:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,694,030
Активни 748
Страници 4,960
За един ден 1,302,066
Позиция

Корпорация от бъдещето или призрак от миналото?

За потребителя не е важно дали газът или токът са руски или китайски, а дали са евтини
Адриана Младенова
Неотдавна министърът на икономиката и енергетиката Румен Овчаров прогласи създаването на енергиен мегахолдинг. Официалната версия е, че консолидацията на енергийните дружества е създаване на силен играч на регионалния и европейския пазар, който да "мери сили" с мощните чужди енергийни компании.

Евентуалният енергиен гигант ще обединява под една шапка новосъздадените компании след преструктурирането на НЕК и "Булгаргаз" заедно с ТЕЦ "Марица изток 2", мини "Марица изток", АЕЦ "Козлодуй", бъдещата АЕЦ "Белене". Той ще концентрира в себе си финансов и оперативен ресурс за десетки милиарди лева. Активите на такова дружество ще са близо 15 милиарда лева, което е 36% от БВП на страната за 2005 г.

Потенциалът, който има такъв мегахолдинг, де факто е много повече, тъй като ще има безпрецедентно голям пазарен дял и ще управлява ресурси и активи от национално значение - като преносните мрежи за електроенергия и природен газ, които практически не могат да бъде дублирани в средносрочен период.

Основният въпрос, на който трябва да намерим отговор обаче, е: каква е реалната цел зад този проект и може ли целта му да бъде постигната чрез предложените средства? Ще стане ли България енергиен център на Балканите, ако бъде създаден административно мегахолдинг, който обединява различни енергийни дейности? Опасностите, които крие този проект за потребителите, са монополизиране на пазара от една-единствена структура, която се ползва с протекциите на държавата. А практиката показва, че това води до ниско качество, високи цени, непрозрачни правила при управлението, разточителство на ресурси, раздуване на разходите. Монополите, независимо дали са държавна собственост, или са частни, не се раждат от свободния пазар - те се и поддържат от правителството чрез получаване на протекции и привилегии под формата на разрешителни, ексклузивни права за опериране на даден пазар, решения на регулаторите, които са в интерес на определени играчи. Като имаме предвид всичко това, е трудно да бъдем позитивно настроени към предложението на министъра.

Доводът, че окрупняването на компаниите в сектора ще се случи и без това, тъй като е неизбежно, не може да се приеме като разумен мотив. Не и за такава мащабна идея, която ще има големи последици върху потребители, производители, конкуренти. Фирмите на свободния пазар се консолидират в процеса на динамично преструктуриране, търсене на възможно най-ефективни начини за задоволяване на потребностите на клиентите и управление на активите, осъществяване на икономии от мащаба. Но това се случва в условията на конкурентна среда и либерализиран пазар, с прозрачни правила за правене на бизнес, където корпоративните стратегии не се дирижират централизирано от правителството.

Директивите на Европейската комисия, които касаят електроенергията и природния газ, поставят изискването пред България до началото на 2007 г. да преструктурира държавните монополисти НЕК и "Булгаргаз" чрез вертикално отделяне на дейностите по производство, преработка, пренос, разпределение, доставка и търговия на енергия. Целят се конкуренция, насочване на оскъдните ресурси към възможно най-ефективни начинания и създаване на общ енергиен пазар, който не се управлява от национални интереси и политически игри, а от потребностите на пазара. В този контекст решението на министър Овчаров звучи противоречащо на основните постулати във водената политика от ЕK.

Потенциалните заплахи от мащабното централизирано окрупняване на дружествата в енергийния сектор са:



---------

- създаване на непрозрачна структура, особено при условие, че държавата запази мажоритарен пакет от дяловете на дружеството.

- увеличаване на вмешателството на пазара от страна на държавата чрез свръхрегулации. Държавата не може да определи точния баланс между цена и качество и справедливите условия, при които трябва да оперират пазарните играчи. Липсва обратната връзка, която свободният пазар е в състояние да даде на участниците на пазара чрез търсенето, промяната на цените, изместване на предпочитанията на клиентите.

- концентриране на пазарен дял и контрол върху преносните мрежи на газ и електроенергия. Това значи липса на реална конкуренция между тези два алтернативни източника на енергия.

- опасност от корупция, злоупотреба с власт и струпване на големи интереси около структурата, което неминуемо е съпътствано с непрозрачни сделки и лобиране.

------------



Позицията на ЕК обаче е ясно и категорично заявена - пълна либерализация на енергийния пазар в рамките на ЕС от 1 юли 2007 г. В тези условия остава висящ въпроса как ще реагират структурите на ЕС на идеята за създаване на енергиен гигант в страната, чрез който се търсят политически и стратегически изгоди и цели, които не съвпадат с практическото реализиране на политиката на ЕК - развитие на единен енергиен пазар. За потребителите не е важно каква е националността на тока или газа, а какви са качеството и цената. Да се робува на национални идеи и интереси на прага на ЕС не е далновидно от политическа гледна точка, ако управляващите в България се стремят към по-лесното интегриране на страната към ЕС и поддържат принципите на пазарната икономика. Позицията на Овчаров насажда идеята, че България трябва да отстоява на всяка цена позициите си в енергийния сектор, в противен случай ще бъде подчинена на интересите на големи компании. Но не корпоративните и пазарните интереси са страшни, а политическите, които поставят страната в зависимост от национални стратегии, неясни и недоизказани цели.
Снимка: Архив "Сега"
АЕЦ "Козлодуй" е една от фирмите, които трябва да влязат в новия енергиен холдинг.
17
2944
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
17
 Видими 
17 Октомври 2006 00:50
Всичко е ясно: ще ОКРУПНЯТ, за да ПРОДАДАТ/на чуждестранни приватизатори-купувачи/!
А от крупна сделка- крупни комисионни, нали!!!
17 Октомври 2006 01:20
"За потребителя не е важно дали газът или токът са руски или китайски, а дали са евтини"
Много е важно!Фатално важно е за бъдащето на България!
Русия не е страна с свободна пазарна економика.Русия не свободна страна!
Економиката на Русия е подчинена на политическите и интереси и амбиции!
Засега правителството на Русия флиртува с фашистки идеи за доминация на по малки страни и народи!

17 Октомври 2006 07:01
Бъркаш нещо Параграфе. Ако беше за продажба - щяха да продават на дребно. Така ВИНАГИ се печели повече. Целта е друга - неконтролирана от никого и непрозрачна за потребителите ВЛАСТ. Теоретично един подобен мегахолдинг ще е държава в държавата и империите на Черепа или Мултигруп биха изглеждали като любителски кръжоци в сравнение с него. Каквито и партии да дойдат на власт - всички ще са абсолютно зависими от настроенията на енергийните шефове. Анадъм ?
17 Октомври 2006 07:32
Пaчем рубъль севодня?
17 Октомври 2006 08:10
"Статията" естествено изобщо не си заслужава да се коментира. Не преставам обаче да се учудвам как соросовите фондации не могат да намерят хора с минимална кадърност в България, та да не е толкова глупава пропагандата. А в малка държава като нашата не е тайна и кой е купувал енергийни мощности и го е страх от конкуренцията та трбява да плаща на разни недоразумения за глупава пропаганда.
17 Октомври 2006 09:07
Не ги разбираш тези работи момиче, а би трябвало ако работиш в институт за пазарна икономика! Какво КАЗВАТ и какво ПРАВЯТ по въпроса за либерализирането на пазара на енергия, нефт и газ в Европа са две диаметрално противоположни работи /справка специализираните издания вкл. и на ЕС/ Министър Овчаров предлага да се придържаме по-близо до това което ПРАВЯТ в ЕС, от колкото до това което КАЗВАТ, като се надява да сме в по-добра позиция! И смятам че е прав! Държавният монопол не е добър по причините които изтъкваш, но и частният не е по добър /справка концесията на водоснабдяването в София/ в много случай /справка приватизираните ЕРП/ и по-лош, щото действува непрозрачно! А дейностите за които пишеш са от типа "естествен монополист", както и да ги сучиш все е монопол!! Капиш? Към другите във форума, не мисля че дамата има някаква връзка със Сорос, просто толкова може!
17 Октомври 2006 09:25
Организацията за която младата дама работи и пише усърдно се нарича фондация "Институт за пазарна икономика". Та самата дама вероятно няма пряка връзка със Сорос, но е добре известно кой захранва тази и още няколко фондации.
"Монопол" е само некадърно оправдание за пропагандистки текстове. АЕЦа и ТЕЦ Марица Изток 2 са около 30% от електропроизводствените мощности. Лошото за спонсорите на разни фондации (което не се обяснява) е че тези мощности дават най-евтиния ток и единствени се опитват да продават на пазарен принцип поне тази част от продукцията която им е отпусната като квота. И бъркат в паничката на частни собственици на 60% от мощвостите, които не искат да се примирят само с 15-20% печалба годишно.
17 Октомври 2006 10:10
Хийт, много искаш от един хамбургер...
17 Октомври 2006 10:30
"Монополите, независимо дали са държавна собственост, или са частни, не се раждат от свободния пазар"
На тая кой и е дал диплома по икономика?
Тя чела ли е изобщо някога стопанска история?
Аман от тия либерали - за единия килипирец провадат и родната си майка
17 Октомври 2006 10:38
heat Девойка изобщо не в час , поне да беше прочела европейските директивите, пък да беше питала някой можеше да и ги обясни.В двете директиви единственото условие да се отдели преноса /разпрелението от търговията.Сиреч оператор който администрира мрежата и множество търговци.В ЕС са нясно че само производството/ генерацията на токи и търговията са дейностите които могат да се либерализират.Девойката да погледне в ЕС във всички утилити компании дали държавите притежават акции или не и след това да пише. В момента обединенито м/у ГДФ и суез се извършва с единствената цел да не ги изкупи по отделно Газпром. много слаба статия учудвамсе на редакцията че публикува такива, вчера беше качена същата статия и в медиапул.С такива институти за пазарна икономика нищо добро не ни очаква.
17 Октомври 2006 12:56
Аз си мислех, че е препечатка от вчерашния Монитор а то и в Медиапул го имало.
Чудех се къде е опашката на крушката, но всичко стана ясно днес. Доста румънски вестници са започнали здрава кампания срещу АЕЦ Белене. Сигурно "съвсем случайно" в същия момент и българският слугинаж е почнал пак да рие в същата посока - "инциденти" в АЕЦ, "да няма силни български структури в енергетиката".... Сигурно ще има интересна поредица от "случайни публикации" по тази тема тия дни.
Аман от боклуци.
17 Октомври 2006 13:10
Тази тройна коалиция ще ни докара до газени лампи.И то в 21 век.И това ако не е постижение.............!!
17 Октомври 2006 14:14
Каквото и да ви говорят за АЕЦ "Козлудуй", знайте, че става въпрос за Пари! За МНОГО Пари- които да отидат в ЧАСТНИ джобове и частни банкови сметки! И които да бъдат платени от джоба на бедния български Народ!!!
Искат да затворим реакторите в АЕЦ "Козлудуй, защото са ДЪРЖАВНИ, а НЕ частни, и защото произвеждат и продават ЕВТИН държавен ток!
Искат да затворим реакторите в АЕЦ "Козудуй" , за да строят ЧАСТНИ фирми нови реактори в АЕЦ "Белене"- за много Пари и за ГОЛЯМА частна Печалба!
За това става въпрос, а НЕ за грижа за някаква БЕЗопасност! Българските реактори ДОКАЗАНО /с множество проверки на специалисти от МААЕ!/ са по-БЕЗОПАСНИ дори и от финландските-които са от същия производител, тип и модел!- но Финландия НЕ дава и дума да се каже да ги затваря, нали?!

Редактирано от - paragraph39 на 17/10/2006 г/ 14:15:37

17 Октомври 2006 15:31
... 'ного хубаво го е написало девойчето. как можа да го измисли ... чудесия ...
17 Октомври 2006 17:25
Струва и се, че статията е поръчова.
А изборът е- или наш, български държавен монополист, или руски държавен монополист. Руснаците са е засилили да налапат енергетиката ни. С либерализация на пазара само ще ги улесним. То е хубава идеята да има свободен пазар и много пазарни субекти, но не и когато основният играч на пазара е руският държавен монополист.
А това, че либерализацията на пазара води до качество и ниски цени, в случая изобщо не е вярно и сигурно. Това е твърдение само по принцип.
Политиката в енергетиката е свързана с националната ни сигурност и единствено правилни в момента са крачките, противопоставящи се на зависимостта ни от Русия. Колкото може по-малко собственост на руснаците в енергийния ни сектор.
17 Октомври 2006 18:56
Нещо не е така.
17 Октомври 2006 20:21
Русия няма свободна пазарна икономика и няма право да участва на равни начала в търга за Белене!
Предателската клика на Станишев и Парванов ще предаде България на господаря им Русия!
Това става все по ясно!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД