:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,658,308
Активни 485
Страници 873
За един ден 1,302,066
Критерии

Нобеловата награда за мир изгуби блясъка си

Последните лауреати трудно могат да бъдат наречени миротворци. Може би ще е по-добре следващия път призът изобщо да не се присъжда
Снимка: Ройтерс
Мухамад Юнус не е единственият Нобелов лауреат, който трудно би могъл да се нарече миротворец.
Смелостта е качество, което притежават повечето от носителите на Нобелова награда за мир. В петък, 13 октомври, норвежкото тяло на Нобеловия институт (шведска институция, която раздава призовете за наука и литература) обяви лауреата за 2006 г. Неофициалният списък включваше две ирландски рокзвезди, които привлякоха вниманието, защото опитаха да направят кампания за развитието на Африка, финландски дипломат, който работи в ООН и който е лобирал за мир в Индонезия, и виетнамски будист. В крайна сметка наградата бе дадена на Мухамад Юнус и неговата "Грамийн банк" в Бангладеш, която дава заеми на бедните, предимно на жени.

Но Нобеловият комитет можеше да направи



по-смел, по-труден избор,



ако бе обявил, че изобщо няма да има носител на наградата. Но това би могло да развали купона - всяка година щастливият победител (който получава на ръка около 1.3 милиона долара) бива почитан на бляскава церемония в норвежката столица Осло. Той получава възпоменателен медал и специално внимание върху неговата справедлива кауза. Напоследък примери за това са кампанията за забрана на мините, борбата за мир в Северна Ирландия, усилията за демокрация в Миянмар.

Неприсъждането на наградата за една, а може и за пет години, би изглеждало по-скоро груба работа. Но това едва ли би било намек от страна на института, че светът е станал значително по-мирен. Някои ще оспорят и ще кажат, че като цяло



броят на войните е намалял



Миналата година канадски мозъчен тръст изготви Доклад за сигурността на човека, който отбеляза, че от 1988 г. насам са прекратени сто и няколко войни. Според изследването войните и геноцидът са станали по-редки от 1991 г., че стойността на международната търговия с оръжие е намаляла с една трета, че броят на бежанците е намалял двойно (между 1990 и 2003 г.). Въпреки това обаче днес остават редица нерешени конфликти - Дарфур, Шри Ланка, Сомалия, Афганистан, Ирак, международният тероризъм - за да създават достатъчно работа на най-работливите застъпници на мира.

Но причината институтът да не присъди наградата би била



запазването на нейната стойност



Съществува риск цената й да бъде размита, ако институтът се хвърля всяка година да търси лауреат, който да хваща окото. Проблемът е в очакването за ротацията - че наградата трябва да се раздава на ротационен принцип в различни региони на света. Тази година в Азия, миналата година лауреатът бе от Близкия изток, по-миналата - от Африка.

Някои лауреати изглеждат повече от незаслужили. Виетнамецът Ле Дък Тхо отказа наградата през 1973 г., когато трябваше да я раздели с Хенри Кисинджър. Двамата бяха подписали споразумение за прекратяване на огъня през същата година, но сраженията във Виетнам продължиха още две години. Решението да се присъди наградата на кенийската природозащитничка Уангари Маатхаи също бе спорно. Тя направи много за



засаждането на дръвчета в Кения,



но не много за пропагандата на мира. Дори по-лошо - тя има твърде странни възгледи за СПИН, като твърди, че вирусът ХИВ е създаден от учени злодеи с цел убийството на черни хора. Тазгодишният победител е възхитителен борец срещу бедността, но той или Грамийн банк трудно биха могли да бъдат наречени миротворци.

Търсенето на личности, които да бъдат оценени за различни подвизи, правенето на знаменитости от добронамереността на различните социални статути обърква предназначението на наградата - пропагандата на мира. Организаторите биха могли да си припомнят, че в 19 случая след присъждането на първата награда през 1901 г. институтът е обявявал, че



не може да посочи



подходящ победител. Няколко пъти през годините на Първата и Втората световна война нямаше лауреат. За последен път институтът не присъди награда през 1972 г. Някой би заподозрял, че това, което се е променило оттогава, е, че институтът откри, че изпитва голяма необходимост - може би от пазарни съображения - да раздава наградата. През следващите няколко години предизвикателството ще бъде смелостта тя да не се присъжда.
19
3331
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
19
 Видими 
18 Октомври 2006 00:35
Блясък който никога не е имала!
Самата идея че един единствен човек може да се награждава за мир и чe всеки мир е добър е глупава!
18 Октомври 2006 00:53
Як Комунизъм...
Бах му маата комунистическа истерия
18 Октомври 2006 03:14
Ей не му простиха...Отдавна не бях чел по-тъпа статия по темата...
Дайте я на Грийнспан, тоагва всичко ще си е на място
18 Октомври 2006 06:19
Изгуби блясъка от награждаването на Ясер Арафат
*
Човека с микрокредита в Бангладеш е доста симпатичен.
18 Октомври 2006 07:56
Правилно. Наистина няма никаква стойност, освен 1.3 милиона.........
18 Октомври 2006 08:34
Сп. “Икономист” размахва пръст: “Внимавайте на кого давате наградата за мир!
И са си прави! Ако почнат да се дават награди и за реални резултати – че на всичкото отгоре в борбата с бедността – къде ще му излезе края.
Награди само за бляскави приказки – списанието посочва бол теми. Без опасност от реални резултати...
18 Октомври 2006 10:38
и менахем бегин. и нелсон мандела
18 Октомври 2006 10:46
Боб Гелдоф и Боно много се натискаха завалиите за тази награда, ама добре че ги отмина. То бива реклама, позьорство, ама тяхното надминава всякакви граници и сънародниците им ги подиграват. То не бяха концерти, благотворителни вечери, за да се приберат парите на другите. Пък като искат да помогнат толкова, защо не се разделят с половината от състоянието си? Боно попада в списъка на най-богатите хора, не плаща данъци в Ирландия, но не се свени да обвинява държавата, че не давала повече за развиващите се страни. Та един журналист му каза: "Платете си данъците тук и ние ще ги изпратим директно в Африка".
18 Октомври 2006 11:34
Cruella de Vil
18 Октомври 2006 12:10
Cruella , Боно е противна лелка!
18 Октомври 2006 12:23
"Икономист" не са прави. Явно са се поддали на "либерализма си", на който един такъв "Банкер на бедните" бърка в основни постулати.
Аз бих казал - за първи път от много години Нобеловата награда за мир се присъжда на устойчива и продуктивна работа за мир. Наградите, които се присъждат на актуални миротворци много често се оказват незаслужени, когато конфликтът се възобнови. "Борбата за мир" най-често лекува симптомите, и то - отделни болестни случаи. Една от истинските плоскости на борбата за мир е борбата с бедността, даваща шанс на самите бедни да се развиват.
Поздравления за този човек!!!
18 Октомври 2006 13:13
Наградата се определя по същия начин както и за миските (Свят, Вселена и т.н.), т.е. за когото се плати повече (не зависимо от кого).
Сумата е около 1.3 $ в момента плюс още два пъти по толкова разходи на организаторите. Не са кой знае колко пари, но в последствие дават достъп до
много институции, а от там до много пари от лекции, презентации, медии.
18 Октомври 2006 13:52
Е, и сега кво! Наградиха с Нобелова един лихвар! Голям майтап!
18 Октомври 2006 14:21
"Банкер на бедните"?!...Oksimoron!
За Нобеловият комитет...просто moron!
18 Октомври 2006 17:54
Изумена съм от две неща. От реакцията на сп. Икономист и от реакцията на двама-трима непросветени и неуки от форума. Ако списанието изразява мнение на основата на информираност /дори и да не съм съгласна с мнението/, то нашите братя, всезнаещите българи, които толкова много са дали на света, бързат да заливат с помия и глупости форума.
Мухамад Янус е един от малкото хора, който НАИСТИНА се бори с бедността и тук не включвам нито Боно, нито Световната банка, нито безбройните неправителствени организации харчещи парите на различни агенции за развитие. Микрокредита е рядка и невероятно успешна форма на даване на възможности на тези, за които Боно прави концерти докато вечер отсяда в 5-звезден хотел. Янус живее в Бангладеш и работи вече 30 години в името на преодоляване на КРАЙНАТА бедност. Бедността никога не може да бъде изкоренена /особено в държави с население от няколко стотици милиони/, но той работи за това не хората да станат богати, а да не са крайно бедни и така зависими.
Поздравления на Мухамад Янус за наградата за мир. Гладът, мизерията и беднотията са основни предпоставки за възникване на военни конфликти.
18 Октомври 2006 19:00
това е нобел за човещина, всеки има право на живот
18 Октомври 2006 19:43
Изумена била, това е смешно.
18 Октомври 2006 20:37
Нобеловата награда за мир не губи блясъка си с награждаване на хора като Мухамад Юнус, а на хора като Ясер Арафат и Джими Картър.
18 Октомври 2006 20:51
Мухамад Юнус е чудесен избор. Човещината заслужава адмирации. Би могъл да получи и награда за икономика с оглед на огромния икономически ефект от сравнително елементарната идея.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД