази неделя минах над язовира. Наистина е много красиво място макар и да се стига до него по тесен път с доста завои. Строежът там на големи комплекси ще е светотатство. Колкото и да не ни харесва ще се застрои то е ясно. Нека поне да се задължат тия въпросни инвсетитори да си изградят инфраструктура и пречиствателни станции за водата. Между впрочем това е в техен интерес ако мислят дългсрочно да развиват туризма в региона, но все си мисля, че това са поредните далавераджии, които искат за година-две да изкарат милиони. Изобщо защо употребяваме думата инвеститор, когато някой реши да съсипва природата?
17 Октомври 2006 17:21
никой политик няма да реши тези проблеми... време е да разберем и да използваме единственото, което законът позволява.Време е хората вместо да цъкат и клатят глави да протестират по начин, който не може да остане незабелязан (блокиране на главни пътни артерии, недопускане на машини, преграждане с жива сила, вижте какво правят хората нежелаещи боклука на софия да стои край дворовете им). Протестът е начинът!!!
17 Октомври 2006 19:10
Време е да се застрои.
17 Октомври 2006 21:12
Време е да се засере!t
17 Октомври 2006 22:05
Еленския Кмет се сърдеше, че на 15 километра от общинския център ще се строи регионално депо за отпадъци и ще му развали въздуха. Сега напук иска да развали водата на 40 селища. Феодалните нрави не са отмрели особенна в балкана. Там всеки властни се чувства като собственик на всичко. Обгражда се с верни приятели като Дундаров и подобни и обръчи от фирми. Къде е правителството да въведе ред, прокуратурата доста се мъчи с Дундаров и замлъкна?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД